10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeThe Eagle Has Landed - Kartal Kondu

The Eagle Has Landed – Kartal Kondu

İkinci Dünya Savaşı ile ilgili filmlerde Almanların demeyelim de Nazilerin ne denli kötü olduklarını işlemek adeta gelenek. Herifler zombi Nazi filmi bile yapmışlar. Bakılmaya değmez ayrı mesele. Nasıl olmuşsa bu filmde Alman askerleri arasında erdemli bir subayı ve onun emrindeki bir düzineden fazla kahraman paraşütçüyü bulmuşlar. Adam trenle toplama kampına gönderilen yahudi bir kadına yardım ettiği için cezalandırılır. Acaba sahiden var mıydı filmdeki gibi subay ve askerler?

Filme dönecek olursak emir en yukarıdan gelir. Emire ilham olanlar Alman paraşütçüleridir. Paraşütçülere o zamanın en süper ajanları denilebilir. Mussolini’yi partizanların elinden Unternehmen Eiche (Meşe Operasyonu) adıyla tarihe geçen bu operasyonda, beş Alman paraşütçü subayı esaretten kurtarmışlardır. Kaçırma Hitlere ilham verir ve sağ kolu Amiral Wilhelm Canaris’den (Anthony Quayle) benzer bir operasyon ile Winston Churchill’in kaçırılıp kaçırılamayacağına dair bir rapor hazırlatmasını ister. Canaris bu hazırlık için Albay Max Radl’ı (Robert Duvall) görevlendirir. Böylesi bir harekatın başarılı olamayacağına inanır ve Hitler’in bu planı unutmasını diler.

Hitler’in sağ kolu Heinrich Himmler (Donald Pleasence) ile Albay Radl eylemin mümkün olabileceğinde karar kılarlar. Zira Churchill kısa bir süre sonra kuytu bir İngiliz kıyı kasabası olan Studley Constable’da olacaktır. Bu işi yapabilecek iki isim de karar kılınır. Bir İrlanda bağımsızlık savaşı taraftarı ve savaşçısı olan Berlin Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Liam Devlin (Donald Sutherland) ile yukarıda bahsi geçen erdemli, vicdanlı, emrindekilerin kendisine sadık oldukları savaş kahramanı Albay Kurt Steiner (Michael Caine) bu görev işin biçilmiş kaftandırlar.

Albay Radl bu görevi Himmler’in kendisine bizzat Hitler’den gelen özel mektup ile resmen üstlenir ve bahsi geçen şahıslarla özel olarak görüşür. Steiner Yahudi kadının kaçmasına müdahale ettiği için emrindeki askerlerle birlikte cezalıdır. Albay albaya konuşup anlaşırlar, Steiner adamlarına düşkündür, onları korumak adına görevi kabul eder ve hazırlıklar başlar.

Gecenin bir vakti altlarında Alman üniformaları, üstlerinde Polonya askerlerinin üniformaları olmak üzere bahsi geçen İngiliz kasabasına atlarlar. Nereye atlayacaklarını akademisyen Devlin kıyıya işaretler koymak üzere önceden saptamıştır. Böylelikle sürükleyici savaş filminin temposu arttıkça artar. Adada yaşayan ve Almanlar adına casusluk yapan Joanna Grey’in (Jean Marsh) sayesinde Polonyalı askerler ada cemaati ile tanıştırılırlar.

Gizlice planlar, hazırlıklar, operasyon için ne gerekiyorsa yapılıp halledilir ve Churchill’in kasabaya gelmesi beklenir. Ama hangi eylem, harekat, plan olursa olsun hesaba katılmayan doğal gelişmeler, önceden kesitirilip ayarlanması veya düşünülmesi imkânsız aksilikler mutlaka işin içine karışır. Filmde de başka türlü olmayacaktır. Bence savaş filmleri klasikleri arasına zar zor alınabilecek, ancak o çizginin dahilinde olabilecek heyecanlı bir savaş filmi.

1976 yılı yapımı The Eagle Has Landed – Kartal Kondu filmini John Sturges yönetmiş. Yazar Jack Higgins’in romanından sinemaya uyarlanan filmin senaryo yazarı Tom Mankiewicz. Diğer bazı oyuncular Jenny Agutter, Sven-Bertil Taube, Judy Geeson, Treat Williams, Larry Hagman, Alexei Jawdokimov, Michael Byrne, Joachim Hansen, Keith Buckley, vs.

17.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular