10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartGesundheitTurgay Kılıç: Korona virüs, iktidarı alt etti

Turgay Kılıç: Korona virüs, iktidarı alt etti

covid yazı foto

Yeni Tip Koronavirüs, dünya genelindeki yayılmasını henüz azaltmış değil. Hâlihazırda saldırı durumundadır. Her enfekte olan kişi, fena bir acı hissettiriyor. Ufak bir grip ile başladığını belirten uzmanlar, ilerleyen zamanlarda farklı kronik hastalıkları da olanları daha da kötü sonuçlarla karşılaştıklarını belirtmişti. Bu durumda da ölümler kaçınılmaz oluyor. Tabii çoğu kişi de Covid-19 salgınından da olumlu iyileşmeler de hastanelerde taburcu ediliyordu.

***

Salgının artarak devam etmesi; bazı önlemlerin de arttırılmasına sebep oldu. Ama bu önlemler, taksitlendirilerek alınmaya başladı. Önceki yazılarımda da belirtmiştim. İlk vaka Türkiye’de 11 Mart’ta ortaya çıktı. 12 Mart’ta ise 5 vaka çıktı ortaya ve ilk ölüm 16 Mart’ta gerçekleşti. 24, 25, 26 Mart’ta Tubitak’ın sitesinde yer alan grafik yükselmeye başlıyor. Bu tarihlerde ölüm ve vakalarda inanılmaz derecede yükselme görülüyor.

***

Bu grafik, Mart’tan önce de vakaların olduğu şüphesini doğuruyor. Acaba bu salgın Türkiye’de Ocak’ta da var mıydı? Çünkü diğer ülkelerde salgın varken, havayolu ulaşımları gerçekleşiyordu. Bu da haliyle salgının hızlıca ve gizlice yayıldığını göstermez mi?

tubitak grafik***

Muhalefet partilerinin baskısı üzerine Çin, İtalya, İspanya vakalarının olması, Türkiye’ye olan ulaşımın gerçekleşmesi de devam ederken Sağlık Bakanlığı ve İktidar; açıklamalarda bulundu. Ama verilen açıklama: “Önlemimizi aldık, her şey yolunda,” denilmişti.

***

Önlemler, vakaların ve ölümlerin artması ile devam etti. Her seferinde vaka artıyor, salgın yayılıyordu.

Araçların dezenfektan edilmesi,

Kafelerin, barların, kısıtlanması, bazı fabrikaların kapanmaya gitmesi… gibi süreçle devam eden belirli günler, haftalar aralığıyla devam eden önlemler vardı.

 

***

Baktılar olmuyor, tüm kafe, bar, kapatılmaya başlandı. Bunlar yaşanırken, salgın hızla devam ediyordu.

Baktılar yine olmuyor, bu defa 65 yaşlarındaki yurttaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı.

Baktılar olmuyor, 20 yaşları olanları da yine sokağa çıkma yasağı getirdiler, sabah olmadan değişti ve 18-20 yaşlarındaki tarım işçisi, diğer kurumlarda çalışanlar hariç denildi.

***

Pekâlâ, dışarıda binlerce kişiyle çalışanlar, eve veya başka kişilere bu salgını yaymayacak mıydı? Elbette yayacaklar.

Baktılar yine olmadı, hafta sonu ‘nasılsa maliyeti az olur, hatta olmaz,’ düşüncesiyle sokağa çıkma yasağı getirdiler.

Sokağa çıkma kısıtlanmasının getirildiği o ilk Cuma günü, saat gece 22 falandı. Yasağın başladığı o gece, yurttaşlar büyük bir telaşla sokağa çıktı. Bu hınca hınç bir kargaşanın getirdiği olumsuz tepkilerle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı olduğunu söyledi. Tepkilerin ardından, Erdoğan’ı korumak adına kendini suçlu gören İçişleri Bakanı Soylu, Erdoğan’dan ve iktidardan, seçmenden özür dileyerek istifa etti. Bu istifayla AKP ve Erdoğan’ı korudu; Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan da Soylu’nun istifasını kabul etmeyip, Soylu’yu korudu. Alın size ülke politikasının sonu.

Yani kimse AKP’den istifa edemez, bunu artık geçelim. Anca ihraç edilir, kovulur, Tayyip Erdoğan’ın istediği gibi hareket edebilir.

***

CHP’li belediyeler, yardım kampanyaları sürdürürken, maskeleri dahi ücretsiz dağıtma girişiminde bulunurken; iktidar bu kampanyaları ‘FETÖ’ paralel yapılanma etiketiyle engellemişti.

Yurttaşlar maskelere ulaşamadı. En büyük sorun, maske, kolonya, dezenfektan idi. Tabii bunların bir de fahiş fiyatları çıktı ortaya. Bu da fırsatçı esnafların kararıydı. Neyse ki iktidar buna önlem alarak, engelledi.

Maskeleri önce satışa çıkarma kararı aldılar; CHP belediyeleriücretsiz maske’ girişimine başladığında iktidar ise, ‘maskeler için ücret alınmayacaktır’ diyerek aslında ülkeyi büyük bir çileden kurtarma çabasında girişti. Haliyle ülkeyi yöneten AKP iktidarı, bu adımla iyi bir yaklaşımda bulundu. Başından beri Ana muhalefet belediyeleri, bu yaklaşımdaydı.

İlerleyen zamanlarda da kimseye maske kodu gelmedi. Bazıları aldı, bazıları 10-15 gün boyunca maske kodunu bekledi. Bazıları daha fazla beklemeyip, yine maskeye para verip, satın aldı.

5 maskeyi dağıtamadılar; ABD, İtalya, İspanya’ya uçak dolusu tıbbi malzeme gönderildi.

Bugün ise, maskeleri yurt içinde dağıtamadığını beceremediler; yine maskeleri satışa sundular.

Koca 18 yıllık iktidar; 5 maskeyi dağıtamadığı gibi, birkaç kişiye Cumhurbaşkanlığı forslu, Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzalı ve mektubuyla bir poşette maske ve kolonya dağıttı.

Eğitime bir çomak daha

Öğrenciler, geleceklerinin belirlendiği sınava girecekti. YKS 2020’nin ilk tarihi 25-26 Temmuz’da yapılacaktı. Mart ayı sonunda korona virüs sebebiyle alınan kararla, bu sınav tarihi 20-21 Haziran’a alındı. Yani bu sınav öne alınmış oldu. Hem sınav tarihini öne alarak öğrencilerin psikolojik yapılarını bozdular hem de çok bir marifetmiş gibi sınav süresine 30 dakika ek verilerek, 165 dakikaya çıkarıldı bu süre. Ayrıca geçiş barajı da 180’den 170’e çekildi. Bu eğitim sisteminin her yıl böylesi bir oyun gibi yönetildiğini bir defa daha gördük.

***

Ülkeyi nasıl yönetiyorlarsa, bu pandemi sürecini de öyle geçiştiriyorlar. Sadece daha fazla haksız kazanç ve yandaşı doyurma süreci gibi geçiştiriyorlar.

***

Bu süreçte halkına 1000(bin) lira dağıtamadılar,

Bu süreçte 5 maskeyi dağıtamadılar,

Bu süreçte iş ve aş desteğini tam yapamadılar,

Bu süreçte esnafa sahip çıkamadılar,

Bu süreçte öğrencilerin mağduriyetini gideremediler,

Bu süreçte aile içindeki ekonomik krizi önleyemediler…

18 yıllık iktidar, Covid-19; salgınında yenik düştü. Umarız ki yarın savaş çıkmaz!

 

Turgay Kılıç / 06.05.2020

Grafik: Tübitak

 

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular