16.1 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartGesundheitTurgay Kılıç: AKP’li Savcı, devlet içinde devlet mi kuruyor?

Turgay Kılıç: AKP’li Savcı, devlet içinde devlet mi kuruyor?

twitterGeçenlerde buna benzer bir cümle kurdu Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan. Demişti ki, “Kampanyayı devletimiz yürütüyor. Devlet içinde devlet olmanın bir anlamı yoktur.”

Pekâlâ, bu söz nereden ve niçin kurulmuştu? Bu sorunun cevabıyla ve sebebiyle Ağrı Belediyesi AKP’li Başkanı Savcı Sayan, Partili Cumhurbaşkanına karşın devlet kurma yolunda adım mı atıyordu?

Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Ankara, İstanbul, Denizli, Adana gibi büyükşehir belediyelerinin yaptığı yurttaşlara, ihtiyaç sahipleri için topladıkları yardımları engellemeye çalışmıştı. Çünkü ‘devlet içinde devlet’ anlayışı hakim olduğunu belirtmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanlıkları tarafından başlatılan kampanyalar, Hükûmet’in eliyle engellendi, yasaklandı ve ‘devlet içinde devlet’ anlayışıyla yorumlandı. Bu yaklaşımla, devletin içine sızmış kişileri ifşa etme gibi bir politika izlediler.

***

Oysaki CHP, Meclise girmiş HDP, MHP ve AKP gibi seçilmiş bir parti, üstelik Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Ana muhalefet statüsünde. Her şeyi geçelim, asıl Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran partidir CHP. Devlet anlayışını iyi bilen bir partidir. Halkların Demokratik Partisi(HDP), bu salgın döneminde dahi kayyumla karşılaştı, buna da ‘devlet içinde devlet’ anlayışı yansıtıldı. Fırsattan istifade ederek, kayyımla seçilmişleri saf dışı bıraktılar. Doğu ve Güneydoğu belediyelerinde de azınlık çoğunluğu elde eden, Meclis’te 3. olan bir partidir HDP. Ülkü hareketinden doğan MHP’den dahi daha fazla koltuk sayısına sahiptir.

***

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı da bir kampanya düzenlemişti, AKP’li İsmail Ağa cemaati de bu açıklamalardan sonra ve öncelerinde kampanyaları vardı; ama onlara yasak gelmemişti. İktidar yanlı cemaat ve iktidar belediyelerine serbest; ama aynı şekilde seçilmiş belediyeler sırf muhalif oldukları için, ‘devlet içinde karanlık güçler’ muamelesi görüyor.

***

Ekrem İmamoğlu geçen hafta yine açıkladı, “900 bin lira para, hâlâ Hükûmet yetkisiyle Vakıfbank’ta bloke olmuş durumda.” O parayı da çoktan hesaplarına geçirdiklerini düşünüyorum.

Yurttaş adına toplanan para, neden el konulur? Böylesi bir süreçte, ‘devlet içinde devlet’ anlayışı yürütüp de, insanları bu yardımlardan mahrum etmek iyi bir şey mi?

Yazık değil mi bu salgında dahi kavga, gürültü, siyasi çekişmeye girmeye? Bunca mağdurun yardımlarına yetişmeye çalışıyorlar. Üstelik muhalefet belediyeler, kendi belediye başkanlığı logolarını kullanmadan yardımlarını ulaştırıyordu. Milletten toplanan, ihtiyaç sahibi olmayandan toplanan bağışlar; ihtiyaç sahibine gidiyordu. Yani komşudan alıp, diğer komşuya gidiyordu bu paralar.

Peki, yıllarca deprem, iletişim vergileri nereye gitti? Kızılay’ın topladığı bağışlar nereye gitti?

Yandaşa, AKP’li yandaşlara gitti.

q3q2q1

Savcı Sayan’ın Vefa’sı

Ağrı Belediyesi AKP’li Başkanı Savcı Sayan, geçen gün ‘Vefa Destek Grubu’ adı altında, kendi elleriyle yardım kolisi dağıttı çobanlara. Giydi turuncu rengindeki, fosforlu ‘vefa’ yeleğini, yürüdü dağlara doğru. Çobanları çağırdı, bayır aşağı indirdi. Onlara yardım kolisi verecekti. Çünkü ihtiyaçları var, ama unuttuğu bir şey vardı.

***
Bir derneğin, desteklemesine bir şey dediğimiz yok. Pekâlâ, Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın çobanlara götürdüğü kolide, ‘Ağrı Belediyesi’nin logosunun işi ne? Bu ülkenin Partili Cumhurbaşkanına hakaret değil midir? Savcı Sayan, ‘devlet içinde devlet ‘ mi kuruyor yoksa?

***
Eğer öyle bir şey varsa, devlet içinde ikinci bir devlet asla kabul edilemez. Bu mevcut Hükûmet sistemine karşı yapılan büyük bir saygısızlıktır. Kolideki yardım kolisinde, Ağrı Belediyesinin logosunun olması, ‘Vefa Destek Grubu’ adıyla değil; AKP’li Ağrı Belediyesi Başkanı Savcı Sayan adına gönderildiği yer alıyor. Bu hiç de hoş karşılanacak bir durum değildir.

Aman diyelim, “Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur,” Savcı Bey…

04.05.2020

Foto: Twitter / Savcı Sayan

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular