18.7 C
Hamburg
Donnerstag, September 24, 2020
Start Gesundheit Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (30)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (30)

Bugün salgın hastalıklarla ilgili zamanında kim ne demiş, bir iki örnekle kısaca değinmek istiyorum. Salgın hastalıklar da en az insanın tarihi kadar eski. Tarih kitaplarından okuduklarımız bize hep galiplerin zaferi ile sonuçlanan savaşlardan bahseder. Acaba o nice savaşların kaçında salgın ne gibi rol oynamıştır bilen yok. Bu konu ile ilgli derli toplu bir kitap herhalde bu günlerde yok satardı. Oldukça derin ve kapsamlı bir konu, yüzeysel araştırmalarla geçiştirilecek gibi değil.

Salgın hastalıklarla ilgili dini kitaplarda da nice kutsal metin mevcut. Örneğin İncil’de (Eski Ahit) şöyle diyor: „RAB, mülk edinmek için gideceğiniz ülkede sizi yok edinceye dek salgın hastalıkla cezalandıracak. „ (Yasanın Tekrarı, 28: 21) „Veremle, sıtmayla, iltihapla, yakıcı sıcaklıkla, kuraklıkla, samyeliyle, küfle cezalandıracak. Siz yok oluncaya dek bunlar sizi kovalayacak.“ (Yasanın Tekrarı, 28: 22)

Yakın döneme yani yazılı döneme gelindiğinde bugüne ulaşan önemli kayıtlardan birini zamanın Peleponez Savaşları hakkında yazan tarihçi Thukydides yazmış. Tarihe Atina Vebası olarak geçen bu salgın (MÖ 430) da 75-100 bin insan hayatını kaybetmiş. Veba şehrin limanı aynı zamanda erzak ve yemek kaynağı olan Pire’den bulaşmış. Tarihçi Thukydides günümüze ulaşan esrinde şöyle demiş: “Yaz geri döner dönmez (MÖ 430) Peloponnesos ordusu… Attika´yı işgal etti… Veba Atina´da ilk kez patlak verdiğinde günlerce orada bulunmamışlardı. Benzer bir bozukluğun daha önce birçok yeri, özellikle de Lemnosluları vurduğu söylenir, ancak başka bir yerde meydana gelen böyle bir zulüm ya da insan yaşamının çok büyük bir yıkımı hakkında bir kayıt yoktur ”(2.47.2-3).

ölüm

Benzer bir salgın Antoninus ya da Galen’in vebası denilen MS 165-180 yılları arasında gerçekleşmiş. Doğudan dönen askerler gelirken yanlarında sadece ganimet değil çiçek ya da kızamık hastalığını da beraberinde getirmişlerdir. Bu salgında Roma İmparatoru Lucius Verus (169) da hayatını kaybetmiş.

Justinianus Veba Salgını (541-542) yılları arasında sürmüş ve bugünkü anlamda tamamıyle pandemi olarak değerlendiriliyor, zamanın dünya merkezi olan Konstantinopolis’i, Sasani İmparatorluğu’nu ve Akdeniz’deki birçok liman kenti etkilemiş, milyonlarca insanın hayatını yitirmesine neden olmuş. Tahmini rakamlar 25-50 milyon.

Aktaran Buhari, Hz. Muhammed bir hadisinde şöyle demiş: „Bir yerde veba olduğunu işitirseniz oraya girmeyin. Eğer bulunduğunuz yerde veba ortaya çıkarsa oradan ayrılmayın.“ (Buhârî, “Tıb”, 30) 1347-1352 yılları arasında Avrupa’da 200 milyon insanın ölümüne yol açan veba salgınında hayatını yitiren ve birçok eseri günümüze kadar ulaşmış olup Türkçe’ye de çevrilmiş zamanın dünyaca ünlü şairi Francesco Petrarca şunları yazmış:

“Yalnız bir yaşamı sürekli aradım.
(Dere, tarla ve orman tanıktır buna)
Işığın yolunu bulmamda yardımı dokunmayan
O budala kafalardan kaçarak.” (Yalnız Yaşam Üzerine)

Hangi dönemde kim ne dedi araştırmak, ortaya çıkartmak oldukça zaman isteyen bir uğraş. Ama sıradan Wikipedia’da bile insanlığın görüp şahit olduğu salgınlarla ilgili uzun mu uzun bir liste var. Bunları aktarmamdaki neden salgın hastalıkların sadece komplo teorisyenlerinin söyledikleri gibi ve bizim araştırmaya Fransız kalmış bazı solcuların balıklama üzerine atladığı yapay, laboraturvarlarda üretilmiş, egemenlerin elinde acımasız bir silah gibi zırvaların ne kadar gülünç olduğuna küçük bir gönderme. Salgın hastalıklar en az insan kadar eski ve hep onunla birlikte olmuşlar. Ne kadar ölü verirse versin ama sonunda kazanan hep insan olmuş.

12.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Almanya, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun meşruiyetini tanımıyor

Alman Hükümeti, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun meşru bir devlet başkanı olmadığını bildirdi. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Federal Basın Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Lukaşenko'nun bugünkü...

Tarifeinigung für Postbeschäftigte bis zum 31.12.2022

Die Einigung sieht vor, dass die Löhne und Gehälter zum 1. Januar 2021 um 3,0 Prozent und am 1. Januar 2022 noch einmal um...

Almanya’da dışişleri bakanından sonra ekonomi bakanı da karantinada

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, 21 Eylül’de Berlin’de yapılan AB Ticaret Bakanları toplantısına katılan bir AB bakanının çalışanının yeni tip koronavirüs (Kovid-19)...

Killing Fields – Ölüm Tarlaları

Yine bir gazetecilik film klasiği ile karşı karşıyayız. Gazeteciliğin dışında güçlü dostluklara da bence güzel bir örnek teşkil edebilecek nice özelliklerle dolu. Önyargılı düşünüp...