12.2 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartGesundheitSüleyman Deveci: Corona Günlüğü (33)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (33)

Bugün yine biraz virüsten uzaklaşmak, sizleri de uzaklaştırmak istiyorum. Yok yok öyle önemli şeyler anlatacak halim yok. Biraz sohbet, biraz anlamaya çalışmak, biraz da anlatmak benim derdim. Yani bildiğiniz şeyler aslında. Biliyorum çoğunuz isteseniz çok daha güzel şeyler yazarsınız, daha derin, daha kapsamlı, daha edebi. Ama canınız istemez o başka. Aramızdaki fark biraz burada yatıyor, ben istemesem de anlatmak ihtiyacı ve zorunluluğu hissediyorum. Bu kadar afili girişten sonra sözü bana bırakıyorum:

Sancılı günler uzadıkça içimizdeki melodramatik sıkıntı, değişken ve saldırgan ruh hallerimiz, ne yapacağını bilememekten, sürekli ertelenen şeylere nihayet zaman bulduğumuz için üzerine balıklama atlamalar gırla gidiyor. Bu havalarda çalışmadan yan veya dikey gelip yatanlar da var. Her sabah işten eve, evden işe giderken acaba bana bu laneti kim bulaştıracak kaygısına uzak ve yabancı türdeşlerimiz. Kıskanmalı mı, onların da kendilerince bambaşka tasaları, dertler var diye kendi hallerine mi bırakmalı bilinmez. Böylelerinden biriyle dün akşam telefonda konuştum, hocam hüzünlü, gururlu ve biraz da çıkmazdayım dedi. Sohbet sonunda işte biz böyle bir milletiz diye kendimizle gurur duydum. Sohbetdaşım kendi kişisel kaygılarından, korkularından dolayı kederlenip tasalanmamış, aksine ne olacak bu memleketin hali boyutlarından da öte, dünya batıyor, görünmez küççücük (yanlış değil bilerek böyle yazdım, komik geldi) bir yaratık onu bu hale getirdi diye hayıflanıyordu.

Oluyor bazen böyle, akıl fikir danışmak isteyenler olduğu kadar kendi yarım aklını satıp dayatmak isteyenlere de denk gelmiyorum değil. Yazar sıkıntısı mı demeli, az bilmenin kaçınılmaz doğal sancısı mı yanıtlaması zor. Yarım saat biriyle Türkçe sohbet ediyorum, bat dünya bat diyesim geliyor. Yine yarım saat bir Alman dostumla muhabbet aynı derecede beterle eş düzeydelikler yansıtmaya yetip arıyor. İki kültürü tanımak muhakkak zenginlik iyi değerlendirebilene. Benim gibilere ise bazı günler elzem ve acıdan başka bir şey vermeyen cimri hediyeciye bulaşmışlık, anlamına geliyor.

Son romanımı merak edip aklınca alay ederek sorgulayan da var. Ortasında olduğumu söylemeksizin ancak Almanyalılar ve Corona Günlüğü yetmiyor mu diye soruyorum. Sıkça arama motorunda sayfamızı bulamadığından, bulunca da aşırı fotoğraflardan yakınıyor. Ee o kadarcık kusur kadı kızında da olur diyorum. Bir internet sayfasının adını aklında tutamayan, arayınca bulamayan birinden ne bizim sayfaya ne de bu topluma bir yarar gelmeyeceğinin altını bir kez daha kalınca çizelim. Gırtlağına kadar popülist tiyatro yapan oyuncu da belki gelecekteki yeni bir rol icabı idman yaparcasına sayfalarımızı popülist bulduğunu buna rağmen eyaletin en okunulası sayfalar olduğunu söyleyerek hem övüyor hem de gömüyor.

kitap

Okur bu rezil de eder, vezir de diye boşuna dememişler. Ama yer yer sosyal medyada yorum yazmadan duramayan, yazdığı yorumla konunun zerre kadar ilgisi olduğuna aldırmayan, onun yorumunu okuyan birinin yine canının istediği şekilde bambaşka bir konuda yine saçma sapan satırlar döktürdüğüne aldırmadan neden yazdıklarına tepki verilmediğinden yakınanlar bile var. Ya sabır diyorum. Ben 33 gündür aralıksız her gün bir şeyler karalamaya çalışıyorum, ben niye yakınmıyorum, ben niye konudan sapmıyorum (bugün hariç), ben niye abuk subuk sataşmalarda bulunmuyorum diye kendi kendime soruyorum. Aldığım tek cevap, ey virüs sen bu sıralar nelere kadirsin, bu şirk koşmalarının da sonu gelecek diyor çıkıyorum işin içinden.

Virüs alçaklığını yaptı yine. Baba takılıp yüz bine yakın mahkûma memlekette af çıkarttırdı. Her türlü pisliğe bulaşmış adi suçludan en sapığına kadar af çıktı. Mevzuat bir tek bizim gazetecileri ve ciddi muhalifleri kapsamıyor iyi mi. Gel de bu virüse ilerici, eşitlikçi, hakçı, hukukçu de. Kimden yana, kimlerden taraf olduğu ortada değil mi? Kültür ve sanatı, sporu, ekonomiyi, hayatın her alanını vuran, etkileyen, kafa göz yararcasına can alıp, yataklara bağlatan bir şeyden ne beklenir? Tam da böylesi bir tarihsel hata, vahim durumlarımızı daha da vahimleştirmek. İktidar dünyanın her yerinde aynı mantalite ile işliyor, benden sonrası tufan. Kimi bizdeki gibi kafa göz yara yara yapıyor bunu, kimi de Avrupalılar gibi ince ve alttan alta. Gel de o günlük kuralların dışına çık. Paranız varsa istediğiniz kuralı ihlal edin bakalım.

Paskalya da bitti, yaz kapıda nöbet tutuyor. Alman Sendikalar Birliği herhalde 1 Mayıs’ın tarihinde bir ilke imza attı. Bir araya gelinip yürünmeyecek. Yine virtüel olacak toplantılar, yürüyüşler, internet ağı olmayanlar, teknik altyapıdan yoksun olanlar bu sıralar yalnızlığa mahkûm. Oysa insanlar sosyal mesafeyi koruyarak da bal gibi yürüyüş ve protesto eylemliliklerini gerçekleştirebilirler. Ama bunu onlara anlatacak, gösterecek, yer yer dürtecek bir çoban lazım. Dünya çapında yok öyle biri bu sıralar. Kriz günleri liderini arıyor hâlâ, bence kayıp ilanı verilmeli.

Haberlere bakası yok insanın. Ama hayat devam ediyor. En doğrusu yapabilirseniz eğer bakış açınızı değiştirmek. Söylemesi kolay yapması ne zor. Var mıdır acaba bu günlerde mutluğu yakalayabilen birileri bir yerlerde? O halde çıtayı alçaltmak lazım. Günde birkaç sayfa okuyabilmek veya yazabilmek, en güzeli ikisini aynı gün yapabilmek nasıl da mutlu ediyor beni. Herkesin birbirine cömertçe tavsiyelerde bulunduğu bugünlerde benden size ancak bunlar var. Okumaktan, özellikle kaliteli edebi yapıtları okumaktan daha mutluluk verici ne olabilir?

15.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular