Werbeanzeigen
13.1 C
Hamburg
Dienstag, August 4, 2020
Start Gesundheit Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (51)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (51)

Ülkelerdeki tek tek gelişim seyrini ele alan yazılar kimilerinin çok beğenisini aldı. Bazıları da çok dehşetli diye kızdı. Aktarmak benden okumak sizden. Yorumlarınızda özgürsünüz, yazarken yer yer benim de gözlerim doluyor. Onca insan, onca hayatı rakamlara indirgeyerek vermek incitiyor. Ama günümüz gerçeği, daha iyi anlaşılması için daha çok bilmek zorunluluk.

Corona virüsü salgını can almaya devam ediyor. Hergün eski sayıların üzerine binlerce yenisi ekleniyor. Şu son üç günde yazdığım ülkelerdeki toplam ölü sayısı yüz binin üzerinde. Adeta büyük, sinsi ve gizli bir savaşın içerisindeymişiz gibi. Etkilenmemek, üzülmemek ne mümkün? Bugün elimden geldiğince yine başka bir ülkeyi ele almak istiyorum. En çok hastalık görülen ülkeler listesindeki dördüncü ülkeyi yani İngiltere’yi. Bugünün rakamlarıyla başlayayım, 183 500 insana burada hastalık bulaşmış. Hayatını yitirenlerin sayısı 28 205. İtalya ile hemen hemen aynı. En az oradaki kadar trajik bir durum. Peki virüs bu ülkede ilk ne zaman orataya çıktı, hangi süreçlerden geçerek bugüne geldi, biraz irdelemeye çalışalım:

23 Ocak’ta İngiltere’nin AB’den ayrılması kararını Kraliçe Elisabeth onayladı. Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere AB’ye yaklaşık 30 milyar sterlin ödeyecek ülkede yaşayan AB vatandaşlarının hakları koruyacak, İrlanda Denizi’nde gümrük noktası oluşturacak. 24 Ocak‘ta İngiltere Parlamentosu’nun ve Kraliçe 2. Elizabeth’in ardından Avrupa Birliği yönetimi de Brexit Anlaşması’nı imzaladı. AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, İngiltere’nin 31 Ocak’ta Avrupa Birliği’nden ayrılmasına ilişkin yasayı onayladı. British Airways İngiltere’nin Corona virüsü salgını nedeniyle Çin’e adaları haricinde mecbur olunmadığı sürece seyahat edilmemesi yönünde uyarıda bulunmasının ardından Çin’e yaptığı tüm uçuşları durdurdu. İnternet sitesinde Çin’e yapılan doğrudan uçuşların hiçbirine Ocak ve Şubat ayları için rezervasyon alınmazken şirket 31 Ocağa kadar iptal başvurularının kabul edileceği yönünde bir e-posta gönderdi. BBC tasarruf yapmak amacıyla 450 kişiyi işten çıkarma kararı aldı. İngiltere’de ilk kayıtlı virüs vakasıyla 31 Ocak tarihinde karşılaşıldı. O tarihe kadar Çin’de 213 kişinin ölümüne neden olan Corona virüsü hakkında İngiltere Sağlık Bakanlığı, iki kişide corona virüsü tespit edildiğini duyurdu. Aynı aileden iki kişide virüs tespit edildi. Hastalar kontrol altında tutulmaya başlandı.

Çok değil on gün sonra 10 Şubat’ta İngiltere resmi olarak Corona virüsü hakkında ilk kararını aldı. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, yaptığı açıklamada Corona virüsünün kamu sağlığına karşı ciddi ve yakın bir tehdit olduğunu duyurdu. Arrowe Park Hastanesi ile Kents Hill Park Konferans Merkezi’nin “karantina merkezleri” olarak belirlendiğini söyleyen Hancock’un açıklaması ülkede şok etkisi yarattı. Bu açıklamanın ardından, Sağlık Bakanlığı gerekli gördüğü durumlarda insanları zorla karantinaya alabilecek, tecritten çıkmasını zorla engelleyebilecek. Resmi daire ayrıca İngiltere’de dört kişide daha Corona virüsü tespit edildiğini duyurdu. Böylelikle İngiltere’de corona virüsü vakası görülen hasta sayısı 8’e çıktı. 11 Şubat’ta İngiliz basını, başta İngiltere olmak üzere Avrupa’nın farklı ülkelerine virüsü yayan kişiyi resmini de yayınlayarak resmen açıkladı. İngiltere’nin turistik bölgesi Hove’da yaşayan iş insanı Steve Walsh’ın Corona virüsünü Singapur’da kaptıktan sonra Avrupa’ya getirdiği ve burada farkında olmadan 11 kişiye bulaştırdığı ortaya çıktı. Evli olduğu açıklanan Steve Walsh’ın karantina altına alındığını açıklayan Daily Mail gazetesi, “Bir konferansa katılmak için gittiği Singapur’da corona virüsü bulaştı. 5 gün içerisinde hastalığı yendi fakat günlük yaşama geri döndüğünde hastalığı başkalarına bulaştırdı. O bir süper bulaştırıcı” ifadesini kullandı. 13 Şubat’ta Boris Johnson hükümetinde Maliye Bakanı olarak görev yapan Sajid Javid istifa etti. Javid, 204 günlük süreyle 1970’ten bu yana en kısa süre görev yapan Maliye Bakanı oldu. Öte yandan hükümetten yapılan açıklamada, Javid’in yerine Rishi Sunak’ın göreve getirildiği duyuruldu.

18 Şubat’ta yayınlanan bir habere göre İngiltere hükümeti Kasım (2019) ayında, Brexit süreciyle birlikte ulusal sağlık sistemindeki (NHS) hekim ve hemşire açığını karşılamak üzere AB dışından gelen vasıflı göçmen yasası ile ilgili değişiklikler yaptı. Buna göre yeni NHS vizesiyle Türkiye’nin de aralarında olduğu AB dışındaki ülkelerden gelen doktor ve hemşirelerin vize başvuru ücretlerinde indirime gidilirken vize başvurularının hızlandırılması kararlaştırıldı. İngiltere Sağlık Kurumu’nun 2019‘da yayımladığı rapora göre ülkede 44 bini hemşire olmak üzere 106 bin sağlık çalışanı açığı bulunuyor.

3 Mart‘ta İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dünyaya yayılan Corona virüsünün insanlarla tokalaşmasını engellemeyeceğini söyledi. Johnson ayrıca, Corona hastalarının tedavi edildiği hastaneye yaptığı ziyaret sırasında da herkesle el sıkıştığını söyledi. İnsanların kendi kararlarını vermekte özgür olduğunu ifade eden Johnson, bilimsel tavsiyelere de dikkat ettiğini aktardı. Yine aynı gün T.C. İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‚ın İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile görüştüğünü duyurdu ve karşılıklı birbirlerinin ellerini sıkarak tokalaşan devlet adamlarının fotoğraflı haberini paylaştı.

4 Mart‘ta İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 34 kişide daha virüs tespit edilmesinin ardından ülkedeki toplam vaka sayısının 85’e yükseldiği duyuruldu. Bu arada dünya genelindeki Corona virüsü toplam vaka sayısı 94 335’e yükseldi. 7 Mart‘ta İngiliz hava yolu şirketlerinin içinde tek bir yolcu bile olmayan uçakları uçurduğu belirtiliyor. Bu uçuşlara ‘hayalet uçuş’ ismi veriliyor. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps kaleme aldığı yazılı açıklamasında havacılık kurallarının şu dönemde biraz esnetilmesini tavsiye etti. İngiltere, Avrupa Birliği’nden çıkmış olsa bile hali hazırda her mevzuatı uygulamaktan tam olarak sıyrılabilmiş değil. Corona virüsün getirdiği ek maliyetlerden dolayı British Airways, Easyjet ve Ryanair gibi firmalar kısa mesafeli bazı Avrupa uçuşlarını artık para kazandırmadığı için azalttı.

11 Mart‘ta İngiltere Merkez Bankası (BOE) Corona virüs salgınının ekonomiye etkisini azaltmak için politika faizini 50 baz puan düşürerek yüzde 0.25’e indirdi. BOE küçük ölçekli işletmeler için uzun vadeli kaynak sağlayacağını da açıkladı. 13 Mart‘ta bir açıklama yapan İngiltere Sağlık Bakanlığı, bugüne kadar toplam yaklaşık 50 bin kişinin test edildiğini belirtti. Toplam vaka sayısı 1 140’a yükselirken, ölü sayısı 21’e ulaştı. 14 Mart‘ta İngiltere’de yeni doğan bir bebeğin Corona virüsünün en genç vakası olduğu açıklandı. Annesine Corona virüsü teşhisi konulan bebeğin yeni tip Corona virüsü (Covid-19) testi pozitif çıktı. Virüsün bebeğe anne karnında mı yoksa doğumda mı bulaştığı henüz kesinlik kazanmadı.

15 Mart‘ta Boris Johnson hükümetinin aldığı önlemler tartışma yarattı. Virüsün kontrollü olarak yayılmasını hedefleyen ’sürü bağışıklığı‘ planı açıklandı. Ülkede İskoçya dışında okullar başka bir yerde tatil edilmezken Johnson hükümeti salgının kaçınılmaz boyuta ulaştığını ve hastalığın yavaşlatılarak kontrollü şekilde yayılması gerektiğini savundu. Nüfusun büyük bölümünün virüsten etkilenmesiyle ‘sürü bağışıklığı’ kazanılması ve bu sayede sağlık sisteminin kapasitesini zorlamadan riskli grupların daha etkili bir şekilde korunması hedeflendi. Profesör Dr. Graham Medley‘e göre: “Bu virüs uzun bir süre bizimle olacak. Virüs, bir süre sonra salgın etkisini kaybedip daha önce ortaya çıkmış ama farkında olmadığımız corona virüsü çeşitlerine katılacak. Bu noktada ‘Sürü Bağışıklığı’ dediğimiz durumu yaratmamız gerekiyor. Bu, nüfusun büyük bir çoğunluğunun enfeksiyona bağışıklık geliştirmesi demek. Aşının yokluğunda bunu yaratabilmenin tek yolu, nüfusun çoğunluğunun hastalığa yakalanmasıdır.” Financial Times, hükümetin açıkladığı en kötü senaryoya göre 66 milyonluk İngiltere nüfusunun yüzde 80’i virüs kapacak ve öldürücülük oranı yüzde 1 bile olsa 500 binden fazla insanın ölmesi muhtemel olacak. Gazete ayrıca plandan kumar diye bahsetti. Guardian ise: „Hükümet, corona virüsünü durdurmak için atılacak sert adımların, bu önlemler hafifletildikten sonra aynı sorunların oluşmasına yol açacağını düşünüyor. Bu yüzden ülke için en az zarar verici sonucun yönetilen ve yavaşça büyüyen bir salgın olduğunu düşünüyorlar. Salgının en kötü noktasının 10-14 hafta sonra gerçekleşmesini bekliyorlar.” Virüs paniği artan ülkede 93 yaşındaki Kraliçe Elizabeth de çalışanlarıyla birlikte Buckingham Sarayı’nı terk etti. İngiliz basınında yer alan habere göre 93 yaşındaki Kraliçe ve 98 yaşındaki eşi Prens Philip, Sandringham’daki Windsor konutunda karantinaya alındı.

17 Mart‘ta Londra‘da yaşayan 80 yaşındaki Kıbrıslı Türk Elmaziye Kanlı, Corana virüsü tanısıyla tedavi gördüğü Farnborough Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Ramadan Camii Vakıf Başkanı Erkin Güney, Güney Londra’da bulunan Kıbrıslı Türk Elmaziye Kanlı’nın Corona virüsü tanısı ile bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı. Güney, çok üzgün olduklarını belirttiği açıklamasında, İngiltere’yi Coronavirüsü konusunda yeterli önlem almamakla eleştirdi. Güney, cenazenin nerede ve ne şekilde toprağa verileceği konusunda bilgi alamadıklarını belirterek: „Ailecek çok üzgünüz. İngiltere’nin virüse karşı hazırlıksız olduğu anlaşıldı. Hastanelerden virüs kurbanı cenazelerle ilgili bilgi alamıyoruz. Büyük olasılıkla cenazeleri ailelere vermek yerine kendileri özel defnetmeyi planlıyorlar“ dedi. Yine bu gün AB liderleri, üçüncü ülke vatandaşlarının AB üyesi ülkelere ve Schengen bölgesine yapacakları “gerekli olmayan” seyahatlerine 30 günlük geçici kısıtlama getiren düzenlemeyi onayladı. Düzenlemenin yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19’un yayılımını engellemeye yönelik tasarlandığı bildirildi. AB liderleri bu kapsamda salı günü, AB’ye üye 27 ülkenin sınırlarının ivedilikle kapatılmasına karar verdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB yetkililerinin önerisinin üye devletler tarafından büyük destek aldığını belirtti. Von der Leyen, “Uygulanması artık üye devletlerin inisiyatifinde. Bunu derhal yapacaklarını söylediler” şeklinde konuştu. Almanya Şansölyesi Angela Merkel salı akşamı yaptığı açıklamada, Avrupalı liderlerin Komisyon’un “çok, çok sınırlı istisnalar” harici giriş yasağı önerisinin kabul edildiğini söyledi. Merkel, uygulamadan İsviçre, Lihtenştayn, İngiltere ve Norveç vatandaşlarının muaf tutulacağını bildirdi. Şansölye ayrıca, liderlerin blok dışında kalan AB vatandaşlarının dönüşlerini koordine etmeyi de kabul ettiğini açıkladı.

18 Mart‘ta Corona virüsü kapmış olabileceği iddia edilen Prens Harry’nin, İngiltere’de Formula 1 pilotu Lewis Hamilton ile görüşmesi, Hamilton’ın da öncesinde, testi pozitif çıkan isimlerle buluşması şüpheyi artırdı. Yine bu tarihte İngiltere’nin başkenti Londra’da Stamford Hill bölgesinde Yahudi cemaatinin her yıl düzenlediği Purim Festivali, (İran’da yaşayan Yahudilerin kurtulmasıyla ilgili kutlanan bir bayram) renkli görüntülere sahne oldu. Kalabalık grupların fotoğrafları basına yansıdı. Yine aynı gün Londra’da yaşayan Hayri Ergönül, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Ergönül’ün vefatı İngiltere‘de Corona virüsü salgınının sebep olduğu ilk Türkiye vatandaşı ölümü olarak kayıtlara geçti. İngiltere Eğitim Bakanı Gavin Williamson, aynı gün yaptığı açıklamada okulların Cuma gününden itibaren kapalı olacağını belirtti. İngiltere’deki toplam vaka sayısı 2 626 olarak kayıtlara geçti. Ayrıca 104 kişinin öldüğü ifade edildi. İngiltere’de 676 yeni vaka tespit edildiği, salgının ilk olarak ortaya çıkmasından bu yana vaka sayısındaki en büyük artışın yaşandığı belirtildi. Ülkede virüs nedeniyle artan ölü ve vaka sayılarının ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada, ülkedeki tüm okullarda eğitime ara verileceğini duyurdu: „Bilimin rehberliğinde doğru zamanda doğru adımları atacağız. Daha önce attığımız adımların, bugün duyurduğum adımlarla birlikte hastalığın yayılmasını zaten yavaşlattığına inanıyoruz. Ancak önümüzdeki gün ve haftalarda ne gerekiyorsa yapacağız“ dedi. Eğitim Bakanı Gavin Williamson’ın da okulların cuma gününden itibaren bir sonraki duyuruya kadar kapanması nedeniyle mayıs ve haziran aylarında yapılması planlanan sınavların iptal edileceğini bildirdi. İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon yaptığı açıklamada, İskoçya’daki okulların da hafta sonuna kadar kapanacağını açıkladı. Okulları kapatma kararının Galler’de de uygulanacağı aktarıldı. Bu yıl 50’ncisi düzenlenmesi planlanan müzik festivali, aralarında Paul McCartney, Taylor Swift ve Kendrick Lemar’ın da bulunduğu birçok ünlü ismi ağırlayacaktı. Her yıl 200 binden fazla katılımcısı olan festivalin organizatörlerinden Michael ve Emily Eavis, yaptıkları açıklamada bu hafta açıklanan yeni hükümet önlemlerinin ardından festivalin iptal edildiğini dile getirdi.

20 Mart‘ta 144 kişinin öldüğü İngiltere’de bir acil servis hemşiresinin çektiği video sosyal medyada gündem oldu. 48 saat boyunca aralıksız çalışıp vardiyasını bitiren kadın, „Stokçuluk yapıp temel gıda malzemesi satın alanlar yüzünden şu an gıda malzemesi alamıyorum“ dedi. Bu arada başkent Londra’daki lokanta, bar, spor salonu, güzellik salonu ve sinemaların kapanmasına karar verildi. Corona virüsüne karşı alınan tedbirleri Başbakan Boris Johnson canlı yayında açıkladı. Johnson, lokanta, kafe, sinema ve barların bu akşam kapatılacağını ve yarın açılmayacağını belirtirken çalışanların ücretlerinin yüzde 80’inin hükümet tarafından karşılanacağını ifade etti. İngiltere’de bütün okullar kapatıldıktan sonra şimdi de sinema, lokanta, kafe, spor salonu ve barlar gibi halka açık alanların kapatıldığı duyuruldu. Başbakan Johnson tarafından canlı yayında açıklanan Corona virüsü tedbirlerine göre, kapatılan mağazalarda çalışanların ücretlerinin aylık 2500 sterline kadar olan kısmının yüzde 80’i hükümet tarafında üstlenilecek. Johnson, yaşlı insanları ziyaret ederken dikkatli olunması gerektiğini belirtirken hiçbir işletmenin gelecek Haziran’a kadar KDV (VAT) ödemeyeceğini açıkladı. İngiltere’de şu ana kadar 3 269 vaka tespit edilirken 184 kişinin öldüğü açıklandı. Ülkedeki 65 kişi ise tedavisi yapılarak taburcu edildi.

22 Mart‘ta İngiltere’de hayatını kaybedenlerin sayısı 281’e, vaka sayısı 5 683’e yükseldi. Kraliçe II. Elizabeth’in Corona virüsü nedeniyle Windsor Kalesi’ne kaçtığı iddia edilmiş, daha sonra saraydan yapılan bir açıklama ile iddialar yalanlanmıştı. Ardından Prens Charles’ın Corona virüsüne yakalanıp yakalanmadığı haberleri gündeme gelmişti. Zira Charles, Corona virüsü kapan Prens Albert ile yakın zamanda bir araya gelmişti. 23 Mart‘ta da sarayda ilk corona virüsü tespit edildi. Bir saray çalışanında virüsün çıkmasıyla birlikte, Kraliçe Elizabeth’e yönelik salgın endişeleri arttı ve önlemler üst düzeye çıkarıldı. Corona testi pozitif çıkan çalışanın Kraliçe Elizabeth’le temas halinde olup olmadığına dair bilgi paylaşılmadı. Başbakan Boris Johnson, ülkesinin İtalya’daki durumdan 2-3 hafta geride olduğunu savunurken, genel bir karantina kararı almaktan kaçınıyor. Johnson’ın bu tavrı halk sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. 18 yaşındaki bir erkeğin Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti, bunun ülke genelindeki en genç ölümlü vaka olarak kayıtlara geçti. İngiltere genelinde 5 600 vaka tespit edilirken, 281 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığı Londra’da hükümet tarafından açıklanan son kararla birlikte Londra halkı evlerine çekildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson´ın Sözcüsü, Johnson´ın hasta olması durumunda Dışişleri Bakanı Dominic Raab´ın görevi devralacağını duyurdu. Sözcü ayrıca, Raab´ın da hasta olması durumunda başbakanın, bakanlarından herhangi birisine sorumluluk verme yetkisine sahip olduğunu sözlerine ekledi. Yine bu tarihte İngiltere’de market ve eczaneler hariç tüm ticari faaliyetlerin durdurulmasına karar verildi. 3 haftalık sokağa çıkma yasağı ilan edilen ülkede ikiden fazla kişinin bir araya gelmesi de yasaklandı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ulusa sesleniş konuşmasında halkın evlerinden zorunlu kalmadıkça çıkmaması gerektiğini söyledi. 3 haftalık sokağa çıkma yasağının ilan edildiği İngiltere’de Başbakan Johnson, insanların yalnızca zorunlu hallerde gıda ve ilaç alışverişi için evden çıkabileceğini söyledi. İngiltere’de corona virüsü nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 335’e çıktı. Ülke genelinde test yapılan kişi sayısı 83 945 oldu. Sağlık ve Sosyal Bakım Kurumu, 23 Mart saat 09.00 itibariyle yapılan testlerin 77 295’inin negatif, 335’inin pozitif çıktığını açıkladı.

covid19

24 Mart‘ta İngiltere’nin Kabine İşleri Bakanı Michael Gove Corona virüsü önlemlerine uymayanlara yönelik cezaları ağırlaştırabileceklerini açıkladı. Gove anne ve babası ayrı olan çocukların ebeveynleri arasında gidip gelmek yerine bulundukları evde kalmaları gerektiğini ve 18 yaşın altındaki çocukların anne ve babaları tarafından ziyaret edilmelerinin önünde bir engel olmadığını belirtti ve polisin elinde birçok yaptırım aracı var. Para cezaları bunlardan biri. Eğer insanlar uyumsuz şekilde davranmakta ısrar ederlerse başka önlemler de almamız mümkün, diye konuştu. İngiltere’de yeni önlemlerin açıklanmasının ardından bu sabah başkent Londra’da ürküten görüntüler ortaya çıktı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde yasağa aldırış etmeyen vatandaşlar, metrolarda dip dibe yolculuk etti. Bu görüntüler üzerine Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan da harekete geçti. Can kaybını önlemek için vatandaşları duyarlı olmaya çağıran Khan, sosyal mesafeye dikkat vurgusu yaptı. Boris Johnson’ın sokağa çıkma yasağı kararından iki hafta önce halkın ürün stoklanmaya başlaması sonucu bazı marketlerde raflar boş kaldı. Tuvalet kağıdı, sabun, deterjan, ıslak mendil ve antibakteriyel el, temizleme jeli İngilizler tarafından stoklanan temizlik ürünlerinin başında geliyor. Makarna, pirinç, ekmek, yumurta, peynir ve uzun ömürlü kuru besin gıdaları ise en çok stoklanan ve marketlerde neredeyse marketlerde bulunmayan gıda ürünlerinin başında geliyor. Bazı marketler de sınırlı sayıda alınabilen bu ürünlerin fiyatlarına zam yaparken, kimi marketler stoklardaki azalmaya önlem olarak ürünlerin her birey için sınırlı sayıda alınabileceğine dair kurallar getirdi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, corona virüsüyle mücadele kapsamında sağlık sektöründe görev yapmak üzere 250 bin gönüllü aradıklarını duyurdu. Bakan Hancock, “NHS’ye yardım etmek, alışveriş yapmak, ilaç teslim etmek ve sağlığının korunması konusunda yardıma ihtiyaç duyan kişilere destek olmak için çeyrek milyon gönüllü ve sağlığı iyi olan insanlar arıyoruz” dedi. Gönüllülerden eczanelerden ilaç alıp dağıtma, hastaları hastanedeki randevularına götürme ve evde kendini izole eden insanları telefonla arama gibi konularda yardımcı olmaları isteneceği ifade edildi. Söz konusu sistemle 1.5 milyon kişiye ulaşılmasının hedeflendiği belirtildi.

25 Mart‘ta İngiltere’de Corona virüsü salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından Londra Şehir Havaalanı’nda, Nisan ayının sonuna kadar tüm ticari ve özel uçuşlar askıya alındı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından Corona virüsüyle mücadele kapsamında alınan kararla birlikte İngiltere genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı. Marketler ve eczaneler faaliyetlerine devam ederken yasağın açıklandığı günden itibaren İngiltere genelindeki marketlerde ve devlet kurumlarının önünde kuyruklar oluşmaya başladı. Londra’nın en ünlü marketlerinin önünde müşteriler uzun kuyruk oluştururken alınan karara göre, markete bir kişinin girmesi için içeride bulunan bir kişinin dışarı çıkması gerekiyor. 27 Mart‘ta 55 yaşındaki İngiltere Başbakanı Boris Johnson’da da virüs belirtileri görüldü. Johnson, “Corona virüsü test sonucu pozitif çıktı. Şimdi kendi kendimi tecrit altına aldım fakat hükümet ile ilgili görevlerimi video konferansı ile yöneteceğim” ifadesini kullandı. Öte yandan Johnson’ın ardından Sağlık Bakanı Matt Hancock da bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamada Corona virüsüne yakalandığını açıkladı. Geçen hafta İngiliz kamuoyu Galler Prensi Charles’ta corona virüsü tespit edilmesiyle büyük bir şok yaşamıştı. Geçen hafta yapılan açıklamalarda Veliaht Prensi’nin Balmoral Kalesi’nde tecrit altında olduğu belirtilirken, hastalığı Kraliçe Elizabeth ve eşi Camilla’ya bulaştırmadığı aktarıldı. Buckingham Sarayı, Kraliçe Elizabeth’in Boris Johnson ile en son 11 Mart’ta bir araya geldiğini duyurdu. İngiltere’de son 24 saat içinde 181 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu ölü sayısı 759’a yükseldi. Ülkede karantina altına alınanların sayısının da 14 579’a ulaştığı belirtildi.

28 Mart‘ta İngiltere Ulusal Tıp Direktörü Profesör Stephen Powis, ülkede hızla yayılan Corona virüsü salgınıyla ilgili açıklama yaptı. Powis yoğun bakım kapasitesinin yetersiz olduğunu belirterek, İngiltere’de virüs nedeniyle toplam ölü sayısının 20 binin altında olmasının ülke için ‚iyi bir sonuç‘ olacağını ifade etti. Profesör sanki bugünleri biliyormuş gibi konuşmuş. 29 Mart‘ta İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) tarafından yapılan açıklamada, son 24 saat içinde 209 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu corona virüsünden ölenlerin sayısının 1 228’e yükseldiği belirtildi. Açıklamada, ülkedeki toplam vaka sayısının 19 522’ye ulaştığı ifade edildi. İngiltere Kabine Ofisi Bakanı Michael Gove, İngiltere’nin önemli bir dönemden geçtiğini söyledi. Virüsün yayılmasının insanların davranışlarına bağlı olacağını ifade eden Gove, sosyal mesafe kuralına uymanın “hayati derecede önemli” olduğunu vurguladı. Bu arada aynı gün Başbakan Boris Johnson’ın Corona virüsü testinin pozitif çıkmasının ardından Downing Street’te bulunan başbakanlık ofisinden çalışmalarına devam edeceğini duyurdu. Başbakan, Corona virüsü ile mücadelede evde kalmanın önemli bir etken olduğunu ifade ederken, bu süreçte herkesin gerekli tedbirleri alması gerektiğini vurguladı. Johnson, İngiltere’de yaşayan herkese yolladığı mektupta “İşler iyiye gitmeden önce daha kötüye gidebilir“ ifadesine yer verirken, ayrıca “Tıbbi ve bilimsel tavsiyeler kapsamında, daha sert uygulamalar getirebiliriz” açıklamasında bulundu. Başbakan Johnson, 27 Mart günü yayınlamış olduğu video ile Corona virüsü testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Johnson’dan dakikalar sonra Sağlık Bakanı Matt Hancock da virüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

30 Mart‘ta Başbakan Boris Johnson’ın Corona virüsüne yakalanmasının ardından, başdanışmanı Dominic Cummings de corona virüsü semptomları göstermesi üzerine karantinaya girdi. Covid-19 teşhisi konulan İngiliz Kraliyet Ailesi’nden Prens Charles’ın, 7 gün geçirdiği karantina sürecinden çıktığı ifade edildi. 25 Mart´ta Prens Charles’a (71) Corona virüsü teşhisi konulduğunu duyurmuştu. Teşhisin ardından eşi Camilla Parker Bowles’a (72) da Corona virüsü testi yapılmış, ancak Bowles´ın testleri negatif çıkmıştı. İngiltere’nin başkenti Londra’daki sergi ve konferans merkezi olan ExCel Centre, corona virüsü mücadele kapsamında 4 bin yatak kapasitesine sahip bir hastaneye dönüştürülüyor. İngiliz askerlerinin çalışmalarıyla 4 bin yataklı yeni NHS Nightingale Hastanesi’ne son eklemeler yapılırken, bu hafta açılması planlanan hastanenin başlangıçta solunum cihazı ve oksijen makineleri ile donatılmış şekilde ilk etapta 500 yatak kapasitesiyle hizmete başlaması bekleniyor. Galler Ulusal Stadyumu olan Principality Stadyumu’nun da corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında 2 bin yatak kapasiteli bir hastaneye dönüştürülmesine başlandı. İngiltere’de toplam corona virüsü vakası 22 141’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 408’e ulaştı.

3 Nisan‘da İngiltere başta olmak üzere Britanya genelinde Corona virüsü hızla can almaya devam etti. Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre ölü sayısı bir günde yüzde 23 artış göstererek 2 921’den 3 605’e yükseldi. Bugüne dek 173 bin kişiye test uygulanırken, toplam vaka sayısı 38 168 olarak kayıtlara geçti. 4 Nisan‘daS ağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre ölü sayısı son 24 saatte 708 artarak 4 313’e yükseldi. Bugüne dek 183 bin kişiye test uygulanırken, toplam vaka sayısı 41 903 olarak kayıtlara geçti. 5 Nisan‘da İngiltere Başbakanlık Ofisi Yetkilisi tarafından yapılan açıklamada Başbakan Johnson’ın Corona virüsü semptomları devam ettiği için hastaneye kaldırıldığı belirtilerek, “Başbakan doktorunun tavsiyesi üzerine bu gece test için hastaneye kaldırıldı” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, “Başbakanın virüs taşıdığı tespit edildikten itibaren geçen 10 gün içinde sürekli corona virüsü semptomları devam ettiği için bu bir önlem adımıdır” denildi. Ayrıca Başbakan Johnson’ın İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) çalışanlarına teşekkür ettiği aktarılarak, “Başbakan, NHS personeline inanılmaz çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor ve halkı hükümetin evde kalma, NHS’yi koruma ve hayat kurtarmaya yönelik tavsiyelerine uymaya devam etmesini istiyor” ifadeleri kullanıldı. Hemen ertesi gün Twitter hesabından mesajlar paylaşan Johnson şu ifadeleri kullandı: “Dün akşam doktorumun tavsiyesiyle rutin testler için hastaneye gittim. Corona virüsü semptomlarım devam ediyor. Moralim yerinde ve ekibimle iletişim halindeyim. Virüse karşı beraber mücadele ediyoruz. Bu zor zamanda inanılmaz işler yapan tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Evde kalın, sağlık sistemini koruyun ve hayatlar kurtarın.” Kısa bir süre sonra Başbakan yoğun bakıma alındı.

7 Nisan‘da Sağlık Bakanlığı son 24 saatte virüsle ilgili elde edilen verileri kamuoyuyla paylaştı. Worldometers’in verilerine göre, ölü sayısı 786 artarak 6 159’a ulaştı. Hayatını kaybedenler arasındaki 29 kişinin, virüs dışında altta yatan herhangi bir sağlık sorununun bulunmadığı belirtildi. Kraliyet Ailesi resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada: „Bugün erken saatlerde Kraliçe, Carrie Symonds’a (Johnson’ın nişanlısı) ve Johnson ailesine bir mesaj gönderdi. Majesteleri, düşüncelerinin Johnson ailesiyle birlikte olduğunu ve Başbakan için geçmiş olsun dileklerini sunduğunu ifade etti“ dedi. 8 Nisan‘da İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın sağlık durumuyla ilgili bir açıklama geldi. Yoğun bakıma alınan Johnson’ın sağlık durumuyla ilgili açıklamayı sözcüsü yaptı. Yapılan açıklamada Johnson’ın durumunun stabil olduğu ve tedaviye yanıt verdiği açıklandı. Başbakanlık sözcüsü, “Başbakan, oksijen tedavisi görüyor ve destek ünitesi olmadan nefes alabiliyor” dedi. Başkent Londra’daki St. Thomas Hastanesi’nde 3 gece kalan Johnson, son 2 gecedir yoğun bakımdaydı. İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 938 kişinin hayatını kaybetmesiyle virüse bağlı ölü sayısının 7 097’ye yükseldiği bildirildi. Ülke genelinde 5 491 yeni vakanın kayda geçtiği, toplam vaka sayısının 60 733’e ulaştığı belirtildi. Maliye Bakanı Rishi Sunak gerçekleştirdiği basın toplantısında corona virüsü nedeniyle yoğun bakımda ikinci gecesini geçiren Başbakan Boris Johnson için “iyileşiyor” açıklamasında bulundu.

9 Nisan‘da gerekli ekipman olmadığı için çöp poşeti giyerek hastalara müdahale eden üç hemşire Corona virüsüne yakalandı. Ayrıca Corona virüsü tedavisi gören İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yoğun bakımdan çıktığı açıklandı. 55 yaşındaki Johnson, pazar günü hastaneye kaldırılmış, pazartesi ise yoğun bakıma alınmıştı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Johnson’ın iyileşme sürecinde hastanede tedavi görmeye devam edeceği ve moralinin iyi olduğu belirtildi. Johnson, Londra’daki St. Thomas hastanesinde tedavi görüyor. İngiltere Başbakanı Johnson kısa bir süre önce corona virüsü için test yaptırmış ve sağlık bakanı ile birlikte testi pozitif çıkmıştı. İngiltere’deki Corona virüsü vaka sayısı 65 077 olarak kayıtlara geçti. Worldometers’in verilerine göre, 7 978 kişinin yaşamını yitirdiği ülkede 135 kişi iyileşti. 10 Nisan‘da hayatını kaybedenlerin sayısı 8 114’e yükseldi. 12 Nisan‘da hastaneden taburcu edilen İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın hastanede yaşadıklarını İngiliz Mail on Sunday okurlarına aktardı. Gazete, ölümle burun buruna gelen İngiltere Başbakanı’nın sağlığına kavuştuktan sonra, “Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Beni Ulusal Sağlık Hizmetleri kurtardı” dediğini aktaran gazete, “Doktorlar ve hastane yönetimi Johnson’ın hastaneye üç gün önce gelmesini bekliyordu” bilgisini paylaştı. St. Thomas Hastanesi’nde tedavi altına alınan Johnson’ın hamile olan nişanlısının kendisine mektuplar gönderdiği ve doğmamış çocuklarının ultrason fotoğrafını paylaştığını yazan gazete, bu mektupların İngiltere Başbakanı’nın moralini yükselttiğini de aktardı. Fakat Johnson’ın durumunun ağır olduğu dönemde bakanların ve İngiltere Başbakanlık çalışanlarının da dua ettiği belirtildi.

13 Nisan‘da İngiltere’de ölü sayısı 10 261’e yükseldi.14 Nisan‘da İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi, yaptığı açıklamada ülke genelindeki Corona virüsüne bağlı ölüm sayısının, hükümetin açıkladığı rakamlardan çok daha yüksek olduğunu duyurdu. Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıklamaları gündeme bomba gibi düştü. İngiltere’de Sağlık Bakanlığı ve yetkililer tarafından açıklanan günlük Corona virüsü verilerinin doğru olmadığını açıklayan Ulusal İstatistik Ofisi, “Bu verilerde sadece hastanelerde yaşamını yitirenlerin sayısı veriliyor. Bakım evlerinde ya da başka yerlerde ölenlerin sayısı yer almıyor” açıklamasını yaptı. Ulusal İstatistik Ofisi, haftalık olarak açıkladıkları verilerin daha doğru olduğunu açıklarken, “Kurumumuz Corona virüsüne bağlı ölümleri ölüm belgesindeki gibi kayıtlara geçiriyor. Hastanede ya da başka bir yerde ölümün gerçekleşti fark edilmiyor. Verilerimize göre İngiltere’de 3 Nisan’a kadar olan süreç içerisinde 5 979 insan yaşamını yitirdi” ifadesi kullanıldı. Her gün Corona virüsü ile ilgili güncel verileri açıklayan İngiliz hükümeti ülke genelinde 3 939 insanın yaşamını yitirdiğini duyurmuştu. Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerinin hükümett verilerine göre yüzde 52’lik bir artış gösterdiği belirtiliyor.

15 Nisan‘da İngiltere’nin dış istihbarattan sorumlu kuruluşu MI6’in eski direktörü John Sawers, Çin’in Corona virüsü salgınıyla ilgili önemli bilgileri tüm dünyadan sakladığını ve bunun hesabını vermesi gerektiğini söyledi. Sawers, “Çin’in hepimize virüsü enfekte etmiş olması, virüsün kaynağı konusundaki sorumluluktan kaçınması ve ilk etapta bununla başa çıkmadaki başarısızlığından dolayı Amerika’da Çin’e karşı derin bir öfke var” dedi. Ayrıca “İstihbarat, diğer devletlerin ve aktörlerin sizden gizledikleri bilgileri elde etme ile ilgilidir. Aralık ve Ocak ayları arasındaki kısa dönemde Çinliler kesinlikle bunu Batı’dan gizlediler” dedi. Bu arada virüsten hayatını yitirenlerin sayısı 11 656‘ya yükseldi. 16 Nisan‘da ise Britanya genelindeki toplam can kaybı ise 13 729’a ulaştı. Salgınla mücadele kapsamında kısmi karantina uygulamasının 3 hafta uzatılmasına karar verildi. 18 Nisan‘da Londra’da 20 otobüs şoförünün Corona virüsü sebebiyle hayatını kaybetmesinin ardından şoförlere yakınlaşmayı azaltmak için otobüsler ücretsiz hale getirildi. Böylece ulaşım kartını basmak için yolcular şoför koltuğuna yaklaşmamış olacak aynı zamanda vatandaşlara ekonomik olarak da destek verilmiş oldu.

22 Nisan‘da İngiliz kamuoyunun günlerdir Türkiye’den gelmesini beklediği 84 tonluk koruyucu ekipman ve 400 bin klinik önlük sabaha karşı İstanbul’dan Oxfordshire’daki Brize Norton’a ulaştı. Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Ümit Yalçın, „Anladığım kadarıyla özel tedarikçiyle bir sorun yaşanmış. Türkiye İngiliz yetkililerle İngiltere’nin sorununu çözmek için iş birliği halinde“ dedi. Bunun yanı sıra aynı gün İngiltere’nin Sale şehrinde yaşayan Beth Palmer adlı genç, üç aylık karantinanın kendisine üç yüz yıl gibi geldiğini söyleyerek intihar etti. 24 Nisan‘da İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’yı içinde barındıran Birleşik Krallık’taki, Corona virüsü salgını hakkındaki son gelişmeler açıklandı. Ülkede son yapılan testlerde ise 5 386 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka son verilerle birlikte 143 464’e yükselmiş oldu. Toplam can kaybı ise 19 506. Bu arada Corona virüs salgını nedeni ile birçok ülke aşı ve ilaç geliştirmeye çalışırken, İngiltere’de iki bilim insanı geliştirilen aşının klinik deneyleri için gönüllü oldu.

25 Nisan‘da Guardian’ın ulaştığı belgeye göre bakanlar, olası bir salgına karşı bir yıl önceden uyarılmıştı. Söz konusu belgede salgının üç dalgada 65 binden fazla can alabileceği belirtilmiş. Gerekli ekipmanların stoklanması ve toplumsal önlemlerin alınması çağrısı yapılan 600 sayfalık raporda şu ifadeler yer aldı: „Pandemi üç dalga halinde yaşanabilir ve her biri 15 hafta sürebilir. Bu dalgaların zirve noktası 6 ve 7. haftalar olarak öngörülebilir. Nüfusun yüzde 50’si bir veya birkaç dalga içinde virüsten etkilenebilir. Asemptomatik hastalar nedeniyle bu sayı daha da yükselebilir. Salgın süreci ülke genelinde 65 600 ölüme yol açabilir. Salgının Birleşik Krallık’a ekonomik maliyeti 2.3 trilyon sterlin olabilir. Pandemi sona erse bile sağlık sisteminin düzelmesi aylar hatta yılları bulabilir.“

27 Nisan‘da Başbakan Boris Johnson, Downing 10 Numara’daki Başbakanlık Konutu önünde hastalığı sonrası ilk açıklamalarda bulundu. Johnson, „Salgının ilk fazını atlattık. Salgının yükseliş eğrisini indirdik. Biraz daha sabretmemiz gerek“ dedi. Johnson iki gün sonra baba oldu. 30 Nisan‘da İngiltere’de Corona virüsüne karşı mücadelede başlattığı kampanyayla adını milyonlarca kişiye duyuran eski asker Tom Moore 100 yaşına girdi. Başbakan Boris Johnson, Moore için video mesaj paylaşırken, Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar Moore’un evinin üzerinde uçtu.

1 Mayıs‘ta İngiltere’deki hastaneler, bakım evleri ve hasta evlerinde son 24 saatte 391 can kaybı yaşandığı açıklandı. Sadece İngiltere’deki toplam can kaybı 20 483’e yükseldi. Birleşik Krallık genelinde ise son 24 saatte 739 kişi hayatını kaybetti. Krallık genelinde can kaybı 27 510’a çıktı. Bu arada krizi fırsata çevirenler bu ülkede de boş durmadı. Krallık Kilisesi tarafından sahte Corona virüsü ilacı satışı ülkede gündeme oturdu. Daha önce, sahte Corona virüsü ‘koruma kitleri‘ sattığı için soruşturma açılan Londra’daki Krallık Kilisesi, satışları durdurmak yerine kitlerin ismini değiştirip ‘ilahi temizlik yağı‘ adı altında satışına devam edilmesi birçok kişi tarafından tepkiyle karşılandı. Rahip Climate Wiseman, bu kitin insanları Corona virüsünden koruyacağını iddia etti. Günde üç kez alınması halinde Corona virüsü önlediği ve iyileştirdiği iddia edilen, küçük bir şişe yağ ve yanında bir parça kırmızı ip bulunan ‘ilahi temizlik yağı‘ ilacını 91 sterline satılıyordu.

2 Mayıs‘ta Chelsea ve Westminster Hastanesi’nde görevli Dr. Michael Pelly, dünya genelinde 120’den fazla ilacın Corona virüsüne karşı test edildiğini açıkladı. İngiltere genelinde yoğunlaşılanlar ise ebola ilacı remdesivir, romatoid artrit ilacı tocilizumab ve HIV ilacı lopinavir-ritonavir. Dr. Pelly, kendilerinin 450 hastayla yürüttüğü çalışmada favipiravir ve hidroksiklorokin ilaçlarının kullanıldığını duyurdu. Test sonuçlarının gelmesiyle kısıtlamaların tahminlerin de ötesinde Haziran ayı başında gevşetilebileceğini savunan Pelly, yaz ortasında ise yasakların tamaman kalkabileceğini iddia etti. Pelly, “Sonsuza kadar karantinada kalamayız. Aşıya uzun vadede, ilaca ise hastalığın her aşamasında ihtiyacımız var” dedi. Yine aynı gün İngiltere tahtının dördüncü varisi Prenses Charlotte, bugün 5 yaşına bastı. Corona virüsü nedeniyle zor günler geçirenlere yardım eli uzatan Prenses Charlotte, kapı kapı dolaşıp ev yapımı makarna paketleri dağıttı.

3 Mayıs‘ta Covid-19’u yoğun bakımda yenen, geçen hafta içinde de nişanlısı Carrie Symonds’dan erkek çocuk sahibi olan Johnson, hastanede yaşadıklarını anlattı. “Corona virüsü sebebiyle hastanedeyken stratejik planlar uygulamaya konuldu. Beni hayatta tutabilmek için litrelerce ve litrelerce oksijen verildi. Ölmem durumunda yapılacaklar önceden belli ve her şey hazırdı“ dedi.

03.05.2020

Yararlanılan kaynaklar: Wikipedia, Cumhuriyet, BBC Türkçe, Sözcü, Bild, Zeit, Spiegel

Werbeanzeigen

- Advertisment -

Most Popular

Deutlicher Anstieg der Sorgerechtsübertragungen

Im Jahr 2019 haben die Familiengerichte in Hamburg für 624 Kinder und Jugendliche die voll­ständige oder teilweise Übertragung der elterlichen Sorge angeordnet. Im Vergleich zum Vor­jahr...

Yeniden açılan halı sahalar için „kalp krizi“ uyarısı

"Halı sahalarda egzersiz yapmadan ani efora ve zorlamaya bağlı kalp krizlerini çok fazla görebiliyoruz. Dolayısıyla halı sahaların kapalı olduğu pandemi döneminde hareketsiz kalan vatandaşların,...

„Junge Künstler und kleinere Galerien profitieren“

Kulturstaatsministerin Monika Grütters hat den diesjährigen Ankaufetat der Sammlung zeitgenössischer Kunst der Bundesrepublik Deutschland im Rahmen des Zukunftsprogramms NEUSTART KULTUR um 2,5 Millionen Euro...

Kuyumculuk mesleğinde usta-çırak ilişkisi devam ediyor

İstanbul Kuyumcular Odası'nın hazırladığı "Kuyumculuk Sektöründe İşletmelerin Pazar Odaklı Stratejilere Yönelik Tutumları" kitabına göre, kuyumculuk mesleği halen babadan oğula geçiyor ve meslekte usta-çırak ilişkisi...
%d Bloggern gefällt das: