5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartHomeTurgay Kılıç: Ticari sır

Turgay Kılıç: Ticari sır

Turgay KilicNereden geliyor bu ticari sır, buna değineyim öncelikle.

Şirketler; ekonomik alanında, projelerini ve atacağı önemli ekonomik hamlelerini gizlerler. Bunu genelde rakip olan şirketlerle yaparlar. Çünkü bir sonraki hamleleri, başka bir şirket veya en rakipleri olduğu şirketlerin bilmemesini sağlarlar. Ticari sır, ticari paya öncelik tanır. Ekonomist değilim; lakin bunu herkes bilir.

Meselâ çok önemli bir pazarlama geliri olan bir yiyeceğin formülüne ulaşmak zordur. Bu ticari sırdır. Çünkü rakipler, bunu elde ederken; formülün asıl sahipleri zaman içerisinde piyasadan yok olurlar. Bu sebeple sadece firmalar arasındaki ekonomik hamleler, formüller, araçlar ticari sır olabilir.

Gelelim AKP’nin ‘ticari sır’ söylemlerine…

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP)’nin yurt dışından ithal ettiği ürün ve hizmetleriyle bunlara harcanan paralara ilişkin soru önergesini gönderdi. Vekil Alpay Antmen, kamuoyunun da bilmesi gereken bir soru sordu. Çünkü kamuoyunun aydınlatılması gerekiyor, ülkeyi yöneten bir iktidarın, kamuoyu adına olsun veya kendisi adına olsun; bunu açıklamak zorunda.

Bu milletten vergi alıyorlar, vergilerin neden yükseldiğini açıklamıyorlar?

Bu millete her ay zam bindiriyorlar, açıklamıyorlar.

Bu milletin parasıyla reklam, seçim kampanyaları yapıyorlar, harcamaları dile getirmiyorlar. Neymiş, ticari sırmış…

Kendileri son model araçlarla geziyorlar, bin 200 küsur civarında odalı saraylar yaparken, millete mi sordular?

Bu hesaplamaları yurttaşın bilgisi dışında yaparken, dışarıya para gönderirken, yardım kolileri gönderirken iyi de, bu ülkede vergi veren yurttaşlar bunu sorduklarında mı kötü?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu soru önergesine, “Belediyelere ilişkin talep edilen bilgiler ticari sır niteliğinde olduğundan bahse konu talebin karşılanması mümkün bulunmamaktadır,” diyerek cevap veriyor.

Bu ülkede AKP’li belediyeler neler harcadıysa, milletin cebinden çıktı, milletin sırtına yüklendi onca vergiyle, zamla… ‘Ödeyeceksiniz,’ dendi. Ama yurttaş adına dışarıdan alınan ürünlerin miktarları sorulunca, ‘ticari sır’ olarak kaldı.

Kamuoyu, hangi belediyenin rakibidir? Kimden, neyi saklıyorlar?

Ankara Belediyesi AKP dönemindeyken;

Şimdiki CHP’li Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 81 milyonluk bir harcama olduğunu söylemişti. Eski başkan İbrahim Melih Gökçek, koltuğu devretmeden 81 milyonluk oyuncak almış. Üstelik bu oyuncaklar, bir kazanın içinde çıkmıştı.

100 bin adet futbol ve basketbol topunun çıktığını söylemişti Yavaş. Haliyle dağıtmak istediğini söylemişti o dönem.

Bitmedi, devam ediyor…

Ayrıca eski Belediye Yöneticilerinden kalan 9,5 milyar lira borç olduğu, şirketlerin toplamda 1 milyar TL’ye yakın olduğunu söylemişti Mansur Yavaş.

Zamanında 800-1 milyon arasında değişen 3 adet cip tahsis edilmiş eski Başkan Gökçek’e

Ankara’da ilçe belediyelerine toplamda 40,8 milyon lira olduğunu Sayıştay denetçileri belirledi.

Ayrıca ‘Ankara Misket Kedi Çizgi Film Hazırlanması’ işi için yüklenici firmaya 300 bin lira yapması gereken müzik, karakter seslendirmesi, miksaj işinin alt kısmı için de 280 bin lira bedel ödendiği Sayıştay raporlarında yer verilmişti.

İsmi açıklanmayan derneğe 1,9 milyon değerinde prefabrik yapı,

Başka bir derneğe de Meclis kararına aykırı olarak 62 bin 775 bin lira tutarında malzeme desteği verilmiş.

Bir de Melih Gökçek projelerinden ‘Gökkuşağı’ isimli tesislerini de bazı şirketlere ücretsiz olarak tahsis ettiği ortaya çıkmıştı.

Bir de ağaç almıştı Gökçek. 2016-17 yıllarındaki ihalelerle ilgili olarak Ankara Belediyesi depolarında duran çok sayıda ithal ağaçların 26 bin 500 lira ve KDV de dâhil bunların. Sadece Ankara Belediyesi’nin AKP’den CHP’ye geçtiği dönemde ortaya çıkan bazı harcamalar. Üstelik robot ve dinozorları da eklemiyorum.

Antalya Belediyesi AKP dönemi

Menderes Türel vardı Antalya Belediyesi başında. O dönemlerde Ağrı Belediyesi ile kardeş belediye dönemi toplantısı Ağrı’da gerçekleşmişti. Ağrı’nın o dönemki belediye başkanı ise Sırrı Sakık’tı. Tabii o toplantıya Sakık çağrılmamıştı. Ağrı Valisi Musa Işın ve heyeti; Menderes Türel ve heyeti vardı.

CHP’nin Antalya Belediyesini devralmasıyla Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 254 milyon liraya Konyaaltı Sahil Projesi’ndeki harcamalarını açıklamıştı. 53 lira olan beton duba, bin 50 lira ödenerek alınmış. 13 bin 393 lira olan bir adet sokak antrenman parkuru 2 yıl önce 619 bin liraya ödenerek tahsis edinmiş.

Liste epey kabarık

Bin 534 lira olan oturma grubuna, 12 bin 272 lira ödenmiş. Bin 475 lira olan çocuk oyun elemanına da 34 bin 839 lira ödenmiş.

Bu iş, faturada bitiyor.

Yani şu şekildedir.

Evet, ucuz maliyetle alıyor olabilirler; ama faturada fiyat biraz fazla gösteriliyor ve 3 bin liraya alınması gereken malzeme, 3 bin liraya alınıyorsa; faturada bu 10 bin lira gösteriliyor. Geri kalan 7 bin lira, cebe iniyor. Bu kadar…

Bu para da kimden çıkıyor, yurttaşın zamlarından, vergilerinden köprü gibi, doğalgaz gibi, elektrik gibi fazla ödenen faturalardan çıkıyor.

İşte yurttaş, bunları öğrenmeyi hak ediyor. Çünkü onların cebinden çıkan bir paradır. Bunu gizliyorlar, çünkü ortada bir para kaçırma, bir düzenbazlık olduğu çok açık…

Şeffaf belediyecilik

Zamanında Ağrı ve ilçeleri Diyadin, Doğubayazıt belediyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin yönetimindeyken (2014-2016), tüm harcamalar, gider ve gelirler bir afişe hazırlanmış, billboardlara asılmıştı. Şeffaf belediyecilik, şeffaf devlet anlayışı böyledir. Yurttaş, cebinden çıkan paranın nereye gittiğini bilmeli.

Şehir içi otobüs biletlerin fiyatları artıyor, artan para nereye gidiyor?

Köprü geçişleri, yapılan camilerin maliyeti, köprülerin inşaat maliyeti, villalar, setler, dubalar… Bunlar yurttaşın cebinden çıkıyorsa; bu asla ‘ticari sır’ değildir. Bu, yurttaşın cebidir.

Yurttaşın cebini deldiler; oradan da alıyorlar artık…

29.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular