13.4 C
Hamburg
Mittwoch, September 30, 2020
Start Home Yoksulluk ayrı dert, kira ayrı dert

Yoksulluk ayrı dert, kira ayrı dert

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), hanehalkı bütçe araştırma verilerine göre; aile fertlerinin harcamalarının yüzde 23,7’sinin kira ve konut harcamalarına giderken, geniş ailelerin yüzde 21,2’sinin de yoksulluk sınırı altında.

yoksulluk-1 foto

Gelir ve Yaşam koşulları araştırmalarına göre; yoksulluk sınırı incelenmesi geniş ailelerin yüzde 26,9’unun yoksul sınırının altında yaşadığına ulaşıldı.

Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert meydan gelirinin yüzde 60,0’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırı altında yaşayan bireylerin oranının 2018 yılında yüzde 21,2 olarak ölçüldü. Tek kişilik hanehalkının yoksulluk oranı incelendiğinde ise bu oran yüzde 26,9, çekirdek ailenin bulunmadığı birden fazla kişiden oluşan hanehalkının ise yüzde 13,0’ının yoksulluk altında yaşadığı ortaya çıktı.

Kadın ideal çocuk sayısı

Türkiye Nüfus ve Sağlık araştırması, 2018 sonuçlarına göre tam istenilen çocuk sayısı mümkün olsaydı, hayatları boyunca kaç çocuk sahibi olmak isterlerdi sorusu üzerine verilen cevapta, 2,8 olarak kanıtlandı.

268 bin 843 çocuk babasını kaybetti

ADNKS verileri, 2019 yılında Tükriye’de 22 milyon 876 bin 789 çocuk içerisinde babasını kaybetmiş çocuk sayısının 268 bin 843 olduğu, annesini kaybetmiş çocuk sayısı ise 81 bin 239 olarak sonuçlandı. Ayrıca bu verilerde hem annesini hem de babasını kaybeden çocuk sayısı da gözlendi. Hem anne ve babasını kaybeden çocuk sayısı da 4 bin 649 oldu.

Araştırmanın devamında ise; babası vefat etmiş erkek çocuk sayısının 137 bin 733, kız çocuk sayısının 131 bin 110, annesi vefat etmiş erkek çocuk sayısının 41 bin 400, kız çocuk sayısının 39 bin 839, hem annesi hem babası vefat etmiş erkek çocuk sayısının 2 bin 394, kız çocuk sayısının 2 bin 255 olduğu görüldü.

tüik foto 1

Gelirin çoğu kiraya gitti

Hanehalkı bütçe araştırmasında 2018 yılı sonuçlarına göre; Türkiye’de bir ev halkı, tüketim için girmiş olduğu en yüksek harcamada yüzde 23,7 ile konut ve kira harcamaları olduğu belirlendi. İkinci diğer harcamalarda ise yüzde 20,3 ile gıda, alkolsüz içecekler, üçüncü sırayı ise yüzde 18,3 de ulaştırma harcamaları oldu.

Aile fertlerinin en çok kiraların sürekli yükselmesinde yakındığı ortaya çıktı. Her geçen yıl kiraların artması, kira gelirlerine yetişemediği de görülüyor.

Harcamaların en azı ise yüzde 2,2 ile sağlık, yüzde 2,3 ile eğitim hizmetleri, yüzde 2,9 ile de eğlence ve kültür olduğu belirlendi. Haliyle eğitim ve sağlık; bir aile içerisinde son tercih edilenler arasında yer alıyor.

Ev sahibi oranı daha fazla

Araştırmanın devamında, 2018 yılında kendi konutunda yaşayanların oranı ise yüzde 59,0 olduğu belirlendi. Yüzde 25,2’sinin de kiracı olduğu ortaya çıktı. Bunlar arasında yüzde 39,6’sının ise 2018 yılında konutun yalıtım sebebiyle ısınma sorunun yaşandığı belirlendi. Yüzde 36,2 ise, sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçevesi gibi sorunlar yaşandığı sonuçlar arasında yer aldı.

Yüzde 24,8 oranında trafik veya endüstrinin neden olduğu hava kirliliği, çevre kirliliği veya diğer sebeplerden sorunlar yaşandığı görüldü.

Turgay Kılıç / 09.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Şirket sahibi kadınlara network desteği

Mobil Oil Türk AŞ, dünyanın birçok ülkesindeki kadın iş sahiplerine, global ya da lokal büyük kurumların tedarik zincirine dahil olmaları için fırsatlar sunan WEConnect...

Schweizer Referendum: Präsidentin von der Leyen begrüßt klares Votum für Personenfreizügigkeit mit der EU

Kommissionspräsidentin Ursula von der Leyen hat die Entscheidung des Schweizer Volkes begrüßt, weiterhin Teil der Personenfreizügigkeit der Europäischen Union zu sein. Sonntag haben knapp...

BTSO, Bursa’nın en büyük 250 firmasını açıkladı

OYAK Renault'un 24,6 milyar liralık değerle ilk sırada yer aldığı listede ikinci TOFAŞ, üçüncü Bosch oldu Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) kent ekonomisine ışık...

EU-Staatsanwälte leisten Eid vor Europäischem Gerichtshof

Bei einer Zeremonie vor dem Europäischen Gerichtshof haben die Staatsanwältinnen und Staatsanwälte der neuen Europäischen Staatsanwaltschaft Montag ihren Eid abgeleistet. Die Europäische Staatsanwaltschaft wurde...