10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartGesundheitKapitalizm AVM’leri kazandı

Kapitalizm AVM’leri kazandı

Halk TV kanalında Haberaktif Kriz Masası programının sunucu Gökmen Karadağ’ın konuğu Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık’tı. Covid-19 ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Saltık: “Eğer doğru hesaplandıysa 1,56’lık bulaştırıcı kat sayısı, salgının hâlâ bitmediğini, sürdüğünü bize anlatır. Daha önce 4,1 olarak açıklamıştı,” dedi. Ayrıca AVM’lerin de klima sistemlerine değinirken, riskin daha da artacağını belirtti.

Halk Sağlığı Uzmanı Saltık; “Elimizde çok az veriyle halkın karşısına çıkıyoruz. Ne yazık k diğer Avrupa ülkeleri gibi, elimizde o denli veriler yok. Avrupa’daki ülkelerinde sokak, mahalle, hastalananların, ölenlerin, kişisel verilerini, yaşlarını, cinsiyetlerini, mesleklerini ve hemen hemen her şeylerini biliyoruz,” diyerek Türkiye’deki verilerde şeffaf olunmadığını belirtti. Verilerdeki yetersizlikle halkın karşısına çıkıldığına da değinen Dr. Saltık: “Başından beri veri karartması veya veri kıskançlığı veya veri cimriliği sürüyor Türkiye’de,” dedi.

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın salgının bulaştırma endeksinin 1,56 olduğuna ilişkin veriyi de eleştiren Profesör Doktor Saltık: “Eğer doğru hesaplandıysa 1,56’lık bulaştırıcı kat sayısı, salgının hâlâ bitmediğini, sürdüğünü bize anlatır. Daha önce 4,1 olarak açıklamıştı (Sağlık Bakanı Koca), yaklaşık 3 -4 hafta önceydi. Salgın eğrisinin henüz düz plato çizmediğini gösteriyor bu veriler. Henüz ineceği çok yol, yer var anlamına geliyor. Dolayısıyla 1,56 olan bir verinin olduğu ülkede bir yandan avm’lerin açılması, bir yandan kuaförlerin açılması gibi benzeri iş yerlerinin açılması, bir yandan futbol maçlarına izin verilmesi anlaşılır gibi değil,” şeklinde açıkladı.

Almanya gevşedi, salgın arttı

Avrupa ülkelerinin gevşemelerine de Türkiye’deki sınavların internet ve yüz yüze yapılması arasındaki çelişkiyi de eleştiren Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Saltık, Almanya’nın geçen günlerdeki salgın yayılma derecesinin 1’in altına indiğini ve bu sebeple gevşeyip, salgının yayılma kat sayısının da artmasıyla önlemleri sıkılaştırdığına değindi. Virüsün affının olmadığının da altını çizen Saltık şunları ifade etti: “Davranışlar ve sözler birbirini tutmuyor. Bir yandan sınavların yüz yüze yapılmaması ve anlayışla karşılanması kararı veriliyor. Ki bu doğrudur. Fakat liselere geçiş sınavı, 11-12. sınıflar ve 8’inci sınıfların sınavlarının öne alınması, okulda yapılması nasıl bir çelişki anlamış değilim. Çocuklar da bu hastalığı çok hafif geçirebilirler. Fakat taşıyıcı da olurlar. Büyük baba ve ninelerin yaşamlarına mal olabilirler. O bakımdan sınavlarda da bir araya getirilmesi sakıncası var.”

Avm klimaları virüsü tutmuyor

AVM’lerin çalışma usulleri ve klimaların virüsü yaymasında büyük rol oynadığına değinen Sağlığı uzmanı Prof. Dr. Saltık: “Virüs insanda yaşıyor. İnsandan insana yakın temas halinde yansıyor. Maske takılması da gerekiyor. Yüzde yüz düzeyde değildir elbette. İkincisi ise, virüsü taşıyanların öksürük, hapşırması ile mekânlardaki yiyecekler, tutulan yerler enfekte olabilir. Dış ortamda çok fazla kalmıyor virüs, yine de değişken olabiliyor. İki tarafın da maskeli olmalı ve 1,5 mesafe kuralını da aylarca sürdürmemiz gerekiyor. Hava değişiminin yapılıp yapılmaması konusudur. AVM’ler için kapıya bir elektronik sayaç koyun demiştim. İçeri girenleri sayabilecek bir sayaç olmalı. İçeride de kaç metrakare kapalı alan var, bir metrekareye iki metrekareye en az bir insan, 2 metrekareden daha az olmamak üzere bir insan düşünülsün. Alanla ilişkili olarak, maksimum sayaca yüklendiğinde, başka insan alınmaması da sayacın verdiği uyarıya bağlı olarak işlemesi gerekir. Diğer bahsettiğim ise içerirde kalma süresi ile ilgiliydi.

Üçüncüsü ise havalandırma ile ilgiliydi. Bizim klima sistemlerimiz, tam anlamıyla elverişli değil. Ekonomik nedenlerle içerideki havayı alıp döndürüyor, dışarıdaki hava çok az alıyor. Bu konuyu makine mühendisleri daha iyi bilirler. Otomobillerde vardır böyle bir sistem. Çevre çok kirli, çok sıcak, çok soğuk olduğunda bir süre kapatarak, içerideki havayı döndürürüz. Bu avm klimalarında olan bir sistem değil. Filtrelerin de por çapları virüsü tutacak boyutlarda olmadığından, yeterli dezenfeksiyon yapılamadığından klimatizasyon işlemleriyle bu riski ortadan kaldırmak pek mümkün görülmüyor.

Kapitalizm mabetleri AVM’ler, tapınakları aldılar

İçerideki insanların ekonomik krizlerini tabii ki anlıyoruz. İnsanlar ekmek kazanacaklar, gelir kazanacaklar, ekmek parası kazanacaklar, kabul; ama bunun bedeli ne yazık ki ikinci bir dalga olmasa bile fazladan insanlarımızın canlarını yitirmesi ve salgının uzamasıdır.

İyi kötü salgın Türkiye’de inişe geçmiştir. Eğer bu anlamsız gevşemeleri yapmasaydık, büyük bir hızla belki inecekti aşağı. Şimdi ise bu iniş eğimi hafifleyecek, salgın daha da uzayabilecek bunun ortalama insanlığımız fark etmeyecek. Yöneticilerimiz bilecek, belki de biliyorlar. Dolayısıyla kapitalizmin mabetleri avm’ler, tapınakları bastırdılar ve aldılar.

Kurban olarak da ne yazık ki fazladan ek ölümü insan, insanlarımızın hastalanması olacak. Salgının uzamasıyla ekonominin makro ölçekte ödeyeceği bedel de halk yığınlarının sırtında kalacak.”

Turgay Kılıç / 13.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular