14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartGesundheitSüleyman Deveci: Corona Günlüğü (24)

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (24)

Havanın sıcak, güzel ve güneşli olması mı insanları kayıtsızca sokağa itti, yoksa bugün açıklanan resmi rakamlar mı? İnanırsanız eğer Hamburg’da yüzde bilmem kaç oranında yayılmada ve ölümlerde duraklama var. Kim neye dayanarak söylüyor bunu kesinlik yok. Kaç insana test yapıldı, kaçı pozitif ortada sağlam ve güvenilir hiçbir veri yokken bu yönlü haberler yaymak aynı resimdeki tabloların oluşmasını kaçınılmazlaştırıyor. Eminim yarın yerel büyük medyada da okursunuz kalabalıkların nasıl sokağa dökülüp ne virüsü, ne de alınan kararname üstüne kararnameyi takmadıklarını. İnsanın doğası bir kere özgür. Bu çok ama çok uzun bir yazın bizi beklediğinin de kanıtı. Adı uzman biri çıkıp demesin mi Almanya çapında daha virüsün başlangıç evredindeyiz diye. İnanın hangisine inanırsanız.

DSCN3718

Nasıl bir yaz bizi bekliyor yerine, acaba bu yazı atlatabilecek miyiz, atlatabilecek miyim diye sormak bana en akıllıcası geliyor. Zira tek merkezci baktığınızda hem alınan tedbirleri gevşetmeyeceksiniz, hem başkalaraına virüs bulaştırmamaya itina gösterecek, hem de biraz daha hayatta kalma şansınızı yükselteceksinizdir. Ağzını istediğiniz kadar iyi laf etsin, dayanışmadan, paylaşımdan bahsedin. Kendini korumaktan aciz insanların sergileyeceği dayanışma da kendisi gibi yüzeysel ve lakayt olacaktır.

İngiltere Başbakanı’nı hastaneye kaldırmışlar. ABD’den gelen rakamlar korku filmlerinden beter. Türkiye ne kadar alttan almaya çalışırsa çalışsın rakamların üstü sıvanamıyor. Siyasi eşsiz çekişmeler virüsle mücadelede bütünlüklü bir başarısızlık sergiliyor. Yakın zamanda Türkiye’nin ABD’yi geçebileceğini art niyetliler tartışıyorlar. Farklı görüş bildirmek memlekette hemen vatan haini sıfatıyla damgalanmakla eş anlamlı.

Solcusundan sağcısına virüsün aklayıp paklaması gereken ne kadar boş ve anlamsız kafa piyasada at koşturuyor. On saygın, değerli, ayrıştırmayıp bütünleştiren, çoğulu kapsayan görüşleri savunanlara denk gelsem dişimi kıracağım. Herkeste bir kin, nefret, kusan, gönüllü tetikçilik yapan satırlar, ifadeler. AKP’nin kendi milletine yaptığı en büyük kötülük bu oldu. Küresel bir salgın bile farklı görüşlerdeki insanları bir araya getirmeye yetmiyor. İnsanlar, koca ülke nasıl da bölünmüş farkında bile değiller. Türkiye kıyamete koşuyor, hem de dört nala. Bizlere de binlerce kilometre uzaktan trene bakar gibi bakmak kalıyor. Zaten Almancı olarak imajımız oralarda çok kötü, bir de haddimizi aşarak milleti eleştirmeye çalışmak, akıl vermek veya küstahlık gibi anlaşılıyor. O yüzden biz Hamburg’da, dolayısıyla Almanya’da kalalım, günlüğün sınırlarını fazla uzaklara götürmeyelim.

Hamburg Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre kentte hastalık bulaşan insan sayısı 3 088 oldu. Bunların 19’u hayatlarını kaybederken yarıdan fazlası, tam olarak 1 640 kişi iyileşti. Bild gazetesine göre Almanya’da toplam 98 075 kişiye virüs bulaşmış, Johns Hopkins Üniversitesi (JHU)’ne göre ise 100 770 insana. Bild ölü sayısını 1 529 verirken, JHU 1 608 olarak veriyor. Belki aradaki saat farkıdır tabelalara yansıyan farklı rakamlar. Onca aile, onca akraba, belki de yakın bir sevdiğimiz bu tabelalarda hiçleşiyor, hiçleştiriliyorlar. İnsanlara, değerlerine, anlamlarına sayılar yüklüyor, hastalığı böyle anlıyor yorumluyor, sindiriyoruz. Salgın bizi sadece kapitalizmden değil insanlığımızdan her gün bir parça daha uzaklaştırıyor.

1 292 564 kişiye dünya çapında hastalık bulaşmış. Hayatını yitirenlerin toplam sayısı 70 798. İyileşen insanların sayısı 271 013. Türkiye’ya ait sayı 27 069, ölü sayısı ise 574 olarak verilmiş. Daha birkaç gün öncesine kadar tabelada bir iki diye gözüken rakamlar onlu yirmili olmuşlar bile. Rakamlara bakmak insanı depresyona sokabilir. İnternet aracılığıyla herkesin girip bakabilmesi, bu konuda bilgilenebilmesi elbette iyi. Ama dediğim gibi yan etkilerini saymazsak. Sinirleriniz zayıfsa bence virüs ile ilgili haberleri birkaç günde bir okumanız en iyisi.

Daha haftanın başı, bendeniz onlarca sataşma aldım bile. Kimselere yanıt verecek enerjim olsa da zamanım yok bu sıralar. Çok daha önemli işlerle meşgul olduğumu görüyorsunuz. Size yazacak güzel şeyler bulabilmek gibi örneğin. Güzel, sağlıklı ve sevgi dolu bir hafta daha sizlerle olsun.

06.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular