11.7 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartGesundheitSüleyman Deveci: Corona Günlüğü (48)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (48)

Bu satırları yazdığımda ABD’deki rakamlar kısaca şöyle: 1 040 488 insana hastalık bulaşmış. 60 999 insan bu salgında orada hayatını yitirmiş. ABD 6 026 170 vatandaşına test yapmış. ABD dışında ülkesinde kaç kişiye test yapıldığını açıklayan bir ülkeye ve düzenli rakamlarına ben henüz denk gelmedim. Hayatını kaybedenlerin üçte birinin New York’da olması vesilesiyle bu şehir salgının merkezi başkenti bu sıralar. Ölü haberleri her gün azalmayıp artarak gelmeye devam ediyor.

Biraz virüsün gelişim seyri sürecinde bu ülkede olup bitenlere kabaca bir göz atalım: Yılın başlarında dahası Ocak ayının ilk birkaç haftasında sadece Amerika’nın değil, dünyanın gündeminde İranlı generale yapılan suikast vardı. Çin’de olup bitenler Amerikalıları da o kadar ilgilendirmiyordu. Ocak ayının ikinci haftasında yapılan resmi bir açıklamada ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasının ikinci aşaması konusunda hızlı hareket etmeleri durumunda, ABD Başkanı Donald Trump’ın tarifeleri gevşetmeyi düşünebileceğine de dikkat çekildi. 16 Ocak’ta ABD ile Çin arasında „ticaret savaşı“ olarak ifade edilen ve dünya piyasasını ve küresel ekonomiyi olumsuz etkileyen gerginliğin yumuşatılması amacıyla bir anlaşma imzalandı (Faz 1 ticaret anlaşması). Çin, ABD’den yaptığı ithalat miktarını, 2017’deki seviyesinden 200 milyar dolar artıracağını ve fikri mülkiyet haklarıyla ilgili düzenlemeleri güçlendireceğini duyurdu. İlginç olanı aynı günlerde ABD Başkan’ının yargılanma dahası azil edilmesi süreci başladı.

İranlı vekil Ahmed Hamzeh’in Trump’un kellesine üç milyon dolar ödül koyduğu gün ABD’de ilk virüs vakası 21 Ocak 2020’de kayıtlara geçti. Çin’de ortaya çıkan 2019-nCoV dünyayı tehdit ederken Asya piyasaları da salgından etkilendi. Yatırımcılar Asya Borsalarından çıkarken ABD ve Alman hazine kağıtlarına yatırım yaptı. ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden azli istemiyle başlatılan yargı sürecinde Senato’daki ilk duruşma gerçekleşti. Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng, Çin’in global yatırımcılara piyasalarına daha büyük erişim imkânı vermek için reformlarına devam edeceğini söyledi. 22 Ocak’ta Çin’deki ölümcül Corona virüsünün neden olduğu salgın nedeniyle ölenlerin sayısı 17’ye yükseldi. Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Belarus, Eritre, Kırgızistan, Myanmar, Nijerya, Sudan ve Tanzanya vatandaşlarına ABD’ye seyahat yasağı getireceğini açıkladı. Aynı gün Çin’de Corona virüsünün çıkış yeri olan Wuhan’dan dışarıya uçak ve tren seferleri durduruldu. Dünya Sağlık Örgütü bir dizi bağımsız uzmanla yaptığı toplantıda durumun küresel acil durum olarak ilan edilip edilmemesi gerektiğine karar verecekti. 27 Ocak’ta ABD Başkanı Donald Trump, ABD hükümetinin Çin ve Devlet Başkanı Xi Jinping’e yardım için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirtti. ABD topraklarında bildirilen vakaların çok az olduğunu, bunların sıkı bir gözetim altında olduklarını söyleyen Trump, virüs konusunda Çin ile çok yakın iletişim içerisinde olduklarını açıkladı. 28 Ocak’ta ABD Başkanı Donald Trump, damadı Jared Kushner’ın, BAE Veliaht Prensi Muhammed, Suudi Veliaht Prensi Selman ve İsrail Başbakanı Netanyahu ile yürüttüğü mekik diplomasisi sonucu oluşturduğu bölgede kaosa neden olabilecek yeni “Orta Doğu planını” açıkladı.

30 Ocak’ta ABD Dışişleri Bakanlığı, Corona virüsü nedeniyle Pekin Büyükelçiliği’nde ve Çin’in Çengdu, Guangzhou, Şanghay, Şenyang kentlerindeki ABD konsolosluklarında acil görevli olmayan personelin ülkeden ayrılmasını istedi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Corona virüsü nedeniyle uluslararası acil durum ilan etti. Çin’deki Corona virüsü nedeniyle ölüm sayısının 170’e çıktığı bildirilirken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin dışındaki 18 ülkede toplam 98 vakaya rastlandığını ancak ölüm yaşanmadığını duyurdu. 6 Şubat’ta azil soruşturması sonucu ABD Senatosu’nda yapılan oylamada hakkındaki suçlamalardan aklanan ABD Başkanı Donald Trump, bu sürece ilişkin açıklamalarda bulundu. Trump, göre bu süreç adil olmayan bir süreçti. 7 Şubat’ta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, o tarihe kadar yaklaşık 640 kişinin ölümüne sebep olan Corona virüsünü kontrol altına almak için Çin’in elinden gelen her şeyi yaptığı konusunda ABD Başkanı Donald Trump’a güvence vererek, Trump Çin’in Corona virüs salgınıyla mücadeleyi „büyük bir disiplinle“ yönettiğini açıkladı.

Şubat 2020’de ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC), basına enfeksiyonların yayılmasını beklediğini bildirdi ve yerel yönetimleri, işletmeleri ve okulları salgın için planlar geliştirmeye çağırdı. Önerilen hazırlıklar arasında toplumsal toplantıların iptal edilmesi, tele-çalışmaya geçiş ve artan devamsızlık ya da kesintili tedarik zincirleri karşısında iş faaliyetlerinin devam etmesini planlamak bulunuyordu. CDC yayınladığı Covid-19 kaynaklı ölüm istatistiklerini genel ölüm istatistikleriyle karşılaştıran gazete, test yapılmadığı için Covid-19’dan kaynaklandığı anlaşılamayan yaklaşık 9 bin ölüm olabileceğini öne sürdü.

27 Şubat’ta Beyaz Saray’da Covid-19 kod adlı Corona virüsü ile ilgili konuşan Trump, virüsün ABD’ye karşı oluşturduğu riskin halen çok düşük bir seviyede olduğunu söyledi. Kongre’den Corona virüs ile mücadele için 2.5 milyar dolar fon talep ettiklerini hatırlatan ABD Başkanı, ‘daha fazlasına ihtiyaçlarının olabileceğini’ belirterek, “2.5 milyar istemiştik ve bunun çok olduğunu düşünüyoruz, ama Demokratlar ve sanırım Senatör Schumer bundan daha fazlasını almamızı istiyor. 15 hastamız var ve bazıları iyileşiyor. Belli bir noktada İtalya ve Güney Kore’den seyahatleri kısıtlamaya ihtiyacımız olabilir ancak şu an doğru zaman değil” dedi. Ayrıca Trump, Corona virüsle mücadele konusunda yardımcısı Mike Pence’i görevlendirdiğini açıkladı. 3 Mart’ta ABD Başkanı Donald Trump, Corona virüsünün yoğun olarak görüldüğü bölgelere ABD’nin seyahat yasağı getireceğini açıkladı. Washington Devlet Sağlık Departmanı, eyalette ölü sayısının 9’a, vaka sayısın ise 27’ye yükseldiğini duyurdu. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD’li Senatör Patrich Leahy , Corona virüsüne karşı acil finansal bir tasarının hazırlanabileceğini ve Trump’ın onayına sunulabileceğini belirtti.

6 Mart’ta ABD Başkanı Donald Trump, Corona virüsüne karşı mücadelede kullanılmak üzere Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından onaylanan 8.3 milyar dolarlık bütçeyi onayladı. Trump’ın imzaladığı pakette yer alan bütçenin yaklaşık 435 milyon dolarlık kısmı diğer ülkelerdeki sağlık sistemlerine aktarılırken, 300 milyon dolarlık bölümü ise insani yardımda kullanılacak. Bütçenin kabul edilmesinin ardından Beyaz Saray’da basının karşısına çıkan ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri Baş Enfeksiyöz Hastalık Uzmanı Dr. Anthony Fauci, şu ifadeleri kullandı: “Bir bütün olarak ABD’deki risk, hala düşük. Bireylerin yaklaşık yüzde 80’i veya daha fazlası herhangi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymadan iyileşebilir. Ancak, yaşlılar ve eskiye dayanan hastalıkları olanlar için durum farklı. Bu kişilerin riski önemli ölçüde daha yüksek.” 8 Mart’da ABD Başkanı Trump, “Hiç endişe etmiyorum. Virüs dolayısıyla hiçbir siyasi mitingi iptal etmiyorum. Harika mitingler oluyor, çok iyi gidiyoruz. Bu zamana kadar virüsle ilgili olarak fantastik işler yaptık” dedi. 10 Mart’ta ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine Corona virüsü bulaşıp bulaşmadığına dair herhangi bir endişesinin olmadığını belirtti. Trump, “Bunun çok önemli bir durum olduğunu sanmıyorum. Olduğuna inansaydım yaptırırdım. Test yaptırmak için hiçbir neden hissetmiyorum. Kendimi çok iyi hissediyorum” ifadelerini kullandı. Beyaz Saray doktoruna muayene olduğunu ifade eden Trump, “Müthiş bir adam, çok yetenekli. Test yaptırmak için hiçbir neden görmediğini söyledi. Hiçbir belirti yok, hiçbir şey yok” dedi. Ertesi gün Fauci Corona virüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. ABD’de yaşayanların ve Avrupalıların birkaç ay önce yaptıkları alışkanlıkları değiştirmesi gerektiğini söyleyen Fauci, “Eğer sizin eyaletinde vaka yoksa ya da az vaka varsa bu önemli değil. Enfeksiyonun ne zaman geleceğini bilmeksizin durumu ciddiye almalısınız. Ve bunu söylediğim için üzgünüm ama enfeksiyon gelecek” dedi. Fauci virüsün ilerlediği yolu takip ettiklerini söylerken, “Corona virüsünün Asya’da yavaşlarken Avrupa ve ABD’de artması sürpriz olmadı. Salgın hastalıkların tarihinde çok görülen bir durum bu” dedi. New York Valisi Andrew Cuomo,  Corona virüsüyle mücadele amacıyla eyaletin kuzeyindeki New Rochelle kentinde 1.6 kilometre uzunluğunda bir alanda ‘özel bir bölge’ oluşturulduğunu, ayrıca New York’ta Covid-19 salgınının çıkış yeri New Rochelle bölgesine askeri birlik gönderileceğini belirtti.

11 Mart’ta Washington Belediye Başkanı Muriel E. Bowser, eyalette 6 yeni Corona virüsü vakasının görüldüğünü bildirerek, olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini açıkladı. Salgının gelişim seyri sanıldığından da saldırgan. 12 Mart’a kadar virüs bin kişiye bulaşmışken iki gün içinde vaka sayısı iki bine, 15 Mart’da üç bine, hemen ertesi gün dört bin insana bulaşmış. Günde biner kişiye bulaşmasına benzer başka bir ülke yok. Ve bu tarihe gelindiğinde ülkede virüsün bulaşmadığı hemen hiçbir yer kalmamış.

13 Mart’ta Beyaz Saray’daki Oval Ofis’ten ‘ulusa sesleniş’ konuşması yapan ABD Başkanı, “Avrupa’dan gelen yolcular sebebiyle ABD’de de vakalar arttığını görüyorum. Avrupa’dan ABD’ye 30 gün boyunca bütün seyahatleri yasaklıyoruz” açıklamasını yaparak “Avrupa’dan ABD’ye gelen her şey bu kısıtlamalara dahil olacak. Bu, İngiltere için geçerli olmayacak” dedi. Corona virüsünün ABD’de yayılmaya başlamasının ardından alınan tedbirler kapsamında, ABD Kongre Binası ziyaretçilere kapatıldı. Yerel medya, sadece kongre üyelerinin, çalışanların, akredite olmuş gazetecilerin ve resmi ziyaretçilerin girişine izin verileceğini bildirdi. Öte yandan Beyaz Saray da virüse karşı alınan önlemler nedeniyle bütün halka açık turları iptal etti. Başkan Donald Trump, 13 Mart’ta ulusal acil durum ilan etti. Hükümet ilk olarak kişileri virüs enfeksiyonu için Şubat ayında test etmeye başladı ancak kısa bir süre sonra, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), test kitlerinin arızalı olduğunu ve yanlış sonuçlar verdiğini, bu nedenle testlerin yararsız olduğunu tespit etti. Hükümet, bu testi hızlandırmayı amaçlayan bir dizi önlem açıkladı. 14 Mart’tan itibaren 50 eyaletin tümü ya CDC’den ya da bir eyaletteki ticari laboratuvardan doktor onayı ile testler yaptırabildi ancak mevcut test kiti sayısı çok sınırlı kaldı, bu nedenle virüs bulaşmış kişilerin sayısının makul bir doğrulukla tespit edilmesi imkânsız hâle geldi. CDC, doktorların bir teste izin vermeden önce belirli yönergelerle birlikte karar almalarını önerdi. CDC; Çin, İran, Schengen Bölgesi’ni oluşturan 26 Avrupa ülkesi ile Birleşik Krallık ve İrlanda’ya zorunlu olmayan seyahatlere karşı tavsiyelerde bulundu. Amerika Birleşik Devletleri, son 14 gün içinde bu bölgelerden herhangi birinde olan yabancı uyrukluların girişini yapmayı reddetti. Çin’in Hubei eyaletinde seyahat ettikten sonra eve dönen Amerikalıların 14 günlük karantinaya başvurmaları gerekiyor. Son 14 gün içinde Çin sınırlarından ABD’ye dönen tüm ABD vatandaşlarının sağlık taraması yaptırması ve kendi kendine karantinaya almaları zorunluluğu getirildi.

Salgına karşı alınan önlemler arasında, okulların ve diğer eğitim kurumlarının kapatılması, ticaret fuarlarının, konvansiyonların, müzik festivallerinin iptal edilmesi ve spor etkinliklerinin ve liglerinin iptal edilmesi ve askıya alınması da dahil olmak üzere büyük ölçekli toplantıların yasaklanması ve iptal edilmesi yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün 11 Mart’ta Corona virüs salgınını küresel bir salgın yani pandemi olarak ilan etmesinin ardından CDC, yaygın bulaşmanın çok sayıda insanın sağlık hizmetlerine aşırı yüklenmesine neden olabileceği, hastane ve diğer sağlık hizmetlerine başvurmaya zorlayabileceği konusunda uyardı. Beyaz Saray Corona Virüs Görev Gücü, ABD’de COVID-2019’un „izlenmesi, önlenmesi ve yayılmasını azaltma“ çabalarını koordine etmek ve denetlemek için Ocak 2020’de kurulmuştu. 12 Mart’ta New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Corona virüsü salgını nedeniyle eyalette olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. 13 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ölümcül Corona virüsüyle ilgili yapılan açıklamada, Avrupa’nın salgının merkezi haline geldiği belirtildi. Aynı gün ABD Başkanı Donald Trump, ülkede 41 kişinin ölümüne neden olan Corona virüsü salgınıyla ilgili Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi. Farklı bir aşamada olunduğunu ve artık bazı kuralların değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Trump, ‚ulusal acil durum‘ ilan etti. 14 Mart’ta Beyaz Saray’ın doktoru, ABD Başkanı Donald Trump’ın sağlık durumunun iyi olduğunu duyurdu. Yapılan son dakika açıklamasında, “Trump’ın corona virüsü testi yaptırmasına ya da karantina altına alınmasına ihtiyaç yok” ifadesi kullanıldı. Yine aynı gün ‘Corona Virüsü Görev Gücü’ ekibinin virüsü yenmek için çok çalıştığını söyleyen Trump, virüsle mücadele için yaklaşık 4 milyar dolar ayırdıklarını sözlerine ekledi. ABD’de virüs nedeniyle o güne kadar 50 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Trump, Corona virüsü testi olduğunu ancak sonuçları henüz almadığını açıkladı. Apple’ın Çin dışındaki tüm mağazalarını kapatma kararına destek veren Trump, “Tüm şirketler Apple’ın kararını izler ve perakende mağazalarını kapatırsa iyi olur” dedi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise, açıklamasında Avrupa’dan ülkeye seyahat yasağının genişletildiğini, İngiltere ve İrlanda’nın da listeye eklendiğini, Avrupa’dan dönecek olan ABD vatandaşlarının ülkedeki çeşitli havaalanlarını kullanabileceğini açıkladı.

usa

16 Mart’ta Trump’ın, virüse karşı aşı geliştirmek üzere çalışan bir Alman araştırma şirketinin tüm haklarını, sadece ABD’nin kullanımı için satın almaya çalıştığı öne sürüldü. Die Welt gazetesine konuşan Alman hükümetine yakın kaynaklar, Trump’ın, aşının sadece ABD’de kullanılması için bir milyar dolar teklif ettiğini açıkladı. Ertesi gün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Corona virüsü salgınının ekonomik zararını azaltmak amacıyla ABD Başkanı Donald Trump’ın vatandaşlara çek gönderilmesi talimatını verdiğini açıkladı. 18 Mart’ta yapılan açıklamada. ABD’de tüm eyaletlerde görülen Corona virüsüne bağlı can kayıplarının arttığı belirtildi. Salgından 117 kişinin hayatını kaybettiği ülkede vaka sayısı da 7 bini geçti. ABD Başkanı Donald Trump, Kanada ile kuzey sınırının karşılıklı anlaşmalı olarak geçici süreyle kapatılacağını duyurdu. 18 Mart’ta ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan sosyal medya paylaşımında „Son gelişmeler ışığında Türkiye’deki rutin konsolosluk hizmetleri durdurulmuştur“ denildi.

19 Mart’ta Corona virüsü salgınının çok sert etkilemesi beklenen ülkelerden ABD’de Senato’nun hazırladığı ikinci ekonomik teşvik paketi de Başkan Donald Trump tarafından onaylandı. Pakette eyaletlere yardım, sağlık hizmetlerine daha fazla kaynak, yoksullara gıda yardımı ve ücretli hastalık izni şartlarının genişletilmesi var. Senato, kredi borçlarının ertelenmesini de içeren üçüncü paket için çalışmalara başladı. 500 kişinin altında işçi çalıştıran şirketlerde çocuklarının okulu kapanan ebeveynler için 12 haftaya kadar ücretli aile ve hastalık izni verilecek. Aynı gün gelen haberlere göre Çin’in Wuhan kentinde başladıktan haftalar sonra küresel bir salgın halini alan Corona virüsü can almaya devam etti, yapılan açıklamalarla birlikte dünya genelinde 176 ülkede görülen Corona virüsünde ölü sayısı 9 bini aştı. Corona virüsü vakasında küresel sayının ise 225 bine ulaştığı belirtildi. Yine aynı gün ABD Başkanı Donald Trump, Corona virüsüne karşı yürütülen ilaç ve aşı çalışmalarının devam ettiğini duyurdu. Başkan Trump, FDA tarafından onaylanan Hidroksiklorokin adlı ilacın hastaların kullanımına hazır olacağını bildirdi. Bu arada ABD, küresel seyahat uyarısını 4. seviyeye çıkararak ülkedeki vatandaşlarına uluslararası seyahat etmemeleri yönünde, yurt dışındakilere de ülkeye dönmeleri yönünde çağrıda bulundu.

20 Mart’ta ABD ekonomisinin artık krizde olduğunu resmen ilan eden Bank of America, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 12 küçüleceği, üç ayda 3,5 milyon kişinin işini kaybedeceği ve işsizlik oranının yüzde 3,5’tan yüzde 7’ye sıçrayacağı tahmininde bulundu. Ülkedeki eyaletler arasında 7 bin vaka ile New York, salgından en fazla etkilenen eyalet konumunda. ABD Başkanı Donald Trump, New York’u felaket bölgesi ilan etti, böylece her türlü afet hazırlığı ihtiyaçları için ayrılan federal fondan eyalete para aktarımı sağlanacak. 23 Mart’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın, Corona virüsü salgını nedeniyle ekonomide yaşanmaya başlanan çöküşün önüne geçmek için „evde kal“ kampanyasını yumuşatmayı ve insanların bir kısmının işlerine dönmesini sağlamayı değerlendirdiği öğrenildi. Sağlık yetkililerinin tavsiyeleri, Trump’ın planıyla çelişti. Trump, “En çok etkilenen yerleri yakından izleyeceğiz. Yaşlı vatandaşlarımızla yakından ilgileneceğiz. Bunu açık bir ekonomi ve ülkeyle yapabiliriz. Ekibime söyledim. Doktorlara kalsa tüm dünyayı kapatalım derler. Bunu yapamazsınız” diye konuştu. 26 Mart’taki resmi rakamlarla birlikte ABD’de corona virüsü vaka sayısı 85,594’e çıkarak Çin’i geride bıraktı. ABD’de ölü sayısı 1300’e çıkarken Çin’de ölü sayısı 3292’ye çıktı. ABD son güncel rakamlarla birlikte dünyada en çok Corona virüsü vakasının görüldüğü ülke oldu. New York ve New Orleans gibi salgının yoğun olduğu bölgelerde hastaneler önünde kuyruk oldu. Hastaneye başvuranların sayısında ciddi bir artış meydana gelirken ekipman, çalışan ve yatak sıkıntısının yaşandığı açıklandı. New York Valisi Andrew Cuomo düzenlediği basın toplantısında “Şu anda gerçekçi olan tüm ihtimaller sağlık sisteminin kapasitesinden daha fazla hasta olacağına işaret ediyor” dedi. Cuomo hastanelerdeki solunum cihazı yetersizliğiyle ilgili ise “astronomik” düzeyde ifadesinde bulundu. Bu arada ABD Başkanı Donald Trump Çinli mevkidaşı Şi Cinping ile görüştü. Corona virüsünü “en ince ayrıntısına kadar” konuştukları açıklandı. Trump kişisel Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. Trump, “Çin çok zor günlerden geçti ve virüs ile ilgili çok iyi bilgiler elde etti. Biz onlarla yakından çalışıyoruz” dedi. ABD ve Çin arasında uzun süredir devam eden Corona virüsü tartışmalarının ardından Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde ikili ilişkilerin ilerletilmesi için önemli adımların atıldığı belirtildi. İki ülke arasında iş birliğinin tek doğru seçim olduğu ve Çin’in Corona virüsüyle mücadelede ABD’yi desteklemeye istekli olduğu belirtildi. Açıklamada, Jinping’in 24 binden fazla insanın ölümüne neden olan ve salgın hale gelen Corona virüsüne karşı savaşmak için Çin ve ABD’nin birleşmesi gerektiğini vurguladığı belirtildi. İki liderin Corona virüsüne karşı her şeyi ayrıntılı ele aldıkları belirtildi. Jinping, Trump’la Çin’in tüm bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

28 Mart’ta ABD’de Corona virüsü salgınından ekonomik zarar gören kişi, kurum ve şirketlere destek için hazırlanan 2 trilyon dolarlık dev teşvik paketi, Kongre onayının ardından Başkan Donald Trump tarafından da imzalandı. 883 sayfalık pakette; vatandaşlara doğrudan ödemelerden, işsizlik ödemelerinin arttırılmasına, büyük şirketlere ve yerel yönetimlere destekten aşı çalışmalarına kaynak ayrılmasına kadar birçok madde yer aldı. 29 Mart’ta Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Yöneticisi Dr. Anthony Fauci, yaptığı açıklamada ABD’de Corona virüsü kaynaklı 100 binde fazla ölüm yaşanabileceğini açıkladı. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, New York’ta bir haftalık tıbbi malzeme kaldığını duyurdu. 30 Mart’ta ABD Başkanı Donald Trump, bir milyondan fazla ABD vatandaşına Corona virüsü testi yapıldığını açıkladı. Trump ayrıca, Nisan sonuna kadar sosyal izolasyonu uygulamaya devam edeceklerini belirtti. Yine aynı gün Bloomberg’ün hesaplamasına göre, ABD’de Corona virüsü salgını nedeniyle mağazaları kapalı olan perakende zincirlerinin ücretsiz izne çıkardığı işçi sayısı 500 bini aştı. Son olarak ülkenin önde gelen perakende zincirleri Kohl, Macy ve Gap da işçilerin büyük bölümünü ücretsiz izne çıkardı. ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu verilerine göre, ABD’de perakende sektöründe yaklaşık 16 milyon kişi çalışıyor. Bunların 5 milyonu mağazalarda çalışırken, ortalama ücretler saatlik 11,70 dolarla (yıllık 24 bin dolar) ülke ortalamasının altında yer alıyor. Salgını gerekçe göstererek işçilerini ücretsiz izne çıkaran perakende zincirleri arasında Victoria’s Secret ile Bath Body Works’un sahibi L Brands, ayakkabı satıcıları DSW ve Steve Madden ile Men’s Wearhouse ve JoS. A Bank’ın sahibi Tailored Brands de yer alıyor. Mart ayı biterken ABD’de Corona virüsünden ölenlerin sayısı 3 bin 400’e ulaştı. ABD’den yapılan resmi açıklamaya göre, ülkede toplam ölü sayısı Çin’de bildirilen ölü sayısını aştı.

1 Nisan’da “Virüs ile savaşmamız toplu olarak gücümüzü, adanmışlığımızı ve sevgimiz gösterdiğimiz bir savaş” diyen Trump, her şahıstan fedakârlık istendiğini, her firmanın vatanseverlik görevlerini yerine getirdiğini ve her topluluğun yaşamsal anlamda temel değişiklikler yaptığını belirtti. Yapılan bu değişikliklerin virüs tehlikesi geçtikten sonra da yaşamın bir parçası olacağını ifade etti. Trump “elleri sürekli yıkamak, birbirimizden uzak durmak, el sıkışmamak gelecekte de bizi salgınlardan koruyacak” dedi. 2 Nisan’da Çin’de vaka ve ölüm sayısının artışındaki yavaşlık ile ilgili ABD istihbarat birimleri bir rapor hazırlayarak Beyaz Saray’a sundu. Raporda, Çin’in verileri gizlediği belirtilirken iddialara Çin yönetimi çok sert tepki gösterdi. 4 Nisan’da maske üreticisi 3M’e ihracat yasağı getiren ABD, bu şirketin Çin’de üretip Almanya’ya sattığı 400 bin maskenin yarısına Bangkok Havalimanı’nda el koydu. Alman makamları, durumu „modern korsanlık“ olarak nitelendirerek ABD’ye tepki gösterdi. ABD Başkanı Donald Trump, „200 bin N95 maskeye, 130 bin cerrahi maskeye ve 600 bin eldivene el koyduk“ dedi. 5 Nisan’da Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, son 24 saat içinde ülkede toplam ölü sayısı 8 bin 503’e çıktı, vaka sayısınınsa 312 bin 249 olduğu belirtildi. Ülkede bir günde ölenlerin sayısıysa 1344 olarak açıklandı. 6 Nisan verilerine göre ABD’de ölü sayısı 10 bini aştı. 7 Nisan’da twitter hesabından açıklama yapan Trump: “DSÖ gerçekten patladı. Bazı nedenlerden dolayı, büyük ölçüde ABD tarafından finanse ediliyor ancak Çin merkezli. Bu duruma iyi bir göz atacağız. Neyse ki, sınırlarımızı Çin’e açık tutma konusundaki tavsiyelerini reddettim. Bize neden böyle bir hatalı tavsiye verdiler?” ifadelerini paylaştı.

9 Nisan’da ABD Başkanı Donald Trump’ın son günlerde sık sık Dünya Sağlık Örgütü’nü eleştirmesine yanıt, kuruluşun Genel Direktörü’nden geldi. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, „Hatalarımızdan ders almak istiyoruz, odaklandığımız şey virüs. Bu durumu siyasi bir polemik haline getirirseniz sonucunda çok daha fazla ceset torbasına ihtiyaç olacak“ dedi. 15 Nisan’da ABD Başkanı Donald Trump’ın taraflı ve yavaş olmakla suçladığı Dünya Sağlık Örgütü’ne ayırdığı bütçeyi askıya alacağını açıklaması büyük tepki çekti. Dünyanın önde gelen siyasetçileri ve iş insanları Trump’ın kararına tepki gösterdi. Yıllık bütçesi 4.8 milyar dolar seviyelerinde olan DSÖ’ye ABD yıllık yaklaşık 400 ile 500 milyon dolar para aktarıyordu. ABD Başkanı, 60 veya 90 gün boyunca fonların askıya alınacağını dile getirirken, “Herkes ne olduğunu biliyor. Çin ve diğer ülkelere karşı seyahat yasağı getirilmesine karşı çıktılar. Biz Çin ve diğer ülkelere seyahat yasağı getirdik ve bu karar binlerce ve binlerce yaşamın kurtulmasını sağladı. Dünya Sağlık Örgütü ise bizimle savaştı. Bu örgüt sebebiyle vaka sayısı 20 kat yükseğe çıktı” demişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, “Bu karardan çok ciddi bir şekilde endişe ediyoruz. Salgının çok kritik bir anında alınmış bir karar” derken Almanya Başbakanı Heiko Maas: “Suçlamak bir işe yaramaz. Virüs salgınının yayılmasını durdurmanın en iyi yöntemi Birleşmiş Milletler’i ve Dünya Sağlık Örgütü’nü aşıların geliştirilmesi ve test edilmesi konusunda desteklemektir” dedi. Avrupa Birliği’nin Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Trump’ın kararından dolayı derin bir üzüntü içinde olduğunu söyledi. Borrell, “Corona virüsü salgınıyla mücadelede yaptıkları yardıma çok da ihtiyaç olunan bir dönemde böyle bir kararın alınmasının mantıklı bir gerekçesi yok” dedi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Trump’ın kararını eleştiren isimlerden biriydi. Guterres, “DSÖ krizde ön cephede savaşıyor ve şu an bütçeyi durdurmanın zamanı değildir. ABD, DSÖ’nün en büyük destekçisidir ve yılda 400 milyon dolardan daha fazla para aktarıyor. Bence DSÖ desteklenmeli çünkü dünyanın Covid-19 ile mücadelesinde kritik bir önemi var” dedi. Fransa hükümetinin sözcüsü Sibeth Ndiaye, “Fransa, Trump’ın DSÖ’ye yönelik bütçe kesintisi kararından dolayı memnun değil” açıklamasını yaptı.

15 Nisan verilerine göre, ülkede son 24 saat içinde 2 bin 410 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu ölü sayısı 26 bin 59’a yükseldi. Birçok açıklamasında Corona virüsü salgınından ‘Çin virüsü’ şeklinde bahseden ABD Başkanı Donald Trump’tan 17 Nisan’da Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Çin, Görünmez Düşman’dan kaynaklanan ölümlerin sayısını iki katına çıkaran bir açıklamada bulundu. Aslında ölümler bundan çok daha yüksek ve ABD’den de çok yüksek. ABD, Çin’in yanına bile yaklaşamaz.” 24 Nisan’da Corona virüsü salgını ile mücadeleye destek için ABD kongresinde onaylanarak yasalaşması için ABD Başkanı Donald Trump’a gönderilen 484 milyar dolarlık yeni ekonomik yardım paketi, Trump, tarafından onaylandı. Ertesi gün düzenlenen basın toplantısında virüse karşı mücadelede en önemli konu olan el ve vücut temizliğinde kullanılan dezenfektanların enjekte edilmesinin tedavide işe yarayabileceğini öne süren Trump, uzmanlara bu konuda çalışma yapmasını söylemişti. Bu açıklamalar infial yarattı, dezenfektan üreten dev firmalar bunu kesinlikle önermediklerini söyleyerek tehlikeye dikkat çekti. Trump’ın sözleri sosyal medyada da alay konusu oldu. 26 Nisan’da ABD’nin virüse karşı verilen mücadelede İngiltere’den sonra en başarısız ülke olduğu görüldü. Tespit edilen yaklaşık 2 milyon 600 bin vakanın üçte biri bu ülkede görüldü. Ölü sayısı ise 50 bine ulaştı. Artış hızında henüz umut ve- ren bir düşüş görülmedi. New York hastalığın merkezi oldu. Tablonun bu hale gelmesinde Başkan Donald Trump’ın önlem almaktaki isteksizliği ve virüsün yarattığı tehlikeyi küçümsemesinin rolünün büyük olduğu belirtilere, Trump’ın ekibinden bazı isimler virüs nedeniyle ekonominin durdurulmaması gerektiğini bile savunmuş, “Yaşlılar ülkemiz için kendini feda etmeli” demişti. 27 Nisan’da Trump, Corona virüsü ile ilgili basın toplantısını iptal etti. İptal kararı, bazen 90 dakika veya daha uzun süren basın toplantılarının, Trump’a siyaseten zarar verdiği kaygılarının ardından alındı. Trump, geçen haftaki basın toplantısında Corona virüsünü dezenfektanlarla tedavi edilebileceğini söyleyerek tepki toplamış, üreticiler ve kamu sağlığı yetkilileri bunun yapılmaması için birbiri ardına uyarılarda bulunmuştu.

28 Nisan’da ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in Corona virüsünü dünyaya yayılmadan önce durdurabileceğini ve ABD’nin ne olduğuna dair çok ciddi bir soruşturma yürüttüklerini, Çin’den memnun olmadıklarını, pek çok şeyden sorumlu tutulabileceklerini, ortaya çıktığı yerde durdurulabileceğine inandıklarını, virüsün hızla durdurulabilip ve tüm dünyaya yayılmayabileceğini açıkladı. Dün bir açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump’ın Corona virüsüyle mücadele için oluşturduğu mücadele timinde yer alan Dr. Anthony Fauci açıklamalarda bulundu. Fauci, „Eğer Corona virüsü tedavi yöntemleri işe yaramazsa, kötü bir sonbahar ile karşı karşıya kalacağız“ dedi. Yine dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Trump’a bir mektup gitti. Türkiye’nin, ABD’ye gönderdiği tıbbi yardımları taşıyan askeri kargo uçağı ülkeye ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yardımlarla birlikte, ABD Başkanı Donald Trump’a bir mektup gönderdi. Erdoğan’ın „Kongre ve ABD basını da, salgın sırasında sergilediğimiz bu dayanışmanın da etkisiyle, ilişkilerimizin stratejik önemini daha iyi kavrayacak ve ortak sorunlarımızla ortak mücadelemizin gerektirdiği anlayış içinde hareket edecektir“ ifadesi yer aldı. Yine dün geçen bir haberde ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, Çin’in Wuhan kentinde, yarasalar üzerinde Corona virüsü araştırmaları yapan tartışmalı laboratuvara maddi kaynak sağladı. ABD basını, Corona virüsünün laboratuvarda oluşturulduğu yönündeki teorilerin odağında bulunan Wuhan’daki Viroloji Enstitüsü’ne 7.4 milyon dolar kaynak aktarıldığını gündeme getirdi. Habere göre, Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nü yöneten Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), Wuhan’daki enstitüye yapılan tüm fonları geçen hafta sonlandırdı. Corona virüsünün etkisindeki ABD’de açıklanan son verilere göre, 24 saat içinde bin 743 ölüm daha yaşandı. Ülkedeki toplam can kaybı 61 bin 609’a yükseldi. ABD Başkanı Donald Trump, Corona virüsü salgınıyla ilgili Çin’e eleştirilerini sürdürdü. Çin’in zamanında yeterince önlem almadığını savunan Trump, „Neden Çin’e uçuşları yasaklarken Çin’den dışarı uçuşlara izin verdiler?“ dedi.

30.04.2020

Yararlanılan kaynaklar: Wikipedia, Sözcü, Bild, Zeit, Spiegel

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular