14.9 C
Hamburg
Sonntag, Juni 13, 2021
StartGesundheitSüleyman Deveci: Corona Günlüğü (40)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (40)

Bugün Corona günlerinde Türkiye’yi biraz ele almak istiyorum. Önce bugünkü John Hopkins Üniversitesi’nin rakamlarıyla başlayalım: 95 591 insana virüs Türkiye’de bulaşmış. Kaç kişiye test yapıldığı ve bu büyük rakamdan kaçının hastalığı yendiği ile ilgili bilgi yok. Ölü sayısı 2 259. Hatırlayın virüs memlekete ilk gelmek üzere olduğu dönemde yandaş basından okumadık mı, virüsün Türk genlerine karşı bir şeyler yapamayacağını. Çin’e karşı alınan önlemler, İran’a sınır komşusu olmamızdan kaynaklanan sıkı tedbirler nedense söz konusu hacılar olunca iş değişmişti. Muhalif basın yazdı yirmi bine yakın hacdan dönen insanın sorumsuzca topluma karıştığını ve bilerek veya istemeyerek de olsa doya doya hastalığı yaydıklarını.

Virüsün Türkiye’de yayılma sürecinde izlenen politikalara genel bir göz atıldığında bariz bir şekilde göze çarpan şey muhalefetin de iktidarın da birbirleriyle kıyasıya bir çekişme halinde olduklarıydı, ki bu bugün de farklı değil. İktidarın en yukarıdakinin emirlerini yerine getirmek zorunda oldukları biliniyor. Yani AKP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan (zira onu kendi cumhurbaşkanı kabul etmeyen milyonlarca insan var Türkiye’de) ne derse kriz günlerinde o uygulanıyor. Gece yarısına iki saat kala sokağa çıkma yasağı dedi, virüsü milyonlarca insana bulaştırdı. Önüne atlayan bakanın tiyatrosu buralarda bile “tasmalı köpek” yazılarının yazılmasına neden oldu. Asıl sorumlunun kim olduğunu dünya âlem biliyor çünkü

akp

Her gün muhalifler tutuklandı, tutuklanıyor. Yandaş medya provokasyon içerikli paylaşımlarda bulunuyorlar diye geçiştiriyor. İnsan hakları savunucuları ne diyorlar bakmadım ama en son tutuklamaların 500’e yaklaştığını biliyorum. Yani kimse kriz döneminde uygulanan politikaları eleştirmeyecek, Erdoğan ne derse o olacak. Hani diktatörlük yoktu demokrasi vardı memlekette? Eleştiri özgürlüğüne ne oldu? Haber alma, iletişim özgürlüğü nerede? Hadi diyelim herkese adil ve eşit davranıyorlar cezaevleri olayına ne demeli?

Her renkten 90 bin azılı, orta ve hafif suçlu mahkumlar reizin emri, göstermelik meclisin oylarıyla bir gece ansızın bırakılıverdiler. Zindanlar boşaldı yalanını attılar. Salıverilmelerden ne muhalifler, yani solcular ve Kürtler, ne de gazeteciler yararlanabildi. Öcalan’dan hâlâ net bir haberin olmaması ama mafya liderinin otele yerleştirilmesini biz de şaşkınlıkla okuduk. Ben çete devlet dediğim için kızanlar bile bana hak vermek zorunda kaldılar. Mafya devlet el ele, al sana güzel bir örnek. Yandaşlar çıkıp sapık pedofillerin de serbest bırakılmalarını savunup onlara istismarcı denilemez demediler mi, alan razı veren razıysa istismar ve sapıklık sayılmaz demeye getirdiler.

Yetmedi yardım kampanyası dediler. Ee bu millet geçmişte fakirin fukaranın, yetimin dulun hakkını nasıl yenildiğini çok iyi biliyor. Alınan yardımların nereye gideceğini kim nasıl denetleyecek, kurda kuzuyu teslim etmek de ne denildi ve yerel belediyeler, yöneticiler, İBB kampanyalar organize ettiler, bağış topladılar, yardım dağıttılar. Koca devletin başı yapılan her türlü mücadeleye sevinip şapka çıkartması gerekirken, virüsün engellenmesiyle mücadele etmesi gerekirken işi gücü bırakıp bunlara saldırmaya başladı.

Daha bugün İzmir’de savcılık 65 tutuklu ve hükümlüye hastalığın bulaştığını ilan etmedi mi? TTB üyesi doktorlar rakamlar verip saptanan ölü sayısının resmi rakamların çok çok üstünde olduğunu açıklamadılar mı? Dünya küçülmüş, her yerde sosyal medya habercileri. Kimi neyle kandırabileceğinizi sanıyorsunuz? NYT muhabiri haber yapıp rakamların gerçekçi olmadığını söylediğinde eski star gazeteci utanmadan bir de Erdoğan’ı savunmasın mı? Erdoğan düşmanlığı gözleri kör ediyor diye. Ee haksızlar mı? O düşmanlıkları o adam kendi halkına yıllardır yapmıyor mu, kriz günlerinde, salgın günlerinde bile birleştirip bütünleştiren ifadelerden çok saldırgan, bölen, yaralayan, ötekileştiren açıklamalarda bulunmuyor mu? Açın yandaş basını tek bir eleştirel kalem, ses, renk bulamazsınız. Kriz günlerinin nasıl yönetildiğini dünya âlem görüyor. Dışarıya yardım ediyorlar ama içerideki çığlıklar, acıtan sesler taa buralardan duyuluyor.

Keşke övünülecek, gıpta edilecek gerçekten de birkaç iyi şey yapsalardı da bugüne kadarki önyargılarımız, yalan ve yanlış düşüncelerimiz yüzünden biz utanıp sıkılsaydık. Sahiden de kıskanılacak bir ülke, AKP’nin Cumhurbaşkanı masal değil de doğruları, gerçekleri anlatıyor, ona inanalım, bu adam herkesin Cumhurbaşkanı yahu diyebilseydik. Bugüne kadar yapılanlar bundan sonraki yapılacakların garantisidir başka da bir şey değil. Çok daha kötü günlere bence bu millet hazırlıklı olmalıdır.

22.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular