15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeRiver of No Return – Dönüşü Olmayan Nehir

River of No Return – Dönüşü Olmayan Nehir

Klasik kovboy filmlerinden biriyle karşı karşıyayız denilebilir. Düşmanlar kötüler, Kızılderililer üstüne üstlük bir de vahşi bir nehirdir. Böylesi filmlerde mevcut hangi klişeyi ararsanız bulabilirsiniz denilebilir. 1875 yılının Amerikasındayız, dahası kuzey batısında. Matt Calder (Robert Mitchum) adlı eski bir mahkum dahası yalnız kovboy cezasını çektikten sonra kendisini toprağa, çiftçiliğe vermiştir. Herkesin altın aradığı birden orataya çıkan çadır kentlerden birinde dokuz yaşındaki oğlu Mark Calder’i (Tommy Rettig) eliyle koymuş gibi bulup yanına alır. Annesi ölen çocuğa şarkıcı Kay Weston (Marilyn Monroe) sahip çıkmıştır.

Baba oğul Kay ile vedalaşıp yeni hayatalarına doğru yol alırlar. Doğa karınlarını doyuracak, avcılık, balıkçılık ve çiftçilikle kendi halinde geçinip gideceklerdir. Baba ile oğlu tarla sürerler, birlikte mola verirler, kahve içerler, bol bol sohbet ederler. Beraber yaşayamadıkları yılların acısını birlikte çıkartmak istercesine hayat doludurlar. İlk buğdaylarını sattıklarında baba oğluna ne hediye isteyeceğini sorar. Tüfek isteyen çocuk onay alır. Sonra da baba oğluna hayat dersleriyle dolu nasihatler vermeye başlar. Muhabbet babanın oğluna tüfekle ateş etmeyi öğretmesiyle devam eder. Biz izlerken ne kadar garipseyip yadırgayarak kafa sallasak da vahşi batıda olduklarını unutmamalıyız.

Tepelerden Kızılderililer kendilerini izlerken evlerinin kıyısından geçen nehirde kütüklerden yapılmış bir sal görünür. Evleirnin hemen bitişiğindeki nehrin adı “Dönüşü Olmayan Nehir”dir, filmin adı da buradan gelir. Nehirdeki ilkel salın içinde şarkıcı Kay ile nişanlısı kumarbaz üçkağıtçı Harry Weston (Rory Calhoun) uğraşıp debelenmektedirler. Hızlı akıntıya kapılan saldakiler kontrolü kaybetmiş gibidirler. Matt ile Mark ve biricik atlarının yardımıyla ikili ve sal kurtarılır.

İkili Council City’ye gitmektedirler. Ama nehrin hızlı ve tehlikeli akıntısı özellikle Weston’a yeni bir fikir verir. Yedi tabağa pisleten adam Matt’i punduna getirip hem tüfeğine hem de atına el koyar. Dahası sıkı bir boğuşmadan sonra Matt’i yaralayarak gasp eder. Yaralı babayı ve küçük oğlunu yalnız bırakmayan Kay, Weston ile birlikte gitmeyi reddeder. Kendisi olmadan nişanlısı Council City’ye daha hızlı gidebilecektir. Adam gidip altın madeni için resmi kayıt yaptırıp geri dönecektir. En azından Kay ondan bunu beklemektedir. Vicdanlı biridir kendilerine salda yardım eden yaralı adamı ve oğlunu yalnız bırakmak istemez.

Weston hem atı hem de tüfeği alıp giderken tepelerdeki Kızılderililerin savaş boyalarını sürdükleri yani saldırı hazırlığında oldukları görülür. Matt kendine geldiği anda tepelerdeki Kızılderililer de oldukça tek yanlı bir anlatımla bizim masumlara saldırırlar. Neden saldırdıklarını sorgulamak belki aptal izleyicinin aklına gelmese de biz yine de soralım. Matt gidip düpedüz yerlilerin arazisine hem ev yapmış hem de tarla sürmüştür. Onlarda ne işiniz var ata topraklarımızda diye yetti gayri defolun geldiğiniz yere geri dönün diyerek veya bu anlama gelecek hareketlerle saldırırlar.

Can bu, tatlı mı tatlı. Hem ne at kalmış geride ne tüfek. Akla oracıktaki sal gelir. Zar zor kendilerini sala atan üçlüyü hareketli, tehlikeli ve zor anlar bekleyecektir. Vahşi ve dönüşü olmayan nehirdeki sahneler olmasa saçma sapan bir çalışma olmuş denilebilir. Bildiğimiz klasik gerici sütün beyaz adam kötü yerliler klişesine bir de vahşi bir nehir eklenmiş. Ama bence sırf Marilyn için bile izlenmeye değer bir çalışma.

1954 yılı yapımı River of No Return – Dönüşü Olmayan Nehir filminin yönetmenleri Otto Preminger ve Jean Negulesco. Louis Lantz adlı yazarın yapıtından sinemaya uyarlanan filmin senaristi Frank Fenton. Diğer bazı oyuncular Murvyn Vye, Douglas Spencer, Fred Aldrich, Don Beddoe, Edmund Cobb, John Doucette, vs.

15.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular