11.1 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Gesundheit 'Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım' diyen yurttaşa Noğay'dan skandal cevap: 'Geber'

‚Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım‘ diyen yurttaşa Noğay’dan skandal cevap: ‚Geber‘

Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay, „Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım‘ diyen yurttaşa “Geber” dedi. Noğay, gelen tepkilerin ardından paylaşımını sildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Noğay’ın görevden alındığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı

İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür yardımcısı görevinde bulunda Nail Noğay, “Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım şimdi ben dilenmekten çöpten yiyecek toplamaktan geliyorum” diyen roman kadına Twitter’dan “Geber” yanıtını verdi.

Euronews’un paylaştığı videoda bir kadın, “Şu anda çok mağdur durumdayım. Bu sabah, ayıptır söylemesi, çocuklarıma kahvaltı ettiremedim ve bu benim zoruma gitti. Devletimiz bu duruma bir el koysun. Şimdi çocuklarım aç kalmasınlar diye dilenmekten geliyorum. Pastaneleri, çöpleri gezerek çocuklarıma ekmek getirdim. ‘Kal’ diyorsunuz ama mecburuz gitmeye. Çoluk çocuğumuz var, açız yani aç, aç. Biz açlıktan ölelim ama çoluğumuza çocuğumuza bir şey olmasın. Bana ne güzel diyorlar ki, ‘Çıkma, çıkma.’ Mecbur çıkacağım. Bir gelir olmayınca ne olacak?“ ifadelerini kullandı.

„Mecbur kendimi dışarı atacağım“ diyen kadın, „Şu anda ben dilenmekten geliyorum, kim bunu biliyor? Sadece ‘çıkma’ yapıyorlar. Gelsinler evimin halini görsünler” sözleriyle içinde bulunduğu durumu anlattı.

Bu video bir hesaptan “Romanlardan ‘evde kal’ çağrılarına yanıt: Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım şimdi ben dilenmekten çöpten yiyecek toplamaktan geliyorum” denilerek paylaşıldı.

Bu paylaşımı da İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür yardımcısı Nail Noğay alıntılayarak “Geber” ifadesiyle yeniden paylaştı.

TWİTTER HESABINI KAPATTI

Görev tanımı “Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Çocuk Kulüpleri Birimi” olan Noğay, yaklaşık 7 saat sonra, gelen tepkiler üzerine paylaşımını sildi ve Twitter hesabını kapattı.

BAKANLIK: GÖREVDEN ALINDI, SORUŞTURMA BAŞLATILDI

„Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, tepki çeken paylaşımın ardından İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür yardımcısı Nail Noğay’ın görevden alındığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

„Bakanlığımıza bağlı çalışan bir İl Müdür Yardımcısı’nın sosyal medyada gündeme gelen çirkin paylaşımı toplumumuzun tepkisini çekmiştir.

Birlik ve beraberlik ruhumuzu yaralayıcı bir dil ve üslup devletimizin hiçbir kademesinde asla kabul edilemez.

Anne ve yavrularımız ziyaret edilerek ihtiyaçları karşılanacak ve bakanlığımız hizmet modellerinden faydalandırılacaktır. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti’nin olduğu yerde kimse sahipsiz ve yalnız değildir.

Biz; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak tüm vatandaşlarımızın huzur, barış ve refah içerisinde birlikte yaşaması için canla başla çalışmaya devam ederek bu tür davranışlara asla izin vermeyeceğiz.

Söz konusu şahıs olayın hemen akabinde görevden alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.“

PROF. DR. AHMET SALTIK’A HAKARET ETMİŞ

Bakanlık tarafından görevden alınan ve hakkında soruşturma başlatılan Nail Noğay’ın, Prof. Dr. Ahmet Saltık’a hakaret ettiği de ortaya çıktı.

Prof. Dr. Ahmet Saltık’a yönelik Twitter hesabından ‚Şizofren beyinli“ diyen Noğay, „Ankara Üniversitesi tıp fakültesi halk sağlığı anabilim dalı prof doktor Ahmet Saltık’ı protesto ediyorinsanlıktan nasibini almamış bir beyinsizdir diyorum. cahil bir mahluktur diyorum“ ifadelerini kullandı.

geber

AKP’den ‚Geber‘ diyen Noğay’ı memuriyetten attırma sözü

İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’ın, „Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım‘ diyen yurttaşa “Geber” demesinin ardından AKP grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Memuriyetten atılmasıyla alakalı gayret sarf edeceğiz” ifadelerini kullandı

Sosyal medya hesabından , “Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım” diyen bir vatandaşın videosunu ‘Geber’ yazarak paylaşan İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’ın sözleri Meclis’te de gündem oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca görevden alınan ve hakkında soruşturma açılan Noğay’ın paylaşımına muhalefet partileri tepki gösterdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “Bu şahsın sergilediği tavrı, insanlık dışı bir tavır olarak düşünüyorum. İkincisi, bu liyakatsizlerin, devlet kademelerinde görev verildiği zaman, nasıl sonuçlar doğurduğunu bir kere daha gözler önüne sermiştir. Bu liyakatsizlerle çalışmaya devam ederseniz, bunlar, sizi, daha çok duvara toslatacaktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi insanlarımıza yardım etmesi görevleri arasında bulunan- Bakanlığa bağlı bir kurumda yönetici pozisyonundaki bir kişi, buraya nasıl gelmiştir? Kimlerin tavassutuyla gelmiştir? Böyle, liyakat sahibi olmayanların göreve getirilmesi sonucu, milletimiz böyle hakaretlere maruz kalmaktadır” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da, “Çocuklar aç” diyen Roman kadına “Geber” diyen kişinin işten çıkarılmasının sorunları çözmeyeceğini söyledi, “Bunu kim işe aldı, liyakatı nedir?” diye sordu.

Gazete Duvar’ın haberine göre; CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de söz konusu tweeti atan kişiyle ilgili liyakatın konuşulması gerektiğini belirtti, “Bu konuda en duyarlı olması gereken, çözüm üretmesi gereken, toplumun en dezavantajlı kesimleri için çalışması gereken İstanbul’daki İl Müdür Yardımcılığına böyle bir zihniyet atanıyorsa sizin sadakat-liyakat dengesini bozmanızdan kaynaklanan, sadece partili diye hiç liyakatine bakmadan yaptığınız atamaların sonucu bu” dedi.

Eleştiriler üzerine konuşan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Nail Noğay’ın ismini dahi söylemek istemediğini belirtirken, “Utanç verici bir şey, bir insana böyle “Geber.” demek, yazmak hangi aklın ürünü hakikaten ben de inanamıyorum” dedi.Nail Noğay’ın 1988’den beri devlette memur olduğunu söyleyen Zengin, “88’e bakılsın, kim almış işe? Tabii bu bizim sorumluluğumuzu ortadan kaldırmıyor. Otuz iki yıllık memur maalesef bu kadar sene devlette çalışıp devlet olmanın ruhuna dair hiçbir şey öğrenememiş. Bir kelime insanı bitiriyor, acıyorsunuz gerçekten” ifaedelerini kullandı.

‘MEMURİYETTEN ATILMASIYLA ALAKALI GaYRET SARF EDECEĞİZ’

Hata yapanlar için parti ayrımı yapmadıklarını belirten Zengin, “Yanlış yapan kimse, bizim bakanlığımız bünyesinde bizim bakanımız da atamışsa, kim yaparsa yapsın yanlış yanlıştır; biz bunun sonuna kadar takipçisiyiz. Nail Bey hakkında hukuken ne varsa sonuna kadar yapacağız ve mümkünse de memuriyetten atılmasıyla alakalı gayret sarf edeceğiz. Bunu hep beraber takip etmemiz lazım, bunu kabul etmemiz mümkün değil. “Roman vatandaşımıza bunu dedi” ifadesi bile ayrımcı. Önemli olan bir insana, ihtiyaç sahibi olan bir insana, bir kadına, bir vatandaşımıza bunu söyleyen insana biz hayat hakkı tanıyamayız. Hayat hakkından kastettiğim şey, memuriyet alanındaki varlığı. Bunu sonuna kadar takip edeceğiz” dedi.

BirGün

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Mor Defter

Oldukça sıra dışı bir çalışma ile karşı karşıyayız. Girişin bunaltısını atlatabilirseniz eğer Yılmaz’ı ciddi boyutlarda ama oldukça başarısız bir polisiye filmde izleyebilirsiniz. Her ne...

Deutschlands schönste Seiten im Herbst entdecken

Reiseexperten von Dertour geben Tipps für Urlaub im eigenen Land Ein paar Tage am Meer, in den Bergen oder in einem charmanten Städtchen verbringen –...

Check-Up için sakın geç kalma erken gel!

Erken teşhis hayat kurtarır ALMANYALILAR - Özellikle kanser gibi ciddi hastalıkların erken teşhisinin hayat kurtardığı, sık sık ispat edilmekle birlikte erken teşhisin baş aktörü check-up...

Hamburg Airport schließt die Erneuerung des Hauptvorfelds erfolgreich ab

Fit für den Flugbetrieb der nächsten Jahrzehnte Es ist geschafft – nach viereinhalb Jahren Bauzeit und exakt im Zeitplan ist das Vorfeld 1 am Hamburg...