12.2 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartHomeMEB'den İbn-i Haldun’a ‘Kürt’ sansürü

MEB’den İbn-i Haldun’a ‘Kürt’ sansürü

506127Image1Erbil (Rûdaw) – Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yayınlarının Şark İslam Klasikleri serisi içerisinde bastırdığı üç ciltlik İbn-i Haldun “Mukaddime”sinde, Mısır’ı konu alan bir bölümde “Kürt hanedanının soyundan” ifadesi değiştirilerek yayınlanmış.

MEB yayınları tarafından 1997 yılında yayınlanan İbn-i Haldun “Mukaddime”sinin birinci cildinin 643. sayfasında, Mısır’ı konu alan bir bölümde “Kürt hanedanının soyundan” ifadesi değiştirilmiş.

Sosyolog Adnan Fırat Bayar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, MEB’in bastırdığı üç ciltlik İbn-i Haldun “Mukaddime”sinin birinci cildinin 643. sayfasında Mısır’ı konu alan bölümdeki “Kürt hanedanının soyundan” ifadesinin çıkarıldığını belirtti.

Kitapta yer alan, “(Mısır’daki) Türk devletinde ise (Memlüklüler) bu göreve Türkler veya kendilerinden önceki devlet yöneticileri olan Kürt soyundan (Eyyubiler) gelenler atanmaktadır” ifadeleri, “Türk devletlerinde ise bu memurluk Türklerin büyük devlet adamları ve onlardan önce hükümet sürenlerin evladı elindedir” şeklinde değiştirildi.

Çoğunlukla Türkiye’deki kütüphanelere gönderilen MEB yayınlarını özellikle lisans, lisansüstü ögrencileri ile bilim insanları kaynak olarak kullanır.

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Rudaw

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular