11.7 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Gesundheit “Çin, salgının boyutunu gizleyip tıbbi malzeme stokladı” iddiası

“Çin, salgının boyutunu gizleyip tıbbi malzeme stokladı” iddiası

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Çin’in koronavirüs salgınının boyutunu uluslararası kamuoyundan sakladığı ve bu süreçte tıbbi malzeme stokladığına ilişkin bir rapor hazırladı.

çin-1

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), Çin yönetiminin, Vuhan’da ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) salgınını ve bulaşıcılık derecesini tıbbi stok yapabilmek için kasten sakladığını ileri sürdü.

ABD AP haber ajansının haberine göre, İç Güvenlik Bakanlığı, Çin’in koronavirüs salgınındaki tutumuna ilişkin 4 sayfalık bir rapor hazırladı.

Çinli yetkililerin Ocak ayından bu yana salgını kasıtlı olarak sakladığı iddia edilen raporda, Çin’in ayrıca virüsün ciddiyetini önemsiz bir vaka gibi lanse etmeye çalıştığı belirtildi.

“İTHALAT YAPILIRKEN, İHRACAT YASAKLANDI”

Öte yandan Çin’in bu süreçte çeşitli ülkelerden yoğun bir şekilde tıbbi ekipman ithal etmeye başladığına dikkat çekilen raporda, tıbbi ekipman ihracatını yasaklayıp ilgili ticari verileri paylaşmayı da reddettiği kaydedildi.

Bunun yanı sıra Çin yönetiminin Covid-19’un bulaşıcılığına dair Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) de bilgilendirmediğinin vurgulandığı raporda, “Bu süreçte yapılan tıbbi ekipman ithalatı Ocak ayına ait ithalat ve ihracat verilerindeki anormallikle eşleşmektedir” denildi.

Gün içerisinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, Covid-19 virüsünün Çin’in Vuhan kentinde bulunan laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu ileri sürerek, “Çin’in, yürüttükleri standartların altındaki laboratuvarlar ile dünyayı enfekte etme geçmişi var. Size bunun Vuhan’daki laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullanmıştı.

Geçen hafta buna benzer bir açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump ise, virüsün Çin’in Vuhan kentindeki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin kanıtları gördüğünü ancak şu anda detay paylaşamayacağını açıklamıştı.

„dokuz8HABER

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Rönesans’ın Rusya’daki projesine yeni ödül

Moskova'nın iş ve yaşam merkezini buluşturan Moscow City'de hayata geçirilen Neva Towers, CRE All-Russia Awards 2020’de, En İyi Karma Proje ve Yılın En İyi...

ADAC Ambulanz-Service bringt Patienten sicher nach Hause

Internationale Herausforderungen in Zeiten der weltweiten Pandemie/ Unterstützung bei medizinischen Notfällen Bei Landung eines ADAC Krankenrücktransportes wurde das Team auf dem Airport Shijiazhuang (China) unter...

Uğur Okulları’ndan kitap okuma etkinliği

Kitap Benim projesi kapsamında her gün okullarda ve uzaktan eğitim kapsamında evlerde 20 dakika serbest okuma saati düzenleyen Uğur Okulları, toplumda okuma farkındalığı oluşturmak...

Insolvenzeröffnungsverfahren des Abrechnungszentrums AvP: AOK Rheinland/Hamburg hilft Apotheken

Nach den jüngsten Entwicklungen um die anstehende Insolvenz des Apotheken-Dienstleisters AvP Deutschland, von der rund 3.500 Apotheken betroffen sein könnten, hilft die AOK Rheinland/Hamburg...