25.9 C
Hamburg
Mittwoch, August 12, 2020
Start Gesundheit Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (50)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (50)

Bugün salgının Avrupa’da başlangıç merkezi olarak kabul edilen, dünya sıralamasında listede üçüncü sırada yer alan İtalya’yı incelemeye çalışacağım. Bugünkü rakamlara göre İtalya’da hastalık 207 428 kişiye bulaşmış. Hayatını yitirenlerin sayısı Avrupa’daki en yüksek rakam, 28 236. Oysa İtalya Çin’e hava trafiğini kapatan ilk ülke olmuş. Ocak ayı sonunda birkaç Çinli turistte hastalık görülünce bunlar Roma’da karantina altına alındılar. 31 Ocak tarihinde Başbakan Giuseppe Conte, Avrupa’nın en sert tedbirlerini aldıklarını övünerek beyan etti. İtalya hükümeti Corona virüsü nedeniyle ülkede altı ay acil durum ilan etti ve hastalıkla mücadele için ilk aşamada beş milyon euro fon ayırdı. Başkent Roma’da iki Çinli turistte Corona virüsü tespit edilmişti. Çin’de ortaya çıkan virüs kaynaklı korku ve panik, İtalya’da Çinlilere karşı ırkçı eylemlere dönüşmeye başladı.Aşırı sağcı Lig Partisi lideri ve eski İçişleri Bakanı Matteo Salvini ise Corona virüsü korkusunu göçmen karşıtı mesaj vermek için kullandı. Sosyal medyada bir göçmen teknesi videosunu, “Sağlık için tüm dünya sınırları kapatıyor. İtalya’ya ise rekor sayıda tekne yanaşıyor. Size normal geliyor mu?” yazarak paylaştı. Çinli düşmanlığı dalgasının yalnızca turistleri değil yıllardır ülkede yaşayan Çin kökenli kişileri de okullarında, iş yerlerinde, sokaklarda tehdit ettiğini vurguladı. İtalya ulusal istatistik kurumunun verilerine göre ülkede 300 bine yakın Çinli yaşıyor, 50 bin Çin şirketi bulunuyor. İtalya aynı zamanda en fazla Çinli turist çeken Avrupa ülkesi.

Trajedi bu ülkede Şubat ayının ortalarında baş gösterdi. 21 Şubat’ta 38 yaşındaki bir İtalya vatandaşı hastaneye gitti. Çin bağlantısı yok diye test filan yapılmadı. Günler sonra testi pozitif çıktığında hastalığı bir çok insana bulaştırdığı anlaşıldı ve pandoranın kutusu böylelikle açılmış oldu. İtalya’nın Codogno kenti 6 kişide Corona virüsü tespit edilmesi üzerine 15 800 nüfuslu kent karantina altına alındı. Hemen akabinde önce hastalığın çıktığı on bölge, sonra 16 milyon kişinin yaşadığı kuzey bölgesi, sonra da 60 milyonluk ülkenin tamamı karantina altına alınmak zorunda kalındı. Hastalığın bu denli çok olmasını İtalyanlar yaşlıların o bölgelerde çok olmasıyla dünya kamuoyuna açıkladılar. Bugünlerde bilgi vermemekle suçlanan DSÖ yine 21 Şubat’ta virüsün Çin dışında hızla yayılmakta olduğu uyarısında bulundu.

23 Şubat’ta yetkililer ülkenin kuzeyindeki 10 kasabaya giriş ve çıkışların yasaklandığını belirtirken ölü sayısı ikiye yükseldi. Avrupa’nın göbeğindeki İtalya’da 75 yaşındaki emekli bir duvarcı ustasının Corona virüsü yüzünden hayatını kaybettiği bildirildi. Daha önce de 78 yaşında başka bir adamın Corona virüsü yüzünden öldüğü açıklanmıştı. Veneto’da 11, Lombardy bölgesinde ise 39 olmak üzere toplam 50 kişinin enfekte olduğu doğrulanırken hükümetin salgınla ilgili acil olarak toplandığı belirtildi. İtalya genelinde 58 vakanın görüldüğü öne sürüldü ve salgının Milano şehrine kadar ilerlediği ifade edildi. Unitcredit ve Ray-Ban gibi dünyaca ünlü İtalyan firmaların çalışanlarına uyarı mesajı yolladığı belirtilirken tarihi Venedik şehrindeki karnavalın da ertelenmesi gündemde. Lombardiya ve Veneto bölgelerinde yaşayan 50 bin kişiye “Evinizden çıkmayın” uyarısı yapıldı. İtalyan başbakan Conte, “Virüsün tespit ettiği alanlara girmek ya da buradan çıkmak gerekli izin belgeniz yoksa yasaklandı” dedi. İtalya’da önlemler uyarınca okullarda eğitime ara verilirken gerçekleşecek olan bazı Serie A futbol maçlarının da ertelendiği belirtildi. Gerekli görülmesi durumunda polise ve silahlı kuvvetlere güç kullanma yetkisi verdi. İtalya’nın Lombardy Bölgesi Meclis Üyesi Guilio Gallera bölgede bulunan Crema kasabasında, aynı zamanda kanser hastası olan yaşlı bir kadının Corona virüsü nedeniyle öldüğünü açıkladı. Yaşanan ölümle, İtalya’da Corona virüsü nedenli ölüm sayısı 3’e çıkarken, ülke genelinde 157 onaylanmış vaka kaydedildi. İtalya’dan kalkan yolcu treninin içinde bulunan 2 yolcunun, Corona virüsü taşıdığı şüphesi nedeniyle Avusturya’ya sokulmadığı belirtildi. Güvenlik kaynaklarından yapılan açıklamada, trenin İtalya’daki Brenner Geçidi’nde bekletildiği ifade edildi. 2 yolcunun ise yüksek ateş nedeniyle karantina altına alındığı belirtildi. Olayın ardından Avusturya-İtalya arasındaki tüm tren seferleri durduruldu.

24 Şubat’ta Georgia Armani, İtalya’ya da sıçrayan Corona Virüsü nedeniyle, 2020/21 Sonbahar Kış koleksiyonunu boş salonda tanıttı. Corona virüsü nedeniyle iptal edilen Venedik Karnavalı’nın iptal edilme kararını ardından, İtalya’nın Lombardi kentinde Corona virüsü salgını nedeniyle tiyatrolar, sinemalar ve kalabalıkların buluştuğu disko, pub gibi diğer mekanlar da kapatıldı. Kentte en az 152 kişinin corona virüsünden etkilendiği haberi sonrası, dünyaca ünlü marka Georgia Armani de, Milano Moda Haftası’nda gerçekleştireceği defilesinde değişikliğe gitti ve tarihinde ilk kez sağlık tehlikesi nedeniyle defileyi boş salonda sergiledi. Armani, Instagram hesabından defileyi canlı olarak izletti. 85 yaşındaki ünlü tasarımcı, defilenin sonunda podyuma çıktı, selamını verdi ve defileyi sonlandırdı. Aynı gün İtalya’da corona virüs sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı 7’ye yükseldi. İtalyan radyosu RAI, yaşamını yitiren bir kişinin ülkenin kuzeyinde yaşadığını aktardı. Yaşamını yitiren adamın 80’li yaşlarda olduğu ve hastanede corona virüsü sebebiyle tedavi altında bulunduğu açıklandı. Avrupa Birliği Sağlık Komisyoneri Kriakides, Dünya Sağlık Örgütü’nün İtalya’da incelemelerde bulunacağını açıkladı. Kriakides İtalya’da yaşananların endişe yarattığını dile getirdi. Akşam saatlerinde ülkedeki son durumu aktarmak üzere basına açıklama yapan İtalya Başbakanı Conte, virüsün yayılma hızının ülke ekonomisini önemli ölçüde etkileyeceğini belirtti. Conte, ülkenin sanayi yükünü çeken Lombardiya ve Veneto bölgelerindeki corona vakalarının ekonomiyi çok güçlü şekilde sarsacağını açıkladı.

26 Şubat’ta Görevimiz Tehlike (Mission Impossible 7) filminin İtalya’da yapılacak çekimleri corona virüsü endişesi nedeniyle durduruldu. Film yapım ve dağıtım şirketi Paramount Pictures, İtalya’nın Avrupa’da en fazla Corona vakası görülen ülkeye dönüşmesinden sonra prodüksiyonu durdurma kararı aldı. Bu kararın ardından prodüksiyon ekibi de İtalya’dan ayrıldı. TC Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, “Irak ve İtalya’da corona virüsü görülen bölgelere seyahat etmeyin” uyarısına yer verdi. Bakanlık, İtalya ve Irak için ayrı ayrı açıklamalar yayınladı. İtalya’ya yönelik uyarı mesajında, bu ülkede ikamet eden ya da bu ülkeye seyahat etmek zorunda olan Türk vatandaşlarına şu çağrı yapıldı: „Vatandaşlarımızın sağlık önlemlerine azami düzeyde riayet etmeleri; Roma Büyükelçiliğimiz ve Milano Başkonsolosluğumuz ile İtalyan resmi makamları ve Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklama ve uyarılarını yakından takip etmeleri önem arzetmektedir.“ Yine aynı gün Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Corona virüsün Avrupa’da özellikle İtalya’da görülmesi turizm sektörünü negatif yönde etkilediği belirtirken, otellerin sağlık ve hijyen açısından gerekli tedbirler aldığını söyledi.

27 Şubat’ta ise 400’den fazla kişinin enfekte olduğu 12 kişinin de öldüğü İtalya’dan, Irak, Ürdün ve Kuveyt’e yapılan uçuşlar durduruldu. Aynı ülkeler 12 kişinin öldüğü ve 1 261 kişinin virüse yakalandığı Güney Kore için de benzer bir tedbir aldı. İsrail İtalya’dan gelen yolcuların 14 gün süreyle karantinaya alınacağını belirtti. İsrail Sağlık Bakanlığı yetkilileri yine İtalya’dan gelen diplomatların da aynı şekilde karantinaya alınacağını açıkladı. İtalya’da iki hastanın daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 14’e yükseldi. Daha gün bitmeden gelen haberler arasında Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Corona virüsüyle ilgili son gelişmeleri Cenevre’den aktararak, her ülkenin Corona virüsüne hazır olması gerektiğini belirtti: „Hiçbir ülke vakalara sahne olmayacağını zannetmesin, bu fiilen ölümcül bir hata olur“ ifadesini kullandı. Öte yandan İtalya’da, Corona virüsü nedeniyle 3 kişinin daha hayatını kaybettiği, ölü sayısının ise 17’ye yükseldiğini duyuruldu. İtalya’da çoğunlukla Lombardiya ve Veneto bölgesinde görülen Corona virüsü vakasının da 650’ye yükseldiği belirtildi. Vatikan’dan yapılan açıklamada, 83 yaşındaki Papa’nın rahatsızlandığı için o gün yapılan etkinlere katılmayacağı ve Santa Marta’da dinleneceği belirtildi.

28 Şubat THY resmi bir açıklama yaparak, “Son dönemde, İtalya’da görülen yeni tip korona virüs (Covid-19) vakalarındaki artış nedeniyle bu ülkeye düzenlediğimiz uçuşlarımızda bazı düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre, aşağıda uçuş numaraları belirtilen 1 Mart tarihli İtalya seferlerimiz iptal edilmiştir. Misafirlerinin seyahat güvenliğini daima ön planda tutan Türk Hava Yolları olarak süreci tüm uluslararası havacılık ve sağlık otoriteleri ile iş birliği içerisinde takip etmeye ve gerekli önlemleri almaya devam edeceğiz. 1 Mart – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında Türkiye çıkışlı, İtalya varışlı bileti olan misafirlerimiz için ücretsiz iade ve parkur/tarih değişiklik hakları tanınmıştır“ beyanatında bulundu. 1 Mart’ta da Pegasus Hava Yolları, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan talimat doğrultusunda virüs vakalarının hızla arttığı İtalya ve Irak seferlerini durdurdu. İtalya’da son 24 saatte Corona virüsünden 5 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı. İtalya’da ölenlerin sayısı 34’e çıkarken, vaka sayısının 1 577’ye yükseldiği belirtildi. Vakaların en çok olduğu Lombardia, Veneto ve Emilia Romagna bölgelerinde okulların tatil edildiği ifade edildi.

3 Mart’ta bir açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin dışında Japonya, Güney Kore, İtalya ve İran’ın korona virüsünün yayılışından en fazla kaygı duydukları ülkeler olduğunu, alınacak erken ve ciddi tedbirlerle ülkelerin virüsün yayılmasını durdurabileceklerini ve hayatları kurtarabileceklerini söyledi. 4 Mart’ta İtalya’da tüm okullar Mart ayının ortasına kadar tatil edildi. Brüksel’deki Avrupa Savunma Ajansı (EDA) personelinde Corona virüsü vakası tespit edildi. Ajansta bir personeline yapılan test sonuçları pozitif çıktı. Yaşanan olayın ardından EDA kapsamında yapılacak tüm toplantıların 13 Mart’a kadar iptal edildiği bildirildi. 6 Mart’ta Vatikan’da da ilk hastalık vakasına rastlandı. Papa’ya yapılan testin negatif çıktığını İtalyan basını önceki hafta iddia etmişti. Ertesi gün yapılan bir açıklama ile Papa Francis’in Aziz Pietro meydanındaki pazar ayinini internet üzerinden canlı olarak yapacağı açıklandı. Demokrat Parti’nin lideri Nicola Zingaretti, corona virüsüne yakalandığını açıkladı. 7 Mart’taki verilere göre ülkede Corona virüsünden ölenlerin sayısı 197’den 233’e çıktı.Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yaptığı son açıklamaya göre ülkedeki vaka sayısı 4 636’dan 5 883’e yükseldi. Yetkililer ayrıca Lombardiya’daki 11 bölge dahil Venedik, Parma ve Piacenza’nın da karantina bölgesi ilan edildi.

8 Mart’ta Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco geleneksel Pazar duası Angelus’u, Vatikan’daki Apostolik Saray’ın kütüphanesinde kaydedilen video ile yönetti. Canlı yayın, Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda kurulu ekranlardan, burada toplanan az sayıda kişi tarafından takip edildi. Papa dua sonrasında pencereden meydandaki insanları birkaç saniyeliğine selamladı ve bir konuşma yaparak Corona virüsü krizine de değindi ve “Mevcut Corona virüsü salgını nedeniyle acı çeken kişiler ve onların bakımıyla ilgilenenlerin dualarımla yanındayım” dedi. 9 Mart’ta Milano ve Venedik’in tecrit altına alınmasının ardından San Vittore Cezaevi’ndeki mahkumlara ziyaretçi kabulü iptal edilince mahkumlar isyan çıkardı. Napoli’den çektiği bir videoyu paylaşan Luca Franzese isimli genç İtalyan, kız kardeşinin Corona virüsü yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi. Yüz binden fazla tıklanan videoda, İtalyan Franzese hiçbir yetkilinin yardıma gelmediğini belirterek „Ben de ona suni teneffüs yapmıştım. Ne olur bana yardım edin“ dedi.

10 Mart’ta bir açıklama yapan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ülkede 463 insanın hayatına mal olan Corona virüsü nedeniyle uygulanan kısıtlamaların bütün ülkeye yayılacağını duyurdu. Conte, okul ve üniversitelerin 3 Nisan’a kadar ertelendiğini belirtti. Başbakan ayrıca bütün İtalya’ya evde kalma çağrısında bulundu. Conte, İtalya’daki bütün spor etkinliklerinin de askıya alındığını belirtti ve virüse karşı daha sert tedbirler almaktan çekinmeyeceklerini bildirdi. Ayrıca da ülkedeki bütün halka açık etkinliklerin yasaklandığını da belirtti. İtalyan sağlık yetkilileri tarafından açıklanan verilere göre İtalya’da o gün 168 kişi daha Corona virüsünün kurbanı oldu. Önceki gün ölü sayısı 463 olarak açıklanmıştı, bugün yapılan açıklamada ise ölü sayısının 631’e yükseldiği belirtildi. Kuzey İtalya’da başlayan salgında dünkü vaka sayısı 9172 olmuştu. An itibariyle vaka sayısı 10149’a yükseldi. İtalya’nın komşusu Slovenya, bu ülke ile olan sınırlarını kapattığını açıkladı. Fransa ve İspanya ise İtalya’ya yapılan bütün uçuşları askıya aldı. Portekiz’in çarşamba gününden itibaren İtalya’ya tüm gidiş-geliş yolcu uçuşlarını 14 gün boyunca durdurduğu açıklandı.Corona virüsüne karşı tedbirleri açıklayan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Corona virüsü nedeniyle İtalya ile olan sınır kapılarını kapatma kararı alındığını duyurdu. Kurz yaptığı açıklamada, 10 Mart itibariyle 157 kişide virüs tespit edilen ülkede 3 temel konuda sosyal yaşamı sınırlayıcı yeni önlemlerin hayata geçirileceğini ifade etti. Başbakan Kurz, “İtalya’daki vatandaşlarımızı da en kısa zamanda ülkeye getireceğiz. Bu kişiler en az 15 gün ev karantinasında tutulacak” dedi.

11 Mart’ta dünyaca ünlü İtalyan modacı Giorgio Armani, ülkesindeki salgın krizi için 1.25 milyon euro bağışta bulundu. Armani’nin 1,25 milyon euroluk bağışı Milano kentindeki üç hastaneye ve Roma’daki bir hastaneye iletildi. Fiat Chrysler Automobiles (FCA), bugün yaptığı açıklamayla İtalya’da bulunan 4 fabrikasını ve grubun en büyük bayisini Corona virüsü yüzünden geçici olarak kapatma kararı aldı. FCA sözcüsü, Corona virüsünden etkilenen Pomigliano d’Arco, Melfi, Atessa ve Cassino fabrikalarını 2 yada 3 gün aralığında kapatacaklarını açıkladı. Bu tesislerdeki üretim ve normale dönüş gelecek pazartesi itibariyle olacak. FCA yıllık 600 bin adet üretimle Avrupa’nın yüzde 4’lük otomobil üretimini gerçekleştiriyor. Dünya Sağlık Örgütü, 114’ten fazla ülkeye yayılan Corona virüsü salgınını pandemi ilan etti.Sağlık Bakanlığı yetkilileri ülkedeki Corona virüsü vakaları nedeniyle 11 Mart’ta hayatını kaybedenlerin sayısını 196 olarak açıkladı. Son açıklanan ölü sayısı ile ülkedeki Corona kayıplarının sayısı toplam 827’ye çıkmış oldu. Yetkililer ayrıca bugün açıkladıkları verilerde 2 313 yeni vaka görüldüğünü de duyurdu. Yeni vakalarla birlikte toplam vaka sayısı 12 462’ye yükseldi. Vakaların 1 045’i tedavi edilirken 1028 vakanın durumu ise kritik olarak açıklandı. Başbakan Conte, marketler ve eczaneler dışındaki bütün dükkanların kapatılacağını açıkladı.

12 Mart’ta ünlü sosyal medya fenomeni Chiara Ferragni, Instagram hesabından bir açıklama yaptı. 3 Nisan’a kadar evlerinden dışarıya çıkmayacaklarını ve karantinaya alındıklarını belirten Ferragni, İtalya’da işlerin hiç iyi gitmediğini, virüsün hızla yayılmaya devam ederse, hastanelerde tedavi için hasta seçimi yapmak zorunda kalınabileceğini yazdı ve 18.7 milyon takipçisine yaşadıkları süreci anlattı. Ferragni “Bu İtalya’daki durumu açıkça anlamayan yabancı takipçilerime bir açıklamadır: Durum çok kötü. 10 binden fazla hasta var. 600’den fazla ölüm, 5000’den fazla insan hastanede ve kötü durumda. Hastaneler böyle bir şeye hazırlıklı değil, doktor ve hemşireler ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar ama hasta sayısı düşmezse, yaş ve kurtulma ihtimallerine göre hasta seçmeye başlamak zorunda kalacaklar” dedi. Eşi şarkıcı Fedez ile Milano’daki bir hastaneye 3.3 milyon euro para yardımında bulunan ve yardım toplayan Chiara, herkese çağrıda bulundu: “Hala yapılması gereken çok şey var. Devlet, virüsün daha da yayılmasını önlemek için 3 Nisan’a kadar sokağa çıkma yasağı getirdi. Şu anda hepimiz karantinada yaşıyoruz. Bu yüzden, lütfen farkındalığa başlayın ve bunun yaygın bir grip olmadığını ve hepimiz için çok daha tehlikeli olduğunu anlayın. Bu kritik zamanda mümkün olduğunca sağlıklı kalın ve yapabilirseniz İtalya’ya yardım etmelerini sağlayın…” Aynı gün yapılan resmi açıklamalarda İtalya’da Corona virüsü salgını nedeniyle ölü sayısının 1 016’ya, karantina altına alınanların sayısının da 15 133’e yükseldiği açıklandı. Cristina Higgins isimli bir kadın, tüm dünyaya İtalya’dan seslendi dahsı bir mektup yazdı. Higgins, özellikle Corona virüsünün yeni görüldüğü ülkelere önerilerde bulunarak İtalya’nın Lombardiya bölgesindeki Bergamo şehrinden mesajlar verdi: “Bu yazıyı yazıyorum çünkü bugün her biriniz; hükümet değil, okullar değil, belediye başkanı değil, her bir vatandaş İtalya gerçeğinin kendi ülkeniz gerçeği olmasını durduracak eylemlerde bulunma şansına sahipsiniz. Bu virüsü durdurmanın tek yolu bulaşmayı sınırlandırmaktır. Bulaşmayı sınırlandırmanın tek yolu da milyonlarca insanın bugünkü davranışlarını değiştirmesidir. Belki bugün İtalya’da olduğumuz noktadan haftalar uzaktasınız. ‘Sadece bir grip, veya yaşlıları etkiliyor dediğinizi duyabiliyorum. Corona virüsünün İtalya’yı dize getirmesinin iki nedeni var, birincisi insanlar hastalandıklarında haftalarca (ICU) yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyuyorlar. İkincisi de hızlı ve etkili bir şekilde yayılması. 14 günlük kuluçka sürecinde birçok hasta semptomları göstermiyor. Bugün Lombardiya’da kapasiteler doldu ve yoğun bakım ünitelerini koridorlara koymaya başladılar. Sayılı doktor hemşire ve sağlık personeli var. Onlar da virüsü alıyorlar. Günler boyunca kesintisiz çalışıyorlar. Sağlık personeli hastalara bakamadığında nasıl olacak? Bir fark yaratma ve ülkenizdeki yayılmayı durdurma şansınız var. Mümkün olan bütün toplantıları, doğum günlerini vs iptal etmek, evden çalışmak gibi. Mümkün olduğu kadar evde kalın. Ateşiniz varsa hele çıkmayın. Okulların kapanması için bastırın. Bütün bunları yapmanın, okulları kapatmanın mümkün olmadığını söyleyenler için, bir hafta öncesine kadar bütün İtalya’nın eve hapsolacağını kimse hayal edemezdi. Yakında bir seçiminiz olmayabilir. Şimdi ne yapabilirseniz yapın. Pazartesi günü bir doktorun yazdığına göre acillere başvurulan hastalardan kimin yaşayıp, kimin yaşamayacağına karar vermeye başladılar, tıpkı savaşta yapıldığı gibi. Bu her şeyi kötüleştirir”

13 Mart’ta İtalya’da Corona virüsü nedeniyle bir günde 250 kişi daha hayatını kaybetti. Ülkede virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 1 016’dan 1 266’ya çıktı. İtalya’daki toplam vaka sayısının ise 17 660’a yükseldiği bildirildi. İtalya’daki Corona virüsü salgını binin üzerinde can alırken ekonomik olarak da ülkeyi etkisi altına almaya başladı. 14 Mart’ta ülkenin en ünlü markalarından spor otomobil üreticisi Ferrari üretimine iki hafta ara verdiğini açıkladı. Firmadan yapılan açıklamda İtalya’nın Maranello ve Modena kentlerindeki üretim tesisleri 23 Mart tarihine kadar üretimi durdurdu. İtalya’daki Corona virüsü salgını nedeniyle hayat durma noktasına gelirken hükümetin aldığı tedbirlere benzer tedbirler özel sektör tarafından da alınmaya başlandı. Ülkenin kuzeyinde başlayan ancak daha sonra dört bir yanına yayılan Corona virüsü salgınında İtalya’da 1 266 ölü, 1 439 tedavi edilen hasta ve 14 955 aktif vaka bulunuyor. Ülkede sokağa çıkmak için polisten özel izin alınması gerekiyor. Marketler ve eczaneler dışındaki dükkanların açılmasına izin verilmiyor.

italya

15 Mart’ta açıklanan son verilerle birlikte virüs salgınının en çok etkilediği ikinci ülke olma özelliğini korumaya devam etti. Ülkede virüs yüzünden toplamda 1 809 kişi ölürken 24 747 vaka tespit edildiği belirtildi. Bu vakalardan tedavi edilenlerin sayısı ise 2 335 olarak bildirildi. Yetkililer 1 518 kişinin durumunun ise kritik olduğunu ifade etti. Papa Francis, başkent Roma’da dışarı çıkarak boş sokaklarda dolaştı. Vatikan’dan yapılan açıklamada, Papa’nın salgının sona ermesi için dua ettiği belirtildi. 16 Mart’ta Bari Üniversitesi’nde deniz biyolojisi ve sistematiği üzerine çalışmalar yapan Türkiyeli akademisyen Senem Önen Tarantini, uzun süredir yaşadığı İtalya’da Corona virüsün hızla yayılmasının sosyal yaşantının bir şey olmamış gibi devam etmesinden kaynaklandığını belirtirerek, “ilk vakalar tespit edildikten sonra okullarda eğitime ara verildi. Halen ‘tatil edildi’ ibaresi kullanılıyor, bir tatil durumu söz konusu değil. İtalya’da da aynı şekilde anlaşıldı. Aileler çocuklarını alıp alışveriş merkezlerine gittiler ve hiçbir şey yokmuş hareket ettiler. Bu nedenle vaka sayısı hızla yükseldi. Lombardia bölgesinin ve Milano’nun olduğu bölgenin kırmızı bölge ilan edilmesi planlanıyordu. Bunu duyanlar evlerinde kalmak yerine oldukları yerden kaçtılar. Aralarında virüs taşıyan da vardı o sebeple diğer yerlere de yayıldı. Marketlerde gıda bulamıyor değiliz. Türkiye’de de marketlere gidip bir şeyler depolamanıza gerek yok. Haftada bir kere ve aileden sadece bir kişi alışverişe gidiyor. Marketlere numaralı olarak alıyorlar bizleri, belli bir sayı üzerindeki girişi kısıtladılar. Sosyal medyada özellikle eğitim seviyesi yüksek arkadaşlarımın aynı şekilde yaşantılarına devam ettiğini görüyorum. Elimize yüzümüze kolonya sürdük, mikropların yüzde seksenini öldürdük. Dolaşmaya devam edelim demekle olmaz. Yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyuluyor, insanlar solunum cihazlarına bağlanıyor. 300 yatak kapasiteli bir yere 3 bin kişiyi götürürseniz elbette yatak yetersiz kalacak ve birilerini seçmek zorunda kalacaklar. Şu anda doktorlar kimi kurtarabiliriz kimi kurtaramayız diye insan seçiyorlar. Ölenlerin büyük bir çoğunluğu yaşlı ama bu gençlerin hayatını kaybetmediği anlamına gelmiyor. İşin en kötüsü genç nüfus ortalıkta dolaştığı sürece virüs taşınmaya devam edecek. Türkiye’de de yoğun bakım üniteleri, solunum cihazları sınırsız değil. Siz ortalıkta dolaştıkça hastalığın yayılma riskini artırıyorsunuz. Lütfen işi ciddiye alın. Bu sadece devletin ve sağlık çalışanlarının yapabileceği bir durum değil. Ciddi manada sosyal sorumluluk içeriyor. Lütfen iki üç hafta sosyal izolasyonu uygulayın, evinizden temel ihtiyaçlarınız dışında dışarı çıkmayın. Türkiye’nin Avrupa ülkelerinin geldiği noktaya gelmemesi için halkın sorumluluk göstermesi gerekiyor.”

17 Mart’ta İtalyan hükümeti, corona virüsü salgını nedeniyle iflasın eşiğine gelen eski ulusal hava yolu şirketi Alitalia’da tam hisse kontrolü için karar tasarısı hazırladı. Tasarının hızlıca hayata geçirilmesi bekleniyor. İtalyan hükümetinin yıl başında 400 milyon euro aktarmasına rağmen şirketin şu an neredeyse hiç nakdi kalmadığı belirtildi. İtalya’da sadece bugün 3 526 yeni vaka daha tespit edildi. Ülkedeki toplam vaka 31 506 olurken tedavi edilenlerin sayısı ise 2 941 olarak açıklandı. 18 Mart’ta İtalya’da yaşayan Merve Hasman Salvatori, ülkede yaşananları çektiği bir video ile anlattı ve çok kötü durumda olduklarını belirtti. ‘Burada 10 gündür cehennemi yaşıyorum. İtalya’da ilk vakalar çıktığında eğitime ara verildi, okullar tatil edildi. insanlar bunu bir tatil olarak algıladığı için aileler çocuklarını alıp sağa sola gitti ve virüs böylelikle yayılmaya devam etti. Siz hiç hastanede tüplere bağlı insanlar gördünüz mü? Ya da 37 yaşındaki birini oksijen tüpüyle? Ben 10 gündür cehennemi yaşıyorum. Bu normal grip değil. ‘En fazla hastalanırım. Grip gibi geçer, ben gencim, beni öldürmez’ dediğini duydunuz mu? İş gerçekten ciddi. Lütfen! Burada insan seçiyorlar. İnsan seçmek zorundalar. Çünkü hiçbir ülkenin hiçbir hastenesinin bütün ülkeyi hastanesine alacak kapasiteye sahip olduğunu düşünmüyorum. Lütfen evde kalın” uyarısında bulundu. Yine aynı gün İtalya’da Corona virüsünün ilk görüldüğü ve ilk karantinaya alınan yerleşim yerlerinden olan Veneto bölgesindeki Vo isimli kasabada yürütülen projeyle virüsün yayılması durduruldu. Projede herkese virüs testi yapıldığı belirtilirken araştırmanın sonuçlarını rapor haline getiren Floransa Üniversitesi Klinik İmmunoloji Profesörü Sergio Romagnani, kasabada belirti göstermeyen vakaların da izole edilmesi sayesinde hasta sayısının 7-10 gün içinde 88’den 7’ye indiğini söyledi.

19 Mart’ta İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu TBMM’de şunları söyledi: “İtalya’da 4 bin vatandaşımız mahsur durumda. Birçoğu öğrenci olan bu kişiler zor şartlarda yaşıyor. Güney İtalya’da öğrenciler evden çıkamıyor, maske yok. Siparişlere 5 gün sonrası için sıra veriliyor, marketlerde kuyruk var. Roma Büyükelçiliği vatandaşlarımızla ilgilenmiyor. Dönmek isteyen yurttaşlarımızın yurda getirilmesi için acil tedbir alınmalı. Orada kalanlar aç ve susuz bırakılmamalı.“ 35 bin vaka ve 3 bine yakın ölümle İtalya’da yaşayan Türklerin tedirgin bekleyişi devam ediyor. 8 bin Türk’ün yaşadığı turistik Como kentinde cadde ve sokaklar boşaldı. Türklerin en büyük korkusu virüs nedeniyle ülkelerinden uzakta hayatını kaybetmek. Cenazelerinin Türkiye’ye getirilememesinden korkan yaşlı vatandaşlar, cesetlerinin yakılmasından endişe ediyor. İtalya’da Corona virüsü nedeniyle son 24 saatte 427 kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki ölü sayısı 3 405 olarak kayıtlara geçti. Bu sayının, Çin’de virüs nedeniyle ölenlerin sayısını geçtiği belirtildi.

20 Mart’ta virüsün en çok yıkıma yol açtığı ülke artık resmi olarak İtalya. Salgının merkezini geride bırakan ülkede ölü sayısı önlemez bir hızla artıyor. İtalya’da ölü sayısı 3 405’e ulaşarak, 3 248 can kaybının yaşandığı Çin’i geçti. Ülkede en çok kayıp veren bölgelerden Lombardiya’nın Bölgesel Yönetim Başkanı Attilio Fontana çarpıcı açıklamalarda bulundu. Salgının bir türlü yavaşlama emaresi göstermediğini belirten Fontana, “Rakamlar trendin artmaya devam ettiğini gösteriyor” diye konuştu. Hükümetten kısıtlamaları artırmasını istediklerini ve bu kapsamda ordunun devreye girmesi için anlaşmaya vardıklarını ifade eden Fontana, “Talebimiz kabul edildi. 114 asker Lombardiya genelinde görev yapacak. Hala çok az ama pozitif bir başlangıç” dedi. 21 Mart’ta Corona virüsünün en çok can aldığı İtalya’da doktorlar hastalığın şifrelerini ortaya çıkardı. ‚Covid-19 İzleme Grubu‘ adı altında birleşen uzmanlar, hayatını kaybeden 3 bin 200 kişiyi mercek altına aldı: Hayatını kaybedenlerin ortalama yaşı 78.5. Kadınlarda 82, erkeklerde ise 79 olarak gösteriliyor. Kayıpların 2 252’si erkek, 948’i kadın. Yaşamını yitiren 3200 kişide 0-30 yaş arasında olgu bulunmuyor. Çalışmada incelenen 3 200 kişide, 2 175 ölümle Lombardiya birinci sırada bulunuyor. 481 hastanın altta yatan rahatsızlıkları olduğu tespit edildi. Bunlar hipertansiyon, diyabet, iskemik kalp hastalığı, atriyal fibrilasyon, kronik böbrek yetmezliği, kanser, KOAH, demans, inme, kronik karaciğer hastalığı olarak görüldü. Vakalar başvuru yaptıklarında en çok görülen belirtiler, yüzde 76 ateş, yüzde 73 solunum zorluğu, yüzde 40 öksürük, yüzde 8 ishal, yüzde 1 kanlı balgam. Başvuruların yalnızca yüzde 5’inde bir belirti kayıtlara geçmemiş.

22 Mart’ta İtalya’da virüs nedeniyle 651 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülke genelinde ölü sayısının 5 476’ya yükseldiği açıklandı. Ertesi gün yapılan açıklama ile son 24 saatte 602 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Ülkedeki toplam ölü sayısı da 6 077’ye yükseldi.Lombardia’da yüzde 12,7 ile rekor bir ölüm oranına işaret ediyor. İtalya genelinde ölüm oranı son verilere göre yüzde 9 civarında ancak Lombardia bölgesi hesap dışında tutulduğunda ülkenin geri kalanındaki ölüm oranı yüzde 6 civarına düşüyor. Lombardia’da dünkü veriler, Corona virüsü taşıyan 1 142 kişinin yoğun bakımda olduğunu gösteriyordu. Bölge genelinde yoğun bakım ünitesi sayısı artırılmaya çalışılsa da mevcut kapasitenin 1 250 ile sınırlı olduğu belirtiliyor. Gelişmiş sanayisi ve yüksek refah seviyesiyle ekonomik açıdan büyük önem taşıyan bir bölge olan Lombardia, kişi başına düşen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla açısından da 38 200 euro ile ülke içinde ikinci sırada geliyor. Ülkede genel olarak güneye doğru GSYH miktarı azalıyor. Sağlık sistemi de ülkenin en iyileri arasında gösterilen Lombardiya’da yaşanan Corona virüs krizi, özellikle refah seviyesi daha düşük ve sağlık sistemi daha sıkıntılı bölgelerde kaygıyla izleniyor. Son verilere göre 5 476 ölümden 3 456’sı Lombardiya’dan ve ayrıca ülke çapındaki toplam 59 138 vakanın da 27 206’sı Lombardiya’da görüldü.

24 Mart’ta İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, İtalya’nın Türkiye’den satın aldığı ancak gümrükte bloke edildiği belirtilen 200 bin maskeyle ilgili anlaşmaya varıldığını açıkladı. İtalya’da yaşayan Türkiye vatandaşları, Milano-Malpensa Havalimanı’ndan Türkiye’ye dönmek için havalimanına akın etti. Corona virüsünden ölenlerin sayısı günde saatte 743 artarak 6 820’ye yükseldi. Karantina altına alınan vaka sayısı ise 63 927’den 69 176’ya yükseldi. İtalya’nın ‚bir numaralı hastası‘ ise yaklaşık bir ay sonra hastaneden taburcu edildi. 38 yaşındaki „Mattia“ isimli ilk hasta, bir ses kaydıyla insanlara evlerinden çıkmamaları çağrısı yaptı: „Bana 18 gün yoğun bakımda kaldığımı söylediler. Sonra ise bulaşıcı hastalıklar bölümünde tedavi edildim ve burada gerçek dünyayla ilk teması kurmaya başladım. Dünyanın en basit ama en güzel şeyini yapabilmeye, nefes alabilmeye başladım. İnsanlar benim yaşadıklarımdan, evde kalmanın temel önemde olduğunu öğrenmeli. Ben çok şanslıydım çünkü tedavi görebildim. Ama şimdi hastalanırsanız sizi tedavi edecek doktor, personel ya da teçhizat bulamayabilirsiniz.“

25 Mart’ta İtalya’da Corona virüsü nedeniyle son 24 saatte 683 kişi daha hayatını kaybetti. Toplam ölü sayısı 7 503’e yükseldi. Ertesi gün 662 kişi daha hayatını kaybetti. Toplam yaşamını yitiren kişi sayısı 8 165’e yükseldi. Ülkede iyileşenlerin sayısı da 10 bini geçti. 27 Mart’ta İtalya Sivil Savunma Ajansı, 21 Şubat’ta ülkede ortaya çıkan corona virüsü salgınında bir gün içinde en yüksek ölü sayısını açıkladı. İtalya’da son 24 saat içinde 919 kişi hayatını kaybetti, ölü sayısı 9 134’e yükseldi. İtalya’da Perşembe günü 712 kişi, çarşamba günü 683 kişi, salı günü 743 kişi , pazartesi ise 602 kişi hayatını kaybetmişti. İtalya’da son 24 saat içinde ülkede 5 909 yeni vaka tespit edildi. Ülkede vaka sayısının 80 539’dan 86 498’e yükseldiği açıklandı. Açıklanan vaka sayılarının ardından ABD’nin ardından İtalya’ da Çin’i geçti. ABD’de vaka sayısı 93 bini aşarken, Çin’de vaka sayısı 81 binin üstünde.

28 Mart’ta Almanya, İtalya’nın talebi üzerine Almanya’ya tedavi edilmek üzere hasta taşımaya başladı. Alman Hava Kuvvetleri, İtalya’nın Bergamo kentinden corona virüsü hastalarını alarak tedavisi yapılmak üzere Almanya’ya getirdi. Airbus 310 August Euler ambulans uçağıyla Köln-Wahn askeri havaalanına inişini gerçekleştiren uçaktaki hastalar Bochum ve Bonn’daki hastanelere nakledildi. İtalya’da yoğun bakım ünitelerinde yeterli yatak ve solunum cihazı olmadığından, birçok hastanın doktorlar tarafından muayene bile edilemeden ölmesi üzerine İtalya Almanya’dan yoğun bakımlık hastaların tedavisi için yardım talebinde bulunmuştu. Bu talebe karşılık Almanya tarafından ilk hasta taşıma seferi başlatıldı. Cremona Kliniği’nde görevli Dr. Francesca Mangiatordi, “İtalya’nın bir bölümünde, Avrupa ortalamasının üzerinde yaşlı insanlar yaşıyor. Bunların çoğu da büyük bir ailenin içinde yaşıyor. Başka hastalıkları var. Bu da virüsü yayıyor. Bergamo ve Lombardai’de ilk vakalar görüldüğü zaman hemen bölgede kırmızı alarm verilmeliydi. Venedik’ten daha farklı bir şekilde önlem alınmalıydı” dedi.

29 Mart’ta İtalya Sivil Savunma Ajansı, ülkeyle ilgili son güncel durumu açıkladı. İtalya’da son 24 saat içinde 756 kişi daha hayatını kaybetti. Ölü sayısı 10 779’a yükseldi. 30 Mart’ta İtalya Sivil Savunma Ajansı, Corona virüsü salgını sonucu ülkede ölü sayısının 11 591’e yükseldiğini açıkladı. Toplam vaka sayısı yüz bini aştı. Lombardiya bölgesinde, son 24 saat içinde 381 kişi daha öldü. Bölgede ölü sayısı 7 199’a yükseldi. 1 Nisan’da yetkililer düzlüğü gördüklerini açıkladı. İtalyan Ulusal Sağlık Enstitüleri Başkanı Dr. Silvio Brusaferro, salgının en sert vurduğu ülkede yeni vaka sayısının yavaşlamaya başladığını açıkladı. Corona virüsü salgını dolayısıyla 3 haftadır sokağa çıkma yasağı uygulanan ülkenin üst düzey ismi, “Fakat bu trende rağmen sokağa çıkma yasağını kaldırmak için çok erken. Grafikteki eğri bizim düzlükte olduğumuzu gösteriyor. Fakat bu düzlük, zirveyi gördüğümüz anlamına gelmiyor. Eğer her gün maksimum dikkatimizi vermeye devam edersek azalmayı göreceğiz demektir” dedi. Fakat Brusaferro, salı günü yaşamını yitirenlerin resmi rakamlardan çok daha fazla olduğunu söyledi. Brusaferro, “Resmi ölüm rakamları evlerinde ölenleri ya da bakım evlerinde yaşamını yitirenleri kapsamıyor” ifadesini kullandı. Ülke genelinde karantina ilan edilen İtalya’da sağlık çalışanları hastalara yetişebilmek için aralıksız mücadele ediyor. Bu kapsamda Varese şehrindeki Circolo hastanesi hem sağlık çalışanlarını virüsten korumak hem de hastalarla daha iyi ilgilenebilmek için robotları devreye soktu. 7 yaşlarındaki bir çocuk boyunda olan robotlar, gözetim altındaki hastaların odalarına giriyor ve onların durumlarını görüntülüyor. Hastalarla kamera ve mikrofon aracılığıyla iletişim kuran doktorlar son verileri de dokunmatik ekran sayesinde alabiliyor. İtalya’da Mart ayında İtalya Taşımacılık Bakanlığı’ndan alınan verilere göre toplam 28 057 adet araç satışı gerçekleşti. 2020 yılı ocak ayında yüzde 5.9 gerileyen pazar, şubat ayında yüzde 8.8 gerilemişti. Mart ayında ise Corona virüsü salgınının etkisi artmasından dolayı satışlar yüzde 86 oranında gerilemiş oldu. İtalya’da Avrupa Birliği’ne tepki furyası başladı. Birçok İtalyan siyasetçi sosyal medya hesaplarından kameraların karşısına geçerek, AB’nin İtalya’nın yanında olmadığı iddiasıyla tepki gösterdi. Corona virüsü salgınının en sert etkilediği ülkelerin başında gelen İtalya’da corona virüsü yüzünden ilk cinayet işlendi. İtalya’da yaşayan Antonio De Pace isimli erkek hemşire, doktor olan hastanede corona virüsü ile mücadele eden kız arkadaşı Lorena Quaranta’yı öldürdü.

3 Nisan’da İtalyan sağlık sendikacısından Türkiye’deki sağlıkçılara önemli bir uyarı geldi. İtalyan yetkili uyarısında „Türk meslektaşlarıma verebileceğim ilk tavsiye, acil servis girişleri için bir triyaj sistemi uygulanması. Covid-19 şüphesi taşıyan bir hastayı diğer hastalarla aynı bölüme almayın. Kesinlikle ayrı tutulmaları gerek“ dedi. İtalya Sivil Savunma Ajansı, son 24 saat içinde ülkede 766 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Ülkede toplam ölü sayısı 14 681’e yükseldi. Önceki günde 760 kişi hayatını kaybetmişti. 4 Nisan’da İtalya Başbakan Giuseppe Conte´nin korumalığını yapan polis memuru, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. İtalya Sivil Savunma Ajansı’nın açıklamasına göre, Corona virüsü nedeniyle ülkede son 24 saat içinde 681 kişi daha öldü. 5 Nisan’da cansız bedenleri koyacak ceset torbasının bile bulunmadığı, morgların dolduğu, hastane koridorlarının cesetlerden yürünmeyecek hale geldiği İtalya’da yaşayan Yazar Gökhan Kutluer, Turgut Erat’a konuştu: “Her gün yaklaşık 800 kişi Corona’dan dolayı hayatını kaybediyor. Sağlık sistemi çöktü. Belediye ekipleri bazı evlerin kapısını kırıp girdiğinde ölmüş insanlarla karşılaşıyor.” İtalya Sivil Savunma Ajansı’nın açıklamasına göre, Corona virüsü salgınında en çok ölümün yaşandığı ülkede vaka sayısı son 24 saatte 4 316 artarak 128 948 oldu. Avrupa’da salgının merkezi olan ve 15 binden fazla vatandaşını kaybeden İtalya’dan gelen son bilgilere göre, ülkedeki günlük can kaybı ve yeni vaka sayılarında düşüş yaşanıyor.

6 Nisan’da İtalya Sivil Savunma Ajansı’nın açıklamasına göre, ülkede ölü sayısı son 24 saatte 636 artarak 16 523 oldu. İtalyan Başbakan Giuseppe Conte, 10 Mart’ta ilan edilen karantinanın 13 Nisan’a kadar uzatıldığını duyurmuştu. 8 Nisan’da son 24 saat içinde ülkede 542 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu ülkede toplam ölü sayısı 17 669’a yükseldi. 9 Nisan’da resmi rakamlara göre 139 422 kişide Corona virüsü tespit edilen İtalya’nın Başbakanı Giuseppe Conte güncel durum ve yapılabilecekler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ülke çapında 17 669 kişinin ölümüne sebep olan corona virüsü sebebiyle sokağa çıkma yasağı ve birçok kısıtlama getirdiklerini dile getiren Conte, Nisan ayının sonunda bu yasakların kaldırılabileceğini söyledi. Conte, “İşlerini tekrardan başlatabilecek sektörler seçmeliyiz. Eğer bilim insanları da buna onay verirse, bu ayın sonuna doğru bazı kısıtlama ve yasakları gevşetebiliriz” dedi. İtalya’nın ülke olarak virüs tehdidine karşı gardını indirmeyeceğini söyleyen Conte, yasakların kademeli olarak kaldırılacağını söyledi. 10 Nisan’da gelen haberlere göre Covid-19 can almaya devam ederken, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle parası tükenen aileler için mafya devreye girdi. İtalyan mafyası üyeleri parası biten kişileri tek tek tespit ederek, gıda ve para yardımında bulundu. 11 Nisan’da ABD’de, vaka sayısında 500 bin sınırı aşılırken, ölü sayısı İtalya’yı geçti. 12 Nisan’da Corona virüsü salgını Vatikan’ı da hayalet ülkeye dönüştürdü. Papa Francis, tarihte ilk kez cemaat olmadan Paskalya ayini düzenledi.

13 Nisan’da İtalya Sivil Savunma Ajansı’nın yaptığı resmi açıklamaya göre, ülkede ölü sayısı 20 bin sınırını aştı. ABD’nin ardından İtalya, 20 bin sınırını aşan ikinci ülke oldu. 14 Nisan’da dünya çapında, insan hakları örgütlerinin ve hayırseverlerin bir süredir gündeminde olan ‚evrensel temel gelir‘ talebine Papa Francis’ten destek geldi. Papa, World Meeting of Popular Movements için kaleme aldığı mektupta, „Virüs salgını, ‚evrensel temel gelir’i tartışmamız için iyi bir zaman“ diye yazdı. Son 24 saatte 602 kişi daha hayatını kaybetti. İtalya’da toplam ölü sayısı 21 067’ye yükseldi. 15 Nisan’da İtalya Sivil Savunma Ajansı’nın açıkladığı verilere göre, Corona virüsü nedeniyle 578 kişinin öldüğü ülkede son bir gün içinde 2 667 yeni vaka tespit edildi. Dün tespit edilen 2 972 yeni vakayla İtalya, 7 Nisan’dan bu yana en düşük vaka sayısını görmüş ve ilk kez vaka sayısı 3 binin altına inmişti. Bugün açıklanan 2 667 yeni vakayla, ülkede vaka sayısında düşüşün sürdüğü tespit edildi. 16 Nisan’da Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, İtalya’dan özür dileyerek, „AB adına, zamanında yanınızda olamadığımız için özür diliyorum“ dedi. 17 Nisan’da 77. Venedik Film Festivali ertelendi. 77. Venedik Film Festivali ise dijital olarak yapacağı festivali iptal edip, etkinliğin eylül ayında yapılmasına karar verdi. Son 24 saat içinde 575 kişinin ölmesi sonucu İtalya’da ölü sayısı 22 745’e yükseldi. Vaka sayısı da son bir gün içinde 3 493 artarak 172 434 oldu.

19 Nisan’da Carpi kentinin belediye başkanı „Salgına karşı birlikte dua ediyoruz“ etkinliği düzenledi. Katolik, Ortodoks, Evangelist, Sikh, Yahudi ve Müslüman cemaatlerinin katıldığı törende İmam Selmi, Al İmran suresini okudu. 20 Nisan’da İtalya Sivil Savunma Ajansı’nın açıkladığı verilere göre, 400’den fazla kişinin hayatını kaybettiği ülkede vaka sayısı da 2 256 artarak 181 228 oldu. 21 Nisan’da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamada: “Ben de ‘Her şeyi açalım. Bir an önce. Yarın sabah her şeyi açalım’ demek isterdim fakat böyle bir karar çok sorumsuzca olur. Böyle bir karar corona virüsünün yayılma eğrisini kontrol edilemez bir biçimde artırır ve bütün çabalarımızı sıfırlar. Ulusal açılma planımıza bağlı kalmamız gerekiyor fakat bölgesel farklılık olabilir. Bu hafta bitmeden kademeli olarak yasakları kaldırma planımızı açıklayacağız. Bu kademeli açılma 4 Mayıs itibariyle başlayacak” dedi. 22 Nisan’da İtalya Sivil Savunma Ajansı’nın açıkladığı güncel verilere göre, İtalya’da vaka sayısı son bir günde 3 370 artarak 187 327 oldu. 23 Nisan’da İtalya Ekonomi Bakanı Yardımcısı Laura Castelli ülkesinin mali yardım almak için bekleyecek bir dakikası bile olmadığını vurgulayarak, „Bu ülkenin hazirana kadar yardım bekleyebileceğini düşünmek ne durumda olduğunu anlamamak demektir“ diye konuştu. 24 Nisan’da İtalyan hava yolu koltuk üreticisi Aviointeriors, yolcuların corona virüsü salgını sırasında güvenli seyahat edebilmeleri için uçak koltuklarına takılabilecek koyucu bir kit geliştirirken yolcuların izole olabilmesi için koltuk dizilişini de değiştirdi. 27 Nisan’da İtalya Sivil Savunma Ajansı’nın açıkladığı son verilere göre, ülke genelinde ölü sayısının 26 977 oldu. Ülkede bin 739 yeni vakanın kayıtlara geçtiği, toplam vaka sayısının 199 414’e ulaştığı ifade edildi. Corona virüsü salgını yüzünden büyük acılar yaşayan İtalyanlara, sağlık yetkilileri tarafından çok önemli bir maske uyarısı yapıldı. Uyarıda, maske takanların gereksiz bir özgüvene kapılmaması gerektiği söylendi. Maskelerin insanlara yanlış bir güven hissi vermemesi uyarısında bulunan sağlık yetkilisi, “Bu ek bir tedbir, kişisel hijyen ve sosyal mesafe çok daha önemli” dedi.

29 Nisan’da İtalya Kültür ve Turizm Bakanı Dario Franceschini, Corona virüsü krizinden ağır etkilenen turizm sektörünü ve aileleri desteklemek için vatandaşlara tatil ikramiyesi ödemeyi planladıklarını açıkladı. Nisan ayının ilk 24 gününde Corona virüsünün Avrupa’daki merkezi olan İtalya’da otomobil satışları yüzde 98 oranında düştü. İtalya Taşımacılık Bakanlığından alınan Dataforce verilerine göre geçen yıl aynı dönemde 107 930 otomobil kayıdı yapılmışken bu yıl bu rakam 2 182. Ünlü İtalyan moda devi Dolce & Gabbana corona virüsü araştırmaları ve aşısı üzerinde çalışan, Milano’daki Humnitas Üniversitesi ile iş birliği yaptı. Marka, ünlü oyuncu Sofia Vergara’nın yüzü olduğu yeni çantasının online satışından elde edilecek gelirin bir kısmını üniversiteye bağışlayacağını duyurdu.

30 Nisan’da düşüşe geçtiği açıklanan günlük yaşanan ölümler 300’ün altına kadar gerilerdi. Son 24 saatte ülkede 285 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybederken sadece 1 872 yeni vaka tespit edildi. Ülkedeki aktif vaka sayısı 101 551 olurken, iyileşen hasta sayısı ise 75 945 oldu. İlk vakadan itibaren İtalya’daki toplam vaka sayısı ise 205 463 olarak açıklandı.1 Mayıs’ta İtalya Sivil Savunma Ajansı’nın resmi açıklamasına göre, ülkede son bir gün içinde 1 965 yeni vaka tespit edildi. İtalya’da vaka sayısı 207 428 oldu.

02.05.2020

Yararlanılan kaynaklar: BBC Türkçe, Milliyet, Sözcü, Spiegel, Bild

- Advertisment -

Most Popular

„Şiirin Can babası: Can Yücel“

Eserleriyle bir döneme damga vuran ve şiirleri dilden dile aktarılan Türk edebiyatının usta ismi Can Yücel, vefatının 21. yılında anılıyor. Eski Milli Eğitim Bakanı, Köy Enstitüleri'nin...

Forscherteams erhalten weitere EU-Förderung für COVID-19-Diagnostika, Behandlungen und Impfstoffe

Die Europäische Kommission wird 23 neue Forschungsprojekte zur Bekämpfung der anhaltenden Coronavirus-Pandemie mit 128 Mio. Euro unterstützen. An 14 der 23 Projekte nehmen 39...

Rus turizm sektöründen „Türkiye bu yıl da yurt dışı tatilinde lider ülke olacak“ açıklaması

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, bu yıl 4,5 ila 5 milyon arasında Rus vatandaşının yurt dışında tatil yapmasını beklediklerini belirterek, "Türkiye’ye...

Dr. Zentgraf beendet seine Tätigkeit als Vorstandsvorsitzender des BPI

Dr. Martin Zentgraf hat sein Amt als Geschäftsführer der Desitin Arzneimittel GmbH niedergelegt. Damit endet satzungsgemäß auch seine Tätigkeit als BPI-Vorstandsvorsitzender. Der BPI wird...
%d Bloggern gefällt das: