11.7 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartGesundheitCorona Günlerinde Terzilik

Corona Günlerinde Terzilik

ALMANYALILAR – Corona günlerinde kim ne yapıyor merak konusu olmaya devam ediyor. Nice irili ufaklı işletme şimdiden can çekişmeye başladı. İflaslar kapıda, devlet destekli tedbir paketleri açılıp duruyor. Krize karşı tedbir paketlerinden büyük firmaların aslan payını kaptığı eleştirileri her geçen gün medyaya yansıyor. Küçük esnaf kendi yağında kavrulmak zorunda bırakılıyor. Ama ciddi anlamda yardımların ulaştığı birçok esnafı biz de biliyoruz. Bu konuda yetkili kurumları ayrıca kutlamak gerekiyor altını da çizelim. Sunulan yardımların yine de anlaşılır ve en uygun bürokratik bir hızla gerçekleşmesi herkesin ortak dileği.

Yakınmak yerine yapmak, konuşmak yerine uygulamak, gerçekleştirmek en doğrusu ve yakışık alanı. İyi ve güzel şeyler yapanlar da var bu karanlık günlerde. Bunlardan birisini bugün konuk ettik. Ona sadece bir terzi demek haksızlık olacak. Yaratıcı yanları ile kısa sürede Hamburg’da adını kamuoyuna duyuran terziliğinin yanı sıra tasarımcılığı ve modacılığı ile de dikkat çekip göz dolduran bir isim: İnci Hakbilen bu günlerde yaşadıklarını şöyle anlattı:

Almanyalılar: Corona günlerindeki terzilik ile öncesindeki terzilik arasında ne gibi farklar var? Neler değişti, neler hâlâ aynı, bize neler söyleyebilirsiniz? Sizi hem terzi, hem de tasarımcı, modacı olarak kamuoyu tanıyor? Kriz sizi nasıl etkiledi, neleri günlük hayatınızda ve iş dünyanızda değiştirdi?

inci hakbilenİnci Hakbilen: Merhabalar, öncelikle tüm dünyada bu krizin bir an önce bitmesini ve sağlıklı huzurlu bir dünyanın hayata geçmesini diliyorum. Kriz öncesi ve şu an ki durum için kendimden bir örnek vereyim: 29 Şubat’ta Missispi Queen Dämpfer (gemi)de defile yaptım, gece elbiseleri ve gelinliklerden oluşan 40 parçalık bir koleksiyon…ve öncesinde aylarca gece gündüz hazırlık ve bir o kadarda harcama doğal olarak.

Defileden hemen birkaç gün sonra Corona gündeme geldi ve her şey hızlı bir şekilde gelişti. Yani bütün hazırlıklar emekler ne oldu şimdi ne yapacağız, panik başladı, insanlar ölürken reklamınızı yapıp herhangi bir yerde sosyal medyada paylaşamıyorsunuz bile…

Derken bir kaç hafta atölyeyi kapatmak durumunda kaldım, kendi adıma yazarken diğer esnaf ve dükkanlar in durumunu da tahmin edersiniz aynı şekilde görüyorum, gelecek korkusu, panik vs…kiralarımızı masraflarımızı ödeyemezsek ne olacak…korkusu.

Her işletmeye ve iş insanına soruyoruz size de soralım. Hamburg eyaletinin almış olduğu tedbirler hakkında neler düşünüyorsunuz? Neleri beğeniyor, neleri yanlış bulunuyorsunuz? Bir de yardım için başvuruda bulunabildiniz mi?

Hamburg ve Almanya’nın aldığı tedbirleri olumlu buluyorum, Merkel in TV ye çıkıp insanlara moral vermesini, biz esnaflara korkmamamızı, bize maddi destek sunacaklarını söylemesi bile bana göre olumlu hareketler…

Tabii ki ben de bahsedilen küçük işletmelere yardımlar için başvurumu geçen hafta yaptım. Ben bu konuda biraz geciktim diyebilirim. Ancak tanıdığım birçok arkadaşım 8000 -14 000 Euro arası yardım aldılar. Sanırım benim yardımım da bu hafta sonuna kadar gelir. Yani yaptığım başvurum kabul edildi, onay aldım.

Hamburg’da 27 Nisan’dan beri kamuya açık alanlarda maske taşıma zorunluluğu var. Birkaç gün önce basında Kürt motifli maske yaptığınız haberi çıktı. Nereden çıktı bu, neydi ilham kaynağınız biraz da buna değinebilir misiniz?

27 Nisan’dan itibaren maske takma zorunluluğu gelince birçok kişi ve terziler bu hassasiyeti fırsata çevirdiler ve 10-15 Euro arasında satmaya başladılar bense direndim. Bilinmeyen bir hastalıkla savaş halindeyiz ve ben bu durumdan yarar sağlamaktan kaçındım, birazda duygusal yapımdan dolayı direndim. Ama bir mecburiyet vardı öyleyse hiç değilse arkadaşlarıma çevreme bir katkım olsun istedim. Zaten yıllardır Kürt modasıyla uğraşıyorum ve farklı şeyler yaratmayı seviyorum. Hemen elimdeki kalan motiflerimizi taşıyan parça kumaşlardan üç gün içinde 300 maske hazırladım ve dağıttım, karşılıksız gönülden. Birçok duyarlı insan bu eyleme bağışta bulundu biz adını koymadığımız halde Alman müşterilerim çok mutlu oldular ve özellikle bizim renklerimizi istediler. Hamile bir kadın doğumuna on dakika kala bekleyip ben sizin kumaşınızdan istiyorum dedi. Kocası sanırım sizin maskeniz bebekten daha kıymetli diye takıldı. Düşünün hastaneye gitmesi lazım benim bitirmemi bekliyor benim için çok duygusal bir andı.

500 Euro’luk bağış iki aileye ve bir öğrenciye kısmet oldu. Üç günlük bir aksiyondu ve bence başarılı da oldu. Hâlâ çok isteyen var ama maalesef malzemem kalmadı.

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Değinmek istediğiniz veya unuttuğunuz başka bir konu veya okurlarımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Üst katta oturan komşum maske dağıtacağımı duymuş ve oda kendi evde diktiği 20 maskeyi getirip katkıda bulundu. Bana göre küçük de olsa duygulandıran bir olay oldu.

Hayatımızda çok şeyler değişti belki de fabrika ayarlarımıza deyim yerindeyse dönmemiz gerekiyor. İnsan hayatından daha kıymetli bir şey olamaz belki de ailenin dostluklar in ne kadar değerli olduğunu görmemiz gerekli dünyamızın kıymetini bilip onu yok etmemeyi öğrenmemiz gerekli.

Güzel ve yaşanabilir barış dolu bir dünya diliyorum. Sevgiyle, sevgiyle ve yine sevgiyle diyorum

Teşekkür ederiz.

29.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular