14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeH&M bini aşkın işçiyi işten atıyor

H&M bini aşkın işçiyi işten atıyor

Uluslararası mağazalar zinciri H&M, bini aşkın çalışanın işine son vereceğini açıkladı

h&m

Uluslararası mağaza zinciri H&M, bini aşkın çalışanının işine son vereceğini bildirdi

Evrensel’den Murat Kuseyri’nin Afonbladet gazetesinden aktardığına göre, işten atılanların 350’sini İsveç’teki mağaza ve bürolarında çalışanlar, 800’ünü ise danışmanlar oluşturuyor.

Yazılı bir açıklama yapan H&M, 1 Mart ile 6 Mayıs arasında satışlarının bir yıl önceki aynı döneme %57 oranında düşüş gösterdiğini, aynı dönem içinde şirketin internet üzerinden yaptığı satış oranının da %32 arttığını belirtti. Şirket, bir gün sonra da 1150 çalışanının işine son vereceğini açıkladı. H&M, Aftonbladet gazetesine yaptığı yorumda işten atılmaların korona kriziyle ilgisi olmadığını ve şirketin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olduğunu öne sürdü.

YENİ KARİYER EDİNMELERİNDE YARDIMCI OLUNACAĞI İDDİA EDİLDİ

“Branşta süren dijitalleşmeyle birlikte H&M-Grubu bir değişim seyahatinde. Çabuk değişen branş ve dünyada gerekli olan esnekliğe sahip olmamız önemli” diyen H&M, ‚acı veren kararı‘ almak zorunda kaldığını ve işten atılan çalışanlarına yeni kariyer edinmelerinde yardımcı olacağını iddia etti.

Medyaya yansıyan bilgilere göre H&M işten attığı çalışanlarına 12 maaşları tutarında tazminat ödemeyi önerdi. İşten atılanlardan çoğunun uzun yıllardan beri şirkette çalıştığı belirtiliyor. İşten atılanlar arasında bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen bir kişi, uzun yıllardan beri yıpratıcı görevler yapılanların iş piyasasının çok kötü olduğu bir dönemde şirket tarafından işten atıldıklarını söyledi. Şirketin çalışanları işten atma yerine taşeron şirketlerle yaptığı sözleşmeleri yeniden gözden geçirmesinin daha doğru olacağını belirtti.

H&M’NİN SAHİBİ DÜNYANIN EN ZENGİNLERİ ARASINDA 71. SIRADA

Koronavirüsünün yaygınlaşmasından sonra 10 binlerce çalışanını zorunlu izne ayıran şirket, kadrosuz çalışan elamanlarının da işlerine son vermişti. H&M’in 11 bini İsveç’te olmak üzere dünyanın 74 ülkesinde 179 bin çalışanı bulunuyor. Şirketin 5 bin civarındaki mağazasının %80’i koronavirüsünün yaygınlaşmasından sonra kapatılmıştı.

Forbes dergisine göre H&M’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve en büyük hissedarı Stefan Persson 138 milyar kronluk servetiyle mode sektöründe en zengin 15 kişi içinde 8. sırada. Dünyanın en zengin kişileri sıralamasında ise 71. sırada bulunuyor.

BirGün

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular