Werbeanzeigen
20.6 C
Hamburg
Montag, August 3, 2020
Start Gesundheit Corona Günlerinde Öğretmenler

Corona Günlerinde Öğretmenler

ALMANYALILAR – Farklı meslek dallarından insanlara, değişik sektörlerden iş dünyasından şahıslara Corona krizi ile ilgili sorular soruyor, bazılarından yanıt dahi alamıyoruz. Önceden ilgi gösterip soruları görünce apışıp kalanlar dahi var. Garip bir durum, kriz herkesi vurdu biliyoruz. Bazılarımız da böyle etkileniyoruz anlaşılan. Her meslekten insan küresel salgından farklı etkileniyor. Ama aynı meslek grubundan insanların benzer davranışlar sergiledikleri biliniyor. Almanyalılar olarak farklı seslere ve renklere yer vermeye devam ediyoruz. Bu defa sıra eğitimcilerde.

Okullar bilindiği gibi 16 Mart’dan beri resmi olarak kapalı. Bu salgın günlerinde öğretmenler ne yapıyorlar, kriz ve bu hastalık onları nasıl etkiledi, dünyaları nasıl? Yanı sıra öğrenciler ne yapıyorlar, ne yapmalılar, nelere dikkat etmeliler, internet üzerinden alınan dersler nasıl gidiyor, eğitimciler ne gibi sorunlarla karşılaşıyorlar bir de öğretmenlere soralım istedik. Öğretmen Hasan Burgucuoğlu sorularımızı şöyle yanıtladı:

Almanyalılar: Corona günleri öğretmenleri nasıl etkiledi? Kendinizden örnekler vererek bu dönemi bize anlatabilir misiniz? Yani siz bu krizden nasıl etkilendiniz, çevrenizden de örnekler vererek neler aktarabilirsiniz?

hb2

Hasan Burgucuoğlu: Kişisel olarak herhalde bu durumdan en az olumsuz etkilenenlerden biriyim. 12 Mart 2020‘de tedbirler alınmaya başlandığını duyduğumda hemen çevremdeki insanları ve dernekleri, büyük toplantıları iptal etme yönünde mesaj göndererek uyardım. Hamburg‘ta zaten iki haftalık okul tatili  vardı.

15 Mart’da Hamburg Senatosu Karanameler’i ilan edildi. Ertesi günden itibaren okulların ve yuvaların kapandığını duyurdu. Okullarla ilgili bana telefon edip bilgi almak isteyenleri bilgim çerçevesinde bilgilendirdim. Pazartesi okul yönetimiyle ilişkiye geçtim. Okula gitmem gerekmediği, ders verdiğim sınıfların öğretmenleriyle ilişki kurmamın yeterli olduğu bildirildi. Ben ve arkadaşlarım öğrencilere temel derslerde ödev göndermek yoluna gittik. Zaman zaman internet üzerinden konferanslar yapıyoruz.

Öğrencilerin en büyük korkusu bu dönemde mezun olanların veya eğitim-öğrenim görenlerin önceki döneme oranla daha başarısız olacakları yolunda? Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Tabii böyle bir olasılık var. Bu eksiklik evde ödev verilerek ve elektronik yolla haberleşilerek giderilmeye çalışılıyor. Bir ihtimal bitirme sınavlarına yeterli hazırlık için ileri tarihe alınması, ya da yaz tatilinin kısaltılması ve eylüle alınması ihtimali var. Ama bu tamamen salgının kontrol altına alınmasıyla paralel olabilir. Muhtemelen bu hafta okulların nasıl açılacağına karar verilecek.

Öğrenciler evlerinden okula gidiyorlar, dahası derslerini ilgili sayfalara kişisel hesapları aracılığıyla girip katılıyorlar. Bu konuda şimdiye kadar edindiğiniz izlenimler ve deneyimlere değinebilir misiniz? Oluyor mu, aksaklıklar, eksiklikler var mı? Bunlar neler?

Benim izlenimim bu uygulamanın büyük çoğunluğuyla işlediği yönünde. Küçük bir kesim özellikle evinde teknik imkanları olmayanların, evdeki yetişkinlerin yardım edemediği durumlar var. Yavaş yavaş sosyal ortamdan mecburi uzaklaşmanın gençler üzerindeki olumsuz etkisinden bahsedebiliriz.

Bu zor ve çetin günlerde bir eğitimci, bir öğretmen olarak öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunurdunuz?

Eskisi gibi öğrencilerin derslerine çalışmaları gerekir. Bu bir tatil değil kesinlikle. Günlük bir plan ve program yaparak ona uymaya çalışmalılar. Mutlaka problemlerini öğretmen ve arkadaşlarıyla konuşmalıdırlar. Spor yapmayı ihmal etmemelerini tavsiye edebilirim. Tabii günün belli bir süresinde de elektronik uğraşlara ara vermelerini, dinlenip kendilerine de zaman ayırmalarını öneririm.

Peki velilere ve okurlarımıza ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz? Gerek kriz hakkında, gerekse öğrencilere destek verilmesi konusunda da birşeyler söyleyebilir misiniz?

Çocuk ve gençlerin evde mutlaka kendilerine ait köşelerin de mümkünse odalarında çalışma imkanları  sağlanmalı. Belli bir dinlenme veya sessizlik saati uygulanmalı. Belki de senelerden beri ilk kez bu kadar uzun bir arada olmanın yaratacağı sıkıntılara sabır ve anlayış gösterilmeli. Problem durumunda güvenilen insanlar ve uzmanlarla ilişkiye geçilmeli. Ama her şeyden önemlisi bu günlerin geçici olduğunun unutulmaması. Sizlerin bugünlerde gösterdiğiniz çabalar için özellikle teşekkür ederim.

Teşekkür ediyor kolaylıklar diliyoruz.

14.04.2020

Werbeanzeigen

- Advertisment -

Most Popular

Onlinekurs für Pflegende: „Pflegen zu Hause“

Derzeit finden kaum Pflegekurse vor Ort statt. Trotzdem muss niemand auf Wissenswer-tes rund um das Thema Pflege und die Betreuung Pflegebedürftiger verzichten: Die AOK...

Türkiye, Avrupa otomotiv pazarında 6. sıraya yükseldi

Türkiye, bu yılın ilk yarısında 2019'un aynı dönemine göre yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde Avrupa'da otomotiv satışlarını artıran tek ülke olurken, en fazla...

Blitzstart und Premierensieg: Edgar feiert perfekten Saisonauftakt

Engländer gelingt Auftaktsieg auf dem Lausitzring Dürksen und Seppänen komplettieren das Podium ADAC Stiftung Sport-Förderpilot Tramnitz bester Rookie Doppelter Traumstart für Jonny Edgar: Der 16-Jährige vom Team...

Yeni normalde de bayram alışverişini internetten yaptık

Bayram öncesi alışverişini pandeminin de etkisiyle artan oranlarda internete taşıyan tüketiciler, derin dondurucu, kıyma makinesi, buzdolabının yanı sıra, çikolata, kahve buzdolabı poşeti gibi...
%d Bloggern gefällt das: