9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartGesundheitTürkiye’de yeni salgın kuralları

Türkiye’de yeni salgın kuralları

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Pazartesi akşamı basının karşısına geçti. Kabinenin toplantısının hemen ardından kameraların karşısına geçen Erdoğan, sokak kısıtlamasından, bazı illerin giriş çıkışlarında gevşeme yapılacağını bildirdi.

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine ile tele konferans toplantısı yaptı. Hemen ardından Covid-19 ile ilgili yeni konuları ele aldılar. Toplantı sonrası baskıladığı, çembere sıkıştırdığı medyanın karşısına geçen Erdoğan, 16 ve 19 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması getirdi. Bu 4 günlük sokağa çıkma kısıtlanmasında yer alan 18-19 Mayıs’ta bakkal, market, kasap, manav, fırın ve tatlı satışının yapıldığı yerde sabah saat 10 ile öğleden sonra saat 4 arasında alışverişler, siparişler yapılabilecek.

65 yaş ve üzeri için de 17 Mayıs hafta sonu Pazar günü sokağa çıkma kısıtlanmasını kaldırdı. Ayrıca 9 ilin daha giriş ve çıkış kısıtlanması ortadan kaldırıldı. Kısıtlanması kaldırılan şehirler şöyle:

Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ’dır.

Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan; Salgın hastalık döneminde 5 milyon yurttaşın evine hizmet götürdüklerinin altını çizdi.

2 milyarlık kampanya

Tayyip Erdoğan, ‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ kampanyasına destek verilen 2 milyar liranın olduğunu belirledi. Öte yandan havyaları otlatmak için yaylalara çıkanların, arıcılıkla uğraşanların, mevsimlik tarım işçilerini de desteklediklerini belirtip, çalışmalarını kolaylaştırdıklarını anlattı.

Erdoğan, 10 Mart öncesine dönüş gibi algılanmaması gerektiğini, Türkiye’de bugüne dek 412 yerleşim yerine karantina altına almak zorunda kaldıklarını, 112’sinde de hâlâ karantina devam ettiğini belirtti. Sokaktakilere de seslenen Erdoğan: “Gerçekten zaruri bir iş olmadan dışarı çıkanlar, sokakta, araçlarda, gereksiz kalabalık oluşturanlar kendi elleriyle virüsü besliyorlar,” dedi.

Salgında dahi gözler projelerde

Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, basın açıklaması sırasında koronvirüs etkisinin tamamlayıp, Pazar günkü projeye yöneldi. Salgın döneminde dahi projelere göz atan AKP Hükûmeti Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün Gayrettepe-İstanbul metro hattının tünel ışığını görme törenini gerçekleştirdik. Eylül 2021’e kadar tamamını hizmete açmayı planlıyoruz.

Bayrama kadar hizmete açmayı planladığımız Sancaktepe Hastanemiz ile diğer hastanelerimizin inşaatını inceledik. Başakşehir Şehir Hastanemizin açılışını Sayın Japonya Başbakanı Abe ile birlikte gerçekleştireceğiz. 21 Mayıs’ta telekonferans şeklinde hizmete açacağız,” şeklinde açıkladı.

Turgay Kılıç / 12.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular