9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartGesundheitCorona Günlerinde Avukatlık

Corona Günlerinde Avukatlık

ALMANYALILAR – Son günlerde kamuoyuna salgın ile ilgili verilen rakamlar dehşet ve korku saçmaya devam ediyor. Diğer ülkelere kıyasla Almanya’nın başından beri krizi iyi yönettiği rakamlara yansıdığı kadarıyla ortada. İlerleyen günlerde ölü sayısının artacağını yetkili makamlar saklamaksızın açıkladılar. Almanyalılar olarak farklı sektörlerin temsilcileri ile salgının yol açtığı krizi okurlarımız için irdelemeye devam ediyoruz.

Bu defa da salgını bir hukukçu dahası bir avukat ile konuşmak istedik. Hamburgluların yakından tanıdıkları Avukat Mülayim Hüseyin sorularımızı şöyle yanıtladı:

Almanyalılar: Bu soruyu herkese soruyoruz size de soralım. Bir avukat olarak siz Corona krizinden nasıl etkilendiniz diye başlayalım? Sizin günlük hayatınızı salgın nasıl etkiledi?

mhMülayim Hüseyin: Günlük hayatımı olumlu etkiledi. Çalışma yaşamı yavaşladı. Stres durdu. Daha keyifli çalışabiliyorum. Mahkeme duruşmaları ve devletle olan görüşme randevuları iptal olduğu için işler azaldı. Daha fazla spor yapma imkânım oluyor ve bol bol bundan yararlanıyorum.

Avukatlar bu zor günlerde hizmet sunuyorlar mı, kararnameler bu konuda ne diyor?

Avukatlar hizmet sunmaya devam ediyor. Ancak sadece acil durumlarda bizzat görüşmeye randevu veriyoruz. Daha fazla internet iletişim araçları ile görüşüyor oradan gerekli belgeleri temin ediyor, yine elektronik yolla dava yazışmalarında bulunuyoruz. Barolar ofislerde olacak görüşmelerde genel olarak uyarılan önlemlerin alınmasını istiyor. Bunlar hijyenik önlemler ve görüşmelerde görüşmeye katılacak kişi sayısının ikiden fazla olmaması ve mesafelerin korunmasıdır.

Normal mahkemelere gidip gelebiliyor musunuz, diğer önemli hukuki işleyişiniz de kısıtlamalar var mı?

Mahkemeler Nisan’ın son haftasına kadar komple iptal oldu. İdariyle ilgili işler asgari orana düştü. Şahsen görüşmeler olmuyor. Mesela yeni mülteci olarak baş vuranlar önce Corona testine tabii tutuluyor. Bir gün tek odalı yurtta test sonuçları gelene kadar karantinaya alınıyorlar. Ondan sonra normal prosedür yapılıyor. İşte mülteci kayıt işlemi, ifade alınması gibi. Evlenme Daireleri mesela görüşme yapmıyorlar. Evlilik kayıt işlemini Hamburg’da noter üzerinden yapıyorlar. İmzalanması gerekenler orda imzalanıyor. Sadece nikahın kendisini şahitsiz ve ailesiz sadece evelenen kişilerle yapıyorlar.

Belki politik bir soru olacak ama bugüne kadar Hamburg’da alınan tedbirleri siz bir avukat olarak nasıl yorumlayıp değerlendiriyorsunuz? 

Alınan tedbirler başarılı. Amaçlanan sağlık sisteminin işler halde tutulmasıydı ve bu Almanya’da çok iyi bir şekilde başarıldı. Komşu ülkelere bakılırsa bu net anlaşılır haldedir. Devlet esnaf ve şirketlere de sahip çıkıp erken müdahale edip yardımlar sundu. Dün ilk ödemeler gerçekleşti.

Müvekkillerinize ve okurlarımıza kişisel tavsiyeleriniz bu konuda neler?

Herkesin sabırla önlemlere uymaya devam etmesidir. İtalya, İspanya ve özellikle olayı ciddiye almakta geciken ABD ve İngiltere çok ağır bedel ödüyorlar. ABD’de dünden bugüne ölen insan sayısı 2.000 civarlarında. İş sahibi müvekkillerime özellikle duyurmaya çalışırım, yardımlar ödeme zorluklarına girebilecek olanlar içindir. Öyle bir sorunu olmayanların yardım isteminde bulunması devleti yanıltma, yani dolandırma suçu kapsamına girer. Hele bu yardımları alıp da Türkiye’ye bağışta bulunmak büyük bir yanlış olur.

İlginç olan o ki, dünya küresel olan bir soruna küresel yanıt veremedi. Parça bölük ulusal devletler tek başlarına egoizm temelinde bir şeyler yapıyorlar. Piyasalarda maskeler, oksijen cihazları ve buna benzer ihtiyaçlar gücü olanlar tarafından şantajlarla alıp gidiyor (ABD/Almanya vs.). Oysa bu küresel sorunda baştan BM güvenlik konseyi bir araya gelip bütün dünya için acil kararlar alıp, uygulamalara gidebilirdi, gitmeliydi. AB içerisinde bile İtalya ve İspanya kendi kaderlerine terk edilmiş haldedirler. Corona pandemisi insanların halini ve dünya siyasi yapısını çok net bir şekilde ortaya koydu.

Teşekkürler.

09.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular