ALMANYALILAR

Atatürk için bir kez daha balkona

Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19), salgını Türkiye’yi etkisi altına aldığından bu yana, ülkenin tamamı balkonlarda kutlama yapmaya başladı. Resmî bayramlarda bayraklarla, Mustafa Kemal Atatürk işlemeli bayraklarını da balkonlara asıp, alkış ve Milli Marşla kutlama yapıyor.

atatürk 19 mayıs

Dünya’nın ‘evde kal’ çağrısı, koronavirüs etkisinin Türkiye’ye yayılmasının ardından, Türkiye’de de ‘evde kal, sağlıklı kal’ çağrıları yayılmaya devam ediyor. Bu sayede evin içerisinde, balkonda belirli başlı yemek, çay, kahve sefası yapanlar; üzerine de bir de kutlamaları ekledi. 19 Mayıs 1919’da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışının 101’inci yılında kutlama yapmak isteyen yurttaşlar, salgın ve sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle bu kutlamayı balkona taşıyacaklar.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin yaptığı çağrıyla, 19 Mayıs saat 19.19’da Türkiye’yi tıpkı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda olduğu gibi; balkonlara davet edildi.

Ayrıca bu daveti Halt Tv’de canlı yayına katılan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun şu şekilde açıkladı; „19 Mayıs saat 19.19’da herkesi balkonlara çıkmaya davet ediyoruz.”

23 Nisan’ı balkonda coşkuyla kutlayan yurttaşlar, bu defa 19 Mayıs için balkona çıkacaklar. Öte yandan 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî bayramıdır.

Turgay Kılıç / 16.05.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: