9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartGesundheitVirüsle Mücadelede Almanya’da ve Türkiye’de İlk Etap Tamamlandı

Virüsle Mücadelede Almanya’da ve Türkiye’de İlk Etap Tamamlandı

Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün yaptığı basın açıklamasında virüsle müdadelede ilk dönemin tamamlandığını açıkladı. Ne tesadüf T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Bilim Kurulu ile gerçekleştirdiği toplantının ardından aynı cümleleri sarfetti.

060520

ALMANYALILAR- Bugün Başbakan Merkel ile Federal Almanya’nın Eyalet Başbakanları arasında gerçekleşen beş saatlik video konferanslı görüşmenin ardından yapılan basın açıklamasında bugüne kadar okullar, işletmeler ve spor tesislerinin kullanımları konusunda alınan tedbirlerin gevşetilecekleri kesinleşti. Yalnız halen yürürlükte olan sıkı hijyen ve sosyal mesafe kurallarının hâlâ geçerli olduğu vurgulandı.

Merkel bugün rahatlıkla küresel salgında ilk evrenin geride bırakıldığının söylenebileceğini ama salgının halen başlangıcında olunduğunu ve virüsle hesaplaşmak gerektiğinin unutulmamasını belirtti. RKİ’nün yayınladığı sayılardan memnuniyet duyduğunu ifade den Başbakan zaten yürürlükte olan en az 1,5’lik sosyal mesafenin korunması ve kamuya açık alanlarda yüz maskesi taşınmasının 5 Haziran’a kadar uzatıldığını, düşük enfeksiyon rakamlarından yola çıkılarak ev halkından olmayan insanlarla da bir araya gelinebileceğini açıkladı. Eğer bir yerleşim biriminde yedi gün içerisinde 100 bin kişiden 50’si yeniden enfeksiyon kaparsa orada alınan kararlar 20 Nisan öncesi alınan tedbirler kapsamına; ta ki haftalık virüs enfekte olanların sayısı 50’den aşağıya düşene kadar, acilen dahil olunacaklar.

Almanya Başbakanı’ndan gelen bu ilk etabın geride bırakıldığı haberi verilirken Türkiye’de de oldukça benzer açıklamalar yapıldı. Bugün Bilim Kurulu ile bir toplantı gerçekleştiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’de virüsle mücadelede ilk dönemi tamamlandığını belirtti. Bakan salgın idaresinde izlenen güncel uygulamaların ve politikaların bazılarının değiştirileceğinin haberini verdi.

Bugüne kadar elde edilen başarının korunabilmesi için o da Merkel gibi konuştu. Dikkatli davranılmazda eğer kontrol kaybının yeni bir dalganın davetçisi olacağını, bunun da yeni mecburiyetlere yol açacağını, buna benzer gelişmelerin bir çok ülkede görüldüğünü, yeni ölümlerin ilk elde edilen başarıları sıfırladığını açıkladı.

Bakan Koca Türkiye özgülünde virüsle mücadelede ilk evrenin geride bırakıldığını, ikinci dönemin ilk günlerinin yaşandığını, dünyada hızını kesmeyen salgının Türkiye’de zirveyi aştıktan sonra düşüşe geçtiğini belirtti. Tedbir almak ve uymanın başarının garantisi olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı dünyanın Türkiye’yi model almaya çalıştığını ve bu başarının tüm ülkeye ait olduğunu ifade etti. Mevcut durumu normalleşme değil de kısıtlamaların esnetildiği, kısmen özgürleşme ve yeni dönemi de “Kontrollü Sosyal Hayat” olarak tanımladı.
06.05.2020

Fotos: Bundeskanzlerin / YouTube – Dr. Fahrettin Koca / Twitter

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular