27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartGesundheitCorona Günlerinde Sigortacılık

Corona Günlerinde Sigortacılık

ALMANYALILAR – Corona günlerinde krizden etkilenmeyen sektör yok dedik. Bunu örnekleriyle vermeye devam ediyoruz. Can sıkıntısına yol açmasın, bıkkınlık vermesin diye farklı seslere ve alanlara özel bir itina gösterdiğimizi söylemeliyiz. Geçerken ayrıca belirtmeliyiz burada amaç ne herhangi bir şahısın, ne de herhangi bir işletmenin reklamını yapmak değil. Zaten tanıyanlar hatır gönül gazeteciliğine uzak ve yabancı olduğumuzu tasdikleyeceklerdir. Amacımız burada okurlarımızı çok yönlü bilgilendirmek. İş dünyasından insanlarımızın ve farklı sektörlerin küresel salgının yol açtığı krizden ne gibi etkilendiklerini topluma gösterebilmek. Bu konuda yardımcı olan herkese ayrı bir teşekkür.

Bu defa sırada değişik ama bir o kadar da önemli bir alan olsun diyerek sigorta sektörünü ele almak istedik. Salgın günlerinde sigortacılar ne yapıyor, sigortacılık nasıl işliyor uzmanına soralım dedik. Hamburgluların sigorta konusunda uzun yıllardır tanıdığı emektar sigortacılarımızdan DEVK’ dan Şeref Arslan konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Almanyalılar- Hemen konuyla ilgili ilk soruyla başlayalım. Corona‘ya karşı bir sigorta var mı? Kesin bu haliyle olmasa bile insanların veya işyerlerinin bölgesel veya küresel bir salgına karşı kendilerini sigortalamaları mümkün mü? Sigorta tarihinde bunun benzer örnekleri var mı?

Seref ArslanŞeref Arslan: İlk başta belirtmeliyim ki Corona’ya karşı veya bu türden bir hastalığa karşı herhangi bir sigorta yok. Salgın sigortası diye bir şey yok yani. Ama bizim sigorta şirketimizin 01.11.2016’dan beri, işyeri sigortasına ek olarak zarar gören işyerlerine dair bir sigortası mevcut. Yani bildiğiniz işyeri sigortası bahsettiğim. Koşullar yerine getirildiğinde yani salt bizde sigortası olması yetmez, işyeri eğer Belediye veya Sağlık Bakanlığı tarafından kapatılmış ise ve sigorta anlaşmasındaki kurallar yerine getirilmiş ise eğer otuz gün boyunca yani bir ay boyunca günde 250 € ödeme yapılıyor. Bunun dışında malzeme değeri olarak da 5000 €’ya kadar ödemede bulunuyoruz.

Salgın işlerinizi nasıl etkiledi? Krizden hemen hemen etkilenmeyen hiçbir sektör kalmadı. Bu günlerde sigortacılık yapmak mümkün mü?

Herkes bu salgından olumsuz olarak etkilendi, her işletme kendince bundan payına düşeni aldı. Başlı başına son dönemde sigortacılık zaten zorlaşmıştı, ama bu salgınla birlikte işlerimiz daha da zor hale geldi. İnsanlar can derdinde, sağlığı ile ilgilenip duruyorlar haklı olarak. Bence bu durum o kdar da yadırganamaz. İnsanın sağlığı yerinde olmayınca sigortayı ne yapacak. Ama hayat diğer yandan devam ediyor. Son 3-4 haftada ise ancak birkaç işlem yapabildim, o da araba sigortası hakkındaydı.

Müşterilerinize hâlâ hizmet verebiliyor musunuz? Arayıp bilgi almak isteyen veya yeni bir sigorta yaptırmak isteyen oluyor mu? Nasıl işleriniz devam ediyor bizleri biraz bilgilendirir misiniz?

Her şeyden önce hizmetlerimiz kesintisiz devam ediyor. Bu konuda bizde bir aksama sözkonusu dahi olamaz. Yani müşterilerimize hizmeti aksatmaksızın devam ettiriyoruz. Arayıp bizden bilgi almak isteyenlerin ilk danıştıkları konu Hamburg Senatosu’nun işyerlerine verdiği destek konusunda oluyor. Başvuruların nasıl yapılacağı, hangi yolun izlenmesi gerektiği gibi konular hakkında sorular var. Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum, desteklerimi sunuyorum, yanıtlar bulmaya çalışıyorum. Bu arada değinmeliyim Hamburg’daki Türkiye kökenli eyalet milletvekillerimizle yardımlaşma grupları kurduk. Oradan da hem kendi müşterilerimizin hem de başka işyeri sahiplerinin sorularını yanıtlıyor, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunun dışında krizden dolayı bu sıralar sigorta yaptıranın olmadığını söyleyebilirim.

Salgından siz bir sigortacı olarak nasıl etkilendiniz? Günlük hayatınız nasıl devam ediyor? Gerek bireysel olarak gerek bir iş insanı olarak bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Gün boyu susmak bilmeyen telefonlarım birden sessizliğe gömüldü. Ortalık derin bir sessizliğe gömüldü. Sonra müşteriler sakinleşti, duruldu. İnsanların kaygıları, öncelikleri değişti doğal olarak. Kira gibi, kredi gibi giderlere öncelik tanıyacaklar. Spor yerlerine ödemeler örneğin geri planda kalacak. İnsanlar en fazla bu konuyla doğal olarak ilgileniyorlar. Hangi gidere ne gibi öncelik tanınması gerektiği konusuna. Sanıyorum çok fazla sürmez iki aya kalmaz bizim telefonlar yine eskisi gibi çalmaya yeniden başlar, aramalar yarım kaldığı yerden devam eder. Bu arada örneğin arabaların sigorta aidatlarına ödemeler yapılmayınca uyarıların geleceği malum. Yalnız bu konuda eğer müşteri bizi önceden arayıp durumu izah ettiğinde biz şirket olarak kolaylık sağlamaya çalışacağız bunu da söyleyebilirim.

Siz bir sigortacı olarak bu günlerde müşterilerinize ve okurlarımıza ne gibi tavsiyelerde bulunurdunuz?

Öncelikle şunu belirteyim mevcut kontratlarında, anlaşmalarında hemen çıkış seçeneğine yöenlmesinler. Ödemeler konusunda zorluk çekiyorlarsa eğer tasarruf veya sigorta aidatları konusunda belirli bir süre için aidatlar dondurulup durdurulabilir. Yani ani anlaşma iptallerinde kendileri zararlı çıkabilirler. Örneğin eşli hayat sigortaları, yapı tasarruf hesapları bunlar bu sıralar bulunmaz altın değerinde. Bunlardan birden geri çekilmeyi ben hiç tavsiye etmem. Anlaşmadan çıkmak yerine ödemelerin durdurulmasını öneririm.

Teşekkür ediyor uğraşılarınızda kolaylıklar diliyoruz.

11.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular