24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartGesundheitSüleyman Deveci: Corona Günlüğü (52)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (52)

Günlerce ölüleri yazmak, hastalardan anlatmak, virüsün ilk en yaygın ülkelerde kronolojik gelişimini anlatmak insanın içini karartıyor. O yüzden biraz ara verip her gün değil de arada bir yazmaya karar verdim. Yorucu, boğucu, insanı karamsarlığa ve umutsuzluğa iten reel gerçeklikler. Ben bu kadar etkileniyorsam okur kim bilir nasıl etkileniyordur? Ritmimi yavaşlatmamı anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. Genel görüntü tablosu bile bu detaylardan daha az yıpratıcı geliyor.

Bugün Almanya’da sayısız gazete ve haber sayfası virüsün yayılma hızının yavaşlamasıyla ilgili iyimserlik yayan haberlerle doluydu. Okuduklarımızdan zerre kadar şüphe etmez isek ha bitti ha bitiyor. Oysa ne Almanya’daki, ne de Rusya’daki rakamlar öyle söylüyor. Hele Rusya’da bir günde on bin insana birden salgının bulaşması hangi son dedirtiyor.

hh

Almanya’da bugünkü rakamlara göre 163 175 kişiye hastalık bulaşmış. Bunların 132 700’ü iyileşip sağlığına kavuşmuşlar. 6 692 insan hayatını kaybetmiş. Önceki güne oranla bir günde 679 kişiye birden virüs bulaşmış. Rusya’nın da rakamlarına bakalım. 145 268 insana virüs bugüne kadar orada bulaşmış. 1 356 insan Rusya’da hayatını kaybetmiş. 18 095 kişi iyileşmiş. Son birkaç günün rakamlarına göre günde 8-10 bin insana virüs bulaşmaya devam ediyor. Dünya geneline bakınca kendi kendime Covid-19 ya daha Hamburg’a uğramadı diyorum, ya da sanıldığından da şanslı olduğumuza inanıyorum.

Hamburg’da rakamlarda büyük değişkenlik yok denilebilir. 4 834 insana yaklaşık iki milyonluk metropolde hastalık bulaşmış. Bir önceki güne oranla beş yeni hasta var. Hamburg yerel Alman medyasının hiç yeni hasta yok demesi yalan. Beş kişi beş kişidir. Tek bir kişinin bile dört yüzden fazla insana virüsünü yayabileceği göz önünde bulundurulduğunda, o beş yeni hastanın iki bin insana hastalık bulaştırmadığını kim biliyor? Hayatını yitirenlerin sayısı 166, iyileşenlerin sayısı ise 3 700. Hamburg Senatosu’nun internet sayfasındaki bilgilere göre 831 yıldır Mayıs ayının ilk hafta sonu yapılan ve üç gün süren Hafengeburtstag Hamburg bu yıl dijital ortamda yapılacakmış. Bu yılki etkinliğe üç yüz gemi katılacakmış ayrıca da iki yüzden fazla program var.

Yine 4 -10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Avrupa Haftası da dijital ortamda gerçekleşecek. Canlı yayınlar, video konferanslar ve gösteriler yine bu kutlamaların oyuncakları olacaklar. Etkinliği Hamburg idaresi düzenliyor. Ayrıca 27 Nisan’da kısmen açılan okullara bugünden itibaren yeni sınıflar ve öğrenciler eklendi. Örneğin ilkokul 4. sınıflar, ortaokul 6. sınıflar, lise veya dengi okullara giden 11. ve12. sınıflar dönüşümlü olarak belirli sayılarla ara verilen öğrenimlerine devam edebilecekler. Bu arada yaz tatilinin ileri bir tarihe ertelenip ertelenmeyeceği henüz tam bir kesinliğe kavuşmadı

Bugünden itibaren Hamburg’da yine berbere gidebileceğiz artık. Haftalar sonra yeniden açılan kuaförler ve berberlerde de katı hijyenik kurallar geçerli. Önce randevu alınacak, berber de, müşteri de maske takmak zorundalar. Maskenizi kendiniz getirebilirsiniz, işletme sahibi de müşterisine sunmak için hazır bulundurmak zorunda. Ayrıca girişte önce eller dezenfekte edilecek. Bu arada artık öyle kuru saç kesimi yok. Her saç traşı öncesi saçlar yıkanmak zorunda. Yıkama ile mümkün olduğunca çok virüsün yok edileceğine inanılıyor. Fön aletini sadece berber elleyip kullanabilir. Sakal ve bıyık kesimi yok, yasak. Zira maskenin çıkartılması lazım böyle bir traş için ama maske takma zorunluluğu var. Dahası yüzle ilgili her işlem yasak, kaş aldırma, bıyık boyatma vb. gibi. Olası bir vakada enfeksiyon zincirinin kolayca belirlenebilmesi için her müşteri adını soyadını, adresini, telefon veya mail adresini vermek zorunda.

Bu hafta içinde dahası yarın Hamburg Senatosu alınan tedbirlerin hangisinin ne kadar süreyle uzatılıp uzatılmayacağına yine karar verecek. Çocuklar için oyun bahçeleri bunlardan biri. Müzeler, tiyatro ve sinemalar, barlar ve diğer nice işletmeler de bu buluşmayı dört gözle bekleyenlerden. Semtlere göre en çok hasta Altona’da, onu Wandsbek izliyor, sonrasında Hamburg-Mitte geliyor. Sıra Eimsbüttel, Hamburg Nord, Harburg ve Bergedorf ile bitiyor. Bazı semtlerde hiç yeni vaka ile karşılaşılmaması elbette sevindirici.

04.05.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular