13.4 C
Hamburg
Mittwoch, September 30, 2020
Start Kultur Kino Along the Great Divide

Along the Great Divide

Along the Great Divide

Bizim kuşak kovboy filmleri manyağıdır. Bunun gönüllü bir seçim olduğunu filan sanmayın. O meşhur kültür emperyalizmi dedikleri alttan alta empoze edilen, beyin yıkama, geniş çaplı genel geçer propaganda, özenti, teşvik, bunların hepsinin karmaşası bir kültür poltikasının verdiği dalgalardan kendini koruyamama diye yorumlayıp anlamak gerekir. Devlet destekli böylesi sinema ve sanat anlayışına karşı sıradan insan ne yapabilir? Belki de şimdilerde filmlere bu denli eleştirel bakmamızın nedeni budur. Daha derinlikli ve katmanlı bakmak, izlemek, anlamaya çalışmak. Bir de insanla böylesi sinema yazılarını çok kolay ve basit yazılır bulurlar. Oysa deneseler yazabilecekleri ortada. Hiç altyapısı olmadan insan yazı yazabilir mi? Hangi tür olursa olsun. Birkaç bin film izlemeden bizde de sinema yazıları yazan var.

Filme gelecek olursak yaşlı bir adamı bir grup kovboy asmak üzeredir. Kurumuş ağacın birine bir ip atılır. Kurban olan yaşlı adam korku ve çaresizlikle elleri arkadan bağlı vaziyette beklemektedir. Şefleri olduğu giyiminden belli yaşlıca adam kafasıyla asın len, babında bir işaret verir. Aynı şahıs Dan (James Anderson) adındaki adamına elindeki kırbacı verir. Dan sılacak adamın altındaki atı tam kırbaçlamak üzereyken kırbacı bırakmasını emreden bir ses duyulur. Federal Şerif Len Merrick (Kirk Douglas) iki adamıyla olay yerine damlarlar. Karşılaştıkları sahne tam bir linç vakasıdır. Doğru an ve zamanda güvenlik güçlerinin olay yerine intikal edebilmiş olmaları konusunda emsal teşkil edebilecek vaka en azında sinema tarihinin kayıtlarına geçer.

1.jpg

Emir veren adam sen kimsin, kim gibi bizim de memleketçe en sevdiğimiz ve çok yakından tanıdığımız soruyu sorar. Rozetini gösteren adam al sana diye kim olduğunu ispat eder. Ed Roden (Morris Ankrum) yaşlı adamı gösterip oğlunu öldürdüğünü, onun bir katil olduğunu söyler. Dan’da oğludur, o da babasını destekleyen laflar eder. Yargılamadan, sorgulamadan bu adamı asamazsınız der Şerif Len ve yaşlı kurbanı gözü dönmüş grubun elinden kurtarır. Santa Loma şehrine götürüp mahkeme karşısına çıkartacak, böylece kanunu uygulayacaktır. Şerifin kararlılığı ağır basar. Gergin sinirler ve çekilmiş tabancalar altında şerif ve adamları ipten aldıkları yaşlı adamla Rodenlar’dan uzaklaşırlar. Sonra baba oğlunun birini gömmek için oradan ayrılır. Dan adındaki hayattaki oğluna da çiftliğe dönüp adamları hazırlamasını emreder.

Adamlarına yetişen şerif yaşlı adamın ben suçsuzum laflarına aldırmaz. Buna çıkartılacağı mahkeme karar verecektir. Film bu yaşlı adamın bahsi geçen yere götürülmesi ve peşindekilerin intikam almak için onları kovalayıp avlamak istemeleriyle örülmüş. Daha sonra adamın kızı ortaya çıkar. Böylelikle nasıl bir büyük aşkın bizi beklediğini de az çok tahmin edebilirsiniz. Katilin kurbanını katlettiği olay yerinde inceleme yapan şerif finalde gerçekleşecek olan düğümü de büyük oranda çözmüş olacaktır.

Sıradışı, bilinen mevcut kalıplarının dışındaki kovboy filmi inandırıcılığı, senaryosu ve oyuncu performansı ile izlenmeye değer bir kovboy klasiğidir.

1951 yılı yapımı Along the Great Divide adlı filmin yönetmeni Raoul Walsh. Senaryo yazarları Walter Doniger ile Lewis Meltzer. Oyunculardan bazıları Virginia Mayo, John Agar, Walter Brennan, Ray Teal, Hugh Sanders, Charles Meredith, vs.

24.06.2019     

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Schweizer Referendum: Präsidentin von der Leyen begrüßt klares Votum für Personenfreizügigkeit mit der EU

Kommissionspräsidentin Ursula von der Leyen hat die Entscheidung des Schweizer Volkes begrüßt, weiterhin Teil der Personenfreizügigkeit der Europäischen Union zu sein. Sonntag haben knapp...

BTSO, Bursa’nın en büyük 250 firmasını açıkladı

OYAK Renault'un 24,6 milyar liralık değerle ilk sırada yer aldığı listede ikinci TOFAŞ, üçüncü Bosch oldu Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) kent ekonomisine ışık...

EU-Staatsanwälte leisten Eid vor Europäischem Gerichtshof

Bei einer Zeremonie vor dem Europäischen Gerichtshof haben die Staatsanwältinnen und Staatsanwälte der neuen Europäischen Staatsanwaltschaft Montag ihren Eid abgeleistet. Die Europäische Staatsanwaltschaft wurde...

Erkeklere inat başladığı futbolda adını milli takıma yazdırmak istiyor

TFF Kadınlar 2. Lig ekiplerinden Horozkent Spor oyuncusu Amber Selin Karaosmanoğlu: "Bana 'sen topa bile vurmazsın git bebekle oyna' dediler. İnat ettim, bu sevdaya...