24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartGesundheitSüleyman Deveci: Corona Günlüğü (53)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (53)

Günlük notlarımla ilgili karalamalarıma göre bugün sırada Fransa var. Corona virüsü bu ülkede ilk ne zaman başlamış, hangi süreçlerden geçmiş, hemen Almanya ile sınır komşusu olmasına rağmen nasıl bu kadar çok hasta ve ölü sayısı var bir göz atalım istiyorum. Detaylara dalmadan önce bugünün rakamları ile başlayalım. 169 583 insana virüs bugüne kadar Fransa’da bulaşmış. Ölü sayısı 25 204. İnsanın inanası gelmiyor. On-on beş yıl önce güzel bir yaz günü bu ülkede sıradan bir grip salgınında on beş bin insanın hayatını yitirdiğini okuduğumda inanmamış, gazetecilerin uydurması demiştim. Sonra kendim araştırınca oldukça şaşırmış, Fransızların gribe karşı bu denli zayıf olmalarına şaşırmıştım. İnsanın hastalıklara karşı bünyesinin milliyet veya ırkla ilgili olduğuna yine de ben inanmıyorum. İster istemez soykırıma uğrayan Kızılderilileri düşünüyorum. Yarısını bugünkü Amerikalıların ataları öldürmüş olsa da kalan yarısını beyazların kıtaya getirdikleri grip türü hastalıkların gerçekleştirdiği artık biliniyor.

2019 yılı sonuna gelindiğinde emeklilik karşı 5 Aralık’ta 800 bin kişinin katılımıyla başlamış ve o günden beri devam ediyor, direniş ve protestolarıyla yakın tarihe geçen “Sarı Yeleklilerin” adları ve eylemleri dillerden düşmüyordu. Noel ve yılbaşı döneminde ülkede hayat bu grevler sayesinde neredeyse durmak noktasına gelmiş, kamu, sağlık ve ulaşım hizmetlerinde insanları ciddi şekilde mağdur eden aksamalar yaşanmış, Paris’te metro hatlarının büyük bir bölümü çalışmazken, diğer hatlar ise belirli saatlerde güzergahın bazı kısımlarında seferler yapılmış, şehirlerarası tren seferlerinde de önemli sorunlar yaşanmıştı. Greve gidenler arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketin (SNCF) çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postacılar, nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları bulunuyordu.

1 Ocak’ta Fransa ve Almanya’nın önderliğinde, 11 Avrupa Birliği (AB) ülkesi, tek para birimi euronun 1 Ocak 1999’da kaydi olarak kKaydi para, kişilerin elindeki parayı bankacılık sistemine sokması ile paranın kayıt altına alınmasıdır) yürürlüğe girmesine karar vermiş, euro, 2002 yılında ise banknot ve bozuk para olarak piyasaya sürülmüştü. Euro’yu, Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan olmak üzere 19 AB üyesi ülke kullanıyor. Euro Bölgesi olarak adlandırılan bu ülkelerin para politikası, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve üye ülkelerin merkez bankalarından oluşan Euro Sistemi tarafından yürütülüyor. Tüzel kişiliğe sahip bağımsız bir AB organı olan ECB, birliğin kritik kurumları arasında yer alıyor. Frankfurt merkezli ECB’nin görevi, para birimi olarak euroyu kullanan AB üyesi ülkelerden oluşan Euro Bölgesi’nde fiyat istikrarını sağlamak olarak tanımlanıyor. Doların ardından dünyanın en fazla kullanılan ikinci rezerv para birimi konumunda bulunan euroyu Avrupa’da yaklaşık 340 milyon kişi kullanıyor. Euro, “Avrupa Para Birimi”, “ekü” ve “euro” olarak adlandırılıyor.

Ocak ayının ilk haftasında da devam eden grevler ve şiddetli gösteriler devam ediyordu. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümet, emeklilik reformundan vazgeçmeyeceğini belirtirken, sendikalar reformun geri çekilmesi için ısrar edip durdular. Ülkenin en önemli sendikalarından Genel İş Konfederasyonu (CGT), 7-10 Ocak tarihlerinde ülkedeki 8 rafinerinin giriş ve çıkışlarında blokaj eylemi yapılması ve 9 Ocak’ta yeniden gösteri düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu. Fransa’da yapılan bir ankete göre, Fransızların yüzde 57’si emeklilik reformuna karşı çıkıyordu. 13 Ocak’ta Paris yönetiminin emeklilik planlarıyla ilgili yasa tasarısını protesto eden Fransızlara Lyon’daki avukatlar da katıldı. Avukatlar, ellerindeki anayasa ve ceza kanunu ile ilgili kitap ve belgeleri fırlatarak, „S.O.S.“ işareti yaptı. 17 Ocak’ta gelen haberlere göre Aralık ayında grev için izin günlerini kullanan işçilerin Ocak ayında her grev günü için maaşından kesinti yapılacağı açıklandı. Fransa’da reform karşıtı grevler ülke tarihinde rekor kırarak 40. gününü geçerken, iş kanununa göre ücretli izin günlerini grev için kullanma hakkı olan işçilerin, Ocak’ta greve devam etmesi durumunda şirketlerin yanı sıra kendi bütçelerini de derinden etkileyeceği öğrenildi.

Macron’un ve hükümetin imdadına resmen virüs yetişti. Fransa Sağlık Bakanlığı 24 Ocak’da Bordeaux şehrinde görüldüğünü doğrulandı. Yeni virüsten ilk ölüm vakası 14 Şubat’ta Paris’te, aynı zamanda ülkedeki ve Avrupa’daki ilk Covid-19 ölümü gerçekleşti. Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, Bordeaux kentinde son dönemde Wuhan’a gitmiş olan Çin asıllı 48 yaşındaki bir adamın hastanede tedavi altına alındığını açıkladı. Fransa’da tespit edilen ilk vakanın bu olduğu öğrenilirken, ardından Paris’te de iki hasta bulunduğu ortaya çıktı. Fransa’daki 3 Corona virüs hastasından biri olan 48 yaşındaki Çin asıllı Fransız vatandaşı, basına durumu ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Durumunun git gide ağırlaştığını fakat kaygılı olmadığını dile getiren hasta, sağlık ekiplerine güvendiğini söyledi. Hasta ayrıca, “Wuhan’da hastalandığımı düşünüyorum. Orada geçtiğimiz haftanın başından beri biliniyordu bu hastalık fakat kimse tedirgin olmuyordu. Muhtemelen hastalığın ilk yayıldığı balık pazarına yakın olan otobüs veya tren garında kaptığımı düşünüyorum” açıklamasını yaptı. Kapıda güvenlikle girişlerin engellendiği ve sağlık ekiplerinin odasına özel koyucu üniforma ile girip çıktığını anlatan hasta, virüsün herhangi bir tedavisi bulunmadığı için sadece ağrı kesici verildiğini fakat virüse karşı tedavi için araştırmalara devam edildiğini anlattı.

27 Ocak’ta Sarı Yelekliler’in eylemleri sırasında çok sayıda göstericinin elinin kopmasına ve yaralanmasına yol açan patlayıcı gaz bombasının (GLI-F4) kullanımı Fransa’da yasaklandı. 29 Ocak’ta bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Macron, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin Konferansı’nda verdiği taahhütlerle tümüyle çelişen Türkiye’nin davranışlarından kaynaklanan endişelerimi dile getirmek istiyorum. Son günlerde Türk savaş gemilerinin Suriyeli paralı askerler eşliğinde Libya topraklarına geldiğini görüyoruz. Bu, Berlin’de üzerinde anlaşılanların açık ve ciddi ihlalidir, verilen sözlerin tutulmamasıdır” dedi. T.C. Dışişleri Bakanlığı anında yanıt verdi. 1 Şubat’ta Lyon kentinde emeklilik reformu karşıtı eylemciler siyasetçilerinin uğrak yeri olan Le Cercle de l’Union restoranına gitti. Restoranda özellikle sağcı siyasetçilerin olduğu bilgisini alan eylemciler marşlar eşliğinde içeri girdiler ve “Macron istemese de, daha iyi bir dünya için buradayız” dediler. Göstericiler restoran çalışanlarınca çıkarılmaya çalışıldı. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler kısa sürede dünyaya hızla yayıldı. 7 Şubat’ta bir dergide çıkan habere göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’den gelen öğretmenlerin okullarda Türkçe dersi vermesini yasaklayacağı iddia edildi.

13 Şubat’ta bir açıklama yapan Macron, Mila adlı gence o kadar saldırılmaması gerektiğini söyledi. Ocak ayında sosyal medya üzerinden İslam dinine hakaret eden Mila adlı gencin, bu paylaşımından sonra çok sayıda ölüm tehdidi almış ve tepkilerin artmasının ardından ulusal televizyona çıkarak özür dilemişti. Yaşananların ardından başka bir okula geçmek zorunda kalan ve evinin önünde korumalarla yaşamaya başlamıştı. Macron, “Yasalarımızda her şey açık. Dinlere hakaret etme, onları eleştirme ve onları karikatürize etme hakkımız var. Yasak olan ise nefret suçu ve insanlık onuruna saldırıdır. Bu tartışma sırasında Mila’nın henüz bir ergen olduğunu gözden kaçırdık. Ona okulda, gündelik yaşamında ve her anında koruma sağlamaya borcumuz var. Çocuklar, internet üzerinde yıkıcı olan nefret ve şiddetin yeni formlarından daha iyi korunmalılar” dedi. 14 Şubat’ta Fransa Sağlık Bakanı Agnez Buzyn, Fransa’da yaşlı bir turistin tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan, virüsün patlak verdiği Wuhan’ın bağlı olduğu Hubei bölgesinden gelen 80 yaşındaki turistin, 16 Ocak’ta Fransa’ya geldiğini duyurdu. Adı belirtilmeyen Çinli turistin 25 Ocak’ta hastanede karantina altına alınmıştı. Ülkede şimdiye kadar Corona virüsü bulaşmış olan 11 hasta bulunuyor.

Sağlık Bakanı Agnès Buzyn, 16 Şubat’ta Paris belediye başkanlığına aday olmak üzere istifa etti. Onun boşalan koltuğuna bir nörolog olan Olivier Véran geçti. 17-24 Şubat tarihleri ​​arasında Mulhouse’da düzenlenen ve yaklaşık 2 500 kişinin katıldığı Hristiyan Açık Kapı Kilisesi diye adlandırılan kilisede Evangelistlerin yıllık toplanması, Fransa’da Corona virüsün yayılmasında önemli rol oynadı. 18 Şubat’ta ‚Radikal ve ayrılıkçı İslam’la mücadele planını‘ açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa topraklarında yabancı öğretmen ve imamların görev yapmasına ve yabancı ülkelerden finansman akışına son vereceklerini açıkladı. Macron hedeflerinin Fransa’daki Müslümanlar olmadığını, “düşmanlarının ayrılıkçı İslam” olduğunu söyledi ve Fransa’da “kadınla el sıkmayan, erkek doktora görünmeyen, havuzlara ayrım isteyen” talepleri, Cumhuriyet yasaları ve laiklikle bağdaşmadığı için kabul etmeyeceklerini söyledi. Ertesi gün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, „Darbeci Hafter’in silah tedarikçisi Macron’un, ‚İslami ayrılıkçılık‘ ile mücadele edeceğine dair sözleri ilkel bir İslam düşmanlığıdır“ dedi. 20 Şubat’ta Diyanet’in, Fransa’daki cami dernekleri ve Diyanet kuruluşları ile Din Hizmetleri Ataşeliklerinin Fransa’daki hesapları kapatıldı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun, Paris ve Bordeaux’daki ataşelik banka hesaplarının kapatıldığını açıkladı.

Zamanlamaya bakıldığında virüs salgınının Fransa, Almanya ve İtalya’da hemen hemen aynı günlerde ortaya çıkması dikkat çekici. 24 Ocak’ta Fransa’da, 27 Ocak’ta Almanya’da, 31 Ocak’ta da İtalya’da ilk virüs vakaları ile karşılaşılıyor. 24 Şubat’ta Fransız Sağlık Bakanı düzenlenen basın toplantısında, İtalya’da yaşanan ölümlerin ve vaka sayısının artması üzerine Avrupalı mevkidaşlarıyla kısa sürede bir araya geleceğini ve Avrupa’daki olası bir salgınla nasıl mücadele edileceğini görüşeceğini söyledi. Bakan “Şu an için Fransa’da bir salgın durumu yok. Ama sınır komşumuz İtalya’da yakından takip ettiğimiz sıkıntılı bir süreç yaşanıyor” dedi. Her yıl Şubat ayının ortalarından Mart ayının başına kadar rengarenk, lezzetli ve c vitamini dolu bir festival olan Menton Festivali, 1930’larda limon ve portakal yüklü bir kaç el arabası ile başladı. Fransa’nın tatil cenneti Cote d’Azur bölgesinde yer alan Menton; denizi, plajları, tarihi binaları ve her köşesine sinen limon ve portakal kokularıyla ülkenin en ünlü tatil beldeleri arasında yer alıyor. Bu yıl 87.’si düzenlenen festival, dünyanın çeşitli yerlerinden 200 000 turistin katıldığı, 150 000 tondan fazla meyve kullanılan büyük bir şenlik haline dönüştü. 25 Şubat’ta Fransa’da da iki yeni Corona virüsü vakasının görüldüğü açıklandı. Fransa’da vaka sayısı böylelikle 14’e yükseldi. 28 Şubat’ta Paris Moda Haftası’nda 3 Mart’a kadar sürmesi planlanan defileler iptal edildi.

29 Şubat’ta yapılan açıklamada Fransa’da vaka sayısının 100’e ulaştığı bildirildi. 1 Mart Pazar günü 44 000 katılımcı ile koşulması planlanan Paris yarı maratonu sağlık bakanı Olivier Véran tarafından açıklanan bir dizi önlemden biri olarak iptal edildi. 3 Mart’ta Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves le Drian, Türkiye’nin Avrupa’ya ‚şantaj yaptığını‘ ve bu şantajın kabul edilemeyeceğini söyledi. Le Drian, göçmenlerin Yunanistan sınırına itildiğini, Afgan, Suriyeli, Iraklı göçmenlerin Yunanistan’ın kapısına dayandığını söyledi. Bu gelişmenin ardından Fransa’nın Yunan hükümetine de destek verdiğini belirten Le Drian, “Yunan sınırında yaşananlar bütün Schengen bölgesini ilgilendiren gelişmelerdir. Biz Türkiye ile dayanışma duygularımızı açıkladık ama dayanışma tek taraflı olamaz, çift yönlü olmalıdır. Türk yetkililerin bu konuyu manipüle etmesi kabul edilemez” dedi. Yine 3 Mart’ta Fransa hükümeti ülkedeki mevcut maske stoklarına el koydu, koruyucu maskelerin sadece reçeteyle verilmesi kararını aldı.

4 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan, Macron’la İdlib ve mültecileri görüştü. Aynı gün AB içişleri bakanları, Fransa’nın çağrısı üzerine artan sığınmacı yoğunluğunun görüşülmesi amacıyla Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplandı. 5 Mart’ta ülkede Corona virüsü nedeniyle 2 kişinin daha öldüğü açıklandı. Böylelikle Fransa’da virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 6’ya yükseldi. 9 Mart’ta Fransa Kültür Bakanı Franck Riester‚e yapılan Corona virüsü testinin pozitif çıktığı duyuruldu. Bakan Riester’in sonuçlarını doğrulayan hükümet, Riester’in bir hafta önce virüs salgınının görüldüğü Ulusal Meclis’teki oturumlara katıldığını açıkladı. 12 Mart’ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Corona virüsü salgını nedeniyle ülkedeki tüm eğitim kurumlarının 16 Mart’tan itibaren kapatılacağını açıkladı. Macron, Corona virüsünün Fransa’nın son yüzyılda gördüğü en ciddi sağlık krizi olduğunu belirtti. Fransa’daki şirketlerin çalışanlarına evden çalışmaları yönünde izin vermelerini isteyen Macron, ilgili makamların uygulanan tedbirlerden etkilenen kurumların masrafların karşılayacağını belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ayrıca salgına rağmen toplu taşıma hizmetlerinin sürdürüleceğini kaydetti. “Corona virüsünün pasaportu yok” diyen Macron, ülke sınırlarının önlem amaçlı kapatılmasına gerek olmadığını belirtti. Salgın nedeniyle Fransa’da 33 kişi hayatını kaybetti ve yaklaşık iki bin kişi karantina altına alındı.13 Mart’ta Fransa Futbol Federasyonu, sağlık riskleri nedeniyle Ligue 1 ve Ligue 2’yi (Fransa futbolunun en yüksek iki ligi) süresiz olarak askıya aldı.

14 Mart’ta son 24 saatte 12 kişinin daha öldüğü Fransa’da kafeler, mağazalar, restoranlar ve sinemalar için kapatılma kararı alındı. Virüs nedeniyle 91 kişinin hayatını kaybettiği ülkede toplam vaka sayısı da 4 499’a yükseldi. Yine 14 Mart’ta birçok kültür kurumu kapanışını açıkladı. Bunlar çoğunlukla Louvre, Centre Georges Pompidou, Eyfel Kulesi, Musée d’Orsay veya Château de Versailles gibi Paris bölgesindeki bilinen yerlerdi. Ayrıca Château de Montsoreau ve CAPC – Musée d’Art Contemporain de Bordeaux ve MUCEM in Marseille gibi kurumlardı. 16 Mart’ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ulusa sesleniş konuşmasında „Corona virüsüne karşı savaştayız“ dedi. Macron, Fransa’nın kara sınırlarını kapattığını açıkladı ve 15 gün boyunca Fransızların sadece alışveriş için ve önemli görevdekilerin de işe gitmek için sokağa çıkabileceğini belirtti. 6 633 vakanın bulunduğu Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron, alınan tedbirleri canlı yayında açıkladı. Fransa’da şimdiye kadar 148 kişinin öldüğü salgınla mücadele için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Macron:” İnsanların hareketlerini kısıtlayacak önlemler almaya karar verdim. İnsanların hareketleri yarından itibaren 15 gün süreyle ciddi şekilde sınırlandırılacak. Ülke genelinde dışarıda gezmek yasak, sadece alışverişlere ve işe gitmeye izin var. Tatile çıkmak yok. Önemli görevdeki personel dışındakiler evlerinde kalacak. Bütün şirketler evden çalışmak için gereken adımları atmalı. Belediye seçimlerinin ikinci kısmı iptal edildi. İnsanların hareketini sınırlandıran tedbirlere karşı çıkanlar Fransa hükümeti tarafından cezalandırılacak. Corona virüsüne karşı savaşta taksi ve oteller mobilize edilecek. Askeri hastane virüsle mücadelede kullanılacak. Fransa sınırları AB ile koordineli bir şekilde yarın kapatılacak. Schengen bölgesi sınırları yarından itibaren kapatılacak” dedi. Yine aynı gün Fransız otomotiv devi Renault, yaptığı açıklamayla İspanya’daki üretimini durdurma kararının ardından merkezi olan Fransa’daki üretimini de tamamen durdurdu. Dev grubun 12 tesisi ve 18 bin çalışanı bu durumdan etkilendi.

17 Mart’ta Toyota Fransa’daki üretimine ara verdi. Toyota Avrupa, Fransa’nın kuzeyinde yer alan Valenciennes’teki fabrikasında üretime ara verdi. Japon otomotiv devinin Fransa’daki tesisi ülkenin kuzeyinde Valenciennes’te bulunuyor. Toyota bu fabrikada Yaris modelinin üretimini gerçekleştiriyor. Jado Dynamics verilerine göre Yaris markanın Avrupa’daki en çok satan otomobili. Toyota’dan gelen açıklama tesisin “belirsiz bir süre” boyunca kapalı kalacağı yönünde. Renault ve PSA Grubu da birkaç gün önce peş peşe yaptıkları açıklamalarla üretime ara verdiklerini belirtmişti. Aynı gün yaptığı bir açıklamayla Fransız hükümeti, Corona virüsü salgınının sarstığı büyük Fransız şirketlerini kurtarmak için gerekirse kamulaştırma yoluna gidebileceklerini söyledi.

19 Mart’ta yapılan açıklamaya göre ülkedeki vaka sayısı 9 134, ölü sayısı ise 264 olarak duyuruldu. Corona virüsü Cannes Film Festivali’nin ertelenmesine neden oldu. Açıklama yapan organizatörler festivalin Haziran sonunda yapılabileceğini belirtti. Fransa’da tüm okul, kafe, restoran, bar, gece kulübü, sinema ve ticari iş yerleri kapatılmış, sadece market, eczane, banka ve benzin istasyonları açık bırakılmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen şirketlere birçok kolaylık sağlanacağını ve mali yardımlarda bulunacaklarını, bunun için 300 milyon Euro kaynak ayırdıklarını söyledi. Macron, bugünden itibaren şirketlerin elektrik, gaz ve kira ödemelerinin askıya alınacağını duyurdu. 21 Mart’ta Fransa’da hayatını kaybedenlerin rakamı 450’ye ulaştı.

22 Mart’ta Fransa’da Corona virüsüne yakalanan Türkiye vatandaşlarından 9’u hayatını kaybetti. Fransa’nın çeşitli şehir ve kasabalarında Corona virüsüne yakalanmış 42 Türkiye vatandaşı bulunurken, 10 Türkiye vatandaşı ise yoğun bakımda tedavi altında tutuluyor. Fransız yetkililer, hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının Colmar, Moulhuse ve 95. Bölgede bulunduklarını kaydederken, hepsinin 70 yaş ve üstü olduklarını açıkladı. Fransa’da toplam Corona virüsü vakası 14 459’a, hayatını kaybedenler ise 562 kişiye ulaştı. 23 Mart’ta sosyal medyada bir kullanıcının ortaya attığı videoda merkezi Paris’te olan Pasteur Enstitüsü’nün 2004 yılında Corona virüsünü ürettiği iddia edildi. Milyonlarca insanın paylaştığı ve komplo teorileri oluşturduğu iddia ile ilgili yalanlama Pasteur Enstitüsü’nden geldi. Yine 23 Mart’tan tarihi itibaren her insanın evlerini terk etmek için bir tasdik formu doldurmaları ve taşımaları zorunlu hale geldi ve gereksiz yolculuklar için para cezasına çarptırılabilmeleri mümkün kılındı. İzin verilen çıkışlar, yemek alışverişi, işe seyahat, sağlık hizmetlerine erişim ve evinin 1 km yakınında egzersiz yapmayı içermekteydi.

24 Mart’ta Fransa’nın resmi haber ajansı AFP, „Türklerin gizli silahı: Kolonya“ başlığını kullandığı bir dosya haber hazırlayarak yurdum insanı ile incecikten daşşah geçti. 24 Mart verilerine göre Corona virüsü salgını nedeniyle Fransa’da bugüne kadar 800’den fazla kişi hayatını kaybetti, 20 000’den fazla insan karantina altına alındı. Son verilere göre ülke genelinde Corona nedeniyle hayatını kaybeden Türkiyelilerin sayısı 14’e yükseldi. Öte yandan Fransa’da vefat eden Türkiye vatandaşlarının cenazeleri, Türk Hava Yollarına (THY) ait kargo uçağıyla Çarşamba ve Cumartesi günleri Türkiye’ye gönderiliyor. 25 Mart’ta Fransa’da ölü sayısı bini aştı. Fransa’da 240 kişinin daha Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından ölü sayısı 1 100’e, vaka sayısı 22 304’e yükseldi. Fransa’da sağlık bakanlığı yetkilileri, son 24 saat içinde Corona virüsünden 231 kişinin daha öldüğünü duyurarak, ölü sayısının 1 331’e ulaştığını açıkladı. Fransa Sağlık Bakanı Jerome Salomon, „sadece hastanede ölenleri sayıyorlar“ dedi.

27 Mart’ta Fransa’da en genç ölüm vakası yaşandı,16 yaşındaki Julie A.’nın yaşamını yitirdiği açıklandı. 29 155 vakanın yaşandığı Fransa’nın başkenti Paris’te yaşamını yitiren genç kadının annesi, „Gençleri etkilemiyor dediler biz de buna göre hareket ettik“ dedi. Genç kızın annesi Sabine, Julie’nin bir hafta hafif öksürdüğünü, kızının daha sonra nefes darlığı çektiğini söyledi. Hastaneye gittiklerinde yapılan testler sonucunda kızında Covid-19 tespit edildiğini söyleyen Sabine, “Durumu kötüleşti ve perşembe günü yaşamını yitirdi. Sağlık görevlileri en başından beri bu virüsün gençleri etkilemediğini söylemişti. Biz de herkes gibi buna inandık. Kızımın hiçbir sağlık problemi yoktu” dedi. Aynı gün Fransa sokağa çıkma ilanından bir hafta sonra alınan sınırlandırma kararının tarihini uzattığını açıkladı. Ülkenin aldığı sokağa çıkma sınırlandırması tedbirlerinin 15 Nisan’a kadar uzatıldığı bildirildi. Yasağa uymayan binlerce Fransıza, yüksek miktarlarda cezalar kesildiği açıklanmıştı. Fransa Halk Sağlığı Merkezi, son 24 saat içinde 299 kişinin öldüğünü duyurdu. Ülkede Corona virüs salgını nedeniyle ölü sayısı 1 995’e yükseldi. Fransa’da karantina altında olan vaka sayısının ise 33 000’e ulaştığı bildirildi.

28 Mart’ta ülkede ölü sayısı 319 artarak 2 314’e yükseldi, hasta sayısı ise 32 964’ten 37 575’e yükseldiği açıklandı. Fransa’da Sağlık Bakanı Olivier Veran, Çin’den bin milyardan fazla yüz maskesi sipariş ettiklerini, ülkenin haftalık olarak 40 milyon maskeye ihtiyaç duyduğunu, Fransa’nın şu anda sağlık personellerine 3 hafta yetecek kadar malzemeye sahip olduklarını açıkladı. 29 Mart’ta Fransa’nın Hérault bölgesinde yaşayan 63 yaşındaki Dr. Alain Colombié sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, ofisinde çıplak poz vererek sağlık çalışanlarının yeni tip Corona virüsünün yol açtığı hastalığa karşı koruyucu malzeme yetersizliğini protesto etti. “Küçük askerlerinizden silahsız ve savunmasız cepheye gitmelerini istiyorsunuz” diyen doktor, diğer sağlık çalışanlarına da koruyucu ekipman yetersizliğini kınamak için protestosuna katılma çağrısı yaptı. Yine aynı gün Fransa Halk Sağlığı Ajansı Başkanı Jerome Salomon, hasta sayısının ise 37 575’ten 40 174’e yükseldiğini ölü sayısının 2 606’ya ulaştığını duyurdu.

30 Mart’ta, Paris Savcısı Rémy Heitz‚in yaptığı açıklamaya göre, kısmı sokağa çıkma yasağı başladığından beri Fransa’nın başkenti Paris’te 303 000 kontrol yapıldı. 25 000 kişiye ceza verildi. Heitz, Paris halkının çoğunluğunun kurallara uyduğunu da dile getirdi. 31 Mart’ta, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Angers ziyareti esnasında yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığına „maske, solunum cihazları ve ilaçların alımı için 4 Milyar Euro daha ek bütçe“ çıkarıldığını açıkladı. Fransa Sağlık Ajansı Direktörü Jerome Salomon, vaka sayısının ise 44 550’ye yükseldiğini duyurdu. Salomon, 5 107 kişinin yoğun bakımda tedavisinin sürdüğünü belirtirken, ülkede sağlık sistemi sorunlarının yaşandığını ifade etti. Hayatını yitirenlerin sayısı 3 024’e yükseldi

1 Nisan’da Çalışma Bakanı Muriel Pénicaud, Corona virüs sebebiyle 337 000 şirket sahibinin üç buçuk milyon çalışan için „kısmi çalışma “ başvurusunda bulunduğunu açıkladı. Fransa otomobil pazarında Mart ayında daralma CCFA’nın verilerine göre yüzde 72 oldu. Ülkenin ne büyük otomobil üretici gruplarından olan PSA’nın ise otomobil satışlarındaki daralması yüzde 73’ün üzerinde iken, Renault ise yüzde 71,6 daralma gösterdi. Ülkede yılın ilk çeyreğinde otomobil satışları yüzde 34,09 azalmış oldu. 2 Nisan’da Başbakan Edouard Philippe, her yıl Haziran ayında yapılan Baccalauréat (Üniversiteye geçiş sınavı) ile ilgili açıklama yaptı; „Șu anki koşullara göre Haziran, hatta Temmuz da dahi yapılması imkansız olduğundan ileri bir tarihe ertelendi“ dedi. Fransa Sağlık Direktörü Jerome Salomon, yaptığı açıklamada virüse bağlı hayatını kaybedenlerin sayısının son 24 saatte 509 kişi artarak 4 032’ye ulaştığını duyururken, 6 017 kişinin ise yoğun bakımda olduğunu bildirdi. Salomon, ülke genelinde toplam Corona virüs vaka sayısının 56 989 olduğunu açıklarken, taburcu olan hasta sayısının ise 10 934 olduğunu ifade etti. Öte yandan Salomon, açıklanan verilere evde ve huzurevlerinde gerçekleşen ölümlerin dahil edilmediğini aktardı. 3 Nisan’da açıklanan verilere göre yaşlı bakım evlerinde Corona virüs sebebiyle ölenlerin sayısı 2000 kişiye ulaştı.

fransa

4 Nisan’da bir mahkûm ve bir cezaevi çalışanı hayatını kaybetti. Cezaevi İdaresi Müdürlüğü’nün açıklamasına göre mahkûmların 48’i Corona virüse yakalandı. 925 mahkûmun karantinaya alındığı aktarıldı. Bu arada Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede ölü sayısı 7 560’a yükseldi. Son 24 saat içinde vaka sayısı da 7 778 artarak 89 953 oldu. Ülkede iyileşen hasta sayısı ise 15 438 olarak açıklandı. 5 Nisan’da Fransa Ligue 1 ekibi Stade de Reims’ın doktoru Bernard Gonzalez, Covid-19 testi pozitif çıkınca intihar ederek yaşamına son verdi. Aynı gün Türkiye’de 7 yaşındayken Fransa’nın Strasbourg kentine giden ve 25 yıldır doktorluk yapan Ünsal Akkabak, Corona virüsü sürecinde yaşadıklarını ve hastalandığı süreci anlattı. Fransa’da virüse ilişkin resmi rakamların gerçeği yansıtmadığına işaret eden Dr Akkabak, “Bu rakamları en az 10’a katlamak lazım, çünkü yeterince test yapılmadığı için çoğu vakalar bilinmiyor. İstatistikler sadece test olanları veriyor. Ayrıca testin negatif çıkması virüs taşımıyorsunuz anlamına gelmiyor. Hatalı negatifler var. Gerçek olan ölü sayısı. Tünelin ucunda değil, henüz başlangıcındayız. Rakamlar hâlâ yükseliyor. Çin modelini temel alacak olursak, bu durum üç ay sürebilir” dedi.

6 Nisan’da Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, 15 günde 148 000 Fransa vatandaşının başka ülkelerden evlerine döndüğünü açıkladı. Le Drian, kalan birkaç bin vatandaşının daha transferini ilerleyen günlerde gerçekleştirileceğini de ayrıca ekledi. Fransa’da son 24 saat içinde 833 kişi daha hayatını kaybetti. Ülkede ayrıca son 24 saatte 5 171 yeni vaka tespit edildi. Son verilerle birlikte ülkedeki toplam vaka sayısı 98 010’a yükseldi. Fransa’da şu ana kadar tedavi olanların sayısı ise 17 250. Toplam can kaybı ise 8 911. 7 Nisan’da Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, başkent Paris’te spor aktivitelerine kısmı yasak getirdi. Spor aktiviteleri sabah 10.00’dan akşam 19.00’a kadar yapılmayacak. Ayrıca yemek satışları ve sipariş alımları ise 21.00’de sona erecek. Bu yasaklar 8 Nisan’dan (Çarşamba) itibaren geçerli. Ülkede son 24 saat içinde 11 059 yeni vaka tespit edildi. Yapılan açıklamaya göre, vaka sayısı da 100 bin sınırını aşarak 109 069’a yükseldi. Vaka sayısında Fransa, ABD, İspanya ve İtalya’nın ardından en çok vakanın görüldüğü dördüncü ülke oldu. Fransa’da Sağlık Direktörü Jerome Salomon, Mart ayı başından itibaren 19 337 kişinin iyileştiğini, 7 131 kişinin ise yoğun bakımda olduğunu, ölü sayısının ise 10 328 olarak belirtti.

8 Nisan’da Élysée Sarayı’ndan yapılan açıklamada, 15 Nisan’da sona erecek kısmı sokağa çıkma yasağının yeniden uzatılacağı aktarıldı. Yetkililer, salgının tamamen kontrol altına alınabilmesi için bunun şart olduğunu belirttiler. Sürenin ne kadar uzatılacağı 13 Nisan akşamı Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yapılacak Ulusa Sesleniş yayınında duyurulacağı ayrıca aktarıldı. Bu Macron’un 13 Mart’tan beri 6. defa Corona virüs ile ilgili halka seslenişiydi. Aynı gün Fransa Merkez Bankası ülkenin ilk çeyrekte yüzde 6 daralarak İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü çeyreklik ekonomik performansı göstermesini beklediğini açıkladı. Salgının ekonomide yarattığı tahribatı analiz eden Fransa Merkez Bankası Mart ayındaki evde kalma önlemleri nedeniyle ekonomik faaliyetin yaklaşık üçte bir oranında azaldığını tespit etti. Fransa Merkez Bankası, resmi istatistik kurumu INSEE ve bağımsız araştırma kuruluşlarının projeksiyonlarına paralel olarak, ülkenin tecrit altında geçirdiği her iki haftalık dönemde yıllık ekonomik faaliyetin 1.5 yüzde puan azalacağını öngördü. Fransa Merkez Bankası’nın tespitleri 27 Mart-3 Nisan tarihleri arasında 8,500 şirkete gönderilen anketin sonuçlarına dayandırıldı. Ankete verilen yanıtlar, sanayide kapasite kullanımının Şubat ayındaki %78 düzeyinden Mart ayında ortalama %56 ile tarihi dip seviyeye indiğini gösterdi. Sektörel bazda en düşük kapasite kullanım oranı %41 ile otomotiv sanayinde görüldü. Yine aynı gün Fransız Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Charles De Gaule uçak gemisinde, Covid-19 şüphesiyle 40 denizcinin karantina alındığı duyuruldu. Açıklamada denizcilerin test edilmesi için test kitlerinin beklendiği belirtildi. Atlantik Okyanusu’nda bekletilen geminin 23 Nisan’da Fransa’nın Tulon kentinin limanına ulaşması beklendi.

9 Nisan’da Emmanuel Macron, Profesör Didier Raoult’u Marsilya’da ziyaret etti. Tedavisi sayesinde 1 061 hastadan 973’ünü 10 günde iyileştirdi. 1 061 hastadan 5’i hayatını kaybetti. Hastaların tedavisinde Covid-19’e karşı Hydroxychloroquine kullanıldığı açıklandı. Fransa’nın çok okunan dergilerinden Paris Match, son günlerde ülke kamuoyunda sık sık gündeme gelen radyolog Doktor Rodolphe Gombergh’i kapağına taşıdı, dergiye konuşan 68 yaşındaki doktor, 1,5 milyondan fazla insanı hasta eden ve 89 000’den fazla insanın ölümüne sebep olan Corona virüsünün görüntülerini kamuoyu ile paylaştı. Dr. Gombergh, “Bu görüntü hiçbir şeyi değiştirmeyen ve aynı zamanda her şeyi değiştiren bir görüntü. Hiçbir şeyi değiştirmiyor çünkü salgının gidişatını etkilemiyor fakat her şeyi değiştiriyor çünkü bizim bu korkunç hastalığı daha iyi görmemizi ve anlamamızı sağlıyor. Bu şekilde hastalık daha iyi tespit edilebilecek” dedi. 60 ile 140 nano metre uzunluktaki bu virüsü Paris Match’a gösteren doktor bir süre önce Corona virüsünü yenmeyi başardı. Çekilen ciğerlerinin görüntüsünü ve Corona virüsünü paylaşan Dr. Gombergh, “Ne kadar güzel değil mi” yorumunu yapıyor. Görüntülerde mavi kristalleşmiş gibi görünen yapılar, Corona virüsü olarak tanıtıldı.

10 Nisan’da Hayvanları Koruma Derneği kısmi sokağa çıkma yasağına rağmen kendilerinde bulunan hayvanları sahiplendirme hakkını yeniden elde etti. Özellikle kedi ve köpeklerle son iki aydır dolup taşan ve hiçbirini Corona virüs salgınından dolayı sahiplendiremeyen barınakların olduğunu söyleyen Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Jacques-Charles Fombonne, hükümetin aldığı bu karara çok sevindiklerini, böylece barınaklarda yer açılacağını açıklamada söyledi. Fransa’da son 24 saatte 987 kişi daha Corona yüzünden hayatını kaybetti. Avrupa’nın Corona virüsünden en çok etkilenen üçüncü ülkesi Fransa’da son 24 saatte 987 kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki toplam ölüm 13 187’ye çıktı. Bu sayı Fransa’yı dünyadaki en çok ölüm yaşanan 4. ülke konumuna getirdi. Aynı gün Fransa’nın Suissons kentinde bir süre önce Corona virüsü teşhisi konduktan sonra ölen ilk Türkiyeli olan 64 yaşındaki Halil Bıçkı’nın, kuzeni 41 yaşındaki Gökmen Bıçkı da aynı kaderi paylaştı. 11 Nisan’da Fransız uçak gemisi „Charles-de-Gaulle“, aralarında 50 pozitif vaka görülen mürettebat ile birlikte Pazar öğleden sonra (11 Nisan) Toulon’da bekliyor. 66 kişiye Covid-19 testi yapıldı. 21 Mart’tan sonra bu vakaların ortaya çıktığından şüphelenirken, 3 denizci de geçtiğimiz günlerde Portekiz’in başkenti Lizbon’a helikopterle durumları daha ağır olduğundan transfer edildiler. Yetkililer, Amerikan uçak gemisi „l’USS Theodore Roosevelt“‚ten sonra ikinci uçak gemisinin virüse yakalandığını aktardılar.

12 Nisan’da Fransa Tarım Bakanı Didier Guillaume, iç piyasanın tekrar açılmasına dair çağrı yaptı. Guillaume, „Eğer gerekli sağlık önlemleri alınırsa işçiler tekrar işlerine dönmeli ve iç piyasa tekrar yavaş yavaş hareketlenmeli“ diyerek yakında belediyelerle de ortak bir karar alınacağını da ayrıca belirtti. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde 769 yeni vakanın kayıtlara geçtiği, toplam Corona virüsü vaka sayısının 169 462’ye ulaştığı duyuruldu. Açıklamada, hastanelerde ve bakımevlerinde tedavi gören 3 696 kişinin sağlık durumunun kritik olduğu, toplam 51 371 kişinin iyileşip taburcu olduğu belirtildi. Öte yandan, Fransa, dünya genelinde Corona virüsüne bağlı en çok ölümün yaşandığı 5. ülke konumunda bulunurken, vaka ve yoğun bakımdaki hasta sayısında azalmanın devam ettiği kaydedildi. Ülkede ölü sayısı 25 201’e yükseldi.

13 Nisan’da Cumhurbaşkanı Macron, 6. defa Corona virüs salgınıyla ilgili Élysée Sarayı’nda yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında kısmı sokağa çıkma yasağının 11 Mayıs’a kadar uzatıldığını duyurdu. Macron, ayrıca konuşmasında 11 Mayıs’a kadar durum iyi giderse ana okul, ilkokul, ortaokul ve liselerin açılacağını belirtti. Aynı şekilde halka açık yerler olan restoran, kafe, gösteri salonları, otel, sinema, tiyatro ve müzelerin Haziran ortasında açılabileceğini ve ayrıca festivallerin Temmuz ayının ortasına kadar halka kapalı olacağını duyurdu. Macron, salgınla mücadele kapsamında her vatandaşa maske temin etmeyi hedeflediklerini aktarırken, salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarına teşekkür ederek, “Bu sağlık krizi eksiklerimizi görmemize sebep oldu, özellikle medikal malzeme konusunda. Gereken dersleri aldık” ifadelerini kullandı. Fransa Sağlık Direktörü Jerome Salomon, yaptığı açıklamada Fransa’da Corona virüsü nedeni ile son 24 saatte hastanelerde 335 kişinin, bakım evlerinde ise 239 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile ölü sayısının 14 967’ye ulaştığını duyururken, Fransa’da toplam Corona virüsü vaka sayısının 136 779’a yükseldiğini aktardı. Salomon, 32 113 kişinin hastanelerde Corona virüsü nedeni ile yattığını ifade ederken, 6 821 kişinin yoğun bakımda olduğunu söyledi. Öte yandan Corona virüsü hastalığını yenerek taburcu olan kişi sayısının 27 718’e ulaştığı belirtildi.

14 Nisan’da geçtiğimiz ay ertelendiği söylenen Fransa Bisiklet Turu için yetkililerden açıklama geldi. Tour de France 2020’nin 29 Eylül – 20 Ağustos arasında yapılacağı duyuruldu. Son 24 saat içinde 762 kişi daha öldü. Toplam ölü sayısının 15 729’a yükseldiği Fransa, ABD, İspanya ve İtalya’nın ardından ölüm oranlarında 15 bin sınırını aşan dördüncü ülke oldu. Ülkede vaka sayısı, bir günde 6 524 artarak 143 303’e yükseldi.15 Nisan’da Fransız hükümetinin aldığı karar neticesinde online alışveriş firması Amazon Fransa’daki depolarını 20 Nisan’a kadar kapatmaya karar verdi. Hükümet „Acil İhtiyaç“ hariç başka siparişlere cevap verilmemesini istemişti fakat Amazon, buna uymamış müşterilerine siparişlerini geç de olsa gönderiyordu. Fransa’da sendikanın açtığı dava sonucu mahkeme Amazon’un kargocular için gerekli sağlık önlemlerini alana kadar sadece gıda ve ilaç gibi hayati malzemelerin satışını yapabileceğine hükmetti. Corona salgını döneminde Amazon, bu karara uymazsa günlük bir milyon Euro’ya kadar para cezası ile karşı karşıya kalacak. Aynı gün Başbakan Philippe flaş bir açıklama yaparak, Corona virüsüyle ön cephede savaşan bütün sağlık çalışanlarına 1500 Euro prim verileceğini duyurdu. Philippe açıklamasını, 110 milyar Euro’luk kurtarma paketine onay çıktıktan sonra yaptı.

16 Nisan’da Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, gayrimenkul sahiplerine 3 ay boyunca Covid-19’dan ötürü kiralarını ödemeyenlere haciz getirmemelerini söyledi. Özellikle küçük şirketler için sabredilmesini de ayrıca aktardı. Fransa’nın Atlantik Okyanusu’ndan ülkeye dönüş yapan uçak gemisi Charles De Gaulle’de Corona virüsü paniği büyüdü. Virüs bulaşan personel sayısı 50’den 668’e yükseldi. 21 Ocak’ta Atlantik Okyanusu’na açılan gemi, salgın nedeniyle Toulon şehrine erken dönüş kararı almıştı. 17 Nisan’da Ulusal Meclis, Covid-19 sırasında maskeler ve hidroalkolik jellerin daha erişilebilir olmasını sağlamak için oylama yaptı. Oylamada %20’den %5.5’e KDV’lerin düşürülmesi kararı çıktı. Fransa’da sokağa çıkma yasakları devam ederken yaşanan can kayıpları sürdü, şimdiye kadar 18 681 can kaybı yaşanan Fransa’daki toplam vaka ise 147 968’e yükseldi. 18 Nisan’da Toulon şehrine gelen Fransız uçak gemisi Charles-de-Gaulle’da net pozitif vaka sayısı ortaya çıktı. Mürettebattan 1 076 denizci arasında 1 046’sında Covid-19’a yakalandıkları açıklandı. LVMH CEO’su ünlü Fransız iş insanı Arnault’un serveti, yıl başından bu yana 26,4 milyar dolar eridi ve 78,9 milyar dolara geriledi. Gucci ve Louis Vuitton gibi ünlü markaların da sahibi olan Arnault, miktarsal olarak servet kaybında dünyada ilk sırada yer aldı. Arnault, Bezos ve Bill Gates’in ardından dünyanın en zengin üçüncü kişisi konumunu ise sürdürüyor. Fransa’da Christian Dior, Louis Vuitton, Fendi, Givenchy, Guerlain, Bulgari ve Dom Perignon gibi 75 lüks markayı bünyesinde barındıran LVMH şirketi, Corona virüsü salgınıyla mücadele için parfüm fabrikalarında el temizleme jeli üretmeye başlamıştı.

19 Nisan’da Başbakan Édouard Philippe, Fransızlara yaz tatili konusunda açıklama yaptı. Bu yaz tatilinin zor olduğunu, Fransa’dan başka ülkeye gidişlerin de Temmuz ve Ağustos aylarında Corona virüse karşı mücadele sona ermedikçe Fransızlar için şimdilik mümkün olmadığını söyledi. 20 Nisan’da Sağlık Bakanı Olivier Véran önemli açıklamada bulundu. Ehpad yani özel yaşlı bakım evlerine ziyaretlerin bugünden itibaren (20 Nisan) bazı şartlar dahilinde açık olacağını ve tüm okulların da 11 Mayıs’ta açılmayacağını ayrıca aktardı. Son 24 saat içinde 547 kişi daha hayatını kaybetti. Ülkede toplam ölü sayısı 20 265 oldu. 155 000’den fazla vakanın olduğu Fransa’da Corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında yeni kararlar alındı. Fransa Ulaştırma ve Çevre Bakanı Elisabeth Borne, „Şengen bölgesi dışındaki bütün uçuşlar durduruldu“ dedi.

21 Nisan’da Internet alışveriş sitesi Amazon, tüm depolarının kapatılıp kapatılmayacağına dair Versailles mahkemesinden çıkacak kararı beklemeden Fransa’da bulunan tüm depolarını Cumartesi’ye kadar kapattığını açıkladı. Geçen hafta Nanterre mahkemesi, alışveriş sitesinde sadece hijyen, sağlık ve yemek alışverişi haricinde diğer kategorilerden alışverişi kapatılmasını istemiş fakat Amazon buna karşı müşterilerini mağdur etmemek için her kategoriyi açık tutmuş, mahkeme ise depolarının ısrarla kapatılmasını istemişti. Amazon bunun üzerine yüksek mahkemeye başvurmuştu. Avrupa en çok Corona virüsü vakasının bulunduğu 3. ülke olan Fransa’da son 24 saatteki bilanço açıklandı. Ülkede bugün tespit edilen vaka sayısı 2 667 olurken toplam vaka sayısı 158 050 oldu. Tedavi edilenlerin sayısı ise 39 181’e yükseldi. Toplam can kaybı ise 20 796 oldu.

22 Nisan’da Hükümet Sözcüsü Sibeth Ndiaye, yaptığı açıklamada kafe, bar ve restoranların 15 Haziran 2020 tarihinde açılacağının „kesin“ olmadığını aktardı. Ndiaye, önceliğin ilk olarak durumu iyi olmayan küçük işletmelere maddi olarak hükumetin desteğinin daha elzem olduğunu da söyledi. Aynı gün yapılan açıklamada, Cuma günü turizm ve restorasyon sektöründen önemli kişilerle Cumhurbaşkanı Macron görüşme yapacağı ve yetkililerin bu konuda fikir alışverişinde bulunacağı fakat şimdilik somut bir tarih olmadığını Elysée yetkilileri belirtti. Fransa Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, ülkede Corona virüsü salgını nedeniyle toplam ölü sayısı 21 340’a yükseldi. Toplam vaka sayısı ise 159 877.

23 Nisan’da Fransız Parlamentosunda yapılan oylamada „Covid-19’a karşı mücadele“ için 110 milyar Euro destek paketi 317 destekle geçti. Oylamada 15 milletvekilli pakete destek çıkmadı. Aynı gün içerisinde Nisan 2019’da Fransa’nın başkenti Paris’in simgesi olan ve çatısı yanan Notre Dame Katedrali için şantiyenin yeniden çalışılmasına onay verildi. Mart ayında salgın yüzünden çalışmalara ara verilmişti. Fransa İçişleri Bakanı Castaner, Ramazan ayı boyunca ülkedeki bütün camilerin kapatılacağını duyurdu. Macron, „Avrupalı ülkelerin salgına karşı verikleri tepki asimetrik, eğer bunu düzeltemezsek daha da kötüleşecek“ dedi. Macron, eğer ekonomik olarak doğru adımlar atılmazsa Avrupa’nın bir geleceğinin olmadığını belirterek, Avrupa’nın virüs salgınına karşı verdiği tepkinin doğru olmadığını savundu ve Avrupa Birliği’nin ekonomik yardım olarak kredi vermektense bütçe yardımı yapması gerektiğini ifade etti.

24 Nisan’da Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire yaptığı açıklamada, Havayolu şirketi Air France ve araç üreticisi Renault için yardımları açıkladı. Buna göre Air France için 7 milyar Euro ve Renault için ise 5 milyar Euro yardım yapılacağı ifade edildi. Bu arada salgında ölenlerin sayısı 22 245’e ulaştı. Yeni vakalarla birlikte toplam vaka sayısı 159 828’e yükselmiş oldu. 25 Nisan’da Başbakan Edouard Philippe yaptığı açıklamada, 11 Mayıs’ta kademeli şekilde sona erecek kısmı sokağa çıkma yasağı ile ilgili Salı günü Parlamento da hangi sektörlerin bundan faydalanacağını hükümet tarafından açıklayacak. Buna göre bazı okullar, şirketler ve önemli derecede trafiği hızlandıracak ulaşım araçları için gerekli aksiyonların alınacağını aktardı. Corona virüsü salgınının hava yolu seferlerini durma noktasına getirmesiyle zor duruma düşen hava yolu şirketlerden Air France-KLM, yaklaşık 10 milyar Euroluk devlet desteği sağladı. Şirketin hisseleri, yıl başından bu yana yüzde 55 değer kaybetmişti. Fransa merkezli olan Fransız Air France ile Hollandalı KLM şirketlerinin 2004 yılında birleşmesiyle ortaya çıkan hava yolu şirketi Air France-KLM, iki ülkeden gelen kredi desteğiyle rahat nefes aldı. Fransız hükümeti, şirket için 7 milyar Euroluk destek paketi hazırladığını açıklarken, Hollanda hükümeti de desteğin 2 ile 4 milyar Euro arasında bir rakam olacağını açıkladı. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, dün yaptığı açıklamada “Air France’ın uçakları yerde ve bu yüzden Air France’ı desteklememiz gerekiyor” dedi. Bakan Le Maire, kredinin şartlarından birinin, şirketin gezegendeki en çok çevre dostu şirket haline gelmesi olduğunu sözlerine ekledi. Le Maire ayrıca, otomotiv üreticisi Renault’ya da 5 milyar Euroluk destek vermeyi planladıklarını dile getirdi.

26 Nisan’da hükümetin 11 Mayıs açıklamalarına Fransız Bilim Kurulundan okulların 11 Mayıs değil en az Eylül ayına kadar kapalı olması gerektiğine dair açıklama geldi. Eğer okullar açılırsa özellikle liselerde dahi tüm öğrencilerin hem derste hem yemekte ve aralarda dahi maske ve eldiven takmalarının kaçınılmaz olduğunu aktardılar.  27 Nisan’da Amerikan online alışveriş sitesi Amazon, Nanterre mahkemesinin sadece ev için önemli alışverişlerin kargolanmasına hükmetmesi üzerine 5 Mayıs’a kadar Fransa’da bulunan tüm depolarını kapatamaya karar verdi. Çalışanlarına da evlerinde kalmalarını ve maaşlarının da yatacağını bildirdiler.

28 Nisan’da Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Fransız Ulusal Meclisi’nde 11 Mayıs’tan sonra hükümetin normalleşme için kademeli olarak atacağı adımları açıkladı. Başbakanı, ekonominin yeniden inşası için toplu taşımanın anahtar görev taşıdığını olduğunu dile getirerek, toplu taşımalardaki yeni kuralları, okullara dönüşü ve getirilen seyahat limitleri hakkında bilgi verdi. Toplu taşımalarda maske mecburiyeti getirildiğini belirten Philippe, sosyal mesafeyi korumak adına toplu taşımalarda yolcu kapasitesinin sınırlandırılacağını açıkladı. Başkent Paris’te metro seferlerinin yüzde 30 oranında düşürüleceğini duyuran Başbakan, yoğunluğun azalması için evden çalışabilenlerin uzaktan çalışmaya devam etmesi gerektiğini ifade etti, ayrıca öğrenci servislerinde de yolcu kapasitesinin yarıya düşürüleceğini ifade ederek okulların kademeli olarak açılacağını bildirdi. Başbakan Philippe 11 Mayıs’ta ilkokulların ve 18 Mayıs’ta orta okulların açılacağını dile getirerek derslere katılımın mecburi olmayacağını, her sınıfta en fazla 15 öğrenci olacağını ve sosyal mesafenin, kreşlerde ise en fazla 10’ar kişilik gruplar oluşturulacağını, ilk ve orta öğretimde maske takmanın mecburi olacağını ifade ederek ana okullarında 3 yaşından küçük çocuklara maske mecburiyetinin getirilmeyeceğini açıkladı. Başbakan Philippe, sokağa çıkma yasağının kalkacağı 11 Mayıs’tan itibaren iller arası seyahatin yeniden başlayacağını, söz konusu seyahatlerin 100 kilometre ile sınırlandırılacağı ve 100 kilometreyi aşan seyahatler için iş veya ailevi mazeret bildirmek gerektiğini, sokağa çıkma yasağının kalkması ile birlikte vatandaşların sağduyulu, medeni ve disiplinli olması gerektiğini ifade eden Başbakan Philippe, umursamazlığın sonucunun salgının yeniden başlaması olacağının altını çizdi. Philippe son olarak Fransız futbolunun en üst düzey ligleri olan Ligue 1 ve Ligue 2’nin 2019-2020 sezonları dahil tüm futbol organizasyonlarının tamamen iptal edildiğini de duyurdu. Bu arada son 24 saat içinde 367 kişi daha Fransa’da hayatını kaybetti. Ülkede toplam ölü sayısı 23 660’a yükseldi.

29 Nisan’da Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Fransa’da her yılın Haziran 24’ünde başlayan yaz indirimlerinin ertelenebileceğini ve bunu bizzat dükkan sahiplerinin de istediğini açıkladı. Son 24 saatte 427 kişi daha hayatını kaybetti. Fransa Sağlık Bakanlığı, Corona virüsü salgını nedeniyle bugün 427 kişinin hayatını kaybettiğini ve toplam ölü sayısının 24 087’ye yükseldiğini duyurdu. Toplam vaka sayısı 198 bin 215’e ulaştı. 30 Nisan’da Ulaştırma Bakanı Jean-Baptiste Djebbari tarafından yapılan açıklamada, tüm metro, tramvay, banliyö trenleri ve otobüs gibi ulaşım araçlarında „maske“ takılmasının 11 Mayıs’ta sona erecek kısmı sokağa çıkma yasağı sonrasında zorunlu olduğunu dile getirdi. Maske takmayanların ise 135 Euro ceza alacaklarını da ayrıca açıkladı.

1 Mayıs’ta Sağlık Bakanı Olivier Véran, 11 Mayıs’ta Fransa’da hangi bölgelerin aşamalı şekilde kısmi sokağa çıkma yasağından çıkacağını bunun bölgelere göre ayrıntısıyla açıkladı. Fransa’da otomobil satışları nisan ayında yüzde 89 oranında azalarak 20 997 adet olarak gerçekleşti. Fransa Otomobil Üreticileri Komitesi’nin açıkladığı verilere göre pazardaki bu büyük düşüşün sebebi Corona virüsü salgını gösterildi. Avrupa’da İtalya ve İspanya’nın arkasından Corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülke olan Fransa’da haftalar önce alınan sokağa çıkma yasağı ve benzeri tedbirler etkisini göstermeye başladı. Ülkede son 24 saat içinde 218 ölüm yaşandı. Açıklanan verilere göre ölüm oranı yüzde 0,9 oranında geriledi. Hastanelerdeki Corona virüsü hastalarının sayısı ise 26 283’ten 25 887’ye gerilerdi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı da benzer şekilde 4 019’dan 3 878’e geriledi, son 24 saat içinde 218 can kaybı daha yaşandığı ülkedeki toplam can kaybı ise 24 594’e ulaştı.

2 Mayıs’ta Sağlık Bakanı Olivier Véran, bir gazeteye verdiği demeçte eğer 11 Mayıs’a kadar vaka sayısı ve Covid-19’e bağlı ölümler artarsa kısmı sokağa çıkma yasağının uzayabileceğini veya bölgelerin durumlarına göre bunun değişebileceğini dile getirdi. Fransa’da Bakanlar Kurulu tarafından sağlık alanında ilan edilen olağanüstü halin süresinin iki ay daha uzatılarak, 24 Temmuz’a kadar uygulanmasına karar verildi. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, yaptığı açıklamada sağlık alanında ilan edilen olağanüstü halin 24 Temmuz’a kadar uzatılmasına karar verildiğini duyururken, bu kararın Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını açıkladı. Sağlık Bakanı, yurt dışından gelen kişilerin zorunlu olarak 14 gün karantina altına alınacağını aktardı. Yasa tasarısının gelecek hafta meclise sunulması ve oylanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Fransa’da 17 Mart’tan bu yana süren sokağa çıkma yasağı 11 Mayıs’ta sona eriyor. Bu arada ülkede Corona virüsünden ölenlerin sayısı 24 760’a yükseldi.

3 Mayıs tarihinde yapılan açıklamaya göre 22 Mart’tan bu yana Fransa’da en düşük günlük ölüm oranı görüldü. Son 24 saatte 135 kişi hayatını kaybetti. Toplamda ise 24 895 oldu. Ayrıca İçişleri Bakanı Christophe Castaner, 17 Mart’tan bu yana kısmı sokağa çıkma yasağında kurallara uymayan bir milyon kişiye para cezası kesildiğini aktardı. Fransa hükümeti, ülkede Corona virüsü salgını ile mücadele için 24 Mart’tan bu yana uygulanan olağanüstü halin 24 Temmuz’a dek uzatılmasına karar verdi. Fransa’da son bir gün içinde 297 yeni vaka tespit edildiği, ülkede toplam vaka sayısının 168 693 olduğu belirtildi. Fransa Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede hastanelerde ve bakımevlerinde tedavi gören hasta sayısındaki azalma bugün de devam etti. Bu arada son 24 saat içinde 135 kişi daha hayatını kaybetti. Ülkede ölü sayısı böylelikle toplam 24 895’e yükseldi.

05.05.2020

Yararlanılan kaynaklar: Wikipedia, Cumhuriyet, BirGün, Sözcü, Reuters, Bild, Spiegel

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular