14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartGesundheitHamburg Parlamentosundan Notlar / Notizen aus der Hamburgischen Bürgerschaft

Hamburg Parlamentosundan Notlar / Notizen aus der Hamburgischen Bürgerschaft

Korona krizinde geleceğe akıllı yatırım

Oturumun “Aktüalite Saati” çerçevesinde eyalet parlamento üyeleri “Kriz zamanlarında geleceğe akıllı yatırım: Önümüzdeki 20 yıl içinde okul, yüksek okul, iklim koruması, ulaşım ve konut yapımı için 20 milyar euro” başlığı altında kriz döneminde yatırım konusunu tartıştılar. Krizin herşeyi değiştirdiği ve varolan sosyal pazar ekonomisi sistemini zorladığı belirtildi. Senatonun mali ve ekonomik politika araçlarını kullanarak kararlılık içinde uyguladığı yöntemler sayesinde krizin etkilerinin  hafifletildiğine dikkat çekildi. Önümüzdeki 20 yıl içinde Hamburg ekonomisine destek için 20 milyar euro sağlanacağının ve bunun bu zorlu günlerde ihtiyaç duyulan önemli bir sinyal olduğuna dikkat çekildi.

In der Coronakrise in die Zukunft investieren

Im Rahmen der Aktuellen Stunde debattiertte die  Bürgerschaft das Thema „In Krisenzeiten klug in die Zukunft investieren: 20 Milliarden Euro in den nächsten 20 Jahren für den Schul- und Hochschulbau, Klimaschutz, die Mobilitätswende und Wohnungsbau“. Es wurde betont, dass die Coronakrise alles verändert hat und eine große Bewährungsprobe für unser System der Sozialen Marktwirtschaft stellt. Der Senat hat mit Entschlossenheit die Auswirkungen der Coronakrise mit wirtschafts- und finanzpolitischen Maßnahmen abgefedert. Mit 20 Milliarden Euro für die Hamburger Wirtschaft in den nächsten 20 Jahren setzt Hamburg ein starkes Signal, das wir in diesen Zeiten brauchen.

******************************************************

Çocuk yuvaları kademeli olarak açılacak

Sosyal İşler Bakanı Melanie Leonhard Hamburg’da çocuk yuvalarının ve kreşlerin kademeli olarak, farklı yaş grubundaki çocuklar için açılması yönünde hazırladığı kapsamlı planı açıkladı. Buna göre ilk etapta 5 ve 6 yaş grubu çocuklar için yuvalar 18 Mayısta tekrar açılacak. Bu özellikle yuvadan okul eğitimine geçiş yapma süreci içinde olan çocukların  eğitim biyografileri için çok büyük önem teşkil ediyor. Hazırlanan planın en verimli ve iyi şekilde hayata geçirilmesi için, süreç içinde herkesin, konulan sağlık ve hijyen kurallarını eksiksiz ve katı bir şekilde uygulanmalarının kaçınılmaz olduğu ifade edildi.

Stufenplan zur Kita-Öffnung

Sozialsenatorin Melanie Leonhard hat einen umfassenden Plan zur Öffnung der Hamburger Kitas vorgestellt. Dieser sieht vor, die Kitas stufenweise für Kinder unterschiedlichen Alters zu öffnen – beginnend am 18. Mai mit der Altersklasse der 5- bis 6-jährigen. Damit profitieren nun auch die Jahrgänge, die am Übergang in die schulische Bildung stehen, was für die Bildungsbiografie der betroffenen Kinder von immenser Bedeutung ist. Jetzt kommt es darauf an, dass alle Beteiligten die Vorgaben zum Gesundheitsschutz konsequent umsetzen, damit der von der Behörde vorgestellte Plan auch Wirklichkeit werden kann.

*********************************************************

Halk inisiyatiflerine daha fazla zaman tanınması için ortak yasa teklifi önergesi

SPD, Yeşiller ve CDU grupları ortak bir önergeyle korona pandemisinin doğrudan demokrasi araçlarına etkisini konu ettiler. Halk oylamasına gidilmesi için şart koşulan belirli sayıda seçmen imzasının, belirli süre  içinde toplanmasını öngören yasa maddesinin, Hamburg’da toplanma ve gösteri yasaklarının  devam ettiği sürece, uzatılmasını öngörüyor. Eyalet çapında ve ilçe bazında halk oylamasına gitmek için yasa tarafından öngörülen imzaları toplamayı mümkün kılmadığı için, imza toplama süreleri sunulan yasa teklifi önergesi doğrultusunda uzatılacak.

Mehr Zeit für Volksinitiativen: gemeinsamer Gesetzesentwurf

In der Bürgerschaft wurden die Auswirkungen der COVID-19-Pandemie auf die politischen Instrumente der direkten Demokratie thematisiert. Die Fraktionen von SPD, Grünen und CDU haben hierzu einen gemeinsamen Gesetzentwurf eingebracht, mit dem die gesetzlichen Fristen für das Sammeln von Unterschriften für landesweite Volksinitiativen und Bürgerbegehren auf Bezirksebene während hamburgweiter Versammlungs- und Veranstaltungsverbote teilweise ausgesetzt werden sollen

********************************************************************

İlçe meclislerinin ve kurumlarının işlevliği ve şeffaflığı sağlanacak

Eyalet Parlamentosu korona krizine rağmen kısıtlı kadroyla da olsa parlamenter çalışmalarını yürütecek bir yol buldu. Aynı şekilde ilçe meclislerinin ve komisyonlarının işlevliğinin sağlanması için par-lamentoya önerge sunuldu. SPD ve Yeşiller tarafından sunulan önerge, ilçelerde yapılacak çalışmaların krizin etkileri geçene kadar bekletilemeyeceğinden hareket ederek, çağdaş teknolojiler kullanılarak, ilçelerde alınan kararların gerekli şeffaflıkla kamuoyuna iletilmesini öngörüyor.

Bezirksversammlungen: Arbeitsfähigkeit und Transparenz der Bezirksgremien sicherstellen

Die Bürgerschaft hat in der Corona-Krise bereits einen Weg gefunden, ihren parlamentarischen Betrieb aufrecht zu erhalten. Auch die Sicherstellung der Arbeitsfähigkeit der Bezirksversammlungen kann nicht warten, bis die Auswirkungen der Krise überwunden sind. Für Bezirksversammlungen und ihre Ausschüsse liefern die Fraktionen von SPD und Grünen nun mit einem Antrag eine gesicherte rechtliche Grundlage für die weitere Handlungsfähigkeit in den Bezirken .

**************************************************************

Güngör Yılmaz / 11.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular