30.9 C
Hamburg
Freitag, August 7, 2020
Start Gesundheit Corona Günlerinde Televizyonculuk

Corona Günlerinde Televizyonculuk

ALMANYALILAR – Hiçbir şey eskisi gibi değil demeye çoktan başladık bile. Medya da eski medya değil diyenlerin sayısı artıyor. Kültür ve sanat gösterilerinin virtüel dönüşüme en çabuk ayak uydurmasına hergün şahit oluyoruz. Medya da bu kriz günlerine kendince ayak uydurmaya devam ediyor. Gazetecilik, radyoculuktan sonra söz sırası bu defa televizyonda. Kimselerin artık onu izlemediğini, televizyonculuğun sonu geldiği gibi çok büyük iddiaların ortaya atıldığı dönemde virüs bizi nasıl da evlere kapattı.

İnternetin televizyonun yerini doldurma mücadelesi, insanlığın Covid-19 hastalığını yenme kavgası devam ederken bu küresel salgın günlerinde televizyoncular ne yapıyorlar, krizden nasıl etkileniyorlar sormak istedik. Hamburgluların yakından tanıdığı NDR’den Karaman Yavuz sorularımızı yanıtladı:

Almanyalılar: Bugün yapılan televizyonculuk ile Corona günleri öncesi yapılan televizyonculuk arasında ne gibi farklılıklar var? Her şey aynı mı, neler değişti, nelerin değişmesi mümkün değil?

kyKaraman Yavuz: Tabii ki her şey aynı değil. Çok sey aslında değişti. NDR bazı yayınlara ara verdi, bunun yerine coronavirus ile ilgili aktuel programlar yapıyor.

Biz çalışanlar açısındanda çok şey değişti. Önceleri çekime genel olarak üç kişi gidiyorduk, şimdi iki kişi. Çalışma odalarında oturum mesafeleri açıldı. Programları koordine eden, günlük vazifesi olan kişiler, montajcılar ve haberi hazırlayan kişiler dışında hepimiz evlerde yapacağımız haberler hakkında araştırıyoruz, hazırlık yapıyoruz. Tabii sürekli redaksiyonlarımızla kontaktayız, günde ortalama iki telefon konferansımız oluyor.

Herkese soruyoruz bu klasik soruyu, size de soralım? Corona krizi sizi nasıl etkiledi? Günlük hayatınıza ne gibi kısıtlamalar getirdi, biraz anlatır mısınız?

Ben genelde NDR’e gitmiyorum. Sokağa çok az çıkıyorum, ev ve bahçe arasında gidip geliyorum. Havanın güneşli olması beni herhalde bir yerde daha positif düşünmeye teşvik ediyor. Corona öncesi gibi kendimi stresli görmüyorum, biraz kendimi tatildeymişim gibi hissediyorum.

Hamburg idaresinin küresel salgına karşı verdiği mücadeleyi, bugüne kadar almış olduğu tedbirleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Neleri özellikle iyi buluyor, neleri eleştiriyorsunuz, şöyle veya böyle olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorsunuz?

Bence Hamburg idaresi coronavirus hakkında çıkan bilimsel veriler ışığında tedbirler alıyor, diğer eyaletler gibi. Tabii böyle büyük bir olayla ilk defa karşılaşıldığı için bazı hataların, yanlışların olmasını da doğal karşılamak lazım. Genel olarak ama alınan tedbirleri olumlu buluyorum.

Genel olarak NDR’in Corona’dan dolayı yayın politikasında bir değişiklik oldu mu, olduysa siz bundan nasıl etkilendiniz? Olmadıysa neden bir değişiklik olmadı? Bunun nasıl açıklıyorsunuz?

İlk sorunuza verdiğim cevapta değindiğim gibi, belli değişiklikler oldu. Biz, yani benim bağlı olduğum redaktion bölümü esas olarak ARD için çalışıyor. Hergün 20.00 haberlerinden sonra Corona ile ilgili aktüel yayın yapıyoruz.

Son olarak bir televizyoncu olarak bu tarihi, zor ve çetin günlerde Corona krizi ile ilgili tedbir, dayanışma ve umut verme anlamında siz ne gibi tavsiyelerde bulunurdunuz?

Bence karamsarlığa gerek yok, biraz da yanlızlığın tadını çıkaralım.

Teşekkürler.
24.04.2020

- Advertisment -

Most Popular

Alfa Romeo Müzesi, markanın 110’uncu yıl dönümünde kapılarını yeniden açıyor

Bu yıl 110'uncu yaş gününü kutlayan Alfa Romeo, Milano-Arese’de yer alan müzesinin kapılarını ziyaretçilere tekrar açtı Alfa Romeo, tarihindeki önemli ve ikonik modellerin yer aldığı...

Folgen der Corona-Pandemie belasten Lufthansa Ergebnis erheblich

Adjusted EBIT geht trotz deutlicher Kostensenkungen im zweiten Quartal auf minus 1,7 Milliarden Euro zurück Umfangreiches Restrukturierungsprogramm „ReNew“ soll globale Wettbewerbsfähigkeit nach der Krise sicherstellen Lufthansa...

THY’den Almanya uçuşları öncesi yolculara „PCR testi“ uyarısı

Türk Hava Yolları (THY), 8 Ağustos saat 23.59’dan itibaren 48 saat içinde alınmış negatif koronavirüs testi (PCR) ibraz etmeyen yolcuların Almanya uçuşlarına kabul edilmeyeceğini...

Schneider Electric’ten yapay zeka ile yetenek yönetimi platformu

Schneider Electric'in hayata geçirdiği platform, 100’ü aşkın ülkedeki 144 bin çalışanının gelişimi için kullanılacak Schneider Electric, yapay zeka teknolojilerinden yararlanarak kurum için bir yetenek yönetimi...
%d Bloggern gefällt das: