14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartGesundheitTurgay Kılıç: Spor camiası ölüme teslim

Turgay Kılıç: Spor camiası ölüme teslim

Dünya’yı her geçen gün biraz daha etkisi altına alan ve ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Yeni Tip Koronavirüs (COVİD-19), Türkiye’deki futbol kulüplerini de etkisi altına aldı. Oysaki Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), maçların oynanabileceğini belirtmişti.

SARS CoV-2 adıyla da bilinen Koronavirüs, 4 milyonun üzerinde vakayla dünyayı etkisi altına almış durumda. Tüm futbol, basketbol, kürek, hentbol, voleybol, buz hokeyi, Amerikan futbolu… gibi birçok müsabakalar, dünya genelinde durdurulmuştu. Geçen gün TFF’nin kendi resmî hesabından yaptığı açıklamayla, futbol müsabakalarının devam edeceğini vurgulamıştı. Oysaki Türkiye’de birçok futbol kulübü oyuncuları ve yönetiminden çıkan covid-19’un etkisi, hem oyuncuları hem de yönetimi endişeye düşürdü.

Fenerbahçe’nin A takımı risk altında

Fenerbahçe’nin Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Baki, yapılan testlerin pozitif çıkması üzerine antrenmanları iptal ettiklerini açıkladı. Açıklamalarına şu şekilde devam etti Baki:

Tabii artık günümüzün şu ortamına uygun olarak mecburen bütün testlerimizi yaptık. A Takım bütün futbolcularımız, bütün teknik personelimiz ve bütün idari personelimiz. Maalesef bir idari personelimizin test sonucu pozitif geldi. Dolayısıyla hemen önlem alarak antrenmanları iptal ettik. Dün tekrar tam kadro COVID-19 testleri yapıldı. İlk gün pozitif çıkan arkadaşımızın testi maalesef tekrar pozitif çıktı. Yani o teşhis doğru çıktı. Bununla beraber ek olarak bir idari personel arkadaşımızın da pozitif çıktı. Her ikisinin de tedavisine başlandı, ilaç tedavilerine başlandı. İkisine de geçmiş olsun diyorum. Şimdi bu durumda ne yapılır? Tabii ki idmanları güncellemek durumunda kalıyoruz. Şu anda tekrar bireysel olarak temassız bir şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Başka bir vaka çıkmazsa ki umut ediyoruz, çıkmayacak. Önümüzdeki günlerde grupları biraz daha kalabalıklaştırarak, biraz daha futbolun doğasına uygun antrenman şekillerine tekrar dönerek yavaş yavaş dönüş yapmak istiyoruz. Ama dediğim gibi tamamıyla korona durumuyla paralel bir şekilde ilerleyecek.”

Beşiktaş’ta 8 futbolcu’da korona çıktı

Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin testlerinin pozitif çıktığı açıklandı. Yapılan açıklamada:” Başkanımız Ahmet Nur Çebi’nin 13 Mayıs Çarşamba günü BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde gerçekleştirilen Covid-19 testi pozitif sonuç vermiştir.

Başkanımızın en kısa sürede sağlığına kavuşması için tedavi süreci ile ilgili prosedürler doğrultusunda hemen başlanmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

Ayrıca BJK’nin futbolcu, teknik ekibi ve tesis çalışanlarına yapılan testler de pozitif çıktı. Konuyla ilgili yapılan açıklama yapan Sağlık ekibi danışmanı Dr. Tekin Kerem Ülkü, şunları söyledi:

“13 Mayıs Çarşamba günü, BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde, tüm futbolcularımız, teknik heyetimiz ve tesis çalışanlarımıza ikinci kez covid-19 testi yapılmıştır.

Yapılan testler neticesinde, sekiz kişide pozitif covid-19 test sonucu tespit edilmiştir. Testi pozitif sonuçlanan kişilerin takip ve tedavi sürecine, ilgili prosedürler doğrultusunda derhal başlanmıştır.”

Kasımpaşa’da da 2 futbolcu Covid’li

Kasımpaşa Spor Kulübü, yaptırılan testler sonucunda 2 futbolcunun da Covid-19 bulgularına rastlandı. Kasımpaşa’nın resmî açıklaması ise şöyle:

Kasımpaşa Sportif Faaliyetler A.Ş. olarak tüm futbolcularımız, teknik heyetimiz ve kulüp destek ekibimiz, her hafta rutin uyguladığımız covid-19 testlerinin 13 Mayıs Çarşamba günü yapılan 2. Testleri neticesinde, 2 futbolcuda pozitif bulguya rastlanmıştır. Testi pozitif sonuçlanan futbolcuların izolasyon, takip ve tedavi süreçlerine, ilgili protokoller doğrultusunda derhal başlanmıştır. Saygılarımızla.”

Erzurumspor testleri pozitif

Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor, 13 Mayıs Çarşamba günü yapılan Covid-19 testlerinin pozitif olduğunu belirtti. Ayrıca ikinci defa testlerin yapılması için hastaneye gönderilen 12 şüphelinin de testleri negatif çıktı ve ayrıca 14 günlük karantina çalışmalarının da başlatıldığını açıkladı.

Yapılan her iki açıklama da şöyle:

İlk bilgilendirme

Erzurumspor’umuzda bugün yapılan 2. Covid-19 testi sonucu 4 futbolcumuz, 1 teknik heyet, 1 A takım personeli 5 kulüp çalışanının (11) test sonucu pozitif çıkmış, buna ilaveten durumu şüpheli olan 12 kişi testlerinin tekrarlanması için hastaneye sevkleri sağlanmıştır. Detaylar ilerleyen süreçte paylaşılacaktır.

İkinci bilgilendirme

Kulübümüzde dün yapılan testlerde durumu şüpheli olan 12 kişinin yeniden yapılan testleri negatif çıkmıştır. Bugünden itibaren 14 gün karantina süreçleri olacak ve durumları takip edilecektir. Dünkü testleri pozitif çıkan 11 kişinin tedavilerine sevk edildikleri hastanede başlanmıştır.”

Galatasaray A takımı da pozitif

Galatasaray Futbol Takımın tüm oyuncuları, Teknik Direktörü Fatih Terim ve yardımlarının da test sonuçları pozitif çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan spor kulübü, 6 gün süreyle idmanlarını durdurduğunu açıkladı. Takımın açıklaması ise şöyle:

Galatasaray Futbol Takımı tüm oyuncuları, Teknik Direktörümüz Fatih Terim ve yardımcıları ile performans, sağlık, idari ve destek kadrolarındaki tüm çalışanlara sponsor hastanelerimiz Medical Park, ve liv Hospital’ın katkılarıyla dün sabah (14 Mayıs) yapılan covid-19 PCR testleri sonuçlanmış ve performans ekibimizdeki bir yardımcı personelimizde pozitif vakaya rastlanmıştır.

Sağlık Bakanlığı ve TFF Sağlık Kurulu’nun pozitif vaka tespiti sonrası izolasyon, tedavi ve takip protokolleri devreye sokulara takımımızın antrenmanları 6 gün süreyle durdurulmuştur. Bir süre sonrası testler tekrar edilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bazı futbolcular ise, yaptıkları sosyal medya yayınlarıyla, sosyal medyaya yazdıklarıyla; TFF’nin verdiği müsabakaların oynama kararlarına da sitem ederek tepki gösterdi.

Turgay Kılıç / 15.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular