9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartKulturKinoEscape to Victory – Zafere Kaçış

Escape to Victory – Zafere Kaçış

Kapo (https://localhost/asite01/2019/02/28/kapo/), Escape From Sobibor – Sobibor’dan Kaçış (https://localhost/asite01/2019/01/28/escape-from-sobibor-sobibordan-kacis/), Sobibor (https://localhost/asite01/2019/01/29/sobibor/), The Great Escape gibi Nazilerin toplama kamplarından kaçışları anlatan yapıtlardan sonra bu film bana ucuz mu ucuz bir o kadar da basit geldi. Gerçi gerek içeriğe, gerekse kadroya bakıldığında o kadar çok şey beklemenin haksızlık olacağı ortada. Futbolcular Nazileri yenecekler, halk sahip çıkacak ve onlar da kaçacaklar… Oysa o şehri içindekilerle birlikte yakardı Naziler. İnanmayanlar benzer örneklere baksınlar. Öyle bir maçın gerçek hayatta oynandığı, Almanları yenen futbolcuların hepsinin kurşuna dizildiği tarihi bir gerçek. Sonra, köyleri, kasabaları, küçük yerleşim birimlerini toptan haritadan silmek de Nazilerin en sevdiği uğraşılarından biriydi. Adlarıyla birlikte örneklerin yine tarihe geçtikleri ortada. Biraz savaş, biraz futbol, biraz da aksiyon istiyorsanız belki hoşlanabilirsiniz. Ama bir kaçış, bir toplu firar klasiği demeye benim gönlüm elvermiyor.

Film Almanların eline düşmüş müttefik savaş esirlerinin bulunduğu bir kampın gece görüntüleriyle başlar. Karanlıktan yararlanıp sürünerek ilerleyen biri elindeki demir makas ile tel örgüleri keser. Tam telleri aşmaya çalışırken o meşhur Alman çoban köpeklerinden biri koşarak gelir. Sonrası askerlerin kaçmaya çalışana damı taraması ve kamptakilerin pencerelere koşuşturmacasıdır. Bir kaçma girişimi daha başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Başarısızlığın adının ölüm olduğunu anlamak o kadar zor olmaz. Dahası asıl film bu sahnelerden sonra başlar.

Ertesi sabah kampa Kızılhaç Örgütü’nden bir heyet gelir. Nihayetinde kampta savaş esirleri kalmaktadır. Koşullara bakılmaya gelmiştir. Kendi kendinize yok daha neler diyebilirsiniz. Hiçte inandırıcı değildir şahit olunanlar. Zira savaş yıllarında bu örgütün idaresine Naziler getirilmiştir. Açın okuyun tarih kitaplarını. Neyse anlatıya hıyar doğramayalım, heyettekilerden birisi de Albay Karl von Steiner’dir (Max von Sydow). Nazilerin iyisini oynar. Heyet olarak tam işleirni bitirip dönmek üzereler iken Amerikalı Yüzbaşı Robert Hatch’ın (Sylvester Stallone) ayağından yuvarlanan top önüne gelir. Aynı anda İngiliz Yüzbaşı John Colby’de (Michael Caine) belirir. Albay topu hemen vermez, önce küçük bir gösteri sunar. Sonrada topu aptal bakışlı Hatsch’a değil futbol dünyasından tanıdığı esir profesyonel futbolcu Colby’e şutlar. Albay ile Yüzbaşı ayaküstü tanışırlar.

Olayların gerisi çorap söküğü gibi gelişir. Albay Almanlarla esirler arasında bir futbol karşılaşması fikrini ortaya atar. Üstleri de güzel bir propaganda olacağı kararına varırlar. Mevzu büyür, esir mahkumlardan seçilmiş futbolcularla Alman sporcuların karşılaşmalarının Paris Stadyumu’nda gerçekleştirilmesi kararlaştırılır. Hatsch bu arada sürekli kaçma planları yapmakla meşguldür. Colby ekibini seçerken sürekli musallat olur. Bir ara kaçmayı başarır da. Sonrası onca tanınmış simaya rağmen haddinden fazla abartı, bolca palavra ve bence yetersiz sinemadır.

1981 yılı yapımı Escape to Victory – Zafere Kaçış filmini John Huston yönetmiş. Hikayede adı geçenler Jeff Maguire, Djordje Milicevic ve Yabo Yablonsky. Katkı sunan diğer senarist Evan Jones. Oyunculardan bazıları Pelé, Bobby Moore, Osvaldo Ardiles, Paul Van Himst, Kazimierz Deyna, Hallvar Thoresen, Mike Summerbee, Co Prins, Russell Osman, John Wark, Søren Lindsted, Kevin O’Callaghan, vs.

24.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular