15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartGesundheitSüleyman Deveci: Corona Günlüğü (49)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (49)

Bugünün konusu İspanya. ABD’den sonra salgının en çok insana bulaştığı ikinci ülke. Bugün elde ettiğim rakamlara değinerek başlayalım: 213 435 kişiye Corona virüsü bulaşmış vaziyette. 24 543 insan hayatını kaybetmiş bu ülkede. Kaç kişiye bugüne kadar test yapılmış, kaçı hastalıktan kurtulup iyileşmiş bulabildiğim verileri paylaşmaya çalıştım. Peki hastalık bu ülkede ne zaman başlamış, nasıl bir gelişim seyri izlemiş kabaca da olsa birlikte bir göz atalım.

İspanya’da ilk vakanın kayıt tarihi 31 Ocak. Hastalığı bir Alman turistinin getirdiği kayıtlara geçmiş. İkinci vakanın kayıt tarihi 9 Şubat. Bu defa bir İngiliz turistte görülmüş. 13 Şubat’ta ilk ölüm Valensiya kentinde gerçekleşmiş. 24 Şubat’ta İtalya dönüşü bir doktorda hastalık görülmüş. 25 Şubat’ta kayıtlara Kanarya Adaları, Katalonya, Madrid ve Valensiya’da olmak üzere dört yeni vaka geçmiş. Yine 27 Şubat’ta yeni bir vaka Kanarya Adaları kayıtlı. İspanya’da 7 Mart’da ülke genelinde Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak için yüzbinlerce insan sokaklara akın etti. Ayrıca ülkedeki aşırı sağcı Vox partisi başkent Madrid’de protesto gösterisi yapmak içinbu günlerde 9 bin kişiyi bir araya topladı.

9 Mart’ta virüs bulaşma vakalarının sayısı 1 231’e ölenlerin sayısı ise 30’a yükseldi. Bask Hükümeti okulların kapatıldığını açıkladı. 10 Mart‘ta yapılan bir açıklama ile 25 Mart’a kadar olan tüm İspanya-İtalya arasındaki uçuşlar durduruldu. 11 Mart‘ta Katalan hükümeti, İspanyol hükümetinin bir önceki gün attığı adımları izledi ve bölgede binden fazla katılımcısı olan etkinlikleri askıya aldı. İspanya Kongresi’nin ikinci başkan yardımcısı, eski Kongre Başkanı ve eski Sağlık Bakanı Ana Pastor, Corona virüse yakalandığını açıkladı. 11 Mart’ta vaka sayısı 1 646’ya yükseldi. Bask bölge hükümeti tüm okul, üniversite, müzeler ve bakım evlerini kapatma kararı almıştı. Yine aynı gün salgınının hızla yayıldığı İspanya’da, ölü sayısı 7 kişi daha artarak 54’e çıktı. Ülkedeki özerk yönetim yetkililerinden açıklanan yeni verilere göre, ülke genelinde Covid-19 teşhisi konulanlardan ölenlerin sayısı 54’e, vaka sayısı ise 2 bin 236’ya yükseldi. Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüse karşı önlemler kapsamında 410 bin ameliyat ve solunum koruma maskesi aldığını ve gelecek günler için bunlardan 500 bin sipariş verildiğini bildirdi. Bundan bir gün sonra 12 Mart’ta Katalonya Özerk Hükümeti 4 belediyede çalışan 70 bin kişiye 3 hafta izin verdi. Yine 12 Mart‘ta Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden hastaların sayısı büyük artış gösterdi. Yetkililer son 24 saatte ölü sayısının 47’den 84’e yükseldiğini duyurdu. Vaka sayısı ise 2 bin 140’tan 2 bin 968’e ulaştı.

14 Mart’ta ilan edilen ve 29 Mart’ta sona erecek olağanüstü hal 11 Nisan’a kadar uzatıldı. İspanyol hükümeti önlem almakta geç kaldı. Corona virüs vakalarını önlemek için ordudan yardım istendi. Vaka görülen binaların kapılarına asker dikilirken, hasta olan yaşlılar evlerinde adeta ölüme terk edildi. Olağanüstü hal gereği ülke genelinde sadece hastaneler, eczaneler ve marketler açık tutulurken, metro, otobüs, tren ve uçak seferleri azaltıldı. Polis ve asker, sadece iş yerinden belge alan vatandaşların dolaşımına izin verirken, olağanüstü hali ihlal edenlere para ceza verildi. Başbakan Pedro Sanchez, mecliste yaptığı konuşmada, siyasi partilerin Corona virüse karşı verilen mücadelede birlik olması gerektiğini belirterek, „Daha karanlık günler yaşayacağız ama çıkışın nerede olduğunu biliyoruz“ dedi. Sanchez, muhalefetteki bazı siyasi partilerden gelen, Covid-19 ile mücadelede „ülkedeki tüm işleri durdurun ve serbest dolaşımı tamamen yasaklayın“ önerisini reddetti.

5 Nisan‘da virüsten en çok etkilenen ülkeler arasında bulunan ülkede son 24 saatte 674 kişi yaşamını yitirdi. Ülkede ölü sayısı 12 bin 418’e yükselirken; 130 bin 759 kişide de virüs tespit edildi. Aynı gün Başbakan Pedro Sanchez, İtalya gibi kendi ülkesinde de tehlikeli boyutta devam eden salgın sebebiyle Avrupa Birliği’ne çağrı niteliğinde bir makale yazdı: “Vatandaşlarımız ölüyor, hastaneler dolmuş taşmış durumda. Ya sarsılmaz dayanışmayla cevap veririz ya da birliğimiz çöker” dedi. Başbakan Sanchez, Avrupa Birliği’nin tarihteki örneklerden farklı bir savaş içinde olduğunu belirtti ve “Avrupa projesi görünmeyen bir düşman tarafından test ediliyor” dedi. İspanya gibi ülkelerin salgına karşı Avrupa’dan gerçek bir dayanışma kanıtına ihtiyacı olduğunu ifade eden Sanchez, dayanışmanın en önemli AB prensibi olduğunu ve dayanışma olmaması durumunda Avrupa’nın geleceğinin ciddi yara alacağını vurguladı. Avrupa Merkez Bankası ve AB komisyonları tarafından, işlerini kaybedenlere bazı ekonomik planlar yapıldığını ama bunun yeterli olmadığını belirten Başbakan Sanchez, halkın borçlarına destek sağlanması gerektiğini ifade etti. Bir gün sonrasında ise bambaşka haberler geldi, 130.759 vaka ile ABD’nin ardından ikinci sırada yer alan İspanya’da ölüm artış oranı son 10 günün en düşük seviyesine geriledi. Önceki güne göre ölüm artış oranı yüzde 5.74 olarak gerçekleşirken, bu 2 Mart’tan bu yana kaydedilen en düşük seviye oldu. Ülkede corona virüs sebebiyle hayatını kaybeden ilk doktorun ismi Luis Antonio Perez olarak açıklandı. İspanya Kadınlar Basketbol 2. Ligi takımlarından Barakaldo’da oynayan ölen Dr. Luis Antonio Perez’in kızı Marta Perez, „Babam, Madrid’de corona virüs vakalarına bakan ilk doktorlardandı. Gece gündüz demeden günde 12 saat çalışıyordu. İlk başta bir belirtisi yoktu. Hastaneye gidip geliyordu. 2-3 gün sonra belirtileri göstermeye başladı ve hemen karantinaya alındı. Hastanede bir hafta boyunca bekledi. Annem ve bende de belirtiler vardı. Babama 12 gün sonra test yaptılar. Eğer testi hemen yapıp 2. günden tedaviye başlansaydı bunları konuşmuyor olacaktık. Ortada büyük bir organizasyon eksikliği vardı. Yapılanları kabul etmem mümkün değil. Hayatlarını risk altına soktular. Sorumluluğu sürekli başkasına attılar. Benim babam bir kahraman değil. Sadece işini çok seven, sıkı çalışan bir doktordu. İspanya’daki diğer doktorlar gibi…“ dedi.

7 Nisan‘da ülkede son 24 saatte 743 kişi yaşamını yitirdi, hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bin 798’e yükseldi. 8 Nisan‘da İspanya’nın Real Madrid Kulübü, futbol ve basketbol A takımlarındaki sporcular, teknik adamlar ve çalışanların maaşlarının 2019-2020 sezonu sonuna kadar yüzde 10 ile yüzde 20 arasında düşürülmesi için anlaşmaya varıldığını açıkladı. Aynı gün bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte Covid-19’dan 757 hastanın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Toplam can kaybı 14 bin 555’e yükseldi. Ülke genelinde vaka sayısı da 146 bin 690’a sıçradı.

9 Nisan’da ülke Corona virüs salgınında Avrupa’nın merkezi haline geldi. 14 bin 555 kişinin Corona virüs nedeniyle hayatını kaybettiği İspanya, Avrupa’da en fazla korona virüs vakasının görüldüğü ülke haline geldi. 46 bin 690 korona vakasının görüldüğü ülkede son 4 gündür vaka sayılarında düşüş yaşanıyordu. Ancak, bugün 6 bin 180 Corona virüs vakasının tespit edilmesiyle ülke, vaka sayısında artış gözlemlendi. Son 24 saat içerisinde elde edilen verile göre, 757 kişi de hayatını kaybetti. İspanya’da Corona virüs vaka sayılarında artışın ardından açıklama yapan İspanya Sağlık Bakanı Salvador Illa, virüsün “bulaşma zirvesine” ulaştığını söyledi. Basın toplantısında konuşan Illa, korona virüs vaka sayılarına rağmen iyimser bir tablo çizerek, “Veriler bize, virüsün bulaşma zirvesine ulaştığını gösteriyor. Şimdi, enfekte oranı düşüşe geçecek” ifadelerini kulandı. İspanya’da Corona virüsten en fazla etkilenen başkent Madrid oldu. Başkentte bugüne kadar 5 bin 586 kişi Corona nedeniyle hayatını kaybetti.

10 Nisan‘da İspanya hükümeti, yeni tip Covid-19 salgınına karşı Avrupa Birliği’nin (AB) üzerinde anlaştığı 540 milyar Euro’luk kurtarma paketini tatmin edici bulmadı. Sol koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidas Podemos ittifakının lideri ve Başbakan Yardımcısı Pablo İglesias, AB maliye bakanlarının üzerinde anlaştığı kurtarma paketiyle ilgili olarak ‘yetersiz bir ilerleme’ açıklamasında bulundu: “AB iyi bir yönde olsa da bu krizden tüm AB vatandaşlarının birlik içinde çıkması için elindeki tüm araçları kullanarak dayanışma göstermelidir. 2008’deki ekonomik krizden çıkmak için aldığı kararların tersine, şimdi aileleri kurtarmalıdır. Bu tür bir acil durumdan sadece dayanışma ile çıkabiliriz” dedi.

11 Nisan’da Sağlık Bakanlığı, Covid-19 ile ilgili bilgileri güncelledi. Buna göre, Covid-19 nedeniyle dün 605 olan günlük ölüm sayısı, bugün 510’a geriledi. Ülkede Covid-19 hastalarındaki günlük ölüm sayılarında 23 Mart’tan bu yana en düşük artış kaydedildi. Salgında hayatlarını kaybedenlerin toplam sayısı ise bugün itibariyle 16 bin 353’e ulaştı. Virüsten kaynaklanan ölüm sayılarındaki artış 23 Mart’ta 462, 24 Mart’ta 514, 25 Mart’ta 738, 26 Mart’ta 655, 27 Mart’ta 769, 28 Mart’ta 832, 29 Mart’ta 838, 30 Mart’ta 812, 31 Mart’ta 849, 1 Nisan’da 864, 2 Nisan’da 950, 3 Nisan’da 932, 4 Nisan’da 809, 5 Nisan’da 674, 6 Nisan’da 637, 7 Nisan’da 743, 8 Nisan’da 757, 9 Nisan’da 683, 10 Nisan’da 605 olarak açıklanmıştı. Diğer yandan vaka sayısı ise 4 bin 830 artışla 161 bin 852 oldu. Covid-19 hastalarından taburcu olanların toplam sayısının 3 bin 441 artışla 59 bin 109’a çıktığı bilgisi paylaşıldı. Virüsten en fazla etkilenen Madrid özerk yönetiminde ölü sayısı 112 artışla 6 bin 84’e çıktı. Kentte vaka sayısı da 1066 artarak 45 bin 849 oldu. Madrid’in ardından İspanya’da Kovid-19 nedeniyle en fazla ölümün görüldüğü Katalonya özerk yönetiminde hayatlarını kaybedenlerin sayısının da 3 bin 331 olduğu belirtildi. İspanya hükümeti, Covid-19’a karşı mücadele kapsamında 26 Nisan’a kadar uzattığı olağanüstü halden dolayı kara sınırının olduğu Portekiz ve Fransa’daki sınır noktası kontrollerin 14 gün daha devam edeceğini duyurdu. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre, 17 Mart’ta başlanan Fransa ve Portekiz sınırlarındaki kontroller kapsamında sadece İspanyol vatandaşlarının, sınır bölgesi çalışanlarının ve ikameti olanların ülkeye girişe izin veriliyor. Sınırdaki yasak, ekonomik faaliyetlerin sürekliliğini sağlamak ve tedarik zincirini korumak için ticari malların taşınmasını kapsamıyor. Hükümet, ülke ekonomisinin Covid-19 salgınından en az şekilde zarar görmesini sağlamak için 13 Nisan pazartesi gününden itibaren endüstrideki bazı iş kollarının, iki haftalık aradan sonra tekrardan çalışmasına izin verecek. Çalışanlara sokakta ve iş yerlerinde maske kullanmasını tavsiye eden Sağlık Bakanlığı, metro, otobüs gibi toplu taşıma araçlarının duraklarında bedava maske dağıtılması uygulamasına başlanacağını açıkladı.

12 Nisan’da virüsten hayatını kaybedenlerin sasıyı 23 Mart’ta 462 olarak açıklandıktan sonra diğer günlerde sırasıyla 514, 738, 655, 769, 832, 838, 812, 849, 864, 950, 932, 809, 674, 637, 743, 757, 683, 605 ve 510 olarak verilmişti. Diğer yandan vaka sayısı ise düne oranla 4 bin 167 artışla toplamda 166 bin 19 oldu. Ayrıca Covid-19’dan iyileşenlerin düne göre 3 bin 282 artışla 62 bin 391’e çıktığı bilgisi paylaşıldı. Ticaret, Turizm ve Endüstri Bakanı Reyes Maroto, „Aşı bulunana kadar hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. O zamana kadar güvenli mesafenin korunması için her türlü kitlesel etkinlik sınırlı yapılacak. Eskisi gibi alışveriş yapamayacağız, iş yerlerinde sosyal mesafenin korunması gerekecek. Bir dönem, plajlar dahil her yerde sosyal mesafeyi korumamız gerekecek.“ dedi. Covid-19’dan kaynaklanan belirsizliğin tüm sektörlerde olduğunu vurgulayan Maroto, sınırların ve havaalanlarının açılmasıyla ilgili kararın diğer Avrupa ülkelerindeki gelişmelere bağlı olarak alınacağını kaydetti.

spain

İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) kulüplerinden Real Sociedad, 14 Nisan Salı gününden itibaren A takım futbolcularının tesislerde antrenmana başlamasıyla ilgili kararını geri aldı.14 Nisan‘da salgında ölü ve vaka sayısındaki artış hızını son 10 gündür durduran ve kontrol altına alan İspanya ABD’nin ardından dünyada en fazla Covid-19 vakasının görüldüğü ülkede, önceki güne oranla hasta sayısı 3 bin 45 artışla toplamda 172 bin 541’e çıktı. Salgından hayatını kaybedenlerin sayısı ise son 24 saatte 567 artışla 18 bin 56’ya ulaştı. İspanya, Çin’den sonra dünyada en fazla Covid-19 hastasının iyileştiği ülke. Covid-19 hastalarından taburcu edilenlerin toplam sayısının düne göre 2 bin 777 artışla 67 bin 504’e çıktığı bilgisi paylaşıldı. Virüsten en fazla etkilenen Madrid özerk yönetiminde ölü sayısı düne oranla 145 artışla 6 bin 568’e çıktı. Kentte vaka sayısı da son 24 saatte 902 artarak 48 bin 48 olarak açıklandı. Madrid’in ardından İspanya’da Covid-19 nedeniyle en fazla ölümün görüldüğü Katalonya özerk yönetiminde, hayatlarını kaybedenlerin sayısının 3 bin 66 olduğu belirtildi. Katalonya’da toplam vaka sayısı 35 bin 197. 25 binden fazla sağlık çalışanına Covid-19 teşhisi konuldu Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülke genelinde 25 binden fazla sağlık çalışanı Covid-19’a yakalanırken, şimdiye kadar hayatlarını kaybedenlerin sayısı 30’u buldu. Portekiz hükümeti, Covid-19 nedeniyle 17 Mart’ta yürürlüğe koyduğu İspanya ile kara sınırındaki kontrollü geçiş uygulamasına 15 Mayıs’a kadar devam etme kararı aldı. Salgın sebebiyle iki ülke arasında deniz, hava ve demir yolu ulaşımı 1 aydır durdurulurken, kara sınırlarından sadece ticari araçlara, sınır bölgesi çalışanlarına, diplomatlara ve evlerine dönmeye çalışan her iki ülke ülkenin vatandaşlarının geçişine izin veriliyor.

15 Nisan‘da İspanya’da 177.633 kişinin corona virüs test sonucu pozitif çıkarken hayatlarını kaybedenleri sayısı son olarak 18.579 olarak açıklandı. 28 bine yakın sağlık çalışanı Corona virüse yakalandı ve zor şartlar altında çalışmaya devam ediyorlar. Zor şartlar altında çalışmaya devam eden doktorlardan birisi de Real Madrid’in eski basketbol oyuncusu Juan Antonio Corbalan. Real Madrid’in eski oyuncusu İspanyol doktor, corona virüs hakkında şöyle konuştu: „Herkesten önce kendimi karantinaya aldım. Bu virüsten korunmanın tek yolu bu. Haftada bir kez alışveriş yaptım ve hastalarımla ilk başlarda yazışarak iletişimde kaldım.Uzun zamandır zaten bir sağlık sorunumuz var. Başta herkes grip sandı. Sonra yaşlılar da durum ağırlaşınca işin ciddiyetini herkes anladı. Dışarıda bulunan herkes büyük bir risk altında ve bu daha uzun bir süre boyunca devam edecek.Şu ana kadar yaptığımız tek şey virüsten kaçmak oldu. Virüsle yüzleşmeli ve hayatı bu sayede yaşamayı öğrenmeliyiz. Size söylüyorum, bu virüs uzun bir süre gitmeyecek. Bundan kaçış yok. Bu salgını kimse beklemiyordu ve şu an dünyadaki herkes şaşkın durumda. Bu sürede doktorlar çok önemli. Her gün iş arkadaşlarımı görüyorum ve onlarla gurur duyuyorum. Çok zor bir işin başındalar. İspanya’da şu anda en az 2 milyon hasta olduğunu tahmin ediyorum. Belki daha fazla… Ne kadar test yaparsak o kadar çok göreceğiz. Sayıları doğru hesaplamamız çok önemli..“

16 Nisan‘da İspanya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte can kaybı 551 artarak 19 bin 130’a yükseldi. Son 24 saatte yeni vaka sayısı da 5 bin 183 artarak 182 bin 816’ya sıçradı. 17 Nisan‘da İspanya Futbol Federasyonu, sezonun oynanmaya devam edilememesi halinde mevcut puan durumuna göre ilk 4 sırada yer alan takımların Şampiyonlar Ligi’ne gideceğini açıkladı. İspanya Futbol Federasyonu‘nun Avrupa’ya gidecek takımlarla ilgili açıklamasına ilk itiraz geldi. La Liga ekibinin başkanı, mahkemeye gideceklerini duyurdu. Salgından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 585 artışla 19 bin 715’e çıktı. 18 Nisan‘da İspanya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yeni can kayıpları sonucu ülkede virüsten ölenlerin sayısının 20 bin 43’e yükseldiği ifade edildi. Açıklamada, ülkedeki toplam vaka sayısının 191 bin 726’ya yükseldiği belirtildi. İspanya Sağlık Bakanı Salvador Illa, ülkede son üç haftadır günlük 40 bin ila 47 bin arasına korona virüs testi yapıldığını söyledi. Illa, yapılan toplam test sayısının ise 930 bin 230’a ulaştığını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı 19 Nisan‘da salgın ilgili ölü ve vaka sayılarını güncelledi. Ülkede o gün 399 kişinin hayatını kaybettiği salgında 22 Mart’tan sonra ilk kez günlük ölü sayısı 400’ün altına indi. Bakanlık salgında şimdiye kadar hayatını kaybedenlerin sayısının 20 bin 852’ye yükseldiğini bildirdi. Ülkede vaka sayısı ise düne nazaran 4 bin 266 artışla toplamda 200 bin 210 oldu. Covid-19’u yenen hasta sayısı da son 24 saatte 3 bin 230 artışla 80 bin 587’ye çıktı. Covid-19’a karşı mücadelede 14 Mart’tan bu yana olağanüstü hal uygulanan İspanya’da, Başbakan Pedro Sanchez yaptığı açıklamada, bu durumun bazı sosyal ve ekonomik alanlarda gevşetilerek 9 Mayıs’a kadar uzatılacağını duyurmuştu. 14 Mart tarihinden beri sokağa çıkmaları yasak olan çocukların 27 Nisan’dan itibaren evden çıkabilecekleri açıklandı. Başbakan Pedro Sanchez, haftalardır evden çıkmayan çocukların 27 Nisan’dan sonra günün belirli saatlerinde sokağa çıkışlarına izin verileceğini, bu sayede çocukların dışarıda temiz hava almasının sağlanacağını duyurdu. Sanchez ülkedeki olağanüstü hal durumunun bazı sosyal ve ekonomik alanlarda gevşetilerek 9 Mayıs’a kadar uzatılacağını da ifade etti. 19 Nisan‘da İspanya’da son 24 saatte vaka sayısı 4 bin 218 artarak 195 bin 944’e yükseldi.Toplam can kaybı 20 bin 453’e yükseldi. 21 Nisan‘da yapılan bir açıklamaya göre son 24 saatte çarpıcı bir düşüşle 430 can kaybı meydana geldi. Toplam ölü sayısı 21 bin 282’ye çıktı.

24 Nisan’da Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, 22-23 Nisan’da video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen AB dışişleri ve liderleri toplantılarıyla ilgili bir İspanyol radyosuna değerlendirme yaptı. Laya, AB ülkeleri arasındaki „uzlaşmanın yeterli olmadığını“ belirterek, „Covid-19 için ekonomik toparlanma planı kredilere değil, devletlere yapılan transferlere dayanmalıdır. İspanya, bunun savaşını vermeye devam edecek. Biz ülkelere direkt transferde ısrar ediyoruz, diğerleri kredide ısrar ediyor.“ diyen Laya, Covid-19 krizinin sonucu olarak ülkelerin borçlanma sorunuyla karşı karşı kaldıklarını, bu yüzden İspanya olarak taleplerinin bir Avrupa fonu oluşturmak olduğunu ifade etti. Laya, „Biz, mücadelemizi vermeye devam edeceğiz çünkü borçlanmanın iyi olmadığını, bunun sadece ülkeleri değil, Avrupa iç pazarını da riske atacağını düşünüyoruz. Yani herkes riske girecektir. Bu yüzden dayanışma içinde olmak gerekiyor.“ şeklinde konuştu. AB liderlerinin geçen perşembe günü yaptıkları toplantıda „kurtarma fonu ve bunun içinde yer alacak hibeler konusunda geniş anlamda bir uzlaşı olsa da detayların belirlenmesinin önemli olacağını“ kaydeden Laya, „Bu krizde kuzey güney yok. Ya hepimizi koruyan bir kalkan yaparız ya da hepimiz batarız.“ değerlendirmesinde bulundu. Laya, Uluslararası Para Fonunun tahminleri, krizin daha derin olacağına dair öngörüler ve İspanya gibi bazı ülkelerin baskılarından dolayı bir ay kadar önce fon oluşturulmasına karşı çıkan ülkelerin şimdi fikir değiştirdiğini savundu. İspanya Dışişleri Bakanı, AB’nin 2021-2027 yıllarına yönelik uzun dönem bütçesi ve kurtarma fonu üzerindeki çalışmaların „şartsız“ başlatıldığını, kobilerin likiditeye erişebilmeleri için Avrupa Yatırım Bankasının kredi garantisi sağlaması ve istihdamın korunmasına yönelik garantiler konusunda uzlaşı olduğunu söyledi.

25 Nisan’da salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 381 artışla 22 bin 905’e çıktı. 26 Nisan’da İspanya’da Corona virüs kaynaklı günlük ölümlerin haftalardır ilk defa 300 kişi altına düşmesi ülkede sevinçle karşılandı. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, o gün havaların da güzel olması sebebiyle 14 yaş altı çocukların dışarı çıkıp hava almasına izin verildiğini açıkladı. Covid-19’a karşı 14 Mart’tan bu yana olağanüstü halin uygulandığı ülkede, 20 Mart’tan (235 ölü) sonra günlük ölüm sayısında en düşük artış kaydedildi. Ülkede dün 378 olarak açıklanan günlük ölü sayısı bugün 288 oldu. Bakanlık, ölenlerin toplam sayısının 23 bin 190’a yükseldiğini bildirdi. Vaka sayısı düne nazaran 1729 artışla toplamda 225 bin 488’e, iyileşenlerin sayısı da 3 bin 24 artışla 98 bin 732 olarak verildi. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri ve Uyarılar Koordinasyon Merkezi Direktörü Fernando Simon, günlük verileri değerlendirdiği basın toplantısında, „Veriler, virüsün kontrol edilebilir olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki aylarda riskleri yeterince azaltabileceğimizi garanti ettiğimiz yeni normalleşmeler olacaktır. Kademeli geçiş sürecini başlatmak için tavsiyelerin olduğu bir raporu bu sabah Sağlık Bakanı ve Başbakan’a gönderdik.“ dedi. Simon, bundan sonraki aşamada sağlık sisteminin olası yeni bir salgın dalgasına cevap vermesinin garanti edilmesi gerektiğini vurgulayarak bu süreci izleyebilecek mekanizmalara sahip olduklarını ama vatandaşların Covid-19’a karşı uyguladığı önlemleri aynı ciddiyetle devam ettirmelerinin önemli olduğunu kaydetti. Öte yandan İspanya’daki 17 özerk yönetim hükümetinin başkanıyla video konferans yöntemiyle toplantı yapan Başbakan Pedro Sanchez, normalleşme sürecinin merkezi hükümet tarafından yürütüleceğini, „çok dikkatli hareket edilmesi gereken bu sürecin kademeli ve asimetrik“ olacağını söyledi. Sanchez ayrıca kademeli normale geçiş kapsamında 2 Mayıs’tan itibaren bireysel olarak sokakta spor ve yürüyüş yapmaya izin verilmesini planladıklarını açıkladı. İspanya’da sol koalisyon hükümetin olağanüstü halde yaptığı bazı gevşetmeler kapsamında 43 gün aradan sonra 14 yaş altındaki çocuklar sokağa çıkmaya başladı. Ülkedeki yaklaşık 6 milyon çocuğu kapsayan karar gereği, 14 yaş altı çocukların yanlarında bir aile üyesi olması şartıyla 1 saatliğine ve sadece evin 1 kilometre çevresinde sokağa çıkmasına izin veriliyor. Parka gitmenin ya da arkadaşlarıyla toplu olarak oyun oynamanın yasak olduğu uygulamada çocukların, yanında bir aile üyesi olması şartıyla bisiklete veya kaykaya binmesine müsaade ediliyor.

27 Nisan‘da Corona virüs nedeniyle 12 Mart’tan bu yana askıya alınan La Liga’nın yeniden hızlı şekilde başlaması isteğine İspanya Sağlık Bakanı karşı çıktı. İspanya Sağlık Bakanı Salvador Illa, La Liga‘nın başlatılmasıyla ilgili olarak, bu dönemde ligin başlamasının mümkün olmadığını açıklayarak profesyonel futbolun yazdan önce döneceğini söylemenin acımasız olacağını söyledi. 28 Nisan‘da önceki gün 331 olarak açıklanan günlük ölü sayısındaki artış, bugün 301’e indi. Salgından ölenlerin toplam sayısı da 23 bin 822’ye ulaştı. Sağlık Bakanlığı, PCR testlerine göre verdiği toplam vaka sayısının ise son 24 saatte 1308 artışla 210 bin 773’e çıktığını açıkladı. Covid-19 teşhisi konulan hastalarda iyileşme sayısı da son 24 saatte 1673 artışla 102 bin 548 oldu. Sağlık Bakanlığı yetkilileri açıklamalarında, son bir haftadır iyileşenlerin sayısının yeni vaka sayısının üzerinde olmasının önemine vurgu yapıyor. Covid-19’a karşı alınan önlemler kapsamında 9 Mayıs’a kadar devam edecek olağanüstü halin, 24 Mayıs’a kadar uzatılması öngörülüyor.

29 Nisan‘da Sağlık Bakanlığı, Covid-19 salgınıyla ilgili ölü ve vaka sayılarını güncelledi. Buna göre, ülkede dün 301 olarak açıklanan ölü sayısı bugün 325’e çıktı. Salgından ölenlerin sayısı da 24 bin 275’e ulaştı. Bakanlık, PCR testlerine göre verdiği toplam vaka sayısının ise son 24 saatte 2 bin 144 artışla 212 bin 917’ye çıktığını açıkladı. Covid-19 teşhisi konulan hastalarda iyileşme sayısı da 6 bin 399 artışla 108 bin 947 oldu. Bu rakam şimdiye kadar bir günde iyileşen en yüksek hasta sayısı olarak dikkati çekti. Ülkede salgının en yoğun görüldüğü Madrid’de ölü sayısı 8 bin 105’e, vaka sayısı da 60 bin 765’e çıktı. Bu arada, mecliste muhalefetten gelen soruları yanıtlayan Başbakan Pedro Sanchez, dün açıkladıkları kademeli normalleşme takviminin gerekliliğini savunarak „Ekonomik ve sosyal olarak çok zor bir durumdayız.“ dedi. Bilim ve İnovasyon Bakanı Pedro Duque ise bir İspanyol televizyonuna verdiği demeçte, „Kovid-19 için güvenli bir aşı bulunması ve bunun milyonlarca doz üretilmesi 2021’den önce imkansız.“ şeklinde konuştu.

1 Mayıs‘da yani bugün güncellenen bilgilere göre ülkede dün 268 olarak açıklanan günlük ölü sayısındaki artış, bugün artarak 281’e çıktı. Salgından ölenlerin toplam sayısı da 24 bin 824’e ulaştı. Sağlık Bakanlığı, PCR testlerine göre (PCR basitçe, nükleotitlerin uygun koşullarda tüpte çoğaltılması işlemidir. Belli bir DNA parçasının kopyalarının primer adı verilen yapılar tarafından yönlendirilerek enzimatik olarak sentezlenmesi şeklinde tanımlanan in vitro (canlı dışında, tüpte) bir yöntemdir.Yöntemin temeli, çoğaltılmak istenen bölgenin iki ucuna özgü, bu bölgedeki nükleotid dizilerini tamamlayıcı bir çift sentetik DNA parçası (primer) kullanılarak, bu iki primerle sınırlandırılan genin enzimatik olarak sentezlenmesine dayanır) toplam vaka sayısının ise son 24 saatte 1781 artışla 215 bin 216’ya çıktığını açıkladı. Covid-19 teşhisi konulan hastalarda iyileşme sayısı da son 24 saatte 2 bin 628 artışla 114 bin 678 oldu. Hükümet, 2 Mayıs Cumartesi gününden itibaren bireysel olarak spor ve dolaşmak amacıyla sokağa çıkılmasına izin veren kararına bazı kısıtlamalar getirdi. Bu kapsamda, yetişkinlerin spor yapmak ve dolaşmak için sokağa çıkma saatleri 06.00-10.00 ile 20.00-23.00 aralığı olarak belirlendi. Çocukların da 12.00-19.00 aralığında sokağa çıkmalarına izin verildi. 14 yaş altı çocuklar, yanlarında bir aile üyesi bulunması şartıyla sokağa çıkabilecek. Nüfusu 5 binden az olan yerleşim yerlerinde, sokağa çıkmada saat aralığı kuralı getirilmedi. Ülkede 14 Mart’tan bu yana uygulanan olağanüstü halin (OHAL) gevşetilmesi kapsamında sokağa çıkacak halktan sosyal mesafe ve maske takma tavsiyelerine uymaları, evlerinin 1 kilometre uzağına gitmemeleri ve 1 saatten fazla sokakta kalmamaları istendi. Covid-19’a karşı alınan önlemler kapsamında 9 Mayıs’a kadar devam edecek OHAL’in, 24 Mayıs’a kadar uzatılması öngörülüyor. İspanya, 4 Mayıs’tan itibaren iş ve sosyal hayatta „kademeli normalleşme“ sürecine başlayacak.

01.05.2020

Yararlanılan kaynaklar: Wikipedia, Hürriyet, Sözcü, NZZ, Spiegel, Bild

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular