16.4 C
Hamburg
Mittwoch, September 23, 2020
Start Gesundheit Tartışmalı infaz yasası TBMM’de

Tartışmalı infaz yasası TBMM’de

tbmm

AKP ve MHP gruplarının ortak hazırladığı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi ve bugün TBMM’de görüşülmeye başlandı.

Söz konusu yasa teklifine her kesimden tepkiler geldi. Yasa teklifinden cinsel saldırı ve uyuşturucu gibi suçlardan ceza alanların yararlanacak olması büyük tepkiyle karşılandı.

Bu yılın verilerine göre 355 hapishanede toplam 282 bin 703 tutuklu ile cezaevleri tarihin en yüksek kapasitesine ulaştı.

Gazeteciler, aydınlar, akademisyenler ve siyasiler ‘terör’ kapsamından yargılandıkları için söz konusu yasadan yararlanamıyorlar.

11 ÖRGÜTTEN AÇIKLAMA: “ADALETİN SESİNİ YÜKSELTMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Covid-19 salgınının ülkedeki yayılımının önüne henüz geçilemedi ve hapishaneler ciddi risk altında. Muhalefetin karşı çıktığı yasa teklifine dönük 11 siyasi parti ve örgütün imzasıyla dün “İnfaz yasasında eşitlik istiyoruz” şeklinde bir açıklama yayımlandı.

“Adaletin sesini yükseltmeye çağırıyoruz” denilen açıklamada hapishanelerdeki yetersiz beslenme, ısınma, havalandırma, gün ışığından faydalanma, yeterli hekim ve sağlık personelinin bulunmaması, muayene ve sevk sürelerindeki uzunluk, hijyen ürünlerinin parayla satılması, temiz ve sıcak suya erişememe, düzenli ve etkin bir sağlık hizmetinden faydalanamama, kötü muamele gibi konulara dikkat çekilirken salgın hastalıklara en elverişli ortamın cezaevleri olduğu vurgulandı.

HDP, DBP, Devrimci Parti, EMEP, ESP, SODAP, Sol Parti, SYKP, TİP, TKP ve Yeşil Sol Parti’nin imzasıyla yapılan açıklamada “Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve yaşam hakları devletin ve iktidarın güvencesi altındadır. Ancak iktidar tarafından teklif edilen bu düzenleme ile ortaya çıkmıştır ki, AKP-MHP bloğu yaşam ve sağlık hakkı bağlamında sadece kendisine yakın olanları düşünmektedir. Kendisine muhalif olanların yaşam ve sağlık hakkı ise açıkça ihlal edilmektedir. Bu iktidar ayrımcıdır. Muhalif duruşları nedeniyle tutuklu veya hükümlü bulunan siyasiler, geçmiş dönem milletvekilleri, belediye başkanları, gazeteciler, akademisyenler, sosyal medya paylaşımları ile düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanmış olan yurttaşlar, öğrenciler bu düzenlemenin kapsamı dışında tutulmaktadır. İktidar kendisine muhalif olanların yaşam hakkını hiçe saymaktadır.” denildi.

Örgütler aynı zamanda yasanın hasta ve yaşlı, çocuklu tutuklu ve hükümlülerin, tahliye edilmelerini veya infazlarının ertelenmesini de kapsamadığının altını çizdi.

“Hukuk ve insan hakları örgütlerini ve kurumlarını, muhalif siyasi partileri, toplumsal muhalefetin bütün kesimlerini, sendikaları, dernekleri, meslek örgütlerini, vicdan sahibi bütün yurttaşları bu düzenlemeyi ve iktidarın bu ayrımcı ve insanlık dışı tutumuna karşı adaletin sesini yükseltmeye çağırıyoruz.” denilen açıklamada “Hırsızların, rüşvetçilerin, mafyanın, uyuşturucu u tacirlerinin, kadına yönelik şiddet uygulamış olanların, çocuk istismarcılarının, tecavüzcülerin faydalanacağı bir düzenleme, sadece iktidara muhalif olanları, düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanmış olanları kapsam dışı tutmaktadır. Muhalif duruşları sebebiyle tutuklu ve hükümlü olanların kapsam dışında tutulmasını, bu insanlık dışı ayrımcılığı asla kabullenmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.” diye kaydettiler.

GAZETECİLERDEN ADALET ÇAĞRISI

Dışarıdaki gazeteciler de infaz paketinde tutuklu gazetecilerin de yer alması için kampanya başlattı. Gazeteci Dayanışma Ağı ve Haberin Var mı? platformu yaptıkları çağrılarla halkın haber alma hakkının korunması ve halkın gerçek bilgiye ulaşması için tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

 

Karşı Mahalle

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Herbsturlaub in Südtirol: Wandern und Genießen zwischen alpinen Welten und mediterranem Flair

Dertour bietet ein großes Herbst-Angebot an Unterkünften jeder Kategorie Sonnige Täler voller Apfelbäume und Weinreben, umgeben von den schroffen, markanten Gipfeln der Dolomiten: Südtirol ist...

Kommission aktualisiert Grenzwerte für drei krebserregende Chemikalien am Arbeitsplatz

Die Kommission hat heute die Grenzwerte für die Exposition gegenüber krebserzeugenden Chemikalien am Arbeitsplatz aktualisiert. Die Grenzwerte für drei Stoffe (Acrylnitril (neuer Grenzwert); Nickelverbindungen...

Serie A’da Roma’ya hükmen mağlubiyet cezası

Serie A'nın ilk hafta maçında bir oyuncusunun yaşını maç esame listesine yanlış bildiren Roma, Hellas Verona maçında 3-0 yenik sayıldı. İtalya Birinci Futbol Ligi...

Bundeskanzlerin Merkel im Austausch mit den Kultusministerinnen und -ministern der Länder über Maßnahmen zur Stärkung des Schulsystems in der Coronapandemie

Bundeskanzlerin Angela Merkel, Bundesbildungsministerin Anja Karliczek, der Chef des Bundeskanzleramts Prof. Helge Braun und die SPD-Vorsitzende Saskia Esken haben sich heute Abend mit den...