27.1 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartGesundheitTürkiye ikinci aşamaya geçti

Türkiye ikinci aşamaya geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir kez daha basının karşısına geçip, Covid-19 ile ilgili raporları sundu kamuoyuna. Yeni kurallar, yeni tedbirler, Ramazan bayramı, yks ve lys finalleri ile turizm kararlarına değindi. Turistler ise, yeni bir salgın rehberiyle Türkiye’ye giriş yapabilecek.

Çarşamba akşamı saat 6 sıralarında gazeteciler aracılığıyla kamuoyunu bilgilendiren ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca; Covid-19’da uluslar arası kanallarda başarı öyküsüyle olduğunu belirtti. Bu başarının sahiplerini, yurttaşların olduğunu ve 10 Mart’tan bu yana geçen 8 haftanın 4 milyon insanın yakalandığı ve ekonomisinin çökmesine sebep olan salgının, 21’inci yüzyılın tarihine geçecek büyük bir olay olduğunu söyledi.

Ayrıca Bakan Koca: “ En çok insanın öldüğü ilk küresel ölçekli olaydır. Aynı anda tüm kıtaları tutan ilk salgındır. Şu an ki şartlarda salgın kontrol altında. Türkiye, bu virüsle mücadelesinde ilk dönemini tamamladı ve ikinci mücadeledeyiz. Tedbir zorunludur. Tehlike devam etmektedir. Virüs dünyada hareket halindedir. Bir hafta öncekinden daha iyi durumdayız. Örnek olduğumuz dünyaya bu defa ders olabiliriz. Uyarılarımızın hiç biri korkudan medet ummuyor, toplumda sağduyuyu önemseniyor. Akla uygunluğu üzerinden duruluyor uyarılarımız,” dedi.

Türkiye’deki kontrollerin de arttırılmasına değinen Sağlık Bakan Koca, maskelerin tek başına koruyucu olmadığına değinirken, kontrollü olabilmek için maskeyle birlikte sosyal mesafeyi dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de 10 milyon kullanıcının kullandığı ‘Hayat Eve Sığar’ telefon uygulamasını anlatan Koca, salgına yakalanan kişileri tespit edip, henüz salgına yakalanmayan kişileri uyardığını anlattı. Ayrıca bu uygulama, tüm Android ve İOS bağlantılı mağazalardan indirilip, ücretsiz kullanılabiliyor.

Turistler için yeni salgın rehberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “Turizm bakanımızla da yoğun çalışma içerisindeyiz. Bilim kurulumuzun da alınması gereken tedbirleri belirtip, nasıl bir özellikle sezonun açılması ile ilgili plan yapıldı,” diyerek, dışarıdan gelen Turistler için yeni planlamadan bahsetti. Kontrollü bir şekilde dışarıdan gelenlere test yapılıp, işletmecileri de bu konuda uyararak, gerekli kontrollü kuralların da uyulması konusunda uyarılacağını belirtti. Hazırlanacak geniş rehberler ile hem Turistlerin hem de işletmedekilerin bilinçlenmesi için gereken çalışmaların yapılacağının altını çizdi.

Bu konuyla ilgili de hangi hastanelerin, nasıl şekilde destek olacağını da gelecek günlerde bilgi verileceğini söyledi.

Bayram ile ilgili sokağa çıkma yasağı konusunda henüz bir bilginin olmadığını da açıklayan, ilerleyen günlerde pandeminin durumuna göre Bilim Kurulunun da vereceği kararla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla gereken bilgilerin aktarılacağını belirtti Fahrettin Koca.

Liseler arası Geçiş Sınavı (LGS) ve Yüksek Öğretim Kurumları(YKS), sınavları ile ilgili açıklamalarda da bulunan Sağlık Bakanı Koca, sınavların yüz yüze yapılması, Covid-19 salgınının arttırılması kaygısından ötürü, sınavı internet üzerinden yapılacağını duyurdu.

Gündeme bomba gibi düşen Pandemi hastaneleri ile ilgili konuşan Fahrettin Koca;

Pandemi hastaneleri, planlanırken; bu dönemde çok amaçlı geçici yapılan hastane şeklidir. Daha çok prefabrik ve devre dışı kalanlardır. Biz ise, o dönemde söylemiştim, Türkiye’de hastane yoğunluk ve doluluk oranımız yüzde 30-32 yoğum bakım ise yüzde 60 idi. ,Bu hastaneleri çok amaçlı ve kalıcı olması için söylemiştim. Biz özellikle deprem, afetler için, salgın için hastanelerimiz var mı? Yeri geldiğinde pistiyle deprem ve afet döneminde de kullanılan hastane olarak yapılacak. Yeri geldiğinde önümüzdeki sağlık turizmi için de kullanmak istiyoruz, kullanabiliriz. Hem deprem ve afetleri için rahatlıkla uçak, ambulans, hasta naklinin kolay olabilmesi adına Türkiye için bir zenginlik,” dedi.

Turgay Kılıç / 13.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular