16.1 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartGesundheitSüleyman Deveci: Corona Günlüğü (39)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (39)

hh

ABD ve Fransa’dan sonra İngiltere ve Almanya’nın da Çin’i suçlamaları devam ediyor. Gerekçe Çin’in virüsün tehlikeli boyutları hakkında ilk çıktığı dönemde verdikleri bilgilerin yalan yanlış ve eksiksiz olduğu yönünde olması. Hatta bu devletler gizli servislerini bu işin bütün detaylarını açığa çıkartmaları için görevlendirmişler. Oysa çok değil birkaç günlük gazeteye bakmak, o dönem Çin’in nasıl sadece bu ülkeler değil dünyanın birçok ülkesi tarafından yalnız bırakıldığını anlamamıza yeter.

Çin’in benim savunmama veya saldırıma ihtiyacının olmadığı ortada. Ama daha düne kadar ABD Başkanı yanında ekibi kameraların önünde maskesiz, mesafesiz poz verip sırıtmıyor muydu? O zaman da eleştirmiştim yanlış, bunu gören halk tedbiri elden bırakır diye. Almanya dışında bu üç ülke dünyanın en çok kayıplarının yaşandığı ülkeler. İspanya ve İtalya da yarın birgün aralarına katılırsa şaşmamak gerekir. Almanya rakam verip neredeyse 200 milyar dolarlık tazminat talebinde bulunuyor. Dünün komünistlerinin, yakın geçmişin radikal İslamcılarının yerini uzaylıların değil Çinlilerin alacağını şimdiden söyleyebiliriz. Durum ne kadar doğru, Çin o dönem ne gibi yasakçı politikalar uyguladı, muhalif seslere ne oldu, olmadı yakında çok daha detaylı bilgiler edinmemiz mümkün. Ama doğruların yanında muazzam bir propaganda savaşına da hazır olun.

Almanya geriye dönüşe dair yumuşak bir geçiş yaptı, yapıyor. Dünkü rakamlar Johns Hopkins Üniversitesinin rakamları yani 145 743 idi. Bugün ise 147 065. Ölü sayısı dün 4 642 idi, bugün ise 4 862. Henüz sevinmek için çok mu erken, çok mu aceleci hükümet varın siz karar verin. Türkiye’nin rakamları da benzer: Dün 86 306 idi toplam hasta sayısı bugün 90 980. Ölü sayısı Türkiye’de dün 2 017 idi, bugün ise 2 140 kişi kayıtlara geçmiş. New York Times’ın ödüllü İstanbul Büro Şefi Carlotta Gall, ilk ölümü vakasının 17 Mart’ta açıkladığını, İstanbul’da ölüm oranının daha önce zıplama yaptığını, virüs Türkiye’ye gelişinin geç açıklanmış olabileceğini ileri sürerek gerçek verileri Ankara’nın paylaşmadığını ileri sürdü. Ayrıca gazete sadece mart ayında 410 kişinin virüs hakkında provokatif yayınlar yaptıkları için tutuklandıklarına yer verdi. Buyur buradan yak.

Kısaca demem o ki ey cemaat sevinmek için henüz çok ama çok erken. Belki biraz gevşeyebilirsiniz ama tedbiri elden aman ha aman bırakmayın. Alışverişte, yolda, işte, evde, komşuda, akrabada kaldığınız yerden aynen devam. Dün sokakta hem tokalaşan hem de yanak yanağa sarılıp öpüşen iki hemşeriye denk geldim. İzin alıp laf olsun diye sordum. Biri kızacak gibi oldu, diğeri alaycılıkla yanıt verdi: Abi bize bir şey olmaz, elhamdülillah Türk’üz, Allahtan başka korkumuz yok. Ha öyle mi çekip yanlarından uzaklaştım. Zaten virüsü de bizi kıskananların çıkarttıklarına inanmak üzereyim. Tam uzaya gitmek üzereydik ki bu engel çıktı ama inşallah onu da atlatıp Mars’ta bayrağı göndere dikeriz falan filan.

Memlekette malum sokağa çıkma yasağı var. Milyonlarca insan o koca metropollerde nasıl evlerinde duracaklar buralarda büyük merak konusu. Bilsem yanıtlardım. Bence geç bile kalınmış yerinde ve doğru bir karar. 12 Eylül’le kıyaslamak manasız, virüsün ideolojisinin olmadığı ortada. Ona bunu yükleyenler yine bizleriz. Herkes kendince bir anlam yüklüyor, esnafa sorun başka tanımlar, iktidar yanlılarına sorun bir şey söyler, muhalefeti bambaşka şeyler anlatır. Duruş yeriniz ve bakış açınızla ilgili bir mevzu bu. Asıl olan ama bir an önce virüsü defetmek olmalı.

Dünya çapında virüs vakası 2,5 milyon oldu olacak bugün bile her şeyi abartı olarak değerlendirenler var. Hayatını yitiren 171 255 kişinin bir anlamı ve önemi böyleleri için yok anlaşılan. Şahsen ben başından beri komplo teorilerine inanmadım inanmam da. Ama onca cahili cüheylayı gördükçe şeytan dürtmüyor değil. Yani gel de virüsten taraf olma, onun adına parti kurup faaliyete geçme gibi garip bir biçimde alttan alta dürtüklüyor. Bekleyin çok yakında benzer deli saçması dernekler, siyasi hareketler peydah verirse demedi demeyin. İnsan bu, aklının almadığı yerde yapmayacağı şey yok.

Zaman su gibi akıp gidiyor. Ne zaman günlüğü bitireceğimi soran vatandaşa ilk günkü yazıyı okumasını öneririm. Orada yeteri kadar ip ucu var. Bir de hocam şu sayılı notları bulamadım, sakıncalı mıydı, kaldırdınız mı gibi abuk subuk sorular var. Hiç işim yok bununla mı uğraşayım ara bul bana ne. Ben o kadar zahmet edip yazmışım, sen de birkaç dakikanı ayır oku, ara bul değil mi? Bu kadar da hazırlopçuluk olmaz ki. Gaza gelip ben bitti demeden bitmez demek istemiyorum, biteceği de yok. Uzmanları aşısı bulunmadan bitmeyeceğini her defasında yineliyorlar. Ee demek ki günler çok. O halde yazmaya devam.

21.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular