10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeKolombiya’da Gözetleme Skandalı

Kolombiya’da Gözetleme Skandalı

kolombiya

ALMANYALILAR – Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün bugün geçtiği habere göre Kolombiya’da yaşananlar tam bir skandal. Zira bu ülkede sayısız ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyet sürdüren gazetecinin yasal olmayan yollardan denetim ve gözetim altında oldukları anlaşıldı. Uygulamayı sert bir dille kınayan kuruluş haftalık yayınlanan Semana dergisinin ortaya çıkardığı skandalda Kolombiya ordusuna mensup askerler tarafından Şubat-Aralık 2019 tarihleri arasında 130 kişi hakkında kişisel bilgileri depolayan dosyalar tutulduğuna yer verdi.

Bu kişilerin önemli bir kesiminin gazeteciler olması, haklarında toplanan bilgiler arasında Telefon numaraları, E-Posta adresleri, iş ve ev adresi bilgileri, aile üyelerinin isimleri, arkadaşları ve meslektaşlarınım ve gazetecilerin kaynaklarının listelendiği görüldü. Gazetecilerin yanında Sivil Toplum Örgütleri üyeleri, muhalif politikacılar, sendikacılar ve başka insanlarda da bu listede yer aldılar.

1 Mayıs tarihinde Semana dergisinde yayınlanan bilgiler ışığında Savunma Bakanlığı ile hükümetin bu illegal uygulamadan en geç 13 Ocak tarihinde haberdar olduklarına yer verildi. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Kolombiya Basın Özgürlüğü Vakfı (FLIP) ve Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) 16 Mart 2020 tarihinde küresel salgın yüzünden ertelenen Başkan Iván Duque ile kararlaştırılan görüşmenin bir an önce gerçekleşmesi için başvuruda bulundular. Uluslararası Gazeteciler Birliği (APIC) ile RSF’in ortak yaptıkları açıklamada ise bu emri kimlerin verdiğinin belirlenmesi, bu uygulama ile amaçlananın ne olduğunun ortaya çıkartılması, hemen uygulamanın son bulması, bu işten kimlerin ne gibi yarar sağladıklarının ortaya çıkartılması, gözetlenen insanlar hakkında elde edilen bilgilerin ilgili sahiplerine geri verilmesi ve kendilerinin de bilgilendirilmeleri talep edildi.

RSF Müdürü Christian Mihr hükümetin ve ordunun kimleri hangi amaçla gözlemlediklerinin açıklamak zorunda olduklarını belirterek, verileri toplayıp depolayarak ve değerlendirmek için bulundurmakla gazetecililerin ve kaynaklarının güvenliklerine müdahale etmenin Kolombiya anayasasını ihlal anlamına geldiğini, ilgili kurumların zararı en aza indirgeyebilmek ve ilgili gazetecilere verilen zararları sınırlayabilmek için hemen müdahale etmek zorunda olduklarına değindi. Bu arada bu uygulamada yasal olmayan yollardan gözetlenip denetlenen 34 medya mensubu gazeteci ortak yazılan bir mektupla hükümetin olayı araştırmasını ve mesleki işlevlerinin korunma altına alınmasının garantiye alınmasını talep ettiler.

Kolombiya’da geçen yıl 515 basın özgürlüğü ihlali saptanmış, bunların 137 tanesi tehdit, 4 tanesi kaçırma ve 2 tanesi de cinayet. 66 Medya mensubu Kasım-Aralık 2019 arası 40 gün süren genel grev ve ülke çapında gerçekleştirilen yürüyüşler sırasında saldırıya uğramışlar. İlgili kurumlar gazetecilerin ne korunmasıyla ne de adli süreçlerinde müdahalede bulunuyorlar. Kolombiya Basın Özgürlüğü Vakfı FLIP’e göre gazeteci ölümlerinin %78 Kolombiya’da cezasız bırakılıyor. Kolombiya Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl 180 ülke arasında 130. sırada.

07.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular