27.6 C
Hamburg
Samstag, Juni 19, 2021
StartHomeCorona Günlerinde Radyoculuk

Corona Günlerinde Radyoculuk

ALMANYALILAR – Corona günlerinde farklı meslekler, uğraşılar, sanat dalları dedik ve geldik radyoculara. Corona günlerinde yaşadığımız kısıtlı, hastlıklı ve krizlerle dolu günlerin radyocuları nasıl etkilediğini de sormak, öğrenmek istedik. Onsuz, onlarsız medyanın eksiz, zevksiz, tatsız tuzsuz olduğunu bilmeyenimiz yok. Peki onlar yani radyocular, radyoculuk bu küresel salgın günlerinde ne yapıyor, neler yaşıyorlar, bizlerle ne gibi benzerlikler taşıyorlar, ne gibi farklılıklarla meşguller.

Hafta içi her sabah stüdyolarından bizlere seslenen, güncel bir veya birkaç konuyu ele alan, bazen yerinde çoğu zamanda telefon veya yeni medya üzerinden konuk ağarlayan, istenilen müzik parçalarına mümkün olduğunca yer vermeye çalışan Hamburg’un en eski radyo prgramcılarından Radyo Merhaba Hamburg’a sorduk. Uzun yıllardır radyoculuk yapan ve Hamburgluların yakından tanıdığı o profesyonel sese, yani Kazım Korkmaz‚a sorduk. Yanıtları şöyle:

Almanyalılar: Klasik gelecek belki ama sormak zorundayız. Corona krizinden siz bir radyocu olarak, medya insanı olarak nasıl etkilendiniz kısaca değinebilir misiniz?

IMG-20200227-WA0004

Kazım Korkmaz: Öncelikle herkese Corona’sız bir gün diliyorum, kolay gelsin.

Corona krizinden bizler de herkes kadar etkilendik; hem psikolojik olarak, hem de maddi olarak. Gün içinde tüm yaptığımız olağan ritm ve işlerimizden alıkonduk. Bildiğiniz gibi Pazar günleri hariç her sabah saat 09’da TİDE Radyo ve TİDE TV’de yapmış olduğumuz Merhaba Hamburg programında bizler de etkilendik. Ama işimiz gereği elimizden geldiğince Coronavirüsüne karşı tedbirler almaya çalışıyoruz. Stüdyolarımızın düzenli olarak dezenfekte edilmesini sağladık. Yayında da olsak, sosyal mesafeyi koruyoruz. Genelde yayınlarımızda her konuyu konuşurken, Corona nedeniyle sadece bu konuyu işler olduk.

Günlük hayatınızda gerek işte, gerek özel hayatınızda yeni düzenlemeler ne gibi değişikliklere yol açtı?

Günlük hayatta hijyenle ilgili tedbirle maksimum özen gösterir hâle geldik. Sabahları ilk canlı yayın biz olduğumuz için, stüdyolardaki dezenfekte işleri bizden sorulur. O nedenle günlük yayına başlamadan önce stüdyonun tamamını – mikrofonlar da dahil olmak üzere – dezenfekte etmekle başlıyoruz. Gün içinde yayından sonraki hayatımızda da hijyen ve sosyal mesafeyi her adımda koruyoruz. Her ne kadar bazı konularda zorlansak da, elimizden geldiğince dikkat ediyoruz. Tabii ki sosyal yaşantımız da etkilendi: Önceden toplumla iç içe yaşarken, şu an mesafeli yaşamaya başladık.

Diğer meslektaşlarınızla bir irtibatınız var mı, onlar da sizin sorunlarınıza benzer biçimde mi etkilendiler, onlar nasıl başa çıkmaya çalışıyorlar bir bilginiz var mı?

TİDE ailesi olarak hepimiz Coronavirüs tedbirlerine son derece titizlikle uyarak devam ediyoruz. Hiç ayırım yapmadan tüm arkadaşlarımızla Coronavirüse karşı mevcut olanaklarımızla mücadele ediyoruz. Özellikle TİDE ailesi olarak Coronavirüsün içimizden bir kişiye rastlamasını istemeyiz, çünkü bu virüs bizden birine bulaşırsa, tüm kanal ve stüdyoların karantina altına alınacağının bilincindeyiz.

Kişisel olarak ne gibi tedbirler aldınız, alıyorsunuz? Tüm bu olup bitenleri siz şahsen nasıl değerlendiriyorsunuz? Doğru veya yanlış bulduğunuz yanlar neler?

Kişisel olarak herkes gibi ben de hijyen kurallarını mümkün olduğunca yerine getirmeye çalışıyorum. Maske, eldiven, dezenfektan ve benzeri ürünlerle her zamankinden daha dikkatli bir şekilde önlem almaya çalışıyoruz. Sosyal mesafeye – özellikle Türk toplumunun çok dikkat etmediğini bildiğim için – kendimi korumak adına tokalaşma ve öpüşme merasimlerine bir süreliğine ara verdim. Doğru olanının bu olduğuna inanıyorum. Yanlış bulduğum ise; toplumun az bir kesimi de olsa, Coronavirüsü ciddiye almaması ve kurallara uymamasıdır.

Gerek dinleyicilerinize, gerekse okurlarımıza ne gibi tavsiyelerde bulunurdunuz?

Şahsen tavsiyem; insanlarımızın bizi bilgilendiren bilim insanlarının önerdikleri dışında hiçbir şey yapmamalarıdır. Ne olursa olsun, sosyal mesafeden asla geri kalmayalım.

Teşekkür ediyor çalışmalarınızda kolaylıklar diliyoruz.

21.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular