8.8 C
Hamburg
Donnerstag, Januar 21, 2021
Start Gesundheit Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (34)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (34)

Bugün yazıma Hamburg’u överek başlamak istiyorum. Ne kadar eleştirel ve şüpheci bakarsak bakalım, New York’a, İstanbul’a, Londra, Paris, Madrid, İtalya ve benzer diğer birçok Avrupa ülkelerine bakalım, kıyaslayalım bu güzel ve güzide şehrin virüs ile baş edebilme konusunda çok ciddi başarı gösterdiğini teslim edelim. Neden mi? Dünkü resmi rakamlara göre Hamburg’da tam tamına 3978 kişiye virüs bulaşmış. RKI sayfasında bu rakam 3953. Hayatını kaybedenlerin sayısı 80. Sağlık dairesi 2100 kişinin hastalıktan kurutulup iyileştiklerini yazıyor web sayfalarında. RKI ise 2200 olarak iyileşenlerin rakamını vermiş. Yani neredeyse hastalık bulaşanların yarısı iyileşmiş.

Bu arada aynı sayfalarda Hamburg’da küçük ve orta ölçekli işletmelere yapılan yardım vakasında bir de kriminal vakaya denk gelindiğini okudum. Göstermelik firma açmış uyanıklar yardım için başvurmuşlar. Hangi çağda yaşıyoruz sormalı. Hamburgische Investitions- und Förderbank (IFB) zamanında farkına varıp olayı polise intikal ettirmiş. İyi de yapmış. Bazılarının kafası maalesef sadece bu yönde çalışıyor. Yine hastalara dönecek olursak Hamburg’da 267 insan hastanelerde tedavi altındalar. Bunlardan 84’ünün yoğun bakımda oldukları açıklandı. Yani son bir haftadır yoğun bakım hastalarının sayısında artma ve eksilme yok. Birkaç gün önce tekrarladığım tavsiyeler hale geçerli, sosyal mesafeyi korumak, elleri sık sık yıkamak, hapşırıp öksürürken dirseği kullanmak vs. gibi.

test

Hamburg’da 1 822 000 insan yaşıyor. Berlin’den sonra Almanya’nın ikinci büyük kenti. Bugüne kadar kaç kişiye virüs testi yapıldı bilen yok. Rakam yok. Bugün karşılaştığım rakam 4000 idi. Yani sadece dört bin insan test edilmiş bunların da neredeyse hemen hepsinde sonuç pozitif çıkmış. Girişteki övmem ironi değil sahi gerçek. Almanya çapında kaç kişi bugüne kadar test edilmiş veri yok, yayınlamıyorlar. Şimdilik izlenen mantıklı politika test yoksa eğer hasta da yoktur. Hasta yoksa eğer başarı çoktur ve övülmeyi hak eder. Kişisel görüşüm idarecilerin bu konuda izledikleri zeki plan, bekle ve gör politikası. Bakalım kimler hastalanacak, virüsü kimler kapacak, kaç kişi filan. Ondan sonrası ondan sonra düşünülecek. Belki b veya c, (ç olmasa da) d planları bir çekmecede vardır ve saklıdır. Ama bu rakamlar size komik gelmiyor mu? Sizleri bilmem ama ben yer yer ürperiyorum ve beni oldukça tedirgin etmeye yetip de artıyor. Yine de (sağ değil de) solduyum ağır basıyor. ABD de 639 663 kişide virüs teşhis edilmiş ama 3 261 611 kişi de test edilmiş. 31 bin insan hayatını kaybetmiş. Kıyaslama ile bizde ölüm oranının az olması kıstas gösteriliyor. Yoksa anlaşılan virüs hepimize bulaşmış ve Hamburg bunu çoktan kabullenmiş gibi.

Mantık oyununa devam edersek eğer durduk yere insanları neden test etsinler. Hastalık belirtisi gösterenler soluğu zaten ev doktorunda alıyor. Onlar da bir hafta evinde kal, dinlen gözle vs. diyor. Gerekli gördüklerinde o semtteki ilgili sağlık dairesinin gösterdiği merkezlerde test yapılması için havale ediyorlar. Ancak bu aşamadan sonra gerekli görüldüğünde insanlar virüs testi yaptırabiliyorlar. Durduk yere neden test yapılsın, huzursuzluk, depresyon, psikolojik rahatsızlıktan başka ne işe yarayacak bu. Kaldı ki bunun için yeterli donanım ve alt yapının olduğu da meçhul.

Marifet çok test yapmakta mı, yapılan testlerin yarısını kurtarmakta mı, ölü sayısını en alt seviyede tutmakta mı bunun da yanıtlarını buyurun siz kendiniz verin. Ne söylersek söyleyelim hayatını yitirenlerin sayısının az olması elbette sevindirici. O yitirilen insanların otopsilerini yapan doktorun dedikleri sizi bilmem ama benim kafamı kurcalama devam ediyor. Zira ölenlerin hepsinde daha önce ciddi bir ön hastalığın olduğunu adam ekstra belirtti. Belki sağlıklı olsalardı yani daha önce ciddi hastalıkları olmaksızın virüse yakalanmış olsalardı onlar da eski sağlıklarına kavuşabilirdi.

Şüphe ve sorgu iyi ama spekülasyon bu dönemde uzak durulması gereken en az virüs kadar zararlı bir hastalık. Sonuca bakalım. Sonuç, diğer dünya metropollerine kıyasla, gerçekçi karşılaştırmalarla sevinmemiz için yeter de artar bile.

16.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular