15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartGesundheitTurgay Kılıç: İnfaz kalkanı

Turgay Kılıç: İnfaz kalkanı

Ceza İnfaz Yasası, 75 bin mahkûmu ilgilendiren bir yasaydı ve onayını aldı. Bu yasanın resmî gazetede yayımlanmasının ardından gazetecisi, siyasetçisi, twit attığı için tutuklanan öğrencisi hariç; hepsi salıverildi. Bu da SARS CoV-2 salgını sebebiyle, geçici salıverilme oldu. 15 Nisan’da TBMM ‘de AKP-MHP oylarıyla kabul edilen bu yasada, Genel Kurulu’nda 51 kişi reddederken 279 kişi de bunu kabul etti.  Bu Meclis’te diğer vekillerin ortada olmadığını gösteriyor. 589 vekilin, 51’i reddediyor. Bu korkunç bir şey… Geri kalan 259 vekil nerede? Bu nasıl bir Atatürk meclisidir. Bu milletin meclisi olamaz…

Haliyle geçici süresi ne kadar olur, orası belirsiz. Ama sonuç itibariyle, bu bir adil yargılama yasası olmadı. Ve ayrıca bu yasadan da 110 bin kişinin yararlanacağı bekleniyor.

infaz

İnfazda hızlı değişiklik

Bu yasanın çıkarılmasıyla, suç oranlarının fazla olması sebebiyle, bazı değişiklikler yapıldı. Koşullu salıverilme oranın 2/3’ten yarıya, mükerrir olanlar ve örgütlü suçlar bakımından infaz oranı da ¾’ten 2/3’e indirildi.

Bir diğeri uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçuyla Terör suçlarının oranının ¾ olan koşullu salıverilme oranları aynı uygulanıyor.

Cezaevindeki gazeteciler

Yazdığı haberden, attığı twitten, siyasi suçlu veya muhalif görünen kimse çıkmadı. Mafyası, çocuk kaçıranı, hırsızlık yapanı, kadın şiddeti uygulayanı, kadın öldüreni… gibi birçok suçtan hüküm giyenler serbest kaldı. Medya camiasından büyük tepkiyle karşılandı. Haklıyız çünkü. Normal şartlarda haber yazdığı için, –ki bu gerçek haberdir veya twit attığı için– tutuklanmamalı…

Anayasa’nın 26’ıncı maddesi diyor ki, “Herkes düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama, yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.”

Bu madde ne diyorsa, aksini yapıyorlar. Haberi toplu yayanı da(gazete) kapatıyorlar, tek yayanı da (gazeteci) susturmaya çalışıyor, içeri atıyorlar…

‘Siyasetçilerin başvurduğu oyundur’

Yargıtay Eski Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk, geçen gün Halk TV’de Enver Aysever’in Ayrıntılar programının konuğuydu ve infaz yasası hakkında çarpıcı iddialarda bulundu. Kendisi de Yargıtay eski Başkanıdır.

Bu yasaya sürekli başvuruluyor demişti. Cümlesini aynen aktarayım: „İnfaz yasası, devamlı olarak iktidarların başvurdukları ve değişiklik yaptıkları yasadır. Eskiden 1965’li tarihte de vardı. Koşullu olarak salıverilme vardı. Siyasetçilerin başvurduğu oyundur.”

İktidar yönetiminde, belirli durumlarda siyasetçilerin bu oyuna başvurduklarını görebiliyoruz artık. Adil düzenin oturamadığı bir ülkede, adil yargılanmak dahi suç oldu. Bu mahkemeler, buna dur diyen her savcıyı ihraç etti, tehdit etti…

Yargıtay eski Başkanı Selçuk, ayrıca şunları da anlattı programda:

Cezanız bireyselleştirilmesi diye kurum var. İlk 1898 tarihinde hukukçunun kitabıyla ortaya çıkarıldı.

Cezanın hem genel ve özel önlemedir. Cezaya maruz kalanı, iyileştirerek, topluma katmaktır. Cezaevindeki eğitimde meslek de öğrenip, iyi bir yurttaş olarak çıkacak. Eğer sen, iyi bir insan olduğunu yönetime gösterirsen, böyle bir izlenimi bırakırsan, ikiyüzlü olmazsan, sana ödül vereceğiz, cezanın bir kısmı dışarıda göstereceğiz. En önemlisi, hükümlünün iyileşmesi, ikiyüzlü olmamasıdır. İçtenlikle iyileştiğini ortaya koyması önemlidir.”

‘Kurumlar batılı, uygulama doğuludur’

Özellikle değindiği bir diğer konu ise, bu yasanın nerede, niçin çıkarıldığıdır. Kişiler, gerçekten de cezalarını anlamış, ikiyüzlü değillerse, devletin verdiği cezayla artık topluma kazandırılan bir birey haline geldiyse; cezasının geri kalanını da, dışarıda ailesiyle, toplum için veya evde geçirmesi öngörülmüştü. Ki şu anki duruma baktığımızda, cinayetten girip, bu yasayla salıverilen iki kişi, –gerisi gelecektir-, aynı şekilde cinayet işledi. Biri 9 yaşındaki kızını öldürdü, diğeri de arkadaşını… Demek ki, bu şahıslar cezayla uslanmamışlar. Bu topluma zarar veriyor. İki yüzlülük yapıyorlar.

Son olarak Yargıtay eski başkanı Dr. Sami Selçuk’un anlattıklarıyla bitiriyorum:

1965’te koşullu salıverme ile ilgili olarak, Türkiye’ye gelen infaz 21 maddelikti. 6 aylık deneme süreci öngörülmüştü. Mecliste değişikliğe uğratıldı. Ceza evinde geceleyin yatıp çıkmak, her gün geceleyen yatmak gibi… Onunla ilgili değişikliği bu maddeye de kapsar şeklinde değişince, asgari sürenin ne olduğu belli olmadı. Kurumlar batılı, uygulama doğuludur…

Bu bir kurumu maalesef, rayında çıkarmaya yaramaktır. İstediği yoğunluğu mecliste elde edemeyince, buna başvuruyor. Hukukun bu konuda diyeceği bir şey yok. Devletin bunu çözmesi gerekiyor. Bunlar toplu yaşıyorlar. Türkiye’de insanımız, ne yazık ki bilim insanının çoğu dâhil; düşünce özgürlüğünün tamamının tam anlamıyla özümsenmediğini düşünüyorum.

Bir siyasetçi farklı görüşlüğe vatan hainliğiyle suçlayamaz. Bunu yargı yapar ve bunun da maddeleri vardır.”

Turgay Kılıç / 27.04.2020

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular