14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartGesundheitİstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu: “Meslek odaları işlevsizleştirilmek, susturulmak isteniyor”

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu: “Meslek odaları işlevsizleştirilmek, susturulmak isteniyor”

İstanbul’daki meslek örgütleri, AKP hükümetinin, meslek odalarını işlevsizleştirme ve vesayeti altına alma girişimlerine karşı duracaklarını vurguladı

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, İstanbul Barosu, İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Veteriner Hekimler Odası’nın oluşturduğu İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK), iktidarın meslek odalarını işlevsizleştirme ve vesayeti altına alma girişimlerine karşı açıklama yayımladı.

“Demokrasiye ve laikliğe sahip çıktığımız için hedef gösterilmekteyiz”

“Dünya ve ülkemiz, milyarlarca insanın temel ihtiyaçlarını, sosyal hayatını ve hepsinden önemlisi sağlığını sarsan bir salgın döneminden geçiyor. Ülkemizde de yurttaşların bir yandan salgınla mücadele ederken, bir yandan da geçim derdiyle, telaşıyla kredi, kira ve fatura ertelemeleri beklediği bir ortamda iktidar, akademik meslek odalarının yapısını değiştirerek işlevsizleştirme, sindirme ve susturma girişimindedir” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, şöyle devam edildi:

Kamu kurumu niteliğindeki meslek odaları, seçim sistemlerine müdahale ve diğer yollarla bertaraf edilip etkisizleştirilmek isteniyor. Asıl rahatsızlığı biliyoruz. Meslek odaları olarak, mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı, insan hakları, hukukun üstünlüğü, canlıyı ve çevreyi koruma ve tüm sağlık hizmetlerinde ekonomi, gelir dağılımı ve vergilendirme uygulamalarında ülkeyi yönetenlerin değil, her açıdan kamunun yararını savunuruz. Yalnızca aklın, bilimin yolunda doğruları söylediğimiz için, antidemokratik uygulamalara karşı demokrasiye ve laikliğe sahip çıktığımız için hedef gösterilmekteyiz.

Açıklamanın devamında ise, “Meslek disiplinlerimize ve örgütlerimize yönelik tasfiye edici politikalar ile ülke çapında izlenen belli kesimlerin çıkarına dayalı politikalar ve toplumsal muhalefetin sindirilmesi çabaları arasındaki bağlarının da bilincindeyiz” denilerek, anayasal kurumlara yönelik tahammülsüzlüğe son verilmesi istendi.

Ayrıca, “Meslek Odalarının üyelerinden ve toplumdan koparılmasını ve nispi temsil uygulaması ile yönetimlerde kaos yaratılarak etkisizleştirilmesini asla kabul etmeyeceğiz. Meslek odalarına yönelik son girişimlerden kaygılıyız. Ancak, Anayasaya, hukukun, insan haklarının ve demokrasinin evrensel normlarına dayanarak, üyelerimizin demokratik iradelerinin ortaya koyduğu güçle, bundan sonra da antidemokratik uygulamalara karşı durmakta kararlıyız” denildi.

Sendika.Org

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular