15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartGesundheitSüleyman Deveci: Corona Günlüğü (31)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (31)

Hamburg’da 3 887 kişiye virüs bulaşmış. Toplam kaç kişiye test yapıldığını kimse bilmiyor. Rakamların şirin gözükmesi için özel bir çaba harcandığı göze batıyor. 259 kişi hastanalerde tedavi sürecindeler. Bunların 84 tanesi yoğun bakımdalar. RKİ’nin tasdiklediğine göre 56 kişi Covid-19’dan dolayı hayatlarını yitirdiler. Adli tıb bunların 52’sinin virüs sonucu gerçekleştiğini yaptıkları otopsiler sonucu tasdikledi.

Hamburg Sağlık Dairesi sosyal mesafenin (en az 1,5 m) korunmasını, hapşırıp öksürürken mendil veya dirseğin kullanılmasını, ellerin sabunla düzenli aralıklarla itinalı bir şekilde (en az 30 saniye) yıkanmasını, ellerin göz, burun ve ağızla temas etmemesine mutlak özen gösterilmesini, test sonucu virüs bulaştığı kesinleşen insanların gösterilen septomlardan bağımsız semtten sorumlu sağlık dairesine başvurulması gerektiğini bugün öğleyin yine yeniledi.

karma

Dünya merak ediyor Almanya’nın bu başarısı, salgın karşısında gösterdiği üstün gayretler neyin nesi diye. Ben Almanya’yı övünce saldırılara hedef oluyorum ama sorun değil. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovmamışlar mı? Bizde devletin bir çetenin elinde olduğunu ve ülkeyi bunların yönettiğini söyledim. Bu birtek benim siyasi görüşüm değil nice ekonomistin, bilim insanının, politikacı ve gazetecinin sıradan görüşü. Almanya ise bize ve benzer ülkelere kıyasla düzenli ve normal işleyen bir anayasının elinde.

Cumhurbaşkanı’ndan sıradan temizlikçisine, polisinden gazetecisine hatta emeklisine kadar herkesin bilip tanıdığı ve maddelerine bilerek uyduğu yasalarla. Yani bir hukuk devleti. Salgın döneminde çıkartılan yasaklar bile birçok eyalette önce yüksek mahkemede görüşülmedi mi? Devletin ve hükümetin başında ciddi insanlar olduğu kadar onların işlerini düzenli yapıp yapmadıklarını denetleyen nice organ var. Basın, STK’lar, üniversiteler, bilim insanları, muhalefet vs. Yani işleyen bir demokrasi var.

Yukarıdakilerin yönetme becerisi ve başarısı kadar aşağıdakilerin de bu yasakları kavramış olmaları, kabullenmiş olmaları, yani halkın kafasının bu konuda yeteri kadar aydınlatılmış olması en büyük etken. Almanya’nın tarihinde soytarılık olsun diye bir bakan çıkıp goygoyculuk olsun diye üstünün kabul etmeyeceğini bile bile istifacılık oyunu oynamaz. Adama orasıyla gülerler. Hatta görev süresi dolsa bile kirli ve karanlık işlere bulaşmışlarsa eğer basın gözünün yaşına bakmaz.

Rüşvet aldı diye cumhurbaşkanına bile buralarda görevden el çektirir o basın. Aynı basın işte böylesi günlerde hem iktidarı eleştirir, hem de aldığı kararların uygulanmasının gerekliliği için okurunu yani halkı aydınlatır. Kısaca salgın dünyanın her ülkesini vurduğu kadar Almanya’yı da vurdu. Olağanüstü sağlık sistemi, süper doktorları filan da yok bu ülkede, inanmayın. Hatta bana kişisel olarak sorarsanız Almanya’da doktor bile yok. Tıp mezunu insanlar var. Yıllardır acıyla yaşayan ve o doktor senin bu benim diyerek yetenekli bir ortopedist arayan biri olarak bunu söylüyorum. Kaldı ki böyle bir salgında uzman Alman doktor olsun! Kusura bakmayın ama bana çok gülünç geliyor. Ama Almanya’da hemşire var, hastabakıcı var. Hem de en iyileri. Dünyanın her yerinde olduğu gibi.

Almanya, salgın buralara doğru seyir etmeye başladığında ne İtalya, İspanya, ne de İngiltere gibi yaptı. Çıktı kadın başbakan gizleyip saklamaksızın virüsün birkaç milyon insana bulaşacağını apaçık söyledi. Tedbirli olalım dedi. Bugün itibarıyla 127 916 kişiye Almanya’da virüs bulaşmışken hayatını yitirenlerin sayısı 3 022. Tam olarak kaç kişiye test yapılmış, virüs bulaşanların kaçı iyileşip normal hayatlarına dönmüşler bilmiyorum. Ama dünya geneli ile kıyaslandığında çok az ölü olmasına sevinmek ne acı. Üç bin insan, üç bin aile.

Dünya genelinde ise 1 872 073 kişiye virüs bulaşmış. Hayatını dünya çapında yitiren insan sayısı 116 098. ABD’da yarım milyon insana virüs bulaşmış, neredeyse üç milyona yakın insana test uygulanmış, yine 22 154 insan hayatını kaybetmiş. Ortada böylesine rakamlar varken, ki diğer ülkelerin durumları da az çok aynı, ben başarıdan bahsedilmesine bir anlam veremiyorum. Küresel bir salgında başarı bence insanlığındır, onun kolektif kazanımlarının, sergilediği dayanışmacı ve paylaşımcı davranışlarındadır.

Bizde bir gece ansızın sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yüzbinlerce insan sokağa döküldü, virüs devlet eliyle milyonlarca insana basiretsizlik ve beceriksizlikte edep tanımayan idareciler aracılığıyla bizzat bulaştırıldı. Sorumluları ahlaksız, vicdansız, iktidarı ellerinde bulunduran ve hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayan  yönetici insanlar. Ama ilahi adalet bunları, bu yapılanları unutsa da, tarihin, hele ki doğanın onları öyle kolay kolay unutmayacağına kimse inanmasa da ben canı gönülden inanıyorum.

13.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular