5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartGesundheitDurduramadılar halkın coşkun akan selini…

Durduramadılar halkın coşkun akan selini…

Salgına rağmen dünyanın dört bir tarafında 1 Mayıs kutlandı. Yunanistan’dan Filipinler’e, Almanya’dan Rusya’ya birçok yerde renkli görüntüler ortaya çıktı

dur

Dünyayı kasıp kavuran salgın da 1 Mayıs coşkusunu dindiremedi. İşçi sınıfının uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü dünyanın dört bir tarafında kutlandı. Daha önceki yıllarda kalabalık buluşmalara, coşkuya ve protestolara sahne olan meydanlar salgın koşulları nedeniyle bu kez boş kalsa da renkli görüntülere sahne oldu.

Birçok ülkede sokağa çıkma yasakları, olağanüstü hal ilanları ve karantina uygulamaları nedeniyle her yılki görkemli 1 Mayıs yürüyüşleri düzenlenmese de gruplar halinde veya bireysel olarak meydanlara çıkıldı. Yunanistan’dan Almanya’ya, Filipinler’den Fransa’ya birçok ülkede ise sosyal mesafe kuralı dikkate alınarak çeşitli gruplar kutlamalarını gerçekleştirdi.

İŞ, EKMEK, ÖZGÜRLÜK

Kitlesel olarak meydanlara çıkılamasa da emekçiler çeşitli yöntem ve etkinliklerle bulundukları her mekanı 1 Mayıs alanına çevirdi. Emekçiler bir arada olamasalar da birlikte olmanın farklı yollarını örgütlediler. Balkonlardan, pencerelerden, sosyal ağlardan, canlı yayınlardan taleplerini haykırdılar. İş, ekmek, özgürlük, sağlık taleplerinin öne çıktığı kutlamalarda ana gündem işsizlik, güvencesizlik ve daha iyi bir dünya özlemi oldu.

TENCERE-TAVALI SİSTEM PROTESTOSU

Pasifik Okyanusu’nun batısındaki Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler’de de salgına rağmen sokağa çıkılarak 1 Mayıs kutlandı. Başkent Manila’da bir grup ellerindeki tencere ve tavalarla işsizliği, yoksulluğu, güvencesizliği ve popülist devlet başkanı Rodrigo Duterte’nin emek düşmanı politikalarını protesto etti. Yapılan konuşmalarda salgının neo liberal kapitalist sistemin maskesini düşürdüğü belirtildi.

dur1

BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN

Şimdiden yüz binlerce ölü ve milyonlarca hastaya yol açan korona salgınının işsizliği, güvencesizliği daha da pekiştirdiğine vurgu yapılarak neo liberal siyasi ekonomik düzenin salgının faturasını emekçilere keseceği belirtilerek buna izin verilmeyeceği vurgulandı. Yapılan açıklama ve paylaşımlarda “Kapitalizm insanlığa ve sağlığa zararlıdır” denildi, başka bir dünyanın mümkün olduğu ifade edildi.

SİNTAGMA MEYDANI ÇOŞTU

1 Mayıs, salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen Yunanistan’ın tüm kentlerinde yapılan gösterilerle kutlandı. Başkent Atina’da değişik meydanlarda toplanan sendikalar, Meclisin bulunduğu Sintagma Meydanı’na geldiler. Gösterilerin sembolik olarak yapılması kararına rağmen oldukça kalabalık bir kitle toplandı.

Gösteri boyunca pandemi bahane edilerek işçi haklarına yönelik saldırılar ve hak gaspları protesto edilerek parasız sağlık hizmeti istendi. Yapılan sembolik mitinglerden sonra birçok semtte ayrıca 1 Mayıs gösterileri yapıldı. Semtlerdeki gösterilere katılımın oldukça yoğun olduğu gözlenirken polis engelleme girişiminde bulunmadı.

YÜRÜYÜŞE ÖZEL İZİN ÇIKTI

Almanya’da salgının başlamasının ardından bütün kalabalık etkinlikler yasaklanırken 1 Mayıs etkinlikleri için ilk kez izin verildi. Münih’te 1 Mayıs yürüyüşü düzenlenirken Köln’de de alanlara çıkıldı. Bavyera eyaletinde uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı nedeniyle boş olan Münih caddeleri 1 Mayıs sloganlarıyla yankılandı.

Sosyal mesafe kuralına uyulan kortej yürüyüşü kilometrelerce uzadı. Münih polisi belirlenen istikamet dışına çıkılmaması kuralına karşı izin verirken kurala uymayan gruplara müdahale etmedi.

Belçika İşçileri Partisi 1 Mayıs için 1000 kişiyle Ciao Bella marşını söyledi. Virüs’ün yayıldığı Çin’de de halk maske takarak sokağa çıktı. Önlemlerin alındığı sokaklarda 1 Mayıs diğer senelere göre oldukça sakin kutlandı. Küba, Şili, Güney Afrika ve pek çok ülkede de irili ufaklı kutlamalar yapıldı.

dur2

MÜNİH CADDELERİ MARŞLARLA YANKILANDI

Avrupa kıtasında salgın yasağına rağmen kutlamalara izin verilen ender ülkelerden birisi olan Almanya’da Köln ve Münih’te kutlamalar yapıldı. Bavyera eyaletinin başkenti Münih caddeleri 1 Mayıs sloganlarıyla yankılandı. Yürüyüşte sosyal mesafe kuralına uyuldu.

GÜNEY AMERİKA EVLERDEN KUTLADI

Güney Amerika’da da emek bayramı ağırlıklı olarak evlerde ve balkonlarda kutlandı. Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Venezuela ve Meksika’da önceki yıllara kıyasla 1 Mayıs daha sakin kutlansa da talepler sosyal medyadan dile getirildi.

Dış Haberler Servisi

dur

İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarına müdahale: Zorbalar kalmaz, gider!

1 Mayıs için 25 kişiyle Taksim Meydanı’na yürüyerek çelenk bırakmak isteyen DİSK yöneticileri polisin sert müdahalesiyle gözaltına alındı. DİSK: Çarklar dönecek diye yüz binlerce işçiyi ölümüne çalıştıranlar, temsilcilerini gözaltına alıyor. Zorbalar kalmaz, gider!

Emek Servisi

1 Mayıs kutlamaları için DİSK Genel Merkezi’nden Taksim Meydanı’na yürüyerek anıta çelenk bırakmak isteyen DİSK yöneticilerine polis müdahale etti. Aralarında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu ve konfederasyona bağlı sendikaların başkanlarının da olduğu 14 kişi gözaltına alınırken, DİSK’in 1 Mayıs çelengi parçalandı. HDP ve CHP’li milletvekilleri parçalanan çelengi alarak Taksim Anıtı’na ulaştırdı.

POLİS YİNE SIKIYÖNETİM İLAN ETTİ

İstanbul’da yaşayan emekçiler, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasıyla karşıladı. Buna rağmen her yıl olduğu gibi Taksim Meydanı’na çıkan yolları barikatlarla kapatan polis, Beşiktaş’ta bulunan DİSK Genel Merkezi binasını ve çevresini de sabahın erken saatlerinden itibaren ablukaya aldı.

SENDİKA YÖNETİCİLERİNE SERT MÜDAHALE

DİSK binası önünde bir araya gelen Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu ve DİSK’e bağlı sendikaların başkanları, her kişi bir işkolunu temsil edecek şekilde 20-25 kişiyle, sosyal mesafe kuralına dikkat ederek Taksim Meydanı’na yürümek ve anıta çelenk bırakmak istedi. Polis ise „kamu düzenini bozacağı“ gerekçesiyle yürüyüşe izin vermedi. Müzakerenin ardından sendika yöneticilerine sert şekilde müdahale eden polis, 14 kişiyi gözaltına aldı. Polis, DİSK’in 1 Mayıs çelengini de parçaladı.

Gözaltına alınan isimlerden bazıları şöyle: DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Sekreteri Erdoğan Demir, Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Arslan, Gıda-İş Genel Sekreteri Olcay Ozak, Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, gözaltındayken sosyal medyada yaptığı açıklamada, „Bugün Türkiye’nin dört bir yanında işçiler salgın koşullarında çalışıyor, bu kamu düzenini bozmuyor; ama temsilcilerinin 1 Mayıs’ta Taksim’e çelek bırakması kamu düzenini bozarmış!“ ifadelerini kullandı.

Sendikacılar, Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

MÜDAHALEYE TEPKİ YAĞDI

DİSK’e yapılan müdahale büyük tepki çekti. DİSK Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan, „Çarklar dönecek diye yüz binlerce işçiyi ölümüne çalıştıranlar, her işkolundan işçi temsilcilerini gözaltına aldı. Soruyoruz: İşçi temsilcilerinin yürümesi mi kamu düzenini bozmaktadır; yoksa haksız, hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde, salgına rağmen binlerce işçiyi riskli ortamlarda çalışmaya zorlamak mı? 1 Mayıs yasak tanımaz! Zorbalar kalmaz, gider!“ dedi.

KESK ve TTB’nin yanı sıra, dünya sendikaları da DİSK’lilerin gözaltına alınmasını kınadı. Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’ndan (ETUC) yapılan açıklamada, „DİSK Başkanı, Genel Sekreteri ve diğer arkadaşlarımız bu sabah barışçıl şekilde 1 Mayıs’ı kutlamak isterken gözaltına alındılar. Onların yanındayız! Türkiye hükümetinin bağımsız sendikalara yönelik utanç verici eylemleri devam ediyor!“ dendi. Dünya Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreter Vekili Owen Tudor da „Çok çirkin! Türkiye hükümeti sendikacılarla uğraşmayı bırakamıyor“ açıklaması yaptı.

1 Mayıs’lar sürer…

Ankara’da siyasi partiler, 1 Mayıs’ın hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla birleştirilmesi nedeniyle tüm emekçilerin bulunduğu her yerde 1 Mayıs kutlaması çağrısında bulundu. Siyasi partilerin çağrısına uyan yurttaşlar, evlerinin balkonlarına, ‘Yaşasın 1 Mayıs’ pankartları astı

dur1

Haber Merkezi

Emek örgütleri ve siyasi partiler 1 Mayıs’ın hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla birleştirilmesi nedeniyle tüm emekçilerin bulunduğu her yerde 1 Mayıs kutlaması çağrısında bulundu. Siyasi partilerin çağrısına uyan yurttaşlar, başkentte de evlerinin balkonlarına, “Yaşasın 1 Mayıs” pankartları astı. 1 Mayıs akşamı saat 21.00’de on binlerce yurttaş evlerinin balkonlarından marşlar söyledi.

AÇIKLAMAYA YASAK

Ankara Valiliği, DİSK, KESK, TMMOB Ankara Temsilcilikleri, ATO ve Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nın 30 Nisan’da Ulus Heykel önünde yapmayı planladığı 1 Mayıs programına beş kişi sınırı getirince açıklama Ankara Tabip Odası’nda yapıldı. Açıklamada, salgın koşullarında bile zorunlu olmayan işlerde güvencesiz çalıştırılan işçilerin olduğu kaydedilerek, “Mücadeleden ve dayanışmadan vazgeçmeyeceğiz” denildi.

BAYRAKLAR SÖKÜLDÜ

SOL Parti Keçiören İlçe Örgütü’nün önüne asılan “1 Mayıs bayrakları” polis tarafından söküldü. Sol Parti Keçiören İlçe Örgütü’nden yapılan açıklamada, “Sokağa çıkma yasağını fırsat bilip parti binamızdan 1 Mayıs bayrağını söken zihniyet sizin zorbalığınız emekçi halkın bayramını engelleyemez” denildi.

MAMAK’TA GÖZALTI

Ankara Mamak’ta, 1 Mayıs’ı sokakta kutlamak isteyen yurttaşlar gözaltına alındı. Sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri, pankart açtıkları ve duvarlara yazı yazdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan beş yurttaşa, “Sosyal mesafe kuralını” ihlal ettikleri için de para cezası kesildi.

Zorbalar gidecek, bu düzen değişecek

Tüm dünyada pandemi koşullarında kutlanan 1 Mayıs’ta meydanlar yerini balkonlara, işyerlerine, tarlalara bıraksa da talep ortaktı: Salgının bedelini biz ödemeyeceğiz

dur

EN YAYGIN KUTLAMA

1 Mayıs ilk kez büyük meydanlarda kutlanmadı. Milyonlar yan yana gelip aynı sloganları atıp aynı şarkıları söylemedi. Ama emekçiler taleplerini haykırmanın bir yolunu yine buldu. Dünyanın her yerinde evlerin balkonları, işyeri önleri, tarlalar, gemiler, hatta yoğun bakım servisleri taleplerin yazıldığı pankartlara dekor oldu. 1 Mayıs 2020 dünyada en yaygın kutlanılan bayram olarak şimdiden tarihe geçti.

ORTAK TALEP, NET MESAJ

Sendikaların, sol partilerin, kitle örgütlerinin pandeminin ilk gününden bu yana ortaklaşarak söyledikleri neyse 1 Mayıs’ta öne çıkan mesajları onlar oldu. Mesajlarda en çok öne çıkan “Salgın ve salgın sonrası yaşananların sorumlusu kapitalist emperyalist sistemdir. Bedeli emekçilere ödetilemez” oldu. İkinci mesaj ise geleceğe dairdi: “Bu çürümüş sistem dünyanın geleceği olamaz. Doğanın ve insanlığın kurtuluşu için bu düzen değişmeli.“

ZORBALAR GİDECEK

Taksim Meydanı’na yürüyerek çelenk bırakmak isteyen DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile 25 sendika başkan ve yöneticisi, polisin sert müdahalesiyle gözaltına alındı. DİSK açıklamasında “Çarklar dönecek diye yüz binlerce işçiyi ölümüne çalıştıranlar, temsilcilerini gözaltına alıyor. Zorbalar kalmaz, gider!” dendi. Parçalanan DİSK çelengi sonunda anıta ulaştırıldı.

İşçiyi ölümüne çalıştıranlar, temsilcilerini gözaltına alıyor. Zorbalar kalmaz, gider!” dendi. Parçalanan DİSK çelengi sonunda anıta ulaştırıldı

HER YER 1 MAYIS

BU yıl tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 1 Mayıs salgın koşullarında kutlandı. Ancak yurttaşlar bulundukları her yeri adeta Taksim Meydanı’na çevirdi. Pankartlar balkonlara asıldı, sloganlar sosyal medyada paylaşıldı, marşlar evlerden sokaklara yayıldı.

Salgın coşkuya engel olamadı

Salgın nedeniyle sokaklar meydanlar boş kalsa da emeğin sesi tüm yurtta yükseldi. Yurttaşlar hazırladıkları pankartları pencerelere, balkonlara astı, sosyal medyada yüz binlerce mesaj paylaşıldı, demokratik talepler dile getirildi, marşlar evlerden sokaklara taştı

dur2

Sokağa çıkma yasağı 1 Mayıs coşkusunun önüne geçemedi. Yurttaşlar evlerinin balkonlarını, pencerelerini 1 Mayıs bayraklarıyla, kızıl flamalarla donattı. Sosyal medya ise miting alanına döndü. 1 Mayıs etiketiyle yüz binlerce tweet atıldı. İşçilerin yanı sıra gençler, kadınlar, emekliler, öğrenciler, aydınlar ve toplum geniş kesimini oluşturan daha pek çok yurttaş demokratik taleplerini dile getirdi. Koronavirüs nedeniyle karantina altında olan milyonların evlerinden sokaklara 1 Mayıs ve Enternasyonel marşları taştı.

‚HAYATI YARATAN BİZİZ, YAŞASIN 1 MAYIS‘

Rize Pazar’da sokağa çıkma yasağı nedeniyle 1 Mayıs’ı evlerinde karşılayan teyzeler “Hayatı yaratan biziz, Yaşasın 1 Mayıs” dedi. Rize’nin yeşiline, suyuna sahip çıkan yurttaşlar bahçelerine 1 Mayıs flamalarını astı, “Bu memleket bizim” dedi. Karadeniz’in farklı illerinden çay işçileri de tepkilerini dile getirdi. Bir yurttaş duvara “Çayda sömürüye son” yazdı. Yurttaşlar Valık Fonu’na devredildikten sonra milyarlarca lira zarar eden ÇAYKUR’a tepki göstererek, çay işçilerinin sömürüsüne dikkat çekti.

GENÇLER PANKARTLARINI GELECEK İÇİN HAZIRLADI

AKP’nin sistematik olarak tahrip ettiği, dinci gericilikle boğduğu eğitim sistemine karşı bilimsel eğitimi savunan gençler de 1 Mayıs’a hazırdı. Binlerce öğrenci sosyal medyada, geleceklerinin AKP karanlığında kaybolmasına izin vermeyeceklerini ifade etti. Gençler emekçilerle dayanışma mesajlarını da unutmadı.

dur

MÜZİKLİ, SOSYAL MESAFELİ KUTLAMA

Yurttaşlar 1 Mayıs kutlamalarına pankart ve flamaların yanı sıra yaptıkları müzikle de eşlik etti. Bir yurttaş ‘Yaşasın 1 Mayıs’ yazdığı pankartını piyanosuna asarken, 1 Mayıs Marşı’nı çaldı. Sosyal medyada bir araya gençler ise hazırladıkları videoları birleştirerek Çav Bella şarkısını seslendirdi. Gençler gitar, saz, keman ve yan flüt gibi çalgılarla seslendirdikleri şarkının videosunu sosyal medyada paylaştı.

MOR BALONLAR GÖKYÜZÜNE BIRAKILDI

Kutlamaları unutmayanlar arasında kadınlar da vardı. Bir yurttaş hazırladığı pankarta “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek, 1 Mayıs” yazdı. Gökyüzüne mor balon bıraktı. Kadınlar işçilerle dayanışma mesajları iletirken, kadına yönelik artan şiddete ve AKP gericiliğinin kadın düşmanlığına tepki gösterdi.

dur2

BirGün

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular