14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeAlman Gizli Servisi (BND) ve Basın Özgürlüğü

Alman Gizli Servisi (BND) ve Basın Özgürlüğü

Medya kuruluşlarının Alman Gizli Servisi BND’nin dünya çapında internet trafiğini kontrol yasasına karşı açtığı dava, önümüzdeki Salı (19 Mayıs) Federal Anayasa Mahkemesi’nde karara bağlanacak.

ALMANYALILAR – Bilindiği gibi Almanya Dış İstihbarat Teşkilatı (BND), Federal Meclis’in izin verdiği yasa sayesinde 2017’den beri yurtdışındaki yabancı gazetecileri dinliyor. Alman ve AB üyesi gazeteciler ise bu yasanın dışında kalıyor.

Edward Snowden NSA’nın gizli belgelerini açıklayarak ABD istihbaratının dünya çapında milyonlarca insanı izlediğini detaylı bir biçimde kamuoyu ile paylaşmıştı. Almanya Federal Meclisi bu gelişmeden yola çıkarak eski yasada değişiklik yapmış, BND’ye herhangi bir sebep olmadan yurtdışındaki yabancı gazetecilerin telefon görüşmelerini, internet üzerinden yazışmalarını izleme, denetleme ve dinleme izni vermişti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Özgürlük Hakları Topluluğu (GFF) ve dört ayrı medya kuruluşunun BND yasasına karşı anayasal hakları ihlal ediyor diye açtıkları davanın önümüzdeki hafta karara varması bekleniyor. 2020 Ocak ayından beri yapılan sözlü duruşmalara dayanan davacılar, mahkemenin gizli servis gözetimine belirli bir sınır ve yasaklama koyacaklarına inanıyorlar. Böylelikle ortaya çıkacak emsal bir kararın, iletişim gizliliğini içeren yasaların güçlenmesine ve böylelikle uluslararası insan hakları ve basın özgürlüğüne katkı sunacağı bekleniyor.

RSF Müdürü Christian Mihr, “Corona krizi gösterdi ki bağımsız haber alma ve aynı zamanda araştırmacı gazetecilik ne kadar önemli ve ne çabuk baskı altına alınabilir. Eğer Alman Gizli Servisi BND’nin medyayı gözetleyerek elde ettiği bilgileri başka ülkelerin gizli servisleriyle paylaşıyorsa ve böylelikle o ülkelerdeki gazetecilerin takip edilip gözetlenmelerine yol açabiliyorlarsa bu durum kabul edilemez. Gerçekleşen sözlü duruşmaların ardından umuyoruz ki Federal Anayasa Mahkemesi vereceği kararla bu dijital çağda uluslararası basın özgülüğünün korunması yönünde bir sinyal gönderir.

Almanya yasalarına göre resmi kuruluşların yurt dışında anayasaya bağlılıklarının bulunup bulunmadığı 20 yıldır tartışılıyor. Alman hükümeti bu konuda hayır bağlı değil tavrını takınırken, davacı tanınmış araştırmacı gazeteciliğin öncü temsilcileri konumundaki uluslararası medya kuruluşları karşı argümanı kullanıyorlar. Bunlar da Alman Anayasasının 1. Maddesine işaret ederek bu maddelerin yurt içinde ve dışında geçerli olduklarını savunuyorlar. Ayrıca Almanya dışında yaşayan insanların da özel hakları olduğunu savunuyorlar.

Peki tam olarak bu madde ne? Almanya Anayasası Madde 1: (1) İnsan onuruna dokunulmaz. Tüm devlet otoritesi, onu gözetmek ve korumakla yükümlüdür. (2) Alman halkı bu nedenle; ihlal edilemez ve devredilemez insan haklarını, yeryüzündeki her türlü insani ortaklığın, barışın ve adaletin temeli olarak kabul eder. (3) Aşağıdaki temel haklar yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı dolaysız geçerli hukuk olarak bağlar.

Mevcut yasa BND’ye herhangi bir sebep olmadan dinleme yetkisi veriyor. Davacılar bu maddelerin Almanya dışında da geçerli olduğunu, BND yasasının izin verdiği gibi Alman olmayanların iletişim ve internet trafiğini sınırsız izleme ve gözetleme haklarının olmaması gerektiğini savunuyorlar. Bunun yanı sıra davacılar, mevcut yasanın ölçülü biçimde yeniden düzenlenmesini, dinleme izninin belirli bir gerekçeye dayandırılmasını, gerekçesiz dinlemelere izin verilmemesini istiyor.

14.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular