11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartGesundheitCorona Günlerinde Düğün Salonları

Corona Günlerinde Düğün Salonları

ALMANYALILAR – Hayat bu, Corona ile birlikte yaşamaya devam edeceğiz, ediyoruz. Avrupa Birliği Komisyonu ve Almanya ayrı ayrı bugüne kadar alınan tedbirleri dikkatli, hızlı ve uygulanabilir biçimiyle perdey pey kaldırmayı düşünüp konuşuyorlar. Almanyalılar olarak farklı iş alanlarından insanlarımızın bu kriz günlerinden nasıl etkilendikleri konusunu işlemeye devam ediyoruz.

Almancı denilince memlekette ilk akla gelen meşhur düğünlerimiz olurmuş. Hamburg’da Kararnameler ilk çıktığında tepki veren iş dünyasından insanlar da bu sektörden olmuştu. Zira Kararname’nin çıktığı gün de dahi düğünler vardı. Düğünler basıldı iptal oldu, yerel medyaya yansıdı.

Ekonomik anlamda alınan tedbir ve yasaklardan hemen her sektör olumsuz etkilendi, etkilenmeye devam ediyor. Düğünsüz hafta sonları haftaları geçti, ayları kapsamaya başladı. Gidişattan bu alanda faaliyet sürdüren iş insanlarımız nasıl etkilendi? Hamburg’da düğün salonu denilince ilk akla gelen ve bu işin erbaplarından Sezer Atılanok’a sorduk

Almanyalılar: İlk sorumuz şu, salonlu veya salonsuz insanlar evlenebiliyorlar mı, düğün yapabiliyorlar mı? Katılımcılar sayesinde yasaklar var mı, zira iki kişiden fazla insnaın birlikte olması çok özel izne tabi, dahası yasak. Bu konu da biraz bizi bilgilendirebilir misiniz?

sa

Sezer Atılanok: 14 Mart 2020’de tarihinde salonumuzda düğün vardı. Hamburg Sağlık Bakanlığı yetkilileri geldiler, bir açıklama yaparak salonumuzda devam eden düğünü eyalet çapında alınan yeni kararlar gereği, hastalığın bulaştırılmasının engellenmesi amacıyla iptal etmemiz gerektiğini bildirdiler. O tarihten beri de müşterilerimize, kendileri ile olan anlaşmaların, yani kararlaştırılan düğün tarihlerinin alınan bu kararlar gereği geçici bir süreliğine gerçekleşemeyeceğini, şimdilik ertelendiğini, yeni bir genelgeye kadar 30 Nisan 2020’ye kadar ertelemek zorunda olduğumuzu bildirdik, bildiriyoruz. Ne kadar istenmeyen bir durum olsa da bu gelişmeler, resmi dairelerce alınan bu kararlara bizler de uymakla yükümlüyüz.

Corona krizinden ilk etkilenen sektörlerin başında eğlence sektörü geldi. Hatta Hamburglu düğün salonu sahipleri bir araya geldiniz. Bu kararnamelerden hemen önceydi, kısa bir tekrar yapabilir misiniz? Neden düğün salonu sahipleri bir araya gelmiştiniz? Bugüne kadar ne gibi sonuçlar aldınız?

Evet böyle bir olay gerçekleşti. Bu beraber bir araya gelme kararını sayın Turgut Duman aldı ve Sahibi olduğum Masal Delüx Düğün Salonu’nda bu toplantıyı gerçekleştirdik. Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum. Buradaki toplantının amacı, bundan sonra müşterilerimiz için nasıl bir yol takip edebiliriz, neler yapmamız gerekir, bizler hangi haklardan faydalanabiliriz, birlik ve beraberlik içinde bu krizi nasıl yönetebilir yönünde, yani hem kendi haklarımızı hem de müşterilerimiz haklarını neler yaparak koruuyabiliriz amaçlıydı. Nihayetinde bir başımıza hiçbir gücümüz yok. Ama bir araya gelip ortak bir şeylere imza attığımızda sesimizin çok güçlü çıkacağı malum.

Hamburg’un en meşhur düğün salonlarından biri olarak siz krizden nasıl etkilendiniz, bizi bilgilendirir misiniz? Bir gün böyle bir şey ile karşılaşabileceğinize dair önceden hazırlanmış bir felaket senaryonuz var mıydı? Kriz sizi nasıl vurdu?

Herkes gibi bizler de hazırlıksız yakalandık denilebilir. Gerçi virüsü, salgını duymuştuk. Kimin aklına gelir böyle bir şey olabileceği. Yani bu kriz bizim için de bir anda oldu, böyle bir şeyi az çok tahmin ediyorduk. Ama yasaklama, düğün iptali, eğlencelere izin verilmemesi gibi bir durumun en azından bizlere daha önceden bildirileceği fikrindeydik. Böyle birden, aniden olması hem müşterilerimizde, hem de bizde şok etkisi yarattı diyebilirim.

Ama burada en önemlisi insan sağlığının korunması olduğunun da altını çizmek istiyorum. Müşterilerimiz de, biz de maddi manevi zarar gördük. Şimdi bunları çözme yolundayız. Ben işletmem Masal DeLüx Düğün Salonu olarak elimden gelen bütün kolaylıkları sunmaya çalışıyorum, daha da çalışacağım. Umarım bu süreç daha fazla uzamaz ve en kısa sürede arzuladığımız gibi her şey normale döner. Böylelikle bizler de gelin ve damatlarımızın mutluluk masallarını yazmaya devam ederiz.

İyi ve güzel bir düğün nasıl yapılır bunu çok iyi biliyorsunuz. Bunu bildiğinizi Hamburglular da biliyor. Bu sıralar evlenmek isteyenlere peki ne gibi tavsiyelerde bulunurdunuz? Bu şartlar altında iyi bir düğün yapabilmek mümkün mü?

Evlenecek olan çiftlerimize en önemli tavsiyem, her şeyden önce sağlıklı olmaları, sağlıklı kalmaları ve sağlıklı kararlar verebilmeleridir. Tabii ki bu içinde bulunduğumuz istem dışı süreçte yetkililerin alacağı kararlar doğrultusunda hareket etmemiz gerektiğini bilmelidirler. Bizlere bildirilen 30 Nisan 2020 ye kadar olan alınmış bu yasakların, bir an önce sağlıklı bir şekilde bitmesini umuyorum. Bunun dışında her şeyin geride kaldığı, rahata kavuştuğu dönemde bizden gelip tekrar düğün günü kararlaştırabilir, gün alabilirler. Bizler de gençlerimiz düğünlerini yapmaya bir önce başlayabiliriz umarım. Onları kısa zamanda tekrar mutlu etmeye devam etmeyi umuyorum.

Bir iş insanı olarak Hamburg idaresinin aldığı kararlar ve uygulamaları da sormak istiyoruz. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz, beğendiğiniz yanlar neler, eleştirdiğiniz yanlar neler? Son olarak gelecekteki düğün yapmak isteyen müşterilerinize ve okurlarımıza ne gibi tavsiyelerde bulunurdunuz?

Hamburg idaresinin aldığı karara saygı duyuyorum. Elbette ben de insanların bu alınan kararlara ve kurallara uyuması gerektiğini inanıyorum. Ayrıca sosyal mesafemizi korumamız gerektiğini tekrarlıyorum. Bunun yanı sıra tokalaşmamamız gerektiğini unutmayalım. Yine iki kişiden fazla yanyana gelmememiz gerektiği konularını, kısaca bunların hepsini destekliyorum. Alınan tedbirler konusunda hiçbir şikayetim yok. Sizlerin de olmamalı. Bu sayede belki nice hayat kurtuldu, hala da kutuluyor.

Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler diliyorum. Dediğim gibi biraz sabır, çok kısa zamanda eğlendirmeye ve de mutlu etmeye kaldığımız yerden tekrar devam edeceğiz.

Ayrıca bana bu sayfanızda söz hakkı verdiğiniz için de sizlere çok teşekkür ederim.

Teşekkür eder sabır ve kolaylıklar dileriz.

15.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular