12.2 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartHome'4 Mayıs, Dersim 38 Tertelesi günü olarak kabul edilmeli'

‚4 Mayıs, Dersim 38 Tertelesi günü olarak kabul edilmeli‘

Dersim Katliamı’nın yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan 12 Alevi derneği, 4 Mayıs tarihinin Dersim 38 Tertelesi günü olarak kabul edilmesini ve Seyit Rıza ile arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanmasını istedi.

tertele

Dersim’de 12 Alevi yöre derneği, 1937-1938 yılları arasında gerçekleşen Dersim Katliamı’nın yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı. 12 dernek, vakıf ve federasyonun yaptığı yazılı açıklamada, 4 Mayıs’ın Dersim 38 Tertele ve anma günü olarak kabul edilmesi ve Seyit Rıza ile arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması istendi.

Meclis’te Dersim 1937-38 Tertelesi Araştırma Komisyonu’nun kurulmasına ve Dersim halkı üzerinde yürütülen inkar ve asimilasyon politikalarına son verilmesine vurgu yapılan açıklamada, 4 Mayıs tarihinin Dersim 38 Tertelesi günü olarak kabul edilmesi gerektiği ifade edildi. 1937-1938 yılları arasında gerçekleşen Dersim Katliamı ile bir an önce yüzleşilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, Dersim isminin iade edilip, Dersim halkından özür dilenmesi gerektiği ve katliamdan hemen sonra evlatlık olarak verilen çocukların akıbetinin sorulması istendi.

MEZARLARININ YERİ AÇIKLANMALI

Son olarak açıklamada, Seyit Rıza ile dava arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması ve Dersim’i insansızlaştırmak için yapılan baraj ve HES projelerinin iptal edilmesi talep edildi.

Açıklamada imzası olan kurumlar şöyle:

Alevi Bektaşi Federasyonu, Ankara Dersimliler Derneği, Ankara Vartolular Derneği, Ankara Divriği Kültür Derneği, Demokratik Alevi Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Kızılırmak Yerel Dernekleri Federasyonu, Sivas-Gürün Yuva ve Külahlı Dernekleri.

ANF

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular