10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartGesundheitAydın Yurtsever: İN, CİN, KORONA VE BEN

Aydın Yurtsever: İN, CİN, KORONA VE BEN

hand

Stok yapmadığım için, arada bir belli ihtiyaçlar için markete çıkmak zorunda kalıyorum ve çıktım!

Mülayim aynı zamanda kendi başıma asi bir karakter olmama rağmen büyüklerimin sözünü de arıtarak elle tutulabilir tarafından tutarak dinleye geldim bugüne dek. Dolayısıyla “EVDE KAL” sözlerine sadık kalanlardanım.

Sokağa ilk çıktığımda insan namına kimse yoktu, belirli belirsiz in, cin siluetleri oynaşıyordu ortalıklarda. Futbol oynuyorlardı, kıran kırana bir maç. Bir köşeye çekildim maçı izlemeye başladım, İnler daha iyi kolektif oynuyorlardı, cinler biraz salaştılar.

Nereden çıktıysa bir topal karınca, kaptan cinin ayaklarına takıldı, takılmaz olaydı, yüz seksen derece yüzüstü yere düştü ve kalktı; dışarıdaki tüm havayı, tozu dumanı, koronayı diyaframına çekti doldurdu, çekti doldurdu içine ve içindekilerini de, ağzındakilerinin de hepsini tükürdü karıncanın yüzüne; Umre’den gelen ve karantinadan kaçmaya çalışan hacının polisin yüzüne tükürdüğü gibi ve bağırarak “ne geziyorsun ortalıkta çekip evine gitsene, karantinadan çıkarsan korona kor sana demedi mi büyüklerin” diye bağırdı. („Kor sana Korona“ söz dizimi argo kaçmıştı lakin sustum içimden yüzüne karşı) Gözleri alev fışkırıyordu cinin, saçları ağaçların tepesinden Arapsaçına dolanıyordu Umreye doğru, ortalık tufana döndü.

“Çıkamazsam sokağa, açlıktan öleceğim “diye savunmaya geçen karıncanın feryadı bile duyulmadı.

Sıkıldım bir an önce markete varayım dedim, ilerledim köşe başında bi’ kaç genç duruyordu, içimden kızarak kendilerine “sanki bi bok var sokakta, ne işleri var” diye söylendim, vallahi içimden yüzlerine karşı ama.

Sanki içimdekileri duymuşlar gibi “ hey amca nereye! Size sokak yasağı yok mu” diye bağırdı gençlerden biri. Baktım etrafıma benden başka kimse yoktu ortalıkta, yine içimden “eyvah! Amca ben olmalıyım” diye gine içimden geçirdim çaktırmadan.

Önümü kestiler “sert bir direktifle “size sokak yasağı olduğunu bilmiyor musun amca! buradan ileriye geçemezsin dön evine” diye azarladılar üstelik. Yasak sırında değilim, yaşım henüz genç, bakmayın saçlarımın beyazına diye itiraz ettim; marketten ihtiyaçlarımı alıp döneceğim dedim, dinlemediler.

Gine amca demişlerdi, kızdım tabi içimden ama, yüzlerine karşı. Başıma kolonya serpmeye çalıştılar, bırakmadım tabi ki.

Çaresiz döndüm eve. Yolda dönerken parmaklarım saçlarıma yürümeye meyletti, takıldılar kıvrımları arasına bi’ ah sızısı dolaştı bedenimde. Oysa dört gün önce tedbiren yaşımı da küçültmüştüm risk grubunda olmamama rağmen.

Sadece hayatın ihanetlerini, ağrılarım azalsın diye saçlarıma iyi gelsin diye siyahları beyaz niyetine düşlediğim için beyazlamıştı saçlarım, bu kesindi ve biliyordum, yaş almamla saçlarımın beyazının hiçbir alakası yoktu, bunu da biliyordum.

Ne masalların, şiirlerin ve hikayelerin beyazlarını saçlarına süren Sezai Sarıoğlu’nun beyazındandı saçlarım, ne de Barokları ve farelerinin kanat ve dil sürmesiyle saçsızlaşan karizmatik kafasıyla Salih Öztürk’ün kafasıydı benim ki. Hele hele Hüseyin Habip Taşkın‚ı hiç hesaba katmıyorum o, „Ötekidir“ zaten.

Düpedüz kendi inisiyatifimle hayata dair düşlediğim siyah yerine beyaz imlememdi hakikat. Neyse

Eve geldim, ama dolapta bişeycikler yoktu, yani çıkamazsam aç kalacaktım. Bi’ çare ararken gözlerim ayakkabılıkta bulunan boyaya takıldı. Gözlerimin siyahı, ayakkabı boyasının siyahı ve saçlarımın beyazı dolandı biri birine.

Saçlarım siyahtı artık.

Hayatımda jöle kullanmamıştım hiç, bir misafirimden arta kalan jöle ile Metin Altıok saçları misali düzgün bir şekle getirdim.

Saç meselesi tamamdı.

Üstüme siyah bir kot, bir tişört (rengi kırmızıydı) omzuma sırt çantasını alarak yola koyuldum tekrar, bi’ de ağzımda çiklet, eğri büğrü melankolik bi’ ıslık.

Gençler yine elinde kolonya sokak başındaydılar, emin adımlarla yanlarından geçerken, gençlerden biri:

“Nbr genç” dedi

Ben de tüm çiğ gülücüklerimi üstlerine akıtarak

“ii” dedim

Yürüdüm gittim markete.

 

Aydın Yurtsever, 20.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular