Werbeanzeigen
20.6 C
Hamburg
Montag, August 3, 2020
Start Kultur Kino Hüseyin Habip Taşkın: KAPI FİLMİ BİR YÜZLEŞMEDİR

Hüseyin Habip Taşkın: KAPI FİLMİ BİR YÜZLEŞMEDİR

Sinema eleştirmeni değilim. Yazım, 2018 yılı yapımı olan Kapı filmiyle ilgili olacaktır.

Yakup ve Şemsa evlidir. Üç çocuğu ve torunlarıyla Mardin’den Berlin’e yirmi beş yıl önce göç ederek yaşamlarını devam ettirirler. Süryani bir ailedir.

Doğum günü kutlaması ile bir araya gelen aile Mardin’den gelen telefonla sarsılır. Yıllar önce kaybedilen oğulları Mikhael ile ilgilidir.

Yakup ve Şemsa’yı yalnız bırakmayan torunu Nardin ile birlikte Mardin’e giderler. Mardin’de daha önce ibadet ettikleri kilisenin misafir hanesinde kalırlar.  Efrem kilisenin papazıdır. Aynı zamanda Yakup ve Şemsa’nın arkadaşıdır.

Mikhael için sabahleyin karakola ailece giderler ve bulunduğu yeri öğrenirler. Mikhael’den geriye kemikleri kalmıştır. Kesinlik kazanması için DNA testi istenir. Anne ve baba için yaşanılanlar zordur.

Yakup, Şemsa ve torunu Nardin Geçmiş yıllarda yaşadıkları köyüne giderler. Köyde sadece birkaç aile yaşamaktadır. Ağırlıklı yaşlılardır. Evin önüne geldiğinde dış kapıyı göremeyen Yakup geçmişine dönerek konuşur ve düşünceye dalar. Şemsa ise içeriye girer ve sağdaki oda marangoz atölyesidir. Mikhael ile babası Yakup’un birlikte alın teri döktükleri, emek harcadıkları, ustalıklarını gösterdikleri yerdir. Anne Şemsa kendi anadiliyle konuşur. Torunu Nardin yaşananlara gözyaşlarıyla, üzülerek tanıklık eder.

Geçmiş yıllarda ırkçılığın kol gezdiği bu yerde baskıyla, insanları göçe ya da yurt dışına gitmelerine neden olunmuştur. Köy hayalet köye dönmüştür. İşlemeli kapıları, pencereleri, üzerine figür işlenmiş taşları talan edilerek, antikacılara satılmış, satılmaya devam ediyordu. Remzi ise bu işleri yapandır. Emniyet bilse bile gerekeni yapmaz. Çünkü Türk İslam sentezi ile karışmış olan Sünni anlayışı TC desteklemektedir.  Geçmişte söylenen bir cümle kalıbı vardır: “Gavur, Cavur.” Günümüzde de ırkçı ve faşistler tarafından kullanılmaktadır.

Burada egemen güçler şunu yapmaya çalışmaktadır: “Geçmişte burada Süryaniler yaşamadı.”

Remzi’nin kamyonetiyle Yakup ve torunu Nardin’in kapıyı bulma olayı gündeme gelir. Koşuşturmacadan sonra bulunur. Kapı evinin dış kapısına takılacaktı ama DNA testlerinin sonunda kemikler Mikhael’e ait olduğu ortaya çıkar. Aile perişandır. Baba Yakup getirdikleri Kapıyı oğlu Mikhael’e tabut yapar.

Evlerinin kapısı yoktur. Bir zamanlar Süryanilerin yaşadığı köyde insanların anadilinde konuşmaları, dini inanışları, kültürleri canlılık katarmış el işçiliğine, el işçiliğinden toprağa… Yavaş yavaş yıkılmaya terk edilmiş bir medeniyet direnmeye çalışıyor.

Bu ülkenin bir parçasıdır Süryaniler. Ya diğer halklar? Ermeniler, Hemşinliler, Kürtler, Lazlar, Çerkezler, Rumlar, Yahudiler ve diğerleri bunlarda ülkenin bir parçasıdır. Geçmişte bu diller, kültürler, inançlar vardı. Şimdide var olmasına varlar ama sayıları azdır. Günümüzde bile inkâr ediliyor.

Türk, Çinli, Rus ya da diğer halklardan olmamız önemli değildir.  Önemli olan dillere, kültürlere, inanalım inanmayalım inançlara saygı duyabiliyor muyuz? Sevgi, barış, paylaşım, bölüşme insanlık burada yatar.

Nereli olduğumuzun hiçbir önemi yoktur. Hepimiz insanız ve birer canız. Dünya hepimize yeter.

Bu arada Kapı filminde emeği geçen herkese teşekkür ederim.

19.04.2020

kapi

Yönetmen: Nihat Durak

Senaryo: Filiz Üstün Durak

Kadir İnanır. Rolü : Yakup.

Vahide Perçin. Rolü : Şemsa.

Timur Acar. Rolü : Remzi.

Erdal Beşikçioğlu. Rolü : Efrem.

Aybüke Pusat. Rolü : Nardin.

Sermet Yeşil. Rolü : Sain.

Nilay Erdönmez. Rolü : Asya.

Özgün Çoban. Rolü : Samuel.

 

 

Werbeanzeigen

- Advertisment -

Most Popular

Onlinekurs für Pflegende: „Pflegen zu Hause“

Derzeit finden kaum Pflegekurse vor Ort statt. Trotzdem muss niemand auf Wissenswer-tes rund um das Thema Pflege und die Betreuung Pflegebedürftiger verzichten: Die AOK...

Türkiye, Avrupa otomotiv pazarında 6. sıraya yükseldi

Türkiye, bu yılın ilk yarısında 2019'un aynı dönemine göre yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde Avrupa'da otomotiv satışlarını artıran tek ülke olurken, en fazla...

Blitzstart und Premierensieg: Edgar feiert perfekten Saisonauftakt

Engländer gelingt Auftaktsieg auf dem Lausitzring Dürksen und Seppänen komplettieren das Podium ADAC Stiftung Sport-Förderpilot Tramnitz bester Rookie Doppelter Traumstart für Jonny Edgar: Der 16-Jährige vom Team...

Yeni normalde de bayram alışverişini internetten yaptık

Bayram öncesi alışverişini pandeminin de etkisiyle artan oranlarda internete taşıyan tüketiciler, derin dondurucu, kıyma makinesi, buzdolabının yanı sıra, çikolata, kahve buzdolabı poşeti gibi...
%d Bloggern gefällt das: