-1.8 C
Hamburg
Samstag, Januar 16, 2021
Start Gesundheit Turgay Kılıç: Turizm cebimize göre değil

Turgay Kılıç: Turizm cebimize göre değil

tk (2)

Salgının etkisi, Türkiye’deki verileri de kör etti. Çünkü bu zaman diliminde kötünün de kötüsü haline geliyoruz. Salgın öncesinde ekonomik, turizm, tarım alanında kötü durumdayken; şimdi de salgının gelmesiyle bu çemberde daha da kötüleşti Türkiye. Yıllarca hem diyanete hem de yandaş müteahhide aktarılan para, geri gelmedi. Geri gelmeyen kısım, istihdamın yer almaması…

Gelelim Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), verilerine…

Yine ne demiş TÜİK, diye bir araştırma incelemesine giriştim. ‘Turizm ve ötesi’ adlı bir trajedi tablo çalışmasını daha bizlere sunmuş sağ olsun.

TÜİK verilerine göre, turizm gelirleri Ocak, Şubat ve Mart aylarında oluşan 1. Çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,4 azalıp, 4 milyar 101 milyon 206 bin dolar oldu. Bu gelirlerinin, ‘cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç, yüzde 80,6 oranı da yabancı ziyaretçilerde, yüzde 19,04 ise yurt dışında ikamet eden yurttaşlardan elde ediliyor.

Turlar hepimizin de bildiği gibi, ya kişisel yapılıyor ya da tur acente aracılığıyla yapılıyor. Genelde tur acenteleri tercih ediliyor. Çünkü daha hesaplı oluyor.

Haliyle bu raporda da, 3 milyar 564 milyon 760 bin doları kişisel harcamaları kapsıyor; 536 milyon 445 bin doları da paket tur harcamalarını kapsıyor.

Üçlü harcamalar azaldı

3 ana harcamalarda da azalma meydana geldi. TÜİK’in verilerinde;

Sağlık harcaması yüzde 17,5;

Konaklama harcaması yüzde 15,7;

Uluslararası ulaştırma harcaması ise yüzde 12,1 olarak azalış gösterdi.

Ayrıca bu raporun bir de gece harcamaları var. Dışarıdan gelip de, yabancı uyrukluların gecelik harcaması 74 dolar, yurt dışında ikamet eden, Türk uyruklu yurttaşların ise 59 dolar olarak hesaplandı.

Buradaki bir asgari ücretli; 10 ay çalışıp, yurt dışına tatile gidemezken; yurtdışında çalışan asgari ücretli, bir veya iki aylık maaşıyla Türkiye’de haftalarca tatil yapabiliyor. Hele ki dolar 7 lira, euro 7’yi geçmişken…

Bunlarla kafa yordukça, insan daha çabuk yoruluyor.

Haliyle ziyaretçi sayıları da yüzde 15,1 oranında çok azalış göstermiş. Ülkedeki baskı, rejim, pahalılık, kurnazlık; bunu etkiliyor. Çünkü yurttaşa 30, turiste 50 olunca; haliyle bu da etkiliyor. Sahil kenarındaki bir otelde, 2 lahmacuna 100 lira isterlerse, bir şezlonga yüzlerce lira para istenirse; olacağı budur…

1. foto

Türkiye’de çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2020 1. Çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine nazaran yüzde 15,1 azalıp, 5 milyon 639 bin 413 kişi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmasında; bu ziyaretçilerin yüzde 82,2’si 4 milyon 635 bin 845 kişi yabancılardan, yüzde 17,8’inde 1 milyon 568 kişi ile de yurt dışında ikamet eden yurttaşlarımızdan oluşuyor.

Geçenlerde beyin göçünün çok yoğun olduğu bir zamanda –ki bu geçen yıldı sanırım-, Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan aynen şunları demişti: “Yurt dışına uzman gönderir hale geldik.”

Gerçekten de haklı… Uzmanlar bir bir ülkeyi terk ediyor.

Yurt dışını ziyaret dahi edemiyoruz

Yurt dışı ziyaretleri verilerinde de azalma var. Bu verilerde ise, dediğim gibi; tatil yapacak zamanı, tatil yapacak parayı bulamıyoruz. Alım gücü kötü, çok fazla çalışıyoruz ve az kazanıyoruz.

2. foto

Hadi şu oranları da yazalım madem…

Yurt içinde ikamet edip de yurt dışına ziyaret etmek isteyen yurttaşların harcamaları, geçen yıla göre yüzde 25,6 azalıp, 793 milyon 491 dolar olmuş.

Yurt dışına ziyaret eden yurttaşların oranı yüzde 13,6 azalarak 1 milyon 743 bin 660 kişi olmuş. Kişi başı 445 dolar harcanmış. Dolar şimdi 7 lira. Dolar, 1 lirayken, 1,6 lirayken; daha fazla tatil yapılabiliyordu, daha çok turizm geliri elde ediliyordu.

Otelci birini, turizm bakanı yaparlarsa, olacağı budur…

03.05.2020

Grafikler: TÜİK

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular