14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeBadlands – Kanlı Toprak

Badlands – Kanlı Toprak

İnsan varlıkların en garibi, bilmece veya bulmaca gibi olanı. Onu bunca zaman boyunca anlamış, bilmiş, öğrenmiş olsak ne kitap, ne sanat, ne roman, ne de sinema olurdu. Bin bir türlü ruh hali, biri diğerine benzemez davranışları, düşünceleri, yaşama biçimleri var. Dünyanın neresine gidilirse gidilsin insan aynı. Zengini de fakiri de, ilericisi de gericisi de benzer etkiler karşısında benzer tepkileri verseler de kendi bildikleri gibi yaşadıkları, ruhlarının alabildiğine özgür olduğu ortada. Ne kadar içinde yaşadıkları toplum tarafından şekillenseler de, kuşatılsalar da, bildiklerinden, yanlışsa da kendi yanlışlarını yapmaktan geri durmuyorlar. Galiba hayatı yaşanılır kılan şey tam da bu. Herkes kendince dilediği gibi yaşamaya çalışıyor.

Garip ve sıradışı seri katil filmimizde de farklı değil. Filmin daha başında çöp toplayan Kit Carruthers’in (Martin Sheen) zaman ayarlı canlı bomba olduğunu görmek mümkün. Genç iken insan cahil olduğunu bilmez, ne kural tanır ne de korku, utanma, çekinme. Kendinden daha güçlü veya üstün birilerine denk gelince de ya geri çekilir, ya da egosu şişkinse ezip geçmek ister. Filmimizde adam vurup geçiyor, yani öldürüp yok ediyor. Asıl ego öyle değil böyle olur dedirtiyor.

Filmi bize daha çocuk denilebilecek Holly Sargis (Sissy Spacek) anlatır. Annesi o küçükken zatüreeden hasta olup vefat etmiştir. Babası on yıllık yas tutmanın ardından yeni bir hayata başlamak umuduyla kızı ve köpekleri ile Teksas’dan Güney Dakota’ya Fort Dupree adlı bir kasabaya taşınmışlardır. Sonra da bize kasabanın sokaklarında çöp toplayan Kit ve mesai arkadaşı ile tanışırız. Hemen başlarken Kit’in oyunculuk performansı sinema okullarında derslerde işlenecek, hatta emsal teşkil edecek denli olağanüstüdür.

Mesai saatinin bitiminde birgün, kendisinden on yaş küçük Holly’yi gören Kit kıza kafayı takar. Gide gele kızı kafalar, Holly daha onbeş yaşındadır. Babası vakayı anlayınca Kit’e postasını koyar. Adam akıllı sopalamak, kıçına da bir tekme atmak varken aklı başında, öğretici ve yapıcı takılır. Oysa biraz dikkatlice baksa Kit’in manyak bir başbelası olduğunu, kızına zarar verebilecek birisi olduğunu kolaylıkla görebilecek.

Holly saf ve dünyadan habersiz bir şekilde Kit ne derse onu yapar. Eline tabanca geçiren Kit Holly’nin babasını öldürerek cinayet işleme kariyerine başlar. Kısa süre içerisinde ikili en az Bonnie ve Clyde gibi ünlü olacaklardır. Ama aradaki fark Holly saf ve dünyadan habersizdir, Kit ne derse onu yapmaktadır, kişiliği yok denecek kadar cılız ve zayıftır. Adaletten kaçan ve dilediği bir hayatı yaşamak isteyen Kit önüne çıkan engelleri nasıl çözmesi gerektiğini biliyordur. Elindeki tabanca ile.

Hangi iktidar gelirse gelsin ülkesinde her yıl binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan serbest silah ticaretine nedense dokunmuyor. Ölenlerin hayatlarındaki dramları da filmlerde heyecanla izliyoruz. Üzülüyor muyuz? Sanmıyorum. Neden? Kendi vatandaşlarına kendileri üzülmezken biz neden onların vatandaşlarına üzülelim? İnsanlık tarihinde yeryüzünün hiçbir yerine bu denli kendi vatandaşına düşman ve onları sistematik olarak yok eden veya yok edilmelerini kolaylaştıran başka bir sistem veya benzeri çark yok, gelmemiş. Şiddetin ruhlarının derinliklerine işlediği bir devlet, toplum ve bireyleri iflah olabilir mi? Film buna ufak bir yanıt olmuş.

1973 yılı yapımı Badlands – Kanlı Toprak filmini Terrence Malick yazıp yönetmiş. Oyunculardan bazıları Warren Oates, Ramon Bieri, Alan Vint, Gary Littlejohn, John Carter, Bryan Montgomery, Gail Threlkeld, vs.

16.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular